دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 18 , از مجموع 18

موضوع: ایران دومین کشور غمگین جهان!

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    روانشناسی بالینی
    ارسال تشکر
    29,978
    دریافت تشکر: 25,422
    قدرت امتیاز دهی
    43644
    Array
    نارون1's: لبخند

پیش فرض پاسخ : ایران دومین کشور غمگین جهان!

نقل قول نوشته اصلی توسط نو آور نمایش پست ها
    مؤسسه گالوب گزارشی مبنی بر بررسی وضعیت خشنودی و خوشحالی در بین 138 کشور منتشر کرد که بنا به این گزارش، عراق نخستین کشور غمگین جهان معرفی شده است. بعد از عراق، کشورهای ایران، مصر، یونان و سوریه به ترتیب به عنوان ناشادترین کشورهای جهان معرفی شدند. همچنین سایت فوربس، فهرست جدید شاخص موفقیت لگاتوم را که کشورهای دنیا را بر اساس امکانات و شادی رتبه بندی کرده، منتشر کرده است. در این فهرست نیز، ایران در رتبه 115 قرار گرفت و از جایگاه 84 به رتبه 115 تنزل یافت.

.

روانشناسای محترم سایت، چند تا پرسش در پیوند با همین گزارشات:

به نظرتون آیا این موضوع اساسا شایسته توجه است؟

چرا چنین شده است؟

راه کار برون رفت از این رتبه جهانی چیست؟

منبع:

http://www.goftogoonews.com/Pages/News-20780.aspx

http://www.asriran.com/fa/news/347314/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D9%88%D9%85%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%BA%D9%85%DA%AF%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%86%DB%8C%D8%A7-%D9%87%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%85

http://aftabnews.ir/fa/news/253727/%...87%D8%A7%D9%86

سلام

باتشکر از جناب نوآور به دلیل مطرح کردن این موضوع

ابتدا بهتر است کمی راجع به شادی صحبت کنیم

شادی برخلاف اون چیزی که اغلب در ذهن دارند ، یک فرایند هست نه یک نقطه که وقتی به اون نقطه برسیم خود شادیه و در غیر اینصورت هیچ چیزی نصیبمان نشده است .

به طور کلی مقصد رو درنظر میگیریم ولی در این بین مسیرهایی در سر راهمان بوده است که حالمان را خوب کرده است

مثلا در طول یک سفر ، حتی بوییدن یک گل ، به طور لحظه ای حس خوشایندی به ما داده است و ...

شادی به معنی این نیست که که کاملا هیچ زمان دشواری وجود نداشته باشه ، هیچ اتفاق بدی نیفته و ... ، زیرا این پویایی و تلاش در جهت اهداف هست که رضایت و شادی

را به همراه خواهد داشت .

مشکل این است که افراد در پیدا کردن و تقویت مولفه های شادی دچار مشکل شده اند ،

تمامی این موارد که بیان شده اسست : اقتصاد ، کارآفرینی ، اشتغال و .... ، را جزء معیارهای سنجش شادی قرار داده اند ، درسته ولی وقتی فرد به طور درونی شاد بودن را

یاد نگرفته باشد ، حتی با وجود این معیارها باز هم احساس زضایت و شادی نمی کند .

بعضی از عوامل موثر بر شادی :

نگرش مثبت و تلاش در جهت تحقق اهداف و در نظر گرفتن ارزش های با معنا ، داشتن زندگی سرشار از معنا ، روابط اجتماعی حمایتگر ، رضایت از کار ، معنویت , قدرشناسی ، کفایت مادی

، سلامتی و ......

اینها همه در کنار هم این شادی رو ایجاد میکنه ، و اینکه باید درنظر داشته باشیم شادی یک مسیــــــــر است نه یک نقطه و مقصد .

به نظر من معیارهای دیگه ای هم باید در این تحقیق مورد بررسی قرار می گرفتند ، چه بسا کشور ما رتبه های بهتری پیدا می کردد .

ویژگی های اجتماعی ، امنیت و حمایت اجتماعی ، در ایجاد شادی برای مردمان یک جامعه جمع گرا ( مثل : ایران ) بسیار مهم می باشد .

این را بیان کردم تا تفاوتهای فرهنگی را هم درنظر بگیریم .

باید ملاکها را با شرایط و وضعیت حاضر بسنجیم ، از نظر اقتصادی و رفاهی کشورهای پیشرفته در سطح بالاتری از کشور ما قرار دارند .

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي أَخْشَاكَ كَأَنِّي أَرَاكَ وَ أَسْعِدْنِي بِتَقْوَاكَ
    مجلـــه رویش ذهــن

2. 9 کاربر از پست مفید نارون1 سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    روانشناسی بالینی
    ارسال تشکر
    29,978
    دریافت تشکر: 25,422
    قدرت امتیاز دهی
    43644
    Array
    نارون1's: لبخند

مطلبی بسیار مفید از کتاب " شادی ؛ ثروت بیکران روان شناختی " ، با عنوان به سمت یک جامعه شاد : حساب شادی ملی ، را در اینجا قرار میدهم

مطلب خوب و جامعی بود ، به همین دلیل عین مطلب را تایپ و برای شما دوستان قرار دادم .

اکثر برنامه ها ، کتاب ها و کارگاهها در مورد شادی بر شادی فردی تمرکز دارند . آنها وعده هایی می دهند و گام هایی برای رسیدن به شادی بیشتر در سطح فردی ارائه می دهند

اما اگر شادی چنین سودمند است آیا نباید بحثی در مورد شادی فراگیر صورت گیرد ؟ آیا نباید گفتگویی جمعی در مورد ارتقای شادی کل جامعه داشته باشیم ؟ درست به همان

صورتی که برنامه های مبارزه با دخانیات صرفا برای واداشتن افراد به ترک سیگار به اجرا در نمی آیند ، بلکه ارتقای سلامت جامعه و محیط را هم مدنظر دارند ، ما می توانیم

در مورد شکوفایی هیجانی کل جوامع هم صحبت کنیم . ما در مقابل حساب های اقتصادی ملی باید حساب ملی شادی هم داشته باشیم زیرا جوامع به چیزهایی توجه نشان

می دهند که اندازه گیری می شود . زمانی که اندازه ها و مقیاس ها در دسترس باشند ، جوامع سعی می کنند تا گام هایی را برای ارتقای ارقامی که در سطح پایینی

قرار دارند بردارند . به عنوان مثال ، چنانچه ارقامی در رابطه با میزان فقر یک ملت وجود داشته باشد ، مردم به آن توجه نشان می دهند . چنانچه ما میزان طلاق را در جامعه

خود مورد ارزیابی قرار می دهیم ، در مورد نگران کننده بودن آن بحث می شود .

زمانی که ارقام مربوط به موفقیت کودکان مدرسه ای در موضوعات مختلف منتشر می شود ، در صورتی که اعداد ناامید کننده باشند ، توجه سیاستمداران جلب می شود .

در محاسبه حساب ملی شادی باید چه چیزهایی را به شمار آوریم ؟

گروههای هدف متعددی در ارتباط با خط مشی ها وجود دارند که در محاسبه حساب ملی شادی باید مورد توجه قرار گیرند . به عنوان مثال : ما می توانیم میزان کاهش یا افزایش

شادی بچه ها را در مقایسه با گذشته پیگیری نماییم و مشکلات احتمالی بچه ها را بررسی کنیم . آیا استرسس یا افسردگی بچه ها افزایش یافته است ؟

آیا بخش هایی از جامعه کودکان شکوفا هستند ؟ مردم عقایدی در مورد کیفیت زندگی بچه های معاصر ابراز می دارند اما بدون در اختیار داشتن داده های ملی ، دستیابی

به نتایج مفید و مستحکم دشوار است .

همچنین ما می توانیم بررسی کنیم که کدام دسته از کارکنان به کار خود علاقمند و چه گروههایی از مشاغل خود بیزارند و چرا ؟ سوال دیگر این است که آیا بسته های مشکل

مثلا گروههای قومی خاصی وجود دارند که مستلزم توجه جامعه باشند ؟ آیا گروههای خاصی در رابطه با مباحث مربوط به خط مشی گذاری ، وجود دارند - مثلا مراقبان سالمندان

که در ضعیت نامناسبی هستند و می توانند از خدمات سازمان یافته ، از قبیل مراقبت بزرگسالان در طول روز ، سود ببرند ؟

آیا فعالیت هایی از قبیل رفت و آمد هرروزه میان محل کار و زندگی ، وجود دارند که موجب افزایشش استرس و کاهش رضایت از زندگی در جوامع مدرن شوند ؟

اکثر مردم در کشورهای صنعتی در مقیاس شادی نمره ای بالاتر از خنثی می گیرند ؛ اما استرس بالا فرسودگی هم از مشخصات مردم در جوامع مدرن است .

بسیاری از مردم به کارشان علاقه ندارند ، اغلب کسل و دچار استرس هستند . به این ترتیب با وجود اینکه اکثریت مردم هنوز جای زیادی برای پیشرفت وجود دارد .

بسیاری از مردم می توانند شادتر و به کار خود علاقمندتر باشند ، بسیاری از بچه ها می توانند بیشتر از مدرسه لذت ببرند و اسسترس هم در میان بچه ها یک دغدغه اجتماعی است.

ایجاد جامعه ای که شادی را به حداکثر می رساند و نه فقط رشد اقتصادی باید هدف کشورها در سراسر جهان باشد .

ما اعتقاد داریم که علم شادی به تدریج چارچوبی فراهم آورده اسست که می تواند بحث های مرتبط با خط مششی گذاری را به ورای اتکای تقریبا انحصاری بر درآمد و رشد اقتصادی

بسط داده و این سوال را طرح کند که واقعا چه چیزی یک جامعه واقعا بهتر و شادتر را ایجاد کند . ما نمی توانیم پول و رفاه اقتصادی را نادیده بگیریم ولی ما به عنوان یک جامعه

قصد نداریم بر آن به عنوان تنها معیار موفقیت خود ، اتکا کنیم . حساب ملی شادی می تواند چارچوب وسیع تری را برای ارزیابی پیشرفت فراهم آورد و ما را در ارزیابی پیشرفت

در زمینه عواملی غیراز پول ، از قبیل : اعتماد ، علاقه به کار ، کودکان شاد ، تفریحات رضایتبخش یاری دهد .

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي أَخْشَاكَ كَأَنِّي أَرَاكَ وَ أَسْعِدْنِي بِتَقْوَاكَ
    مجلـــه رویش ذهــن

4. 9 کاربر از پست مفید نارون1 سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    هوشبری
    ارسال تشکر
    1,293
    دریافت تشکر: 3,817
    قدرت امتیاز دهی
    8222
    Array

سلام

اولا که بر چه اساسی ما دومین غمگین جهانیم ؟

دوما به برکت وجود برادران پلیس و گشت ارشاد و هزاران خودجوش دیگه !

ما ایرانی ها نمیتونم تو خیابون و اماکن عمومی اونقدر راحت باشیم و شادی کنیم و خوش باشیم
    وگرنه خونه هامون اونقدری که میگن سرد و بی روح نشده

اصلا از کجا معلوم این تحقیقات جهت دار نباشه ؟!

ما از خودمون خبر داریم
    درسته مثل 10 سال پیش نیستیم ولی از خیلی از کشورها شاداب تریم

نیازی هم نیست شادابی مونو جار بزنیم / واسه دل ِ خودمونه و طرافیامون

6. 8 کاربر از پست مفید kamel.gholami سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    ریاضی و فیزیک
    ارسال تشکر
    1,417
    دریافت تشکر: 5,704
    قدرت امتیاز دهی
    7240
    Array
    کاساندان's: جدید119

درست است ما اصلا شاد نیستیم! این شادی های موقت و الکی به درد خودمان میخورد!
    نه این خنده ها فایده ای دارد !
    درست است که این ناراحتی ها دلایل مختلفی دارد اما به هر حال ایرانیان از افسرده ترین آدمهای دنیا هستند!
    این چند وقت هر چه دیدم از ناراحتی ها بود..... حتی بچه های کوچک هم افسرده اند چه برسد به افراد میانسال و مسن.....!!!!به رفتار بچه ها دقت کنید متوجه میشوید!!!
    فکر میکنم یکی از دلایل مهم اینکه آمار خودکشی زیاد شده و سن امار خودکشی پایین آمده هم همین افسردگی و غمها باشد!!!!
    مثلا من یادم نمی آید این هفته خنده ای از ته دل کرده باشم!!!!!!
    فقط خودم را نمیگویم!!!
    یکی از دوستانم بهم خبر داد که دوست صمیمی اش بخاطر اینکه نمرات کارنامه اش پایین بوده و در خانواده شان هم دعوا شده بود ، خودش را گشت!!!!! این چند روز هم آن قدر فکرم درمورد این موضوع مشغول است که نمیدانم چکار کنم؟!آخه چرا باید اینقدر ناامیدی و غم و دعوا زیاد شود که در آخر کار به اینجا بکشد؟! هر کس این خبر را بشنود ، اگر فقط برای چند ثانیه خیلی ناراحت باشد ممکن است وسوسه شود و .....
    انگار نه انگار که داریم زندگی میکنیم!!
    هر بار که میخواهیم شاد باشیم ، اتفاقی میفتد که اصلا شادی را فراموش میکنیم!

8. 4 کاربر از پست مفید کاساندان سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    ریاضی و فیزیک
    ارسال تشکر
    1,417
    قدرت امتیاز دهی
    7240
    Array

من تنها کاری که برای شاد بودنم میکنم این است که تصاویر یا جملاتی که انرژی مثبت بهم میدهند را جلوی چشمم بگذارم! مثلا عکس امضایم...!!!! این روش را به شما هم پیشنهاد میکنم!

10. 6 کاربر از پست مفید کاساندان سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,826
    دریافت تشکر: 4,412
    قدرت امتیاز دهی
    2954
    Array
    BaAaroOoN's: جدید134

سلام....
    من نمیدونم ملاک شما از شادی چیه!!!!!
    ینی مثلا یه جوک توی سایت های فیلتری(!) یا وبلاگا میخونین و میخندین هم شد شادی؟؟؟؟؟
    یا چهار تا ترول میسازین هم شد خوشی؟؟؟؟؟
    اینا خوشی های موقتیه.....خودمون رو که گول نمیزنیم!!!!!
    من و دوستانم خیلی وقتا شده دور هم میگیم و میخندیم....ولی این دلیل بر شاد بودن ما نیست.....همه مشکل دارن....ولی میخوان از این طریق ماسک بی تفاوتی بزنن به صورتشون
    جوونای امروزی نسبت به گذشته خیلی خموده ترن دلایلش هم زیاده و هر کسی تقریبا میدونه چرا !!!!!
    البته به نظرات مخالفا هم احترام میذارم نظرشون محترمه.....ولی خواهشا دنبال این نباشین که فقط از هم نقل قول کنین و به حرفای مثلا من ایراد بگیرین و دلیل و برهان بیارین
    ممنون

12. 8 کاربر از پست مفید BaAaroOoN سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    ریاضی و فیزیک
    ارسال تشکر
    1,417
    قدرت امتیاز دهی
    7240
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط BaAaroOoN نمایش پست ها
    سلام....
    من نمیدونم ملاک شما از شادی چیه!!!!!
    ینی مثلا یه جوک توی سایت های فیلتری(!) یا وبلاگا میخونین و میخندین هم شد شادی؟؟؟؟؟
    یا چهار تا ترول میسازین هم شد خوشی؟؟؟؟؟
    اینا خوشی های موقتیه.....خودمون رو که گول نمیزنیم!!!!!
    من و دوستانم خیلی وقتا شده دور هم میگیم و میخندیم....ولی این دلیل بر شاد بودن ما نیست.....همه مشکل دارن....ولی میخوان از این طریق ماسک بی تفاوتی بزنن به صورتشون
    جوونای امروزی نسبت به گذشته خیلی خموده ترن دلایلش هم زیاده و هر کسی تقریبا میدونه چرا !!!!!
    البته به نظرات مخالفا هم احترام میذارم نظرشون محترمه.....ولی خواهشا دنبال این نباشین که فقط از هم نقل قول کنین و به حرفای مثلا من ایراد بگیرین و دلیل و برهان بیارین
    ممنون
    بله منظور من هم همین حرفهای شما بود!

14. 2 کاربر از پست مفید کاساندان سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,826
    دریافت تشکر: 4,412
    قدرت امتیاز دهی
    2954
    Array
    BaAaroOoN's: جدید134

نقل قول نوشته اصلی توسط کاساندان نمایش پست ها
    بله منظور من هم همین حرفهای شما بود!
    ممنون کاساندان عزیز
    منظور من با همه بود و کلی عرض کردم

16. 2 کاربر از پست مفید BaAaroOoN سپاس کرده اند .

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع