دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: فیلمنامه نویس ایرانی کمپانی والت دیزنی را پای میز محاکمه می کشاند!

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    computer
    ارسال تشکر
    6,947
    دریافت تشکر: 11,496
    قدرت امتیاز دهی
    155
    Array

پیش فرض فیلمنامه نویس ایرانی کمپانی والت دیزنی را پای میز محاکمه می کشاند!

57
    پس از سرقت فیلمنامه سیندرلای 3 اثر «فریبرز روشنفکر» توسط کمپانی «والت دیزنی» ، این فیلمنامه نویس برای احقاق حق به مراجع قضایی آمریکا شکایت خواهد کرد...
    به گزارش ایرنا، چندی پیش خبری مبنی سرقت فیلمنامه انیمیشن سیندرلای 3 منتشر شد. براساس این خبر فریبرز روشنفکر داستان سیندرلای 3 را در اختیار این کمپانی گذاشت و سپس والت دیزنی بدون اطلاع وی از فیلمنامه ارائه شده استفاده کرده و در عین حال نامی از این فیلمنامه نویس در تیتراژ این انیمیشن نیاورده است.
    فریبرز روشنفکر روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا با تایید این مطلب گفت: طی تماس تلفنی با فرهاد توحیدی رییس کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران، خواستار پیگیری سرقت شرکت والت دیزنی شدم.
    وی افزود: توحیدی در پاسخ به درخواست من گفت، وقتی به جهت هماهنگی موضوع منازعه حقوقی را با محمدمهدی عسگرپور، ابراهیم حاتمی کیا و سایر همراهان در میان گذاشتم تمام دوستان از دیدن مستندات شگفت زده شدند و آقای عسگرپور موافقت کردند که در همان جلسه اول موضوع را مطرح کنیم.
    این فیلمنامه نویس خاطر نشان کرد: بر اساس گفته رییس کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران، مستندات من در آن جلسه پیش روی مسئولین آکادمی اسکار قرار گرفت و آنها از وقوع این منازعه اظهار تاسف کردند و عنوان داشتند که اگر روشنفکر از اعضای انجمن صنفی نویسندگان امریکا (WGA) بود اساسنامه این مرکز ایجاب می کرد تا بخش حقوقی WGA از نویسنده عضو حمایت کند ولی در حال حاضر طرف منازعه می باید مستقیما به تشکیلات قضایی مراجعه کرده و طرح دعوا نماید.آکادمی اسکار یک نفر را معرفی کرده تا اگر به مشاوره و راهنمایی نیاز داشتم با وی تماس بگیرم.
    روشنفکر گفت: لازم است که عرض کنم اقدامات من کاملا بر حسب مشاوره های دقیق حقوقی انجام می گیرد. مشاوره هایی که توسط سه وکیل با تخصص مالکیت معنوی به من داده می شود.آنها سه گام برای مواجهه با غول والت دیزنی تعریف کرده اند که من در حال برداشتن این گام ها هستم. آکادمی اسکار ، WGA وهیچ تشکیلات هنری و سینمایی دیگر در آمریکا، قدرت و وظیفه احقاق حق به شکل حقوقی را ندارد.
    وی در ادامه عنوان کرد: قصد من از طرح منازعه حقوقی ام در آکادمی اسکار زمینه سازی برای اقدام حقوقی موثرتر در محاکم قضایی آمریکا بود. گام اول خبررسانی داخلی بود که دست اندرکاران رسانه ها پس از بررسی مستندات و محق تشخیص دادن من ، با پوشش خبری وسیع، این مهم را محقق کردند که از صمیم قلبم از این دوستان و از شما تشکر می کنم. گام دوم خبررسانی خارجی است که مقدمات آن در حال انجام است.پس از این مرحله خبرنگاران سینمایی و اهالی تحلیل و نظر وارد گود خبری می شوند و هر یک نظری ابراز می دارد. در چنین موقعیتی گام سوم برداشته می شود یعنی طرح شکایت به صورت حضوری در محاکم قضایی آمریکا.
    روشنفکر در پاسخ به این پرسش که شما از چه منبعی هزینه سنگین طرح دعوا در دادگاههای آمریکا را تامین می کنید؟ گفت: در آمریکا شرکت های حقوقی وجود دارند که منازعه های پر منفعت را رصد می کنند و اگر ریسک سرمایه گذاری روی یک پرونده را منطقی تشخیص دهند با طرف منازعه قرارداد منعقد می کنند.فی المثل 30 تا 50 درصد از انتفاع احتمالی را در قرارداد به عنوان حق الوکاله در نظر می گیرند.
    این فیلمنامه نویس با اشاره به مطالبات خود از شرکت والت دیزنی گفت: نخستین خواسته من از این شرکت گنجاندن نام من در تیتراژ سیندرلای 3 و بعد دریافت خسارتی است که دادگاه تعیین خواهد کرد.
    روشنفکر در پاسخ به این پرسش که به نظر شما والت دیزنی از اسناد موجود بی اطلاع است خاطر نشان کرد: این مستندات اسنادی نیست که در دسترس والت دیزنی باشد چون مربوط به رقبای والت دیزنی می شود. من طرح داستانی دنباله سازی بر سیندرلا را در مهر ماه 78 علاوه بر والت دیزنی عامدا برای 30 کمپانی فیلمسازی دیگر در امریکا و اروپا فرستادم تا جوابهای آنها اسنادی باشد برای اثبات مالکیت این طرح داستانی و عاقبت اندیشی من جواب داد.والت دیزنی به جای خریداری طرح من، آن را دزدید و اینک در تله بی چون و چرای مستندات من گرفتار است. من مالک بی چون و چرای ساختار سیندرلای 3 هستم و فقط همین مدارکی که پیش از این انها را به مطبوعات ارائه کردم برای محکومیت والت دیزنی کافی است.
    وی افزود: هم اکنون از سوی چند شرکت حقوقی و دهها وکیل مستقل، برای واگذاری پرونده سیندرلای 3 به مذاکره دعوت شده ام که پس از گام دوم یعنی خبررسانی خارجی، با یکی از این مراکز قرارداد امضاء می کنم.
    روشنفکر در ادامه به فیلمنامه نویسانی که قصد ارائه آثار خود را به کمپانی های خارجی دارند توصیه کرد ابتدا به فکر ارائه اثر خود به سینما و تلویزیون کشور باشند ولی اگر فکری برای پیشنهاد به سینمای خارج دارند حتما در WGA به ثبت برسانند.در سایت WGA روش ثبت فیلمنامه به خوبی توضیح داده شده است.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ

2. کاربرانی که از پست مفید moji5 سپاس کرده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)