دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: زنان از سوسک می‌ترسند، مردان از ارتفاع

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    روانشناسی بالینی
    ارسال تشکر
    29,978
    دریافت تشکر: 25,422
    قدرت امتیاز دهی
    43644
    Array
    نارون1's: لبخند

پیش فرض زنان از سوسک می‌ترسند، مردان از ارتفاع

به گزارش
    تراز, حجت اله فراهانی، روانشناس در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به انواع ترس گفت: ۳ نوع ترس وجود دارد که به ترس منطقی، فوبی و اضطراب تقسیم می‌شود.

وی افزود: در ترس منطقی مانند ترس از حیوانات درنده عامل و علت مشخص است. اضطراب دقیقاً بر عکس ترس منطقی است و در آن نه عامل مشخص است و نه علت، اما فوبی به ترسی گفته می‌شود که عامل آن مشخص اما علتش نامشخص باشد.

فراهانی اظهار داشت: نامشخص بودن علت فوبی در نگاه اول است و برای تشخیص باید علت را در لایه‌های شخصیت فرد جست و جو کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزادی اسلامی واحد تهران پزشکی افزود: فردی که به ترس غیر منطقی (فوبی) مبتلا است از غیر منطقی بودن آن آگاه است اما قادر به کنترل آن نیست.

وی درباره سبب شناسی این اختلال گفت: دیدگاه‌های مختلفی برای تبیین این اختلال وجود دارد. یکی از دلایل فوبی شرایط سازی است. وقتی محرک خنثی با عاملی ناخوشایند همراه می‌شود می‌تواند پاسخی انزجار کننده در پی داشته باشد. برخی نیز فوبی را شکل نمادین ترس‌های درونی می‌دانند.

این متخصص بهداشت روان ادامه داد: اساس ترس از ارتفاع و پرواز که معمولاً در بزرگسالان و مردان دیده می‌‌شود می‌تواند به فراز و فرود شخصیتی نسبت داده ‌شود.

وی افزود: این افراد از برملا شدن نکات منفی شخصیتی می‌ترسند برای همین آن را در غالب ترس از ارتفاع یا پروازشان نشان می‌دهند.

فراهانی نرخ شیوع این اختلال را در بین زنان و مردان برابر دانست و گفت: محتوا و کیفیت فوبی(ترس) در زنان و مردان متفاوت است. زنان بیشتر از حشراتی مانند سوسک می‌ترسند در حالی که ترس مردان بیشتر مربوط به ارتفاع و پرواز است.

وی افزود: همچنین کیفیت ترس‌های غیر منطقی در بین زنان و مردان متفاوت است و بر این اساس باید گفت، زنان به دلیل هیجانی بودن، ترس غیرمنطقی را با واکنش اضطرابی بیشتری نشان می‌دهند.

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با اشاره به انواع درمان فوبی اظهار داشت: به طور کلی درمان‌های روانشناختی چند بعدی است اما در بحث ترس‌های غیر منطقی، حساسیت زدایی منظم و کاهش تنس از طریق آرام سازی عضلانی می‌تواند کمک شایانی به درمان فوبی کند.

وی تصریح کرد: معمولاً دارو درمانی برای فوبی تجویز نمی‌شود چرا که به صورت موقتی علائم را از بین می‌ّبرد و با قطع مصرف دارو، علائم خود را نشان می‌دهند، اما در صورتی که فوبی با اختلال دیگری مانند اضطراب همراه شود باید مداخلات دارو درمانی انجام شود.

فراهانی خاطر نشان ساخت: فوبی (ترس) جزو اختلال‌های خوش خیم در بین اختلالات روانشناختی است اما زمانی که با عاملی دیگر مانند اضطراب همراه شود بحث پیچیده‌ای را به وجود می‌آورد که باید به درمان هر دو پرداخته شود.

وی گفت: چندش از حشرات یا حیوانات ترس مرضی محسوب نمی‌شود و باید این دو تفاوت قائل شد.

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي أَخْشَاكَ كَأَنِّي أَرَاكَ وَ أَسْعِدْنِي بِتَقْوَاكَ
    مجلـــه رویش ذهــن

2. 8 کاربر از پست مفید نارون1 سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,009
    دریافت تشکر: 1,219
    قدرت امتیاز دهی
    562
    Array
    z.000's: جدید37

پیش فرض پاسخ : زنان از سوسک می‌ترسند، مردان از ارتفاع

نقل قول نوشته اصلی توسط نارون1 نمایش پست ها

به گزارش
    تراز, حجت اله فراهانی، روانشناس در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به انواع ترس گفت: ۳ نوع ترس وجود دارد که به ترس منطقی، فوبی و اضطراب تقسیم می‌شود.

وی افزود: در ترس منطقی مانند ترس از حیوانات درنده عامل و علت مشخص است. اضطراب دقیقاً بر عکس ترس منطقی است و در آن نه عامل مشخص است و نه علت، اما فوبی به ترسی گفته می‌شود که عامل آن مشخص اما علتش نامشخص باشد.

فراهانی اظهار داشت: نامشخص بودن علت فوبی در نگاه اول است و برای تشخیص باید علت را در لایه‌های شخصیت فرد جست و جو کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزادی اسلامی واحد تهران پزشکی افزود: فردی که به ترس غیر منطقی (فوبی) مبتلا است از غیر منطقی بودن آن آگاه است اما قادر به کنترل آن نیست.

وی درباره سبب شناسی این اختلال گفت: دیدگاه‌های مختلفی برای تبیین این اختلال وجود دارد. یکی از دلایل فوبی شرایط سازی است. وقتی محرک خنثی با عاملی ناخوشایند همراه می‌شود می‌تواند پاسخی انزجار کننده در پی داشته باشد. برخی نیز فوبی را شکل نمادین ترس‌های درونی می‌دانند.

این متخصص بهداشت روان ادامه داد: اساس ترس از ارتفاع و پرواز که معمولاً در بزرگسالان و مردان دیده می‌‌شود می‌تواند به فراز و فرود شخصیتی نسبت داده ‌شود.

وی افزود: این افراد از برملا شدن نکات منفی شخصیتی می‌ترسند برای همین آن را در غالب ترس از ارتفاع یا پروازشان نشان می‌دهند.

فراهانی نرخ شیوع این اختلال را در بین زنان و مردان برابر دانست و گفت: محتوا و کیفیت فوبی(ترس) در زنان و مردان متفاوت است. زنان بیشتر از حشراتی مانند سوسک می‌ترسند در حالی که ترس مردان بیشتر مربوط به ارتفاع و پرواز است.

وی افزود: همچنین کیفیت ترس‌های غیر منطقی در بین زنان و مردان متفاوت است و بر این اساس باید گفت، زنان به دلیل هیجانی بودن، ترس غیرمنطقی را با واکنش اضطرابی بیشتری نشان می‌دهند.

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با اشاره به انواع درمان فوبی اظهار داشت: به طور کلی درمان‌های روانشناختی چند بعدی است اما در بحث ترس‌های غیر منطقی، حساسیت زدایی منظم و کاهش تنس از طریق آرام سازی عضلانی می‌تواند کمک شایانی به درمان فوبی کند.

وی تصریح کرد: معمولاً دارو درمانی برای فوبی تجویز نمی‌شود چرا که به صورت موقتی علائم را از بین می‌ّبرد و با قطع مصرف دارو، علائم خود را نشان می‌دهند، اما در صورتی که فوبی با اختلال دیگری مانند اضطراب همراه شود باید مداخلات دارو درمانی انجام شود.

فراهانی خاطر نشان ساخت: فوبی (ترس) جزو اختلال‌های خوش خیم در بین اختلالات روانشناختی است اما زمانی که با عاملی دیگر مانند اضطراب همراه شود بحث پیچیده‌ای را به وجود می‌آورد که باید به درمان هر دو پرداخته شود.

وی گفت: چندش از حشرات یا حیوانات ترس مرضی محسوب نمی‌شود و باید این دو تفاوت قائل شد.
    من از دوتاش میترسم

4. 2 کاربر از پست مفید z.000 سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی عمومی
    ارسال تشکر
    31,663
    دریافت تشکر: 11,131
    قدرت امتیاز دهی
    29289
    Array
    zoh_reh's: جدید88

نقل قول نوشته اصلی توسط banafshe3131 نمایش پست ها
    من از دوتاش میترسم
    من مثل شما از هر دوتاش و از ارتفاع بیشتر.

ولی خدائیش یه وقتایی می بینم کارگرانی که رو داربست های بلند مشغول کارند واقعا برام غیرقابل تصوره چطور اینکار براشون امکان داره ، حتی نمیتونم بهشون نگاه کنم(از ترس)

برا سلامتی شون دعا می کنم.خدا حفظشون کنه.

قوانین تالار روانشناسی

الهی مرا آن ده که مرا آن به...

6. 5 کاربر از پست مفید zoh_reh سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,009
    قدرت امتیاز دهی
    562
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط zoh_reh نمایش پست ها

ولی خدائیش یه وقتایی می بینم کارگرانی که رو داربست های بلند مشغول کارند واقعا برام غیرقابل تصوره چطور اینکار براشون امکان داره ، حتی نمیتونم بهشون نگاه کنم(از ترس)

پس براچی میگن خانوما از سوسک واقایون از ارتفاع........
    ولی من وقتی این کارگرایی روکه روداربستن میبینم دلم میخواد میشد یکی بزنم زیر پاش بیفته پایینمخصوصا اینکه چن روز پیش همین کارگرا داشتن نمای خونمو درست میکردن.......
    برعکسه من مامانم یه شیرزنیه.سوسک وملخ اینجور چیزاروبادستش میگیره اونم زنده..................
    ویرایش توسط z.000 : 10th November 2013 در ساعت 01:04 PM

8. 5 کاربر از پست مفید z.000 سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی عمومی
    ارسال تشکر
    31,663
    دریافت تشکر: 11,131
    قدرت امتیاز دهی
    29289
    Array
    zoh_reh's: جدید88

نقل قول نوشته اصلی توسط banafshe3131 نمایش پست ها
    پس براچی میگن خانوما از سوسک واقایون از ارتفاع........
    ولی من وقتی این کارگرایی روکه روداربستن میبینم دلم میخواد میشد یکی بزنم زیر پاش بیفته پایینمخصوصا اینکه چن روز پیش همین کارگرا داشتن نمای خونمو درست میکردن.......
    بنفشه جون همه میدونن شما داری شوخی می کنی.

هر فرقه و کاره ای هم باشن آدم دلش نمیاد . دوستان حرف بنفشه رو جدی نگیرین ، اون از ترس سوسک این حرفا رو میزنه.

قوانین تالار روانشناسی

الهی مرا آن ده که مرا آن به...

10. 2 کاربر از پست مفید zoh_reh سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,009
    قدرت امتیاز دهی
    562
    Array

بنفشه جون همه میدونن شما داری شوخی می کنی.

هر فرقه و کاره ای هم باشن آدم دلش نمیاد . دوستان حرف بنفشه رو جدی نگیرین ، اون از ترس سوسک این حرفا رو میزنه.
    راستش خب اینم از اون کارایی که من دلم میخواد انجام بدم ونمیشه.حالا خدارو چه دیدی
    ای .اسم اون جونور چندش رو نیارلطفا.

12. 3 کاربر از پست مفید z.000 سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مکانیک
    ارسال تشکر
    3,410
    دریافت تشکر: 5,648
    قدرت امتیاز دهی
    4008
    Array

اره وقتی تو ارتفاعی قرار می گیرم کمی ترسم می گیره اگه به طور دائم برم یک ارتفاعی ترسم میریزه

14. 4 کاربر از پست مفید farhad_jomand سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    Biotechenology ღ
    ارسال تشکر
    3,728
    دریافت تشکر: 5,493
    قدرت امتیاز دهی
    21635
    Array
    sevda_sj's: جدید49

من از هیچکـــدوم نمیترســـم

همه چیز بنظرم به افکار انسان بستگی داره شاید ذاتا اینجوری باشه ولی میشه درستش کرد
    نه احساستی و نه خیلی منطقی بود !!

متشکر

16. 3 کاربر از پست مفید sevda_sj سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    عمران
    ارسال تشکر
    907
    دریافت تشکر: 6,263
    قدرت امتیاز دهی
    16274
    Array
    امـیـر بـیـگـی's: خنده2

برعکسه
    من از سوسک میترسم
    البته ترس که نه چندشم میشه

ولی ارتفاع داداشمه

18. 3 کاربر از پست مفید امـیـر بـیـگـی سپاس کرده اند .

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    تجربی
    ارسال تشکر
    455
    دریافت تشکر: 650
    قدرت امتیاز دهی
    2939
    Array
    hermion granger's: جدید21

به نظرم نارون عزیز درست میگه چون من خودم از سوسک بدم میاد(به عبارتی میترسم)
    حکایت عجیبیست... رفتار ما آدم ها را خدا می بیند و فاش نمی کند.

مردم نمی بینند و
    فریادمی زنند….. !!!

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)