دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: نوبل فیزیک به بوزون هیگز رسید

یار همراه
    رشته تحصیلی
    برنامه ریزی اموزشی نیروی انسانی
    ارسال تشکر
    6,414
    دریافت تشکر: 9,022
    قدرت امتیاز دهی
    5174
    Array
    ساناز فرهیدوش's: لبخند

پیش فرض نوبل فیزیک به بوزون هیگز رسید

نوبل فیزیک به بوزون هیگز رسید

دانش > دانش- همشهری آنلاین:
    جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۳ به تصمیم اعضای کمیته نوبل به صورت مشترک به فرانسوا انگلرت و پیتر هیگز کاشفان بوزون هیگز رسید.
    براساس گزارش وب‌سایت نوبل، کمیته نوبل پیتر هیگز و فرانسوا انگلرت را به صورت مشترک به عنوان برندگان نوبل فیزیک سال 2013 اعلام کرد. این جایزه به خاطر کشف نظری مکانیزمی که به درک بشر از منشا ذرات بنیادین بوزون هیگز منتهی شد و همچنین کشف این ذرات پیش‌بینی شده در برخورد‌دهنده بزرگ هادرون و آشکارساز اطلس، به این دو فیزیکدان اهدا شده‌است.
    این دو دانشمند در سال 1964 به صورت جداگانه نظریات خود را درباره وجود ذراتی بنیادین ارائه کردند و این نظریه‌ها در سال 2012 به واسطه آزمایشی که در برخورد‌دهنده بزرگ هادرون در ژنو انجام گرفت به تایید رسید. این نظریه هسته اصلی نظریه مدل استاندارد فیزیک ذره‌ای به شمار می‌رود،‌نظریه‌ای که می‌تواند چگونگی تشکیل جهان و ماده را تشریح کند.
    به گفته سایت نوبل، از سال 1901 تا 2012 تعداد دانشمندانی که توانسته‌اند نوبل فیزیک دریافت کنند 106 نفر بوده‌است که از این میان 47 جایزه به یک محقق اهدا شده و بقیه آنها اشتراکی بوده‌است. همچنین در میان برندگان نوبل فیزیک نام دو زن دیده می‌شود و دانشمندی به نام جان باردین نیز دو بار موفق به کسب این جایزه علمی ارزشمند شده‌است.
    جوانترین برنده نوبل فیزیک لارنس برگ نام دارد که در سن 25 سالگی در سال 1915 موفق شد این جایزه را به همراه پدرش از آن خود سازد. میانگین سنی برندگان نوبل فیزیک نیز 55 سال تخمین زده‌شده‌است.
    جایزه نوبل ارزشی برابر هشت میلیون کرون سوئد یا یک میلیون و دویست هزار دلار دارد که در صورت انتخاب چند نفر، جایزه میان آنها تقسیم می شود.
    http://roksana65.blogfa.com/ساناز فرهیدوش
    وبلاگ خودشکوفایی

2. 9 کاربر از پست مفید ساناز فرهیدوش سپاس کرده اند .

همکار تالار بیماریها
    ارسال تشکر
    8,328
    دریافت تشکر: 9,716
    قدرت امتیاز دهی
    64606
    Array
    sr hesabi's: جدید38

پیش فرض پاسخ : نوبل فیزیک به بوزون هیگز رسید

و باز هم دست استیفن هاوکینگ از نوبل باز ماند
    شاید ....

4. 5 کاربر از پست مفید sr hesabi سپاس کرده اند .

همکار تالار نجوم
    ارسال تشکر
    4,170
    دریافت تشکر: 6,219
    قدرت امتیاز دهی
    16868
    Array

«پیتر هیگز» یکی از کاشفان ذره بوزون هیگز و برنده جایزه نوبل فیزیک 2013 از تلفن همراه و اینترنت استفاده نمی کند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جایزه نوبل فیزیک به صورت مشترک به «پیتر هیگز» و «فرانسیس انگلرت» برای پژوهش 50 ساله در خصوص ذره گریزان بوزون هیگز رسید.

«پیتر هیگز» استاد بازنشسته دانشگاه ادینبورگ در مصاحبه مطبوعاتی پس از اعلام برندگان اعلام کرد، خبر انتخاب شدن از سوی آکادمی سلطنتی علوم را پس از تبریک گفتن مردم در خیابان متوجه شده است.

در خانه این فیزیکدان 84 ساله تنها یک دستگاه تلفن وجود دارد و خبری از تلفن همراه، رایانه، اینترنت و البته ایمیل نیست!

یکی از دو برنده جایزه 1.25 میلیون دلاری نوبل فیزیک امسال اذعان می کند که در دوران مدرسه در فیزیک ضعیف بوده و برعکس استعداد بیشتری در شیمی و زبان داشته است.

اما خواندن مقالاتی در خصوص بمب اتم و فیزیک ذرات باعث تغییر نظر وی و گرایش به سمت تحقیقات در علم فیزیک شده است.

6. 3 کاربر از پست مفید kahrupay سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    345
    دریافت تشکر: 507
    قدرت امتیاز دهی
    5033
    Array
    s..o..s's: شاد3

پیتر هیگز، برنده جایزه نوبل فیزیک امسال برای کشف ذره گریزان بوزون هیگز، اظهارات جالبی درباره جایزه نوبل فیزیک امسال داشته است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، هنگامی که جایزه نوبل فیزیک 2013 اعلام شد، بر اساس شنیده‌ها، هیگز به همراه خانواده خود در ادینبورگ در تعطیلات به سر می‌برد و ساعاتی بعد متوجه برنده شدن خود شده است.

وی در یک نشست مطبوعاتی در دانشگاه ادینبورگ به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

*در زمان اعلام برنده نوبل فیزیک کجا بودید؟

جالب اینجاست که من زمانی خبرها را شنیدم که عصر آنروز پس از صرف غذا با خانواده در حال بازگشت از تعطیلات بودم. خودرویی در کنار جاده نگه داشت و خانمی تقریبا 60 ساله از آن بیرون آمد و تبریک گفت و در پاسخ به سوال من که چه خبر است؟ وی جریان برنده شدن مرا گفت.

* از برنده شدن چه حسی دارید؟

مشخصا که خوشحالم و همچنین نسبتا احساس خلاصی می‌کنم؛ چون بعد از مدتها بالاخره به نتیجه رسید. در دهه 1980 یکی از دوستان به من گفته بود که برای یک جایزه نوبل احتمالی نامزد شده‌ام. به نظر می‌رسید که سالهای زیادی در پیش باشد و تأیید تجربی کارم در بازه عمری من رخ ندهد؛ اما از زمان آغاز به کار برخورد دهنده بزرگ هادرونی کاملا واضح بود که می‌توانند به ذره هیگز دست یابند و علیرغم اتفاقات بد به آن رسیدند.

* چگونه این موفقیت را جشن خواهید گرفت؟

مسلما با خانواده‌ام آنرا جشن خواهم گرفت.

* آیا مرکز سرن نیز باید جایزه دریافت کند؟

واضح است که باید جایزه دریافت کنند اما فکر کنم که برای کمیته نوبل، تخصیص این اعتبار وقتی سخن از سازمانی مانند سرن باشد بسیار مشکل باشد حتی سخت‌تر از زمانی که برای اهدای جایزه به یکی از نظریه‌پردازان این ذره تصمیم گرفتند.

* حالا که سخن از نظریه‌پردازان دیگر به میان آمد، آیا باید ذره بوزون هیگز تغییر نام بدهد؟

بیشتر توجه‌ها اکنون بر روی این ذره بوده چون کشف آن واقعا برای بررسی صحیح بودن کل ساختار نظری حیاتی بود اما واقعا دستاورد اصلی در سال 1964 بود که اکنون به عنوان سازوکار برون-انگلرت-هیگز خوانده می‌شود و مسیر تولید جرم ذرات حامل نیروی ضعیف بین ذرات پایه را نشان می‌دهد. اگرچه خلاصی از نام بوزون هیگز احتمالا مشکل خواهد بود.

* علاقه شما به فیزیک از کجا نشات گرفته است؟

در مدرسه‌ام در بریستول خیلی از فیزیک مورد تعلیم آن روزها الهام نگرفتم و بیشتر شیمی را جذاب یافتم. همچنین قابلیتهایی در ریاضی داشتم. علاقه من به شیمی که یکی از سطوح ساختار ماده است، در نتیجه آگاهی من از وجود نابغه‌ای موسوم به پل دیراک در 25 سال قبل در همان مدرسه بیشتر شد. احتمالا بیشتر کنجکاوی در مورد کارهای دیراک بود که منشا علاقه من به ساختار ماده در یک سطح عمیق‌تر موسوم به فیزیک ذرات شد.

* توصیه شما به دانشجویان امروزی چیست؟

من می‌خواهم به دانشجویانی که قصد یادگیری فیزیک نظری دارند، هشدار بدهم که الهام پذیری از چیزهای بزرگ در گذشته کافی نبوده و باید به سختی بر روی شیوه‌های دخیل در آن به ویژه روش های ریاضیاتی کار کرد. حتی با پیدایش رایانه‌های پیشرفته کنونی، نمی‌توان همه چیز را بدون تلاش یا تنها با استفاده از رایانه انجام داد و هنوز باید از مهارتهای ریاضی پایه برخوردار باشند. تنها الهام گرفتن از اغواگری فیزیک کافی نیست.

* اکنون که ذره بوزون هیگز کشف و جایزه نوبل اهدا شده، گام بعدی برای فیزیک ذرات چیست؟

دستگاه حاضر در ژنو که فقط برای کشف ذره بوزون هیگز ساخته نشده بود و انتظار می‌رود به کار خود برای ارتقای درک انسان از ارتباط بین فیزیک ذرات و آنچه در جهان اولیه رخ داده، ادامه دهد.

هیچ

8. کاربرانی که از پست مفید s..o..s سپاس کرده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)