دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: آلبرت انیشتین سر سفره ی دکتر حسابی

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    دریافت تشکر: 45,916
    قدرت امتیاز دهی
    82823
    Array
    Almas Parsi's: جدید94

Lightbulb آلبرت انیشتین سر سفره ی دکتر حسابی

آلبرت انیشتین سر سفره ی دکتر حسابی

"آلبرت انیشتین" سر سفره هفت سین "دکتر حسابی"!

در زمان تدریس در دانشگاه پرینستون، دکتر حسابی تصمیم می گیرد سفره ی هفت سینی برای انیشتین و جمعی از بزرگترین دانشمندان دنیا از جمله "بور"، "فرمی"، "شوریندگر" و "دیراگ" و دیگر استادان دانشگاه بچینند و ایشان را برای سال نو دعوت کند.

آقای دکتر کارتهای دعوت را طراحی می کند و حاشیه ی آن را با گل های نیلوفر که زیر ستون های تخت جمشید هست تزئین می کند و منشا و مفهوم این گلها را هم توضیح می دهد.
    چون می دانست وقتی ریشه مشخص شود برای طرف مقابل دلدادگی ایجاد می کند.
    دکتر می گفت: " برای همه کارت دعوت فرستادم و چون می دانستم انیشتین بدون ویالونش جایی نمی رود تاکید کردم که سازش را هم با خود بیاورد.
    همه سر وقت آمدند اما "انیشتین" 20دقیقه دیرتر آمد و گفت چون خواهرم را خیلی دوست دارم خواستم او هم جشن سال نو ایرانیان را ببیند.
    من فورن یک شمع به شمع های روشن اضافه کردم و برای انیشتین توضیح دادم که ما در آغاز سال نو به تعداد اعضای خانواده شمع روشن می کنیم و این شمع را هم برای خواهر شما اضافه کردم.
    به هر حال بعد از یک سری صحبت های عمومی انیشتین از من خواست که با دمیدن و خاموش کردن شمع ها جشن را شروع کنم.
    من در پاسخ او گفتم :
    ایرانی ها در طول تمدن 10هزار ساله شان حرمت نور و روشنایی را نگه داشته اند و از آن پاسداری کرده اند.
    برای ما ایرانی ها شمع نماد زندگیست و ما معتقدیم که زندگی در دست خداست و تنها او می تواند این شعله را خاموش کند یا روشن نگه دارد."

آقای دکتر می خواست اتصال به این تمدن را حفظ کند و می گفت بعدها انیشتین به من گفت:
    " وقتی برمی گشتیم به خواهرم گفتم حالا می فهمم معنی یک تمدن 10هزارساله چیست.
    ما برای کریسمس به جنگل می رویم درخت قطع می کنیم و بعد با گلهای مصنوعی آن را زینت می دهیم اما وقتی از جشن سال نو ایرانی ها برمی گردیم همه درختها سبزند و در کنار خیابان گل و سبزه روییده است."

بالاخره آقای دکتر جشن نوروز را با خواندن دعای تحویل سال آغاز می کند و بعد این دعا را تحلیل و تفسیر می کند.
    به گفته ی ایشان همه در آن جلسه از معانی این دعا و معانی ارزشمندی که در تعالیم مذهبی ماست شگفت زده شده بودند.
    بعد با شیرینی های محلی از مهمانان پذیرایی می کند و کوک ویلون انیشتین را عوض می کند و یک آهنگ ایرانی می نوازد.
    همه از این آوا متعجب می شوند و از آقای دکتر توضیح می خواهند. ایشان می گوید موسیقی ایرانی یک فلسفه، یک طرز تفکر و بیان امید و آرزوست.
    انیشتین از آقای دکتر می خواهد که قطعه ی دیگری بنوازد.
    پس از پایان این قطعه که عمدن بلندتر انتخاب شده بود انیشتین که چشمهایش را بسته بود چشم هایش را باز کرد و گفت
    " دقیقن من هم همین را برداشت کردم و بعد بلند شد تا سفره هفت سین را ببیند.
    آقای دکتر تمام وسایل آزمایشگاه فیزیک را که نام آنها با "س" شروع می شد توی سفره چیده بود و یک تکه چمن هم از باغبان دانشگاه پرینستون گرفته بود.
    بعد توضیح می دهد که این در واقع هفت چین یعنی 7 انتخاب بوده است.
    تنها سبزه با "س" شروع می شود به نشانه ی رویش.
    آینه با "آ" به نشانه ی یکرنگی، شمع با "ش" به نشانه ی فروغ زندگی و ... همه متعجب می شوند و انیشتین می گوید آداب و سنن شما چه چیزهایی را از دوستی، احترام و حقوق بشر و حفظ محیط زیست به شما یاد می دهد.
    آن هم در زمانی که دنیا هنوز این حرفها را نمی زد و نخبگانی مثل انیشتین، بور، فرمی و دیراک این مفاهیم عمیق را درک می کردند.
    بعد یک کاسه آب روی میز گذاشته بودند و یک نارنج داخل آب قرار داده بودند.
    آقای دکتر برای مهمانان توضیح می دهد که این کاسه 10هزارسال قدمت دارد.
    آب نشانه ی فضاست و نارنج نشانه ی کره ی زمین است و این بیانگر تعلیق کره زمین در فضاست.
    در این هنگام انیشتین عقب عقب می رود و روی صندلی می نشیند.
    از او می پرسند: چه اتفاقی افتاده؟
    می گوید :
    "ما در مملکت خودمان 200 سال پیش دانشمندی داشتیم که وقتی این حرف را زد کلیسا او را به مرگ محکوم کرد،
    اما شما از 10هزار سال پیش این مطلب را به زیبایی به فرزندانتان آموزش می دهید.
    علم شما کجا و علم ما کجا؟!"

http://www.ariyaei.com/articles/item...%A8%DB%8C.html

2. 6 کاربر از پست مفید Almas Parsi سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    کامپیوتر
    ارسال تشکر
    35
    دریافت تشکر: 64
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    serda's: لبخند

پیش فرض پاسخ : آلبرت انیشتین سر سفره ی دکتر حسابی

زنده باد فرهنگ غنی و اصیل ایرانی

4. کاربرانی که از پست مفید serda سپاس کرده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)