رمان «نوای فاخته» که «رولینگ» با نامی مستعار آن را روانه‌ی بازار کرده،‌ با واکنش‌های متفاوت منتقدان روزنامه‌های معتبر مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منتقدان‌ آثار ادبی و ستون‌نویسان روزنامه‌هایی چون نیویورک‌تایمز و "یو.اس.ای تودی" دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به رمان جدید جی.کی. رولینگ اتخاذ کرده‌اند؛ کتابی که خالق هفت‌گانه‌ پرفروش «هری پاتر» با نام مستعار «ریچارد گالبریث» روانه‌ی بازار کرده است.

«نوای فاخته» رمانی جاسوسی است که در ماه آوریل به چاپ رسید و هفته گذشته بود که پیگیری‌های مدیران روزنامه «ساندی تایمز» و استفاده از یک نرم‌افزاری رایانه‌ای منجر به افشا شدن راز رولینگ شد که نویسنده‌ی اصلی این داستان کسی جز خالق داستان‌های جادوگری «هری پاتر» نبوده است.

پس از انتشار این خبر، منتقدان وادار شدند نگاهی دوباره به «نوای فاخته» بیندازند و این‌بار با در نظر گرفتن نام نویسنده‌ی اصلی آن را مورد بررسی قرار دهند.

«میچیکو کاکوتانی»، منتقد روزنامه‌ "نیویورک تایمز" با ابراز رضایت از اثر جدید رولینگ آن را کاری سرگرم کننده خوانده که بیشتر از رمان کُند «خلاء تصادفی» خواننده را درگیر خود می‌کند. وی همچنین کارآگاه داستان رولینگ را شخصیت دلپذیری خوانده است.

ستون‌نویس « اینترتنیمنت ویلکی» هم اقرار کرده که تحت تاثیر این رمان قرار گرفته و پلات آن را «هوشمندانه» توصیف کرده و به آن نمره‌ی B+ داده است.

این در حالیست که «مورین کوریگان»، منتقد سایت معروف «NPR» مطلبی را با عنوان «تنها شگفتی نوای فاخته، خود نویسنده است» منتشر کرده و به کتاب جدید این نویسنده انگلیسی تاخته است.

کوریگان در این‌باره نوشت: «نوای فاخته» برای من در دسته‌ی متوسط داستان‌هایی قرار می‌گیرد که در ذهنم این جمله را تداعی می‌کنند از این بدتر هم خوانده‌ام، اما از این بهتر هم خوانده‌ام. حتی نمی‌توانم یک جمله به یادماندنی را از کتاب به خاطر بیاورم.

این منتقد ادبی در ادامه افزود: رفتارهای از مُد افتاده و محافظه‌کارانه‌ منشی داستان (رابین) کاملا مرا پس می‌زند. در طول داستان او فقط قهوه سرو می‌کند، با نگاهش استرایک را تهدید می‌کند و توالت‌های اداره را برق می‌اندازد. مهم‌ترین راز سر به مُهر داستان رولینگ این است که چرا او چنین رفتار زنانه‌ بی‌موردی را برای شخصیت زن داستانش انتخاب کرده است.

«چارلز فینچ» از روزنامه‌ «یو.اس.ای تودی» هم از دیگر منتقدانی است که درباره «نوای فاخته» اظهار نظر کرده‌ است. برخلاف کوریگان، او نظر مثبتی به اثر بحث‌برانگیز رولینگ داشته و رتبه‌ 3.5 از 4 را به آن داده و نوشته است: در این کتاب‌، رولینگ به قدرتی که موجب بزرگ شدن «هری پاتر» شد‌، بازگشته است. او با روند زیبای داستان و عشق عمیق اما به دور از توهم به شخصیت‌هایش یکی از کتاب‌های سال انگلیس را به نگارش درآورد.

در میان منتقدان «نوای فاخته» نام «استفن کینگ»، جنایی نویس بزرگ آمریکایی هم به چشم می‌خورد. خالق «مسیر سبز» و «رستگاری در شائوشنگ» رولینگ را تحسین کرده، اما گفته است نوشتن یک کتاب در گمنامی تجربه‌ای بسیار دلپذیر است‌، تنها برای لذت بردن. حالا که می‌دانم نویسنده‌ی این اثر کیست، یک لحظه هم نمی‌توانم برای خواندن رمان جدید رولینگ صبر کنم.

کینگ که بارها با نام مستعار «ریچارد باخمن» رمان‌هایش را به چاپ رسانده‌، افزود: افرادی که سبک مرا می‌شناختند، متوجه شدند که «ریچارد باخمن» من هستم. اگر رولینگ در این‌باره با من مشورت می‌کرد به او می‌گفتم که نگه داشتن این راز برای مدتی کاری غیرممکن است.