دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: استاد محمود فرشچیان را بیشتر بشناسیم

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    دریافت تشکر: 45,916
    قدرت امتیاز دهی
    82823
    Array
    Almas Parsi's: جدید94

Lightbulb استاد محمود فرشچیان را بیشتر بشناسیم

استاد محمود فرشچیان

محمود فرشچیان , در سال 1308 هجری شمسی در اصفهان بدنیا آمد.
    پدرش از هنرمندان قالیباف و از تجار فرش بود که این خود زمینه ای برای تشویق پسر به سمت هنر شد.

محمود فرشچیان در دوران کودکی , از روی نقش های قالی , طرح می کشید . وی در این باره می گوید :
    4 سالگی را خوب به یاد دارم . روی زمین می نشستم و نقش های قالی را روی کاغذ می کشیدم . پدرم هم از این وضعیت راضی بود.
    تحصیلات مقدماتی هنر نقاشی را در محضر استاد میرزا آقا امامی اصفهانی گذراند . او در این دوران یاد گرفت که در کار هنر باید سخت کوش و عاشق باشد. از این دوره می گوید :
    حاج میرزا آقا امامی , نقش آهو به من داد و گفت تا از روی آن نقاشی کنم . تا صبح روز بعد حدود 200 طرح در اندازه و جهت های مختلف کشیدم . برای استاد باور کردنی نبود و از آن به بعد مورد تشویق و تایید ایشان قرار گرفتم
    سپس نزد استاد بهادری رفت. استاد عیسی بهادری , نابغه قالی , مینیاتور و رنگ روغن بود. بتدریج روح فرشچیان سرشار از رنگ ها و نقش های زیبا لطیف تر گشت و او را به سمت ادبیات و شعرهای عرفانی کشاند تا جاییکه خود نیز گاه شعر می سرود. تلفیق این دو هنر با هم سبب شد مینیاتور هایش حال و هوایی رویایی و شاعرانه به خود بگیرد.
    بماند سالها این نظم و ترتیب ز ما هر ذره خاک افتاده جایی
    غرض نقشی است کز ما بازماند که هستی را نمی بینم بقایی
    مگر صاحبدلی از روی رحمت کند بر حال درویشان دعایی
    پس از آموزش نزد استاد امامی و بهادری و گذراندن دوره دانش آموختگی در مدرسه هنرهای زیبای اصفهان , به اروپا سفر کرد . چندین سال مشغول مطالعه درباره آثار هنرمندان غربی بود. پس از مطالعه و تحقیق , به ایران بازگشت و در اداره کل هنرهای زیبای تهران مشغول به کار شد و به ریاست اداره ملی و استادی دانشکده هنر های زیبای دانشگاه تهران درآمد.

به عقیده فرشچیان مینیاتور ایرانی یک هنر خیالی است . در نقاشی های خیالی کشورهای دیگر مانند چین , تصاویر خیالی از طبیعت و حیوانات و اشیاء هستند اما در مینیاتور ایرانی , روح , حس و معنویت انسانی به تصویر کشیده می شود . از اینرو , محتوای آثار استاد , ادبیات عرفانی , باورهای مذهبی , حالات درونی انسان و حیوانات , آواز پرندگان و ریزش باران است.
    تمامی آثار استاد , زیبا و پرمعنا هستند اما از معروفترین آنها می توان به تابلو ضامن آهو اشاره کرد. که طرحی از شمایل امام رضا علیه السلام می باشد.

درباره این تابلو می گوید:
    اول میخواستم امام را از پشت سر طراحی کنم، ولی مقتضیات تابلو ایجاب می کرد که ایشان را از روبرو تصویر نمایم. وقتی به صورت حضرت رسیدم، نتوانستم آنگونه که می خواهم طرح را کار کنم. صورت، روزها و ساعت ها دست نخورده ماند. بعدازظهر یک روز، مثل همیشه که هنگام نقاشی وضو می گیرم، وضو گرفتم و رو به مشهد ایستادم و زیارت خاصه ی حضرت را خواندم، بعد رفتم سراغ تابلو و قلم را گرفتم و شروع کردم. بدون آنکه قلم را بردارم یا طرح را عوض کنم، صورت را ساختم. وقتی هم که تمام شد دیگر تغییری در آن ایجاد نکردم
    از دیگر آثار معروف ایشان :
    پنجمین روز آفرینش

در این اثر , استاد تمامی مخلوقات زمینی و آسمانی را بتصویر کشیده که در حال حمد و ستایش پروردگار می باشند.

عصر عاشورا

این اثر توسط خود ایشان به آستان قدس رضوی هدیه شده است. در مورد این تابلو می گوید :
    3 سال پیش از انقلاب روز عاشورا مادرم مرا نصیحت کرد و گفت : به روضه گوش کن تا چند کلمه حرف حساب بشنوی. من به ایشان گفتم : اول در اتاقم کاری دارم بعد خواهم رفت. حال عجیبی به من دست داد . وارد اتاق شدم قلم را برداشتم و تابلوی عصر عاشورا را شروع کردم. قلم را که برداشتم , تابلویی شد که الان هست. بدون هیچ تغییری.

ستایش

آخرین تابلوی ایشان ستایش است . که به گفته استاد , برداشتی از مفهوم آیه یسبح لله ما فی السماوات و ما فی الارض می باشد

و طراحی ضریح امام رضا که هفت سال طول کشید , نیز از شاهکارهای استاد می باشد.
    به مناسبت کتاب پنجم استاد , فیلم مستندی با عنوان عشق پرداز به کارگردانی محمدهادی کاویانی و با بازی عزت ا... انتظامی , پرویز پورحسینی و صدای زیبا بروفه , در نکوداشت او ساخته شد. کارهای استاد آنچنان تاثیر گزار و ستودنی است که فقط از یک نابغه میتوان چنین شاهکارهایی انتظار داشت . پروفسور امبرتو بالدینی , استاد کرسی تاریخ هنر و رئیس دانشگاه هنر فلورانس ایتالیا در مورد استاد چنین گفته :
    برای دریافت باطنی یا درونی کار فرشچیان دیدی ژرف نگر لازم است و صبری زمان گیر. فرشچیان در حوزه ی نقاشی ایرانی یک نقطه ی عطف و پدیده ی شگرف به شمار می آید
    ویا زینچوک، منتقد و هنرشناس موزه ی شوچنگو کیف اکراین :
    تنها هنرمندی که نشانی از خداوند بخشنده ی مهربان دراوست می تواند شاهکارهایی این چنین بی مانند بیافریند که در آنها کردارهای معنوی و دستاوردهای انسانی، تا این حد محسوس و طبیعی بازتاب یافته است
    استاد فرشچیان اکنون در ایالت نیوجرسی آمریکا زندگی میکند و سفرهای دوره ای به ایران دارد. ایشان سه فرزند به نامهای علی مراد , فاطمه و لیلا دارند. دکتر علی مراد فرشچیان پزشک است و در ایالت فلوریدا زندگی میکند. فاطمه نیز دانش آموخته رشته پزشکی که فوت کرد و لیلا فرشچیان تحلیلگر رفتار است و ساکن نیوجرسی می باشد.
    از افتخارات استاد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

• قراردادن نام وی در فهرست روشنفکران قرن 21
    • نشان درجه یک هنر
    • تندیس طلایی اسکار ایتالیا
    • نشان هنر نخل طلایی ایتالیا
    • تندیس طلایی اروپایی هنر , ایتالیا
    • دیپلم آکادمیک اروپا ,ایتالیا
    • دیپلم لیاقت دانشگاه هنر ایتالیا
    • جایزه اول وزارت فرهنگ و هنر ایران
    • مدال طلایی جشنواره بین المللی هنر , بلژیک
    • مدال طلایی هنر نظامی ایران

ویرایش توسط Almas Parsi : 24th June 2013 در ساعت 01:24 AM

2. 9 کاربر از پست مفید Almas Parsi سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    2,943
    دریافت تشکر: 1,633
    قدرت امتیاز دهی
    4481
    Array
    آن شرلی's: سکوت

پیش فرض پاسخ : استاد محمود فرشچیان را بیشتر بشناسیم

واقعا انسان شریف و بزرگ و خلاق و هنرمندو...دوستداشتنی ایه!
    سید علی لب تر کند , جان را فدایش میکنم!

4. کاربرانی که از پست مفید آن شرلی سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسي بهداشت محيط
    ارسال تشکر
    202
    دریافت تشکر: 176
    قدرت امتیاز دهی
    53
    Array

سلام.ممنون روحم تازه شد.واقعا فرشچيانو دوست دارم.اميدوارم خدا بهش عمر با عزت بده چون اگه يه روز نباشه هنر خييييييييييييلي ضربه ميخوره.
    روز ظهور تو چه سرافكنده مي شوند
    آنها كه در دعاي فرج كم گذاشتند

6. 2 کاربر از پست مفید ملاصدرا سپاس کرده اند .

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    دریافت تشکر: 45,916
    قدرت امتیاز دهی
    82823
    Array
    Almas Parsi's: جدید94

smilee1 مينياتورهای حيرت انگيز استاد محمود فرشچيان

استاد فرشچیان در ( ۱۳۰۸ اصفهان) نقاش بزرگ ایران است. پدر فرشچیان که نماینده فرش اصفهان بود با دیدن استعداد فرزندش، وی را به کارگاه نقاشی استاد حاج میرزا آقا امامی برد. فرشچیان پس از آموزش نزد استاد امامی و بهادری و دانش‌آموختگی از مدرسه هنرهای زیبای اصفهان، برای گذراندن دوره هنرستان هنرهای زیبا به اروپا سفر کرد و چندین سال به مطالعهٔ آثار هنرمندان غربی در موزه‌ها پرداخت. بنا بر گفته وی در موزه‌های اروپا، اول کسی بود که وارد موزه می‌شد با بسته‌ای از کتاب و قلم، و در نهایت آخر از همه، خود او بود که از موزه خارج می‌شد. پس از بازگشت به ایران، فرشچیان کار خود را در اداره کل هنرهای زیبای تهران آغاز کرد و به رياست اداره ملی و استادی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزیده شد. محمود فرشچیان، هم اکنون در نیوجرسی آمریکا ساکن است و سفرهای دوره‌ای و فصلی به ایران دارد.
    فیلم مستندی نیز با عنوان عشق‌پرداز به کارگردانی محمد هادی کاویانی، با حضور عزت الله انتظامی، پرویز پورحسینی و با صدای زیبا بروفه در نکوداشت او ساخته شده‌است که در آیین رونمایی کتاب پنجم استاد به نمایش در آمد.
    فرزندان استاد فرشچیان به نام های دکتر علی مراد فرشچیان و لیلا فرشچیان و فاطمه فرشچیان هستند. فاطمه که دانش‌آموخته رشته پزشکی و از اعضای سازمان مجاهدین خلق بود. فاطمه فرشچیان و همسرش ابوذر ورداسبی در مرداد ۱۳۶۷ طی عملیات اين سازمان کشته شدند. دکتر علی مراد فرشچیان در ایالت فلوریدا آمریکا مشغول طبابت می باشد و لیلا تحلیلگر رفتار در ایالت نیوجرسی ساکن است.

همکار تالار مذهبی
    رشته تحصیلی
    معلمی دبستان....
    ارسال تشکر
    4,124
    دریافت تشکر: 2,447
    قدرت امتیاز دهی
    1265
    Array
    مهندس نوجوان's: جدید71

من مینیاتور رو دوست دارم ولی این که بیشتر موضوعاتش پیرامون بزم و ... است ، حرصمو در میاره ...
    البته خدا استاد فرشچیانو واسمون نیگر داره
    در آستانه مهر قلم ها گوش تیز می کنند تا در دفتر انتظار اینگونه دیکته کنند ، ابری نیست ، ماه پشت ابر نیست ، او آمد ، او در باران آمد ...

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    دانش آموز
    ارسال تشکر
    457
    دریافت تشکر: 665
    قدرت امتیاز دهی
    957
    Array

ممنون
    خانواده فرشچیان کلا خانوادتا هنر مندند بچه برادر زاده ایشون دوست من بود اونم هنر مند بود.....
    نمیدونم ولی دوست دارم که بدونم

10. کاربرانی که از پست مفید آیو سپاس کرده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)