دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: دوران «بگم بگم» گذشته است

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    معماری
    ارسال تشکر
    25,003
    دریافت تشکر: 20,366
    قدرت امتیاز دهی
    2458
    Array

پیش فرض دوران «بگم بگم» گذشته است

دوران «بگم بگم» گذشته است
    نوع مدیریت من و نگاه آقای هاشمی بسیار متفاوت است و جزو اولین كسانی بودم كه به ایشان و روند سازندگی در سال 73 انتقاد كردم. اگر كسی توانست ثابت كند كه قالیباف حتی فعالیت اقتصادی مباح انجام می دهد من قبول می كنم. از زمانیكه یك بچه رزمنده بوده ام و امروز هم هر كجا كار می كنم با دریافت حقوقم از همانجا ارتزاق می كنم.

محمد باقر قالیباف در گفتگو با مهر با صراحتی كم نظیر درباره اتهام زنی‌های جریان دولتی ،نقد هاشمی و چالش های مدیریتی در كشور و ...سخن گفت.

شهردار تهران درباره وارد كردن برخی اتهامات به وی از سوی رسانه های منتسب به دولت، گفت: اگر كسی ثابت كرد كه قالیباف حتی فعالیت اقتصادی شخصی مباح انجام می دهد، بنده می‌پذیرم، ضمن این كه معتقدم دوران «بگم بگم» دیگر تمام شده است.

وی در پاسخ به این سئوال كه 8 سال پیش شما كاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بودید و امروز هم به عنوان یكی از گزینه های جدی در این حوزه مطرح هستید، اما بارها گفته اید كه از سیاست متنفرم؛ این دو چطور با هم قابل جمع است، گفت:انچه من گفتم مبتنی بر تنفر از سیاست بازی بوده است نه اصل سیاست . اتفاقا سیاست به معنای خردورزی، تدبیر و درایت داشتن حتما كار خوبیست و هیچ عقل متصل به وحی ای مخالف آن نیست.

شهردار تهران افزود: امروز در این اصل كه سیاستمان باید عین دیانتمان و دیانتمان عین سیاستمان باشد مشكلی نداریم .انچه امروز مشكل به نظر می رسد این است كه اكثر سیاستمداران دنیا سیاست را وسیله ای برای مكر و حیله می بینند. كه این موضوع در مبانی دینی ما جایی ندارد. از طرفی هم برخی سیاست را به عنوان بده بستان می شناسند. یعنی در یك بده بستان سیاسی با هم كار می كنند كه این موضوع هم واقعا در انقلاب، نظام اسلامی و عالم سیاست در فضای اسلامی جایگاهی ندارد و لذا گر بنده گلایه كردم از این فضا بوده است.

قالیباف، نمونه مشكلات در فضای سیاسی ناسالم را جریانات اخیر در كشور خواند و افزود: چرا در فضای سیاسی كار به جایی می رسد كه رهبر معظم انقلاب می فرمایند: "این كار خلاف قانون، خلاف شرع و خلاف اخلاق است".

نگرانی ما از شكل گیری و دامن زدن به فضای سیاسی آلوده به اینگونه بحث ها است وگرنه مگر یك مجموعه، نظام، جامعه و فردی كه ادعای یك حركتی می كند و بخواهد در عرصه داخلی و بین المللی وارد شود، آیا می تواند بگوید كه من از سیاست بدم می آید؟

وی تاكید كرد كه آن بخش از بی صداقتی ها، پرده دری ها، ریاكاری ها و آن چیزهایی كه متاسفانه در سالهای اخیر در كشور باب شده است مورد انتقاد بنده است.

عضو ائتلاف سه گانه اصولگرایان در پاسخ به این سئوال كه اخبار و شایعاتی بعضا پیرامون شما مطرح شده است كه همواره سكوت شما را به همراه داشته است، تصریح كرد: اینكه می گویید من خیلی نسبت به موضوعات پاسخ ندادم منظور این نیست كه من پاسخگو نیستم، بلكه ممكن است عكس العمل نشان ندهم.

قالیباف ادامه داد: واقعیت این است عمده حرف هایی كه زده می شود هم حرف هایی مغرضانه است و هم اینكه صحت ندارد. اگر بنده بخواهم نسبت به این موضوعات و مسائل بی پایه و اساس واكنش نشان بدهم صبح تا شب باید نقش سخنگویی را ایفا كنم كه این و آن را تكذیب می كند. اگر این كار را انجام بدهم آن وقت چه كسی می خواهد شهر را اداره كند؟ به هر حال این شهر بزرگ نیازی به تلاش های زیادی دارد.

شهردار تهران گفت: شما میدانید كه كار، تلاش و برنامه ریزی كردن نیاز به یك آرامش روحی و روانی دارد تا بتوان با طمانینه كارهای گسترده را پیش برد لذا من خیلی خودم را دخیل این مسائل نمی كنم و معتقدم گذشت زمان خیلی از مسائل را روشن می كند كما اینكه امروز به نظر من بخشی از این موضوعات روشن شده است.

شهردار تهران، در پاسخ به سئوالی دیگر مبنی براینكه پاسخ شما به رسانه های دولتی یا منتسب به دولت كه بعضا در اخبار خود از وجود پرونده های عجیب و غریب علیه شخص شما و شهرداری سخن می گویند، چیست، گفت: من این موضوع را به دو قسمت تقسیم می كنم. یكی مباحث مربوط به شخص بنده به عنوان قالیباف و شهردار تهران و بخشی دیگر مربوط به شهرداری است. وقتی در مورد بنده صحبت می شود مربوط به طول دوره مدیریت من در شهرداری تهران و اقداماتم در طول زندگی است. بنده همیشه در هر محفل و نشستی گفته ام هر كسی كه در رابطه با من حرف و مطلبی دارد نسبت به انتشار ان ازاد است البته به شرط اینكه مطالب آنها با سند و مدرك همراه باشد ،نه بر اساس جو سازی ها و حرف های بی پایه و اساس.

وی ادامه داد: مثلا شما خیلی وقت ها ممكن است بشنوید كه قالیباف سرمایه دار است ،خوب اشكالی ندارد اگر كسی توانست در این كشور ثابت كند كه قالیباف حتی فعالیت اقتصادی شخصی مباح انجام می دهد من قبول می كنم. در حالیكه بنده حتی فعالیت اقتصادی شخصی مباح هم انجام نمی دهم چرا كه زمانی یك بچه رزمنده بوده ام و امروز هم هر كجا كار می كنم با دریافت حقوقم از همانجا ارتزاق می كنم.

قالیباف افزود: درباره فعالیت های شهرداری هم باید اشاره كنم هیچ مدیر عاقل و متعهدی در هر مجموعه ای كه كار می كند نمی تواند مدعی شود كه مجموعه تحت نظارتش هیچ گونه تخلفی ندارد. اگر اینچنین است پس این حجم میلیونی پرونده ها در قوه قضائیه برای چیست؟ پس حتما اشكالاتی وجود دارد و هیچ كس هم منكر وجود اشكالات نیست. اما در طول مدیریت بنده بر شهرداری تهران همه دستگاه های نظارتی و كنترلی و آنهایی كه می توانند تصمیم گیر باشند مثل سازمان بازرسی كل كشور ، دیوان محاسبات، شورای شهر تهران، سازمان حسابرسی كشور و وزارت اطلاعات 4 سال متوالی است كه شهرداری تهران را به عنوان دستگاه نمونه در مبارزه با فساد و تخلف معرفی می كنند.

شهردار تهران یادآور شد: البته فارغ از درست نبودن اقدامات عده ای برای اتهام زنی و ارائه سند و مدرك، كسانی كه بر اساس مبانی خود این كار را دنبال می كنند باید بدانند كه این كار حتما كار غلطی است كه نه اخلاقی، نه اسلامی و نه قانونی است و از همان اقداماتی است كه به تعبیر حضرت آقا هم خلاف قانون، هم خلاف اخلاق و هم خلاف شرع و خلاف حقوق اساسی ملت است.

وی افزود: به هر حال اگر امروز شهرداری تهران یك اشكالی دارد و كسی می خواهد این ایراد را نگه دارد، سوء ظن پیدا كند و در روز مبادا آن را مورد استفاده قرار دهد این كار با كدامیك از مبانی دین، احادیث، روایات، قرآن و قانون سنخیت دارد؟ هر كس اینگونه اقدامات را انجام دهد حتما باید بداند این كارها یك كار شیطانی است و بهتر است مردم و رسانه ها چنین اقداماتی را تقبیح كنند. اگر اشكالی هم در جایی وجود دارد شایسته است كه به دستگاه های نظارتی و قضایی اعلام شود.

قالیباف ، در پاسخ به این سئوال كه برای ایام انتخابات و تبلیغات چه رویكردی به منظور پاسخگویی به این مسائل خواهید داشت و اگر مثلا شبیه آنچه در مجلس اتفاق افتاد فیلمی منتشر شد چه پاسخی دارید، خاطر نشان كرد: من فكر می كنم فضای بگم بگم دیگر گذشته و قدیمی شده و جامعه هم از اهداف اینگونه رفتارها اگاه است و از مردم از اینگونه اعمال دوری می كنند.

قالیباف در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینكه مهمترین تجربه ای كه از نظمیه به بلدیه آورده اید چه بود و برای رفع مشكلات معیشتی و اقتصادی مردم در صورت كاندیداتوری چه خواهید كرد، گفت: پایه و اساس آنچه كه بنده در كار مدیریت به دست آورده ام از دوران دفاع مقدس است و حتی دانشگاه اینقدر به من كمك نكرد. بنده اعتقادم بر این است كه در كشور ما هیچ چالشی مهمتر از چالش مدیریت نیست. زمانی كه به نیروی انتظامی رفتم بیش از 10 نفر با خودم به آنجا نبردم. حتی بودجه این نهاد از 3.2 درصد از بودجه عمومی كشور به 3 درصد رسید اما سازمان پلیس نو شد و اتفاقات بسیار خوبی افتاد كه مردم به پلیس نزدیك تر شدند و از وجود آن احساس آرامش و امنیت می كردند و این چیزی جز مدیریت نبود.

وی اضافه كرد: در شهرداری مگر پول نبود؟ مگر دیگران نمی توانستند خدمات فعلی را به مردم ارائه كنند؟ اگر كسی در دوران بنده به شهرداری آمد بر اساس شناخت و شایسته سالاری بود و حتی گرایش سیاسی اش هم در این انتخاب

دخالتی نداشت چه بسا مدیرانی الان مشغول به كار هستند كه در شهرداری رشد یافتند . امروز چند معاون بنده از نیروهای جوان و رشد یافته درون شهرداری هستند.

شهردار تهران عنوان كرد: در حوزه اقتصاد چالش اصلی مدیریت است و این موضوع باعث شده كه امروز از یك روستایی گرفته كه مشكل معیشت دارد تا یك سرمایه گذار كه برای سرمایه گذاری با مشكل مواجه شده است همه در یك كلاف سردرگمی هستند. با این وضعیت اگر دهها اقتصاد دان هم بیایند نمی توانند مشكل كشور را حل كنند. درست است كه چالش اصلی ما اقتصادی است اما راه حلش اقتصادی نیست. اینها همه در شرایطی است كه درآمد كشور ما در یك دوره شش ساله افزایش چشم گیری داشته است اما باز هم با وجود فروش نفت 120 دلاری با مشكل مواجه می شویم كه این چیزی نیست جز مدیریت غلط توام با سیاست زدگی.

قالیباف با انتقاد از اینكه در موضوع هدفمندی یارانه ها هم با سیاست زدگی عمل شد، تصریح كرد: بر این اساس یارانه نقدی كه پرداخت آن به طور ملموس در جامعه احساس می شود انجام شد اما یارانه تولید كه اهمیت بسزایی دارد و در طولانی مدت اثرگذاری خود را نشان می دهد، پرداخت نشد كه این موضوعات باعث بوجود آمدن چالش های اقتصادی در كشور شده است؛ البته بنده معتقدم این چالش ها به سرعت قابل حل و فصل است. ضمن اینكه اعتقاد دارم واقعا بخش كمی از مشكلات كه سهم ناچیزی دارد ناشی از تحریم است.

وی در پاسخ به سئوالی دیگر درباره اینكه اگر رئیس دولت آینده باشید با تعهدی كه دولت فعلی ایجاد كرده فاز دوم هدفنمدی یارانه ها و پرداخت نقدی به مردم را چگونه دنبال خواهید كرد، گفت: معتقدم كه هدفمندی یارانه ها با یك دهه تاخیر آغاز شده است. اصل اجرای هدفمندی درست است اما این موضوع یك بسته كامل و جامعی است كه باید همه آن را اجرا كرد. هدفمندی یارانه ها باید ادامه یابد اما به صورت هدفمند كه در این راستا یك سری از یارانه ها باید به صورت مستقیم و یك سری دیگر به صورت غیر مستقیم پرداخت شود.

مسئول كمیته طراحی برنامه های اقتصادی و زیر بنایی ائتلاف سه گانه اصولگرایان، اولین نكته در چگونگی ادامه هدفمندی یارانه ها را تعیین جایگاه دهك های برخوردار و غیر برخوردار خواند و یادآور شد: در روستاها هم نیازمند ارائه یارانه مستقیم برای تامین معیشت و هم نیازمند پرداخت یارانه غیر مستقیم برای توسعه كشاورزی و تولید محصولات هستیم. بخشی از جامعه كه درآمد بالایی دارند بعید به نظر می رسد نیاز به افزایش یارانه نقدی داشته باشند، اما برای سرمایه گذاری و تولید باید نسبت به تسهیل این روند به آنها كمك كرد و در این حوزه یارانه های مشخص برای آنها در نظر گرفت. بخشی از جامعه هم كه اقشار حقوق بگیر هستند كه برای عدم احساس تورم و جبران برخی اضافه هزینه ها نیازمند دریافت یارانه هستند.

وی افزود: عدم ادامه این روند باعث شده است كه وقتی امروز از مردم پرسیده می شود یارانه می خواهید یا كنترل تورم، تاكید آنها بر كنترل تورم و بازگشت به شرایط قبل از اجرای هدفمندی یارانه ها است. لذا بنده برای ادامه اجرای هدفمندی یارانه ها به دنبال كنترل تورم در اقتصاد شهری و پرداخت یارانه مستقیم و غیر مستقیم در روستاها برای رونق اقتصاد و كشاورزی خواهم بود تا به این صورت آثار پرداخت یارانه ها از میان نرود.

عضو ائتلاف سه گانه اصولگرایان، در پاسخ به این شایعه كه گفته می شود شما خیلی تمایل به ادامه دادن كار با ائتلاف سه گانه ندارید، اظهار كرد: این موضوع را تكذیب می كنم. هدف ما از تشكیل این ائتلاف این است كه می خواهیم یك حرف را به جامعه بگوییم و اینكه علاقه مند ادامه زشتی های فعلی در جامعه نیستیم. بنده به عنوان یك بچه رزمنده یاد گرفته ام كه منافع شخصی را را به منافع انقلاب ترجیح ندهم و آن سیاستی كه من با آن مشكل دارم سیاست مكارانه است. سعی ما این است كه در ائتلاف سه گانه بحث های شخصی را كنار بگذاریم و به دنبال اصلاح رویه های نادرست گذشته باشیم . بر این اساس بنده یك مصاحبه بیشتر انجام ندادم و طی آن گفته ام كه این ائتلاف یك ائتلاف عقیدتی است.

وی در پاسخ به سئوالی دیگر مبنی بر اینكه دوست دارید مردم شما را به چه عنوان بشناسند، تصریح كرد: دوست دارم مردم بنده را به عنوان یك رزمنده بشناسند.

شهردار تهران در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینكه گفته می شود شما مدلی از دولت سازندگی هستید آیا این موضوع را قبول دارید و اگر ندارید وجه تمایز شما با آقای هاشمی و دولتش چیست، گفت: این سئوال مهمی است و پاسخ به آن نیاز به شرح موضوع دارد. بنده معتقدم نوع مدیریت من و نگاه آقای هاشمی بسیار متفاوت است و بر همین اساس شاید جزو اولین كسانی بودم كه به ایشان و روند سازندگی در سال 73 انتقاد كردم. این موضوع را بطور مفصل زمانی با آقای هاشمی در میان گذاشتم كه در قرارگاه سازندگی بودم و مثالی هم برای ایشان از مدل ادامه جنگ در دوران دفاع مقدس در بكارگیری نیروهای بسیجی در كنار دیگر سازمانها آوردم.

قالیباف تاكید كرد: توسعه ما باید توسعه ای از جنس تعالی باشد نه توسعه ای كه صرفا جنبه مادی دارد. بنده هیچ وقت منكر تلاش هایی كه در گذشته شده است نیستم. اما جامعه ما یك جامعه اسلامی است و وقتی روابط اسلامی می شود كه در سیاست، اقتصاد و فرهنگ نیز همه این موضوعات را لحاظ كنیم.

​​

2. 2 کاربر از پست مفید وحید 0319 سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)