قزوین - یکی از چهره های شاخص و پیشکسوت قرآنی استان قزوین گفت: درک نکردن قرآن و نگاه مادی به امور از عوامل انحطاط جوامع است.

ˈ اکبر حاج فتحعلی ˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یک جامعه زمانی به والاترین درجه اعتبار و ارزش دست می‌یابد که فرهنگ قرآنی در آن راه پیدا کند.

وی راه حل تمام مشکلات اخلاقی و اجتماعی را در وجود قرآن دانست و اظهار داشت: باید تلاش کنیم که فعالیت های قرآنی در سطح جامعه بیشتر از گذشته گسترش یابد.

حاج فتحعلی به تربیت قرآنی کودکان ، نوجوانان و جوانان تاکید و خاطر نشان کرد: نکته حائز اهمیت این است که دستگاه های متولی امورات فرهنگی همانند سازمان تبلیغات اسلامی، آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هم افزایی فکری داشته باشند تا قرآن و تعالیم قرآنی در همه حوزه های جامعه گسترده شود در جامعه ای که تعالیم دینی پررنگ باشد توسعه اقتصادی نیز کسب می شود.

وی تصریح کرد که امروزه یکی از مشکلات فعالیت های قرآنی تشریفات است به گونه ای که در برخی جلسات ، همایش ها و هیات های مذهبی فقط چند دقیقه قرآن بدون رعایت تجوید قرائت می شود.

این پیشکسوت قرآنی گفت : باید از فضاهای خالی موجود در جامعه مانند مساجد و مدارس نیمه وقت برای فعالیت های قرآنی استفاده بهینه شود.

قاری برجسته کشوری در ادامه نقش و جایگاه حساس رسانه ها در ترویج مفاهیم قرآنی را مهم ارزیابی کرد و گفت: هدف ما این است که قرآن و مفاهیم قرآنی را در تمام ابعاد اجتماع گسترده کنیم وبرای تحقق این مهم رسانه ها وظیفه ای بسیار سنگین دارند.

وی گفت: رسانه ها با انتشار مطالب و گزارشات تاثیرگذار مردم و مسوولین را به سمت استفاده از برنامه ها و مفاهیم قرآنی سوق دهند و رسانه ها باید نگاه ویژه ای به مسایل قرآنی داشته باشند.

حاج فتحعلی ادامه داد: رسانه ها و به ویژه رادیو و تلوزیون نقش مهمی در ترویج و اشاعه فرهنگ قرآنی در جامعه دارند به این دلیل که همه کشورها از طریق رسانه مبادرت به فرهنگ سازی درجامعه می کنند و اگر رسانه ضعیف باشد به تبع آن اهداف فرهنگی محقق نمی شود رسانه های ما نیز باید در این زمینه ثابت قدم باشند.

به گفته وی رسانه ها می توانند با بررسی آثار معنوی قرآن در زندگی افراد مردم و به ویژه نوجوانان و جوانان را به فعالیت در این زمنه ترغیب و تشویق کرده تا به هدف نهایی خود در زندگی برسند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ،اکبر حاج فتحعلی متولد سال 1344 است و از سال 1357 فعالیت های قرآنی خود را شروع کرده و با برپایی کلاس های قرآنی در رشته قرائت، تجوید ، صوت و لحن قاریان زیادی را پرورش داده است.

وی در این مورد افزود:در این راستا پدر و مادرم که خود در قرآن خوان بودند بهترین حامی و معلم من بوده و در سایه تعلیمات آنها توانستم در این زمینه فعالیت گسترده خود را شروع کرده و به توفیقاتی نیز دست پیدا کنم .

حاج فتحعلی اضافه کرد: با اراده ای قوی و تشویق های پدر و مادرم از سال 1357 تا کنون فعالیت های قرآنی خود را در زمینه های مختلف آغاز کرده و شاگردان زیادی را نیز پرورش داده ام.

وی اضافه کرد: در سال 57در جلسه مجمع قاریان قرآن اهل بیت استان قزوین که به صورت سیار در منازل شهدا پنجشنبه ها برگزار می شد شرکت کرده که در این جلسه ها هم قرائت قرآن داشتم و هم به آموزش نیز مشغول بودم .

این قاری برجسته قرآن ادامه داد: از سال 61نیز در مسجد امام حسین ( ع ) شهر قزوین در شبهای یکشنبه فعالیت های قرآنی را داشتم و از سال 66نیز در مسجد مقبره شهید قزوین و مسجد امام حسین (ع ) در حدود 30 سال است که در این زمینه فعالیت دارم .

حاج فتحعلی با بیان اینکه در سال 74با شرکت در مسابقات کشوری جانبازان و در سال 76با شرکت در مسابقات کشوری دانشجویان مقام اول را در کشور کسب کردم افزود:قرآن کریم کتابی انسان ساز و هدایت کننده جامعه به سوی برکت و رحمت است و همه باید در این راستا تلاش کرده و ترویج فرهنگ قرآنی را در راس برنامه های خود قرار دهیم .

وی در پایان به داوران قرآنی تاکید کرد که بر ضوابط قرآنی پایبند بوده وتقوی را رعایت کنند و در هنگام امتیاز دهی عدالت را اجرا کنند چرا که کار قرآنی کاری خداپسندانه است .