سیدریک دلسو و لنزهای تیره؛ جنگ ستارگان و فانتزی آخرالزمانی در بازنمود مدرنیته ی مخوف
تصاویر نهفته در مجموعه ی " لنزهای تیره " عکاس فرانسوی سیدریک دلسو تجمعی مغشوش از منظره ی شهری بیش از حد واقعی؛ یک درک پسا پست مدرنیته ی شوخ طبعانه با شخصیت هایی از جنگ ستارگان را نمایان کرده اند. اینجا دارت وادر است, در شکوه مخوف و تیره اش,که ما را به پاریس و دبی می برد؛ جابای هات در برخی از مخروبه های پاریس و سفینه ی میلینیوم فالکون که توسط طوفان شن بر فراز دبی نابود شده, به چشم می آید.پرسش های مطرح شده از این عکس های مسحور کننده بر این قرار است: چنانچه فانتزی علمی – تخیلی جورج لوکاس مدتها پیش تخیل فرهنگی ما را کولونیزه کرده, اما چرا دنیای فیزیکی واقعی ما را در بر نمی گیرد. اما آقای دلسو با اطمینان بیان می کند که "لنزهای تیره" در ادای احترام به ربات آردو دیدو و لوک اسکای داکر متولد نشد. هدف اول این کار تولید یک مجموعه از جنگ ستاره ها نبود اما مکان عکس درک ما از مدرنیته و آنچه که مدرنیته با ما کرده است را به منصه ظهور می رساند: پارکینگ ها, مناطق حاشیه ای, بیابان, مکان های فراموش شده ای که هم زشت و هم زیبا و هم معمولی و هم آشفته هستند.آقای دلسو از طریق ایمیل پاسخ داد: با این وجود آنها چیزهایی از دست رفته بودند. تصاویر من صاف و ساده بودند و می توان با آنها هم ذات پنداری کرد. من ایده هایی در اضافه کردن این کرکترهای علمی تخیلی به تصاویر داشتم. با تأثیری آنی در برجسته ساختن احساس اولیه ی من, طبیعت خارق العاده ی کرکترها در مختل کردن چارچوب کلی هردو جهان هماهنگی که باهم می آیند.
...

...

...

...

...

...

...