پارازیت موقت شهری؛ یوتوپیای زائد بی خانمان ها

سکونت گاه های انگلی مخصوص بی خانمان ها بر بدنه ی تیرهای چراغ برق نگاه داشته شدند. این ایده توسط معمار بریتانیایی میلو ایدن د لوکا پرداخت شده است. این معمار کار خود را با پروژه ی یوتوپیای زائد به مثابه یک پروژه ی شخصی بعد از تکمیل دوره ی معماری در دانشگاه گرینوییچ شروع کرده است. هر آخر هفته برای نزدیک به یک دهه, من در مرکز لندن در طول اولین ساعات روز سفر می کردم.
د لوکا به سایت دیزین می گوید: " در طول این ساعات معمولا جمعیت توریستی, متراکم و پر جنب و جوش لندن غایب هستند و به جای آنها بسیاری از بی خانمان ها در خیابان های شهر خوابیده اند. من همیشه درگیر این فکر بودم که چگونه زندگی این انسانها در خیابان های شهر بهبود می یابد. پروژه بر تیرهای چراغ خیابان در قامت سکونت گاه های موقت برای بی خانمان ها تعریف می شود, که توسط سازه های کششی در اطراف آنها و با استفاده از مصالح اولیه و ارزان قیمت ایده پردازی شد.
سازه ها به عنوان سازه های سبک وزن طراحی شدند, چنانچه آنها می توانند به آسانی تغییر جهت دهند و حرکت کنند. سازه ها از ساختار قایق بادبانی - عناصر عملی و تکنیکی قایق بادبانی, قرقره های بالابر, بادبان ها, خطوط طنابی و همچنین نشان دادن درکی از شفافیت, کم وزنی و حرکت الهام گرفته است. او اذعان دارد: " این یک تضاد خوش آیند در ساختارهای پیرامون لندن که معمولاً کدر, زمینی و ایستا می باشند, پدید آورده است."
چراغ های برق امنیت سازه ای ندارد زیرا عمیقاً در زمین جای نگرفتند. د لوکا بیان می دارد: این به منظور محدود کردن خسارت وسائل نقلیه و راننده ها درمورد تصادف است. راهکار پیشنهادی او چنین است که در اطراف تیرها سیم های نگهدارنده, کابل و چفت هایی را در چفت و بست ساختار به دیگر مبلمان خیابان و بناهای پیرامونی در نظر بگیرد. در حالی که این روش یک سطح آسیب دیده ی کوچک تولید می کند, اما از همه مهمتر موجب آسیب ساختاری به ساختمان نمی شود.
به گفته ی د لوکا طناب ها به طور پیچان از طریق ساختار نایلونی یا پوسته های متخلخل ولی ضد آب گروتکس حرکت می کنند و به شکل مؤثری فضا را به منطقه های کوچکتر با سطوح مختلفی از محرمیت تقسیم کردند. جعبه های افقی مناطقی برای دراز کشیدن و خوابیدن ارائه خواهند داد, در حالی که فضاهای عمودی یک فضای عمومی تولید خواهند کرد. مصالح, وسایل و اتصالات دیگر غالباً از طریق استفاده ی مجدد و بازیافت اشیا موجود یا خرید اشیا ارزان قیمت از مغازه های دی آی وای در دسترس می باشند
...

...

...

...

...

...

...

...