احمد دهقان «بچه هاي كارون» را روانه بازار كتاب مي كند

خبرگزاري موج - «بچه‌هاي كارون» رمان جديد احمد دهقان با موضوع خرمشهر ويژه گروه سني نوجوان است كه براي انتشار به سوره مهر سپرده شده است.

به گزارش خبرگزاري موج، احمد دهقان داستان نويس درباره كتاب جديد خود گفت: «جاده‌هاي كارون» كتابي است كه براي گروه سني نوجوان نوشته شده و روزهاي اشغال خرمشهر را روايت مي‌كند.
وي افزود: فضاي داستان در كنار رود كارون و به روزهاي اشغال خرمشهر باز مي‌گردد. اين رمان ماجراي سه نوجوان است كه در اين سوي رود كارون در سنگرهاي خط مقدم جبهه هستند. داستان، با ورود شخصيت ديگري به نام «عبدل» وارد مرحله جديدي مي شود زيرا اين سه نوجوان براي كشف شخصيت عبدل تلاش مي كنند.
دهقان درباره نگارش اين رمان گفت: دوست داشتم داستاني را بنويسم كه روزهاي ملي كشور را روايت مي‏كند. دوست داشتم بچه‌هاي كشورم متوجه شوند كه غرور ملي چيست و روزهايي در اين كشور بوده كه همه دست به دست هم داد‏ه بودند تا كشور را حفظ كنند.
اين داستان نويس ادامه داد: «بچه‏‌هاي كارون» روايت آزادي يك شهر است و سه نوجواني كه هم سن‌ و سال نوجوانان امروز هستند در جبهه‌ها كارهايي را انجام دادند كه خيلي بزرگ‌تر از حد و اندازه و سن آنها بود.
نويسنده كتاب «سفر به گراي 270 درجه» در مورد ويژگي‌هاي فني اين داستان گفت: اين داستان از زبان يكي از نوجوانان داستان با نام «ناصر» روايت مي‌شود. روايت داستان نيم‌نگاهي به طنز دارد و پايان داستان با آزادي خرمشهر همزمان شده است.
دهقان در مورد چگونگي نگارش اين كتاب گفت:‌ جرقه نگارش اين رمان با مطالعه خاطرات يك فرمانده عراقي به ذهن من خطور كرد. اين فرمانده عراقي با نام «عزالدين مانع» در خاطراتش زندگي خود در زمان جنگ و ماجراهاي خرمشهر و اتفاقاتي را كه در آنجا رخ داده بود، روايت مي كرد.
وي در ادامه افزود: اين خاطرات را من نزديك به 10 سال پيش مطالعه كردم و با خواندن يكي از تك‏‌خاطرات اين فرمانده عراقي، دوست داشتم داستاني را بنويسم اما نمي‌دانستم اين ماجراي كوتاه كه به دل من نشست، روزگاري تبديل به يك رمان بلند خواهد شد.
نويسنده كتاب «گردان چهار نفره» در مورد انتشار اين اثر نيز گفت: چندي پيش كار نگارش اين كتاب به پايان رسيد اما نامي براي آن انتخاب نشده بود. اخيرا نام اين اثر انتخاب شده و كتاب را براي چاپ به انتشارات سوره مهر تحويل داده‌ام.