دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: تعداد شهدای کربلا 72 نفر نیست

یار همراه
    رشته تحصیلی
    برنامه ریزی اموزشی نیروی انسانی
    ارسال تشکر
    6,414
    دریافت تشکر: 9,022
    قدرت امتیاز دهی
    5174
    Array
    ساناز فرهیدوش's: لبخند

پیش فرض تعداد شهدای کربلا 72 نفر نیست

به گزارش قدس انلاین , دکتر محمدحسین رجبی دوانی در گفت‌وگو با «خبرگزاری دانشجو»، به بیان ویژگی‌های یاران اباعبدالله الحسین (ع) و اینکه چطور توانستند به این فیض عظیم نایل شوند، پرداخت.
    وجه اشتراک اصحاب امام حسین (ع) ولایت‌پذیری آنها بود
    رجبی دوانی در پاسخ به این سوال که یاران اباعبدالله (ع) دارای چه ویژگی‌هایی بودند که برخلاف عده بسیار زیادی توانستند به دفاع از حق برخیزند و در رکاب امام حسین (ع) به شهادت برسند، گفت: از جزئیات و کلیات زندگی یاران حضرت اطلاعات دقیق و حتی غیردقیقی وجود ندارد، اما وجه اشتراک همه آنها - غیر از کسانی که متحول شده و برگشتند - که به هر قیمتی امام را یاری کردند و خود را به کربلا رساندند این بود که فهم درستی از جایگاه ولایت داشتند.
    وی گفت: در واقع آنها فهمیدند امام حجت خدا روی زمین است و راه سعادت آنها در دفاع از امام، اطاعت و تنها نگذاشتن ایشان می باشد، لذا به مقامی ‌رسیدند که امام (ع) در شب عاشورا می‌فرمایند: «من اصحابی بهتر از شما و خاندانی بهتر از خاندان خود سراغ ندارم.» این اصحاب در عالی‌ترین مرحله یقین بودند که امام(ع) این عبارت را در شأن آنها بیان کردند و این جز ولایت مداری آنها نیست.
    عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) در ادامه تأکید کرد: ولایتمداری آنها حتی برخی مستشرقان را هم به تحسین واداشته است.
    تعداد یاران امام حسین (ع) بیش از 72 نفر است
    رجبی دوانی افزود: یکی از اصحاب شب عاشورا به سیدالشهدا (ع) می‌گوید، من دوست دارم در راه شما کشته شوم و دوباره زنده شوم و مجدد در راه شما کشته شوم پس از او یک نفر دیگر برمی‌خیزد و می‌گوید، من دوست دارم 70 بار زنده شوم، در راه شما مجاهدت کنم و از شما دفاع کرده و بسوزم، باز زنده شوم و از شما دفاع کنم؛ به این ترتیب سعادت آنها در یقین به جایگاه ولایت و ولایت‌مداری بود.
    استاد تاریخ اسلام به بررسی تعداد شهدای کربلا پرداخت و گفت: تعداد شهدای کربلا 72 نفر نیست؛ چرا که چند نفر شب عاشورا به امام(ع) پیوستند و به شهادت رسیدند، یعنی بیش از 105 اسم از شهدای کربلا وجود دارد.
    وی ادامه داد: نقل مشهور این است که یاران سیدالشهدا (ع) در روز عاشورا 72 نفر بودند، 30 نفر سواره و 42 نفر پیاده، البته نقل‌های دیگری هم وجود دارد که یاران ایشان 105 نفر بودند و حتی 105 اسم هم از ایشان در دسترس است. از امام باقر (ع) نقلی وجود دارد که ایشان فرمودند: «تعداد شهدای کربلا 145 نفر بود، 45 نفر سواره و 100 نفر پیاده.»
    عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) با اشاره به 72 یار اباعبدالله (ع) افزود: شب عاشورا امام(ع) پرده غیب را کنار می‌زند و آنها بعد از شهادت خود را می بینند که در چه وضعی قرار دارند؛ در آنجا یاران اعلام وفاداری می‌کنند و حاضر نمی‌شوند امام (ع) را رها کنند و می‌گویند ما از شما جدا نمی‌شویم، امام حسین (ع) نیز به ایشان می‌فرمایند: من یارانی بهتر از شما سراغ ندارم. این یاران 72 نفر بودند و بقیه بعداً به حضرت (ع) ملحق شدند.
    ترکیب جمعیتی شهدای کربلا
    رجبی دوانی در ادامه با اشاره به ترکیب جمعیتی شهدای کربلا گفت: 18 نفر از شهدای کربلا از بنی‌هاشم بودند، دو نفر اهل بصره بودند و دو غلام هم به نام‌های جون و اَسلم ترکی بین شهدا حضور داشتند، 50 نفر باقیمانده از شهدای کربلا از اهالی کوفه بودند. علاوه بر اینها چند نفر هم در روز عاشورا از سپاه دشمن به امام حسین(ع) پیوستند که همه کوفی بودند.
    وی خاطرنشان کرد: در واقع کوفه امام(ع) را یاری کرده، هر چند همین کوفه با امام جنگیده و ایشان را به شهادت رسانده است.

انتهای خبر/ قدس آنلاین / کد خبر: 22569
    http://roksana65.blogfa.com/ساناز فرهیدوش
    وبلاگ خودشکوفایی

2. 5 کاربر از پست مفید ساناز فرهیدوش سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)