وحید مرادی در نشست مطبوعاتی خود با اشاره به اجلاس کنفدراسیون شنای آسیا و انتخاب نشدنش به عنوان دبیرکل اظهار کرد: من 9 سال دبیرکل آسیا بودم. کسی که این کرسی‌های بین‌المللی را می‌گیرد، قرار نیست به قیمت تضییع حقوق دیگران برای کشور خودش کار کند. برخی می‌گویند که بدست آوردن این پست‌ها چه منفعتی دارد. همین کافی است که بگویم گرفتن این پست‌ها برای شخص نیست بلکه مربوط به کشور است. زمانی که فردی پست بین‌المللی می‌گیرد، باید کار بین‌المللی انجام دهد. ما نباید این قدر بازاری و سخیف به موضوعات نگاه کنیم.
وی افزود: از محل حضور ایرانیان در کرسی‌های بین‌المللی بعضی امکانات فراهم می‌شود که بدون تضییع حقوق دیگران کاری برای کشور میزبان انجام می‌دهند. نمونه‌ی بارز آن برگزاری کلاس‌های بین‌المللی هر ساله در ایران است. در حالی که بعضی کشورها برای برگزاری این کلاس‌ها باید پنج سال در نوبت باشند.
مرادی با اشاره به حضور 18 داور ایرانی در بازی‌های آسیایی دوحه گفت: برای نخستین بار بود که شنای ایران با این تعداد نماینده در یک دوره‌ی بازی‌های آسیایی شرکت می‌کرد که این از پیامدهای حضور من در دبیرکلی آسیا بود. امیدوارم همکاران با لیاقت من در بازی‌های آسیایی گوانگ‌جو هم با این تعداد شرکت کنند اما، بعید می‌دانم.
رییس فدراسیون شنا در پاسخ به این سوال که کسب چنین کرسی‌هایی چه منفعتی برای ایران دارد، گفت: آنهایی که چنین حرف‌هایی می‌زنند درک درستی از مسایل ندارند. پیش از آن که من دبیرکل آسیا باشم هر دو سال یک مسابقه انجام می‌شد. اما، در زمان حضور من هر سال سه مسابقه برگزار می‌شد که از محل برگزاری این مسابقات به کشور ما هم منفعت‌هایی می‌رسید.
وی ادامه داد: در انتخابات کنفدراسیون آسیا باید لابی‌هایی انجام می‌شد که برای ما این لابی‌ها انجام نشد. این ضعف مربوط به همه‌ی ما می‌شود. وقتی چنین شرایطی را دیدم با درک صحیح از موقعیت از کاندیداتوری آسیا انصراف دادم تا نام ایران پایین‌تر از دیگر کشورها قرار نگیرد.
رییس فدراسیون شنا ادامه داد: شاید برای برخی حضور در اینگونه اجلاس‌ها تفریح باشد اما، برای من حضور در اجلاس زندگی است. انتظار داشتم که بیشتر مورد حمایت قرار بگیرم و پستی که 9 سال با چنگ و دندان حفظ کرده بودیم را دوباره بگیریم.
وحید مرادی گفت: شب قبل از رای‌گیری علی‌آبادی با نگرانی مسایل را دنبال می‌کرد که جا دارد از وی تشکر ویژه‌ای کنم. حتی هاشمی معاون سازمان با جدیت دنبال کار من بود، در صورتی که در حوزه‌ی آنها هم نبود. در طی انصرافم از این پست دلم برای نام ایران سوخت. ایران برای گرفتن این پست زحمت کشیده بود و استحقاق آن را داشت که دبیرخانه آسیا در ایران بماند.
وی درمورد این سوال که "مرادی" کرسی دبیر کلی آسیا را به خاطر سفرهایش می‌خواست، گفت: مسافرت برای کسانی مهم است که فکرشان تنها آن است. قسم می‌خورم بسیاری از مسافرت‌های بین‌المللی را نمی‌رفتم. مطمئنم دیگر ایرانیان هم که کرسی بین‌المللی دارند به فکر سفرها نیستند، آنها به فکر کار بین‌المللی هستند. به هر حال ما کنفدراسیون آسیا را به همین راحتی از دست دادیم. این مساله را به آن نفراتی که خوشحالند تبریک گفته و متاسفم. برای ورزش ایران هم ناراحتم که این پست را از دست داده است.
وحید مرادی در پاسخ به این سوال که آیا کمیته‌ی ملی المپیک از او در انتخابات کنفدراسیون آسیا حمایت نکرد، گفت: شاید این مساله سهوی بوده اما، بیشتر از این نمی‌خواهم درمورد آن صحبت کنم.
مرادی یادآور شد: گرفتن پست‌های بین‌المللی دو وجه دارد که یکی از آنها لابی‌های فردی و دیگری لابی‌های کشورهاست. در لابی‌های فردی برای خودم کم نگذاشته‌ام و از ماه‌ها قبل رایزنی کرده‌ام.
وی در پاسخ به این سوال که کاندیداتوری‌اش برای دبیرکلی کمیته‌ی ملی المپیک ایران باعث شد که برای دبیرکلی آسیا نتواند رایزنی کند، گفت: حضورم در این پست هیچ ربطی به کنفدراسیون آسیا نداشت و زمانی هم از من نگرفت. امیدوارم ایرانی‌ها در سمت‌های آسیایی انتخاب شوند.
مرادی تدارکات بازی‌های آسیایی گوانگ‌جو را بهتر از باز‌ی‌های قطر دانست و گفت: پیش‌بینی ما این است که در رشته‌ی شنا در شش ماده به فینال برسیم و یک مدال بگیریم. در بخش واترپلو هم پیش‌بینی ایستادن روی سکو داریم.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که سازمان تربیت بدنی پس از بازی‌های المپیک پکن از اعزام تیم ملی شنا به کرواسی حمایت نکرد و باعث شد این اردو شش ماه به تاخیر بیفتد، گفت: قطعا اگر سازمان آن موقع حمایت بیشتری می‌کرد و ما شش ماه زودتر به اردوی کرواسی می‌رفتیم، شانس بیشتری برای سهمیه‌های ورودی المپیک داشتیم.
وی ادامه داد: مسابقات واترپلو قهرمانی آسیا دو هفته‌ی دیگر در چین برگزار می‌شود. قصد داریم در این رقابت‌ها شرکت کنیم، مگر اتفاق خاصی بیفتد! این اعزام برای آماده‌سازی بیشتر برای بازی‌های گوانگ‌جو است. ایران با تیمی جوان به این مسابقات می‌رود. هر چند که برای کسب مدال ناامید نیستیم.
رییس فدراسیون شنا درباره‌ بازی‌های کشورهای اسلامی یادآور شد: امیدوارم جزو کشورهایی باشیم که در شنا حرف اول را می‌زنند و جزو سه کشور اول باشیم. در واترپلو و شیرجه هم امیدواری زیادی به کسب مدال داریم.
مرادی درمورد خبر برکناری‌اش از ریاست فدراسیون گفت: این تنها شایعه است که برخی آدم‌های بیکار آن را می‌سازند. سازمان تربیت بدنی و علی‌آبادی بارها تاکید کرده‌اند فدراسیون شنا علمی کار می‌کند و از آن حمایت می‌کند.
رییس فدراسیون شنا با ارایه گزارشی از عملکرد این فدراسیون در سه دهه‌ی پس از انقلاب اسلامی گفت: در بخش‌های مختلف فدراسیون شنا، شیرجه، واترپلو و شنای موزون به صورت کلی شاهد رشد بسیاری بوده‌ایم. مانند تربیت نیروی انسانی، انتشارات کتاب‌های به روز جهان، افزایش تعداد تحصیلکردگان فدراسیون و... است.
مرادی ادامه داد: شتاب رشد رکوردهای شنا در ایران بالاتر از پیشرفت جهانی بوده و واقعا حیرت‌انگیز است.
وی در پایان گفت: کار فدراسیون‌ها تنها مدال‌آوری نیست. این خطاست که تنها سیاست نتیجه‌گرایی را در پیش بگیریم. فدراسیون شنا زیر این فشار استقامت کرد و به دنبال ایجاد زیرساخت‌ها بود. می‌پذیرم که در این سال‌ها اشتباهاتی داشته‌ایم که سعی کردیم آنها را برطرف کنیم.

منبع خبر: روابط عمومی فدراسیون شنا،شیرجه وواترپلو