مطمئنا بيشتر شهروندان تهراني بارش باران را مساوي افزايش ترافيک، راهبندان، گرفتن جوي آبها و درنتيجه سختي عبور و مرور مي‌‏دانند اما چندي است که يک معضل ديگر هم به اين مشکلات اضافه شده و آن هم اختلال در ارتباطات تلفن همراه در روزهاي برفي و باراني است.

به گزارش ايلنا، ضعف زيرساخت‌‏هاي فناوري در ايران و توجه ويژه به کميت به جاي کيفيت باعث شده تا در روزهاي باراني و برفي مشترکين تلفن‌‏همراه خصوصاً همراه اول با مشکلات ويژه‌‏اي روبرو شوند.
شايد بد نباشد به يکي از اتفاقاتي که براي من رخ داد و اين روزها به دفعات براي مشترکان همراه اول رخ مي‌‏دهد، اشاره کنم.

باران و برف انگار با هم مخلوط شده باشد، با اين وضعيت نمي‌‏توان به موقع به محل برگزاري برنامه خبري رسيد. در چنين شرايطي تصميم گرفتم به تلفن همراه همکاري زنگ بزنم و وضعيت را برايش شرح دهم و از او بخواهم در پوشش اخبار به ياري من بيايد.

در اولين تماس با عبارت (eror in conection) مواجه شدم. يعني تماس مورد نظر دچار اختلال است. دوباره و سه باره و ... بالاخره در نهمين بار موفق به برقراري تماس با همکارم شدم ولي هر چقدر من فرياد زدم و هر چقدر همکارم الو الو گفت موفق به برقراي ارتباط نشديم.

بعد از عدم موفقيت در تماس تصميم گرفتم که به همکارمورد نظر پيامک بفرستم ولي با هر دفعه سعي کردن با کلمه (faild) يعني عدم موفقيت در ارسال پيام کوتاه مواجه شدم و اين يعني اينکه من کاملا از کار روزانه‌‏ام بازماندم.

مشترکان همراه اول با اين عبارات نه تنها تعجب نکرده بلکه خاطره اين مشکل در ذهنشان نقش بسته است.
هرچند وقت يکبار در مورد مشکلات مشترکان و اختلالات شبکه تلفن همراه گزارش‌‏هايي منتشر مي‌‏شود و اين گزارش هم شايد تکرار مکررات باشد ولي تا زماني که خود به مشکل اين چنيني برخورد نکرده بودم از ناراحتي‌‏هاي عصبي و فکري که براي کاربران ايجاد مي‌‏شد غافل بودم.

يکي از کاربران تلفن همراه در جواب اين سؤال که آيا به اين مشکل برخورد کرده است يا خير، گفت: اختلال در تلفن همراه که ديگر به يک مسئله عادي روزمره تبديل شده است ولي در روزهاي باراني اين اختلالات ديگر شبيه فاجعه مي‌‏شود، بنده در يکي از همين روزهاي باراني در بيشتر مکالماتم مجبور به شنيدن مکالمه افراد ديگر بودم.

شخص ديگري اظهار داشت: در روزهاي باراني آنتن‌‏دهي کاملاً ضعيف مي‌‏شود و اگر بخواهيم با تلفن همراه ديگري ارتباط برقرار کنيم بايد چند بار تماس بگيريم تا بالاخره گوشي آنتن بدهد و در دسترس قرار گيرد. حالا فرض کنيد که اگر يک کار فوري و حياتي هم در ميان باشد.

يکي ديگر از مشکلات کابران تلفن همراه در روزهاي باراني اختلال سرويس پيامهاي کوتاه(sms) است. به طوري‌‏که در برخي اوقات يک پيامک بايد چندين بار ارسال شوند تا به مقصد برسند. همچنين که در برخي اوقات با وجود اينکه کاربر خبر رسيدن پيامک به مقصد را هم دريافت کرده (delivery reports) ولي عملاً پيام کوتاه به دست شخص مورد نظر نمي‌‏رسد که معلوم نيست هزينه‌‏اي براي کاربر به همراه دارد و يا اينکه جزو پيام‌‏هاي به مقصد نرسيده محسوب مي‌‏شود.

در اين شرايط که اختلالات همراه اول به اوج خود رسيده است و بارش باران هم اين اختلالات را افزايش مي‌‏دهد، همراه اول از مشترکان در حالي عذرخواهي کرده که پايان اختلالات را به پايان ارديبهشت سال آينده موکول کرده است.

اما وحيد صدوقي مدير عامل شرکت همراه اول (ارتباطات سيار) اين اختلالات را تکذيب کرد و به ايلنا گفت: همراه اول نسبت به گذشته کيفيت خود را تا حد مناسبي افزايش داده و اختلالات را هم در حد امکانات موجود کاهش داده است.

وي افزود: احتلالات در روزهاي باراني کاملاً مقطعي است و به‌‏زودي هم با انجام يک سري از عمليات‌‏ها، ديگر در اين روزها شاهد مشکلي نخواهيم بود.
اين در حالي است که تا چند صباح ديگر اپراتور سوم هم به اين عرصه اضافه مي‌‏شود و بر تعداد کاربران تلفن همراه افزوده مي‌‏شود. گويي تنها افزايش کاربر در اين ميان اهميت دارد و کيفيت خدمات و آنتن‌‏دهي مد نظر نيست.

آنچه در عملکرد تلفن‌‏هاي همراه مشاهده مي‌‏شود، ضعف زيرساخت‌‏هاي اين فناوري در کشور است. کشور ما ظرفيت پذيرش اين تعداد کاربر را ندارد و بهتر است مديران فناوري اطلاعات و ارتباطات کشور بيش از اينکه به فکر توسعه کاربران خود و افزايش کمي باشند، زير ساخت‌‏هاي فناوري موجود در زمينه موبايل و خطوط تلفن همراه را اصلاح و تقويت کنند.

بايد به اين نکته اشاره کنيم که عدم کيفيت مناسب شبکه تلفن همراه علاوه بر مشکلات جانبي بر اعصاب مشترکان هم اثر مي‌‏گذارد و باعث ناراحتي‌‏هاي روحي و عصبي نيز مي‌‏شود که اين امر تبعات اجتماعي را به همراه دارد. اين موضوع بايد براي مسؤولان هم قابل تامل باشد ضمن اينکه بايد جوابگوي کاربران خود نيز باشند.
گزارش از ساره جعفرقلي