هم زمان با ۹ سالگی آی پاد، سونی اعلام کرد دیگر واکمن تولید نمی کند

بیش از ۳۰ سال از معرفی و حضور موفق واکمن در بازارهای جهانی می گذرد اما عدم همگامی این محصول با فناوری های تازه در کنار ظهور دیسک من ها، آی تیون و آی پاد، دیگر جایی برای واکمن باقی نگذاشته است.

بیش از ۳۰ سال از معرفی و حضور موفق واکمن در بازارهای جهانی می گذرد اما عدم همگامی این محصول با فناوری های تازه در کنار ظهور دیسک من ها، آی تیون و آی پاد، دیگر جایی برای واکمن باقی نگذاشته است.
پیش از اینکه دیسک من ها، آی تیون و آی پاد به زندگی ما وارد شوند، این واکمن های دوست داشتنی و نوارهای کاست بودند که اغلب ما را از کلاس های درس گرفته تا سفر، همراهی می کردند.
اما با آغاز نهمین سال تولد آی پاد، سونی اعلام کرد که دیگر واکمن تولید نخواهد شد.
۲۲ام اکتبر/۳۰ام مهرماه گذشته سونی اعلام کرد، پس از حدود ۳۱ سال، تولید و فروش واکمن را متوقف خواهد کرد. سونی اولین بار این دستگاه را در اول جولای ۱۹۷۹/۱۱ تیرماه ۱۳۵۸ در ژاپن معرفی کرد.
با اینکه در آن زمان ظهور یک دستگاه ارزان قیمت و قابل حمل شخصی برای شنیدن موسیقی اتفاق فو ق العاده ای بود اما رسانه ها سونی را به باد انتقاد گرفتند و تا پایان این ماه تنها ۳۰۰۰ واکمن به فروش رسید.
پس از آن سونی تلاش کرد با ورود به بازارهای جوان تر و به کمک ستارگان جوان موسیقی راه را روز به روز برای واکمن هموارتر کند.
در پایان ماه دوم ورود واکمن به بازار، فروش آن ۱۰برابر شد و در اولین سال های دهه ۸۰ میلادی، فروش بسیارخوبی را تجربه کرد.
مطابق اعلام سونی، این شرکت طی ۳۰ سال گذشته بیش از ۲۰۰میلیون واکمن فروخته است، با این حال امروزه زمانی که از دستگاه های شخصی پخش موسیقی حرف می زنیم، کمتر به یاد این دستگاه می افتیم.
۲۳ام اکتبر ۲۰۰۱، اپل برای اولین بار آی پاد را معرفی کرد. این محصول تا مدت ها نادیده گرفته شد اما اپل همچنان به بهبود مشخصات فنی، قدرت و ظرفیت آن در نسخه های گوناگون ادامه داد تا جایی که این دستگاه به چیزی فراتر از یک پخش کننده موسیقی ساده تبدیل شود و تمامی رقبا را کنار بزند.
البته نمی توان واکمن را یکی از این رقبا به حساب آورد. واقعیت اینست که واکمن سال ها پیش و به دلیل سهل انگاری سونی در بهبود آن و همراهی با فناوری های تازه از این رقابت حذف شده و تنها راه را برای ظهور محصولات موفقی مانند آی پاد هموار کرده است.

خبر آنلاین (www.khabaronline.ir)