گلایه‌ها و انتقادهای کیومرث پوراحمد از وضعیت پخش سریال «پرانتز باز» و تلویزیون
هنر کنيم پول ساخت کارها را از تلويزيون بگيريم کلاه‌مان را مي‌اندازيم بالا!

اين روزها از کيومرث پوراحمد، نويسنده و کارگردان نام آشناي سينما و تلويزيون که همچنان خاطره شيرين سريال هايي چون «قصه هاي مجيد» و «سرنخ » در ذهن مخاطبان باقي مانده، مجموعه «پرانتز باز» از شبکه تهران و استانها در حال پخش است. سريالي با يک قصه اجتماعي که تلاش کرده با کنار هم قرار دادن آدم هاي مختلف در يک مسافرخانه قديمي داستان هاي متفاوتي را روايت کند. آنچه شايد در ادامه مي خوانيد زياد شبيه به يک گفتگو نيست چرا که ناخودآگاه مصاحبه ايي که قرار نبود پوراحمد انجام دهد به واگويه هاي او از مسايل و حواشي سريال تبديل شد که خواندنش بد نيست!

* جناب پور احمد، در صورت تمايل مي خواهم درباره «پرانتز باز» با هم صحبت کنيم ...
** راستش من براي اين سريال زياد مصاحبه نکرده ام. اگر خبرگزاريها و روزنامه ها را نگاه کرده باشيد متوجه مي شويد که من براي اين سريال گفتگو نکرده ام. دوست ندارم درباره اش حرف بزنم .

* چرا؟!
** از وضعيت نمايش سريال در تلويزيون ناراضي هستم. به همين خاطر تمايلي به حرف زدن درباره اش ندارم. تا به امروز سه بار زمان پخش آن را بدون هيچ گونه اطلاع رساني و زيرنويسي عوض کردند و مخاطب را سردرگم نموده اند. مسؤولان پخش شبکه تهران يکبار اين سريال را يکشنبه ها ساعت 11 شب و يکبار جمعه ها ساعت 9 شب و در آخر يکبار ساعت 4 بعدازظهر که مخاطب بسيار کمي در آن ساعت دارد پخش نمودند، آنهم بدون اطلاع رساني ! تعجب من از سيما اين است که هزينه مي کند تا يک سريال آماده پخش شود ولي در مرحله آخر به بدترين شکل ممکن حاصل کار خودش را پخش مي کند!

* براي اين مساله خود شما چه پاسخي داريد؟ چرا تلويزيون سريال شما را اينگونه پخش مي کند؟
** نمي دانم شايد من اگر جزو ليست سياه نباشم احتمالا جزو ليست خاکستري هستم وگرنه دليلي ندارد سريالي که مال تلويزيون است چنين وضعيت پخشي داشته باشد. در زمان پخش سريال بارها تبليغات پفک و بستني پخش مي کنند ولي حاضر نيستند زمان پخش سريال را تبليغ کنند.

* مگر در زمان قرار داد با تلويزيون زمان پخش و شبکه مشخص نمي شود؟
** دلتان خوش است که فکر مي کنيد در تلويزيون زمان پخش در قرار داد مشخص است! ما هنر کنيم پول ساخت را از تلويزيون بگيريم کلاهمان را مي اندازيم بالا. اين را هم بگويم که تلويزيون مديرانش به من خيلي لطف دارند ولي تلويزيون فقط تنها شامل مديرانش نمي شود و افراد ديگري هم هستند که بايد نظر بدهند.

* براي ساخت «پرانتز باز» چقدر وقت گذاشتيد؟
** سريال «پرانتز باز» سه سال از عمر من را به خودش اختصاص داد. ما کار تصويربرداري اين مجموعه را از اوايل ارديبهشت سال گذشته آغاز کرديم و در ابتدا قرار بود اين مجموعه در 26 قسمت ساخته شود اما در نهايت در 22 قسمت بسته شد. من 7 تا 8 ماه زمان گذاشتم تا کار آهنگسازي مجموعه پايان يافت. ما سريالي ساختيم که خودمان خيلي سرصحنه خنديديم، اگر مردم هم با تماشاي سريال خنديدند ما برده ايم.

*کار جديدي را در سينما و تلويزيون قصد نداريد شروع کنيد؟
** کار جديد براي من به اين زودي ها اتفاق نمي افتد! چند سالي بايد بگذرد. فعلا دل ودماغ درست و حسابي ندارم.

منبع : قدس