PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال از نظر شما دلیل مصرف بالا دارو در کشور چیست؟

poune
9th June 2011, 01:25 PM
سلام و وقت بخیر دوستان[golrooz]
اگر دقت کرده باشید. چند وقت پیش تو تلوزیون با یک داروساز در تهران حرف زد در مورد مصرف بالا دارو در کشور.
که داروساز میگفت به خاطر ارزان بودن دارو هستش که مصرف بالاست.
و میگن از 4 قلم در هر نسخه شده 3 قلم دارو در هر نسخه.

اما من نظر دیگری دارم. به نظر من کیفیت پائین دارو ها و برخی اوقات عدم تشخیص پزشک و گرون بودن آزمایشات یا هزینه درمان باعث افزایش مصرف دارو توسط شخص میشه.

به طور کلی شما اگر بدنتون عفونت کنه و دکتر بگه 20 تا سفالکسین باید بخورید. حالا این 20 عدد قرص بشه 500 تا تک تومن یا 10 هزار تومن یا رایگان بلاخره شما نیاز دارید و تهیه و مصرف میکنید. این طور نیست که کسی خوشش بیاید دارو الکی مصرف کند. چون اضافه دارو میشه تحمیل بر بدن و خوب نیست.

هیچ کس از دارو خوشش نمیآد و من به جای پول دارو میرم میوه میخورم چرا دارو بخورم؟ پس نمیشه گفت چون ارزان هستش مصرف بالا هست.

یا اگر کیفیت دارو بالا باشد من با یک دوره قرص شاید خوب بشم و نیاز به 2 دوره یا بیشتر نباشد.

انگیزه خود در مانی هم در ایرانی ها زیاد هست.
بعضی مریض ها هم که معلوم نیست خوب شدنی هست یا نه؟!

حالا نظر شما چیه؟ چرا تو ایران اینقدر مصرف دارو زیاده؟
لطف کنید و دلیلتونو توضیح بدید.[esteghbal]
با سپاس فراوان از شما.[shademani2]

Isengard
9th June 2011, 01:38 PM
سلام
این موضوع دلیل زیاد داره
یکیش برمیگرده به فرهنگ غلط مردم که برای هر دردی بدون مراجعه به پزشک واسه خودشون دارو تجویز میکنن.
یه روز رفته بودم داروخونه برای خرید وسیله ای ، یکی رو دیدم داره بسته بسته قرص سرما خوردگی میریزه تو کیسه ، برگشتم به شوخی بهش گفتم جناب اینا رو صبح ها تو چای شیرین میندازن؟ گفت نه قرص سرماخوردگی لازم میشه [nishkhand] (چی بگم والا)
مورد بعدی مشکلات و درگیری های ذهنی هست که دیگه الان بدن ها رو برای انواع بیماری ها مستعد کرده.

poune
9th June 2011, 01:46 PM
خوب این دلیل منطقیه.
پس نظر شما سایر موارده.

باستان شناس
9th June 2011, 01:47 PM
راستش همگي موارد هست ولي اينكه بعضي از پزشكان درك صحيحي از دارو ندارن بيشتر تو بحث دارو نمود داره....

برخي پزشكان دارويي رو تجويز مي كنن كه اصلا خودشون عقيده اي بهش ندارن فقط ي خرجي هست براي بيمار ولي بازم درماني حاصل نميشه و بيمار هم براي كمتر شدن هزينه درمان ميره سراغ فروش بي نسخه دارو....

نارون1
9th June 2011, 02:10 PM
و اینکه اکثر افراد فکر می کنن که پزشکی که داروی بیشتری بده بهتر سرش میشه و اونو بیشر قبول دارن .

[golrooz][golrooz]

0014
9th June 2011, 03:30 PM
روزی یکه از شاهان ایرانی از وزیرش می پرسه:ما توی ایران چه چیزی زیاد داریم
وزیر بهش میگه که جواب سوالتون رو فردا میدم.
صبح روز بعد وزیر وارد دربار میشه در حالی که دستمالی رو به دور سرش بسته و از شدت دندان درد بخودش می پیچه.
وقتی درباریان علت رو جویا میشن میگه که دندون درد دارم.
باشنیدن این موضوع هر یکی از درباریان نسخه ای رو برای شفای وزیر می پیچه.
وقتی که همه دارویی رو تجویز میکنن ،وزیر دستمال رو باز میکنه و رو به پادشاه میکنه و میگه: این هم جواب سوال دیروز شما!!!
1-توی مملکت ما همه دکتر تشریف دارند! و دست به خود درمانی میزنند وبه درست یا غلط دارویی رو مصرف میکنند.
2-البته بعضی هم هستند که به دکتر ها اعتماد ندارند
3-گاهی از اوقات هم دکترها داروی اضافی برای مریض تجویز میکنند
4-...
....
همون طوری که میبینید دلایل زیادی وجود داره
[fardemohem][fardemohem][fardemohem]

*atusa*
9th June 2011, 03:55 PM
به نظر منم فرهنگ غلط مردم ماست که باعث افزایش مصرف خودسرانه ی دارو می شود ،
قیمت پایین دارو فقط به دلیل اسایش مردمه ، برخی از دارو ها ی وارداتی هم که کیفیتی پایین دارن به دلیل تحریمه.............................
این وسط فقط فرهنگ ما می مونه که داغونه.............
اگه هر کس احساس نکنه می تونه خودش در مصرف دارو تصمیم گیری کنه و قبل از هر کاری به پزشک مراجعه کنه دیگه این همه مصرف خودسرانه ی دارو تو کشور نداریم...........

Artmis.
9th June 2011, 04:11 PM
نظر من هم با خود پونه جان تقریبا یکیه
و اینکه یه سری بیماری هایی به قدری شایع شده و درمانش بسیار سخت
بیماری هایی مثل انواع سرطان ها و دیابت و ...
بعد هر پزشکی هم یه تشخیصی می ده و همشونم یه سری داروی عجیب و غریب میدن
به نظر من ایراد اصلی از تشخیص دکتراست و اینکه تازگیا دکتر فقط زیاد شده نه دکتر مجرب و ماهر
آخرشم میشه یه آش شله قلمکار ! که به قول یه بنده خدا معده طرف میشه داروخونه !
همینا هم هست که باعث میشه افراد وقتی ببینن بیماریشون خوب نمیشه و در مواردی شاید خیلی بدتر از اون چیزی که بوده میشه بیان متوسل به داروهای گیاهی و غیر گیاهی بشن که چه خودشون میشناسن چه افراد دیگه بهشون توصیه می کنن
کاش دکترامون یه کم بهتر به کار مریضاشون رسیدگی کنن

amin_745
9th June 2011, 04:59 PM
به نظر من مشکلات فرهنگی و کیفیت پایین داروها باعث این مشکل میشه. و افزایش قیمت داروها فقط درد دردمندان رو بیشتر میکنه

PiXiE
9th June 2011, 05:16 PM
به نظر من که همه ی گزینه هایی که گذاشتی میتونه باشه ...[tafakor]

1.ماشالله اینقدر این دارو ها ارزونه که هر کی یه عطسه یا سرفه میکنه یا حالا آبریزش داره میپره داروخونه و یه دارو (حالا سرما خوردگی ، استامینیفون ، آنتی هیستامین ، ...) خودش تجویز میکنه و میخره و میل میکنه ...[cheshmak] (که من این گزینه رو زدم ولی ...)
2.بعضی جاها هم که پزشکامون تشخیص میدن در حد تیم ملی ...[nadidan]
3.گران بودن هزینه درمان و آزمایشات : واقعا تو ایران بعضی از این هزینه ها جوریه که اشک آدمو در میاره ...[negaran]
4......[negaran]
5.بازم اینقدر دلیل داره که هر کی میتونه یه دلیل بیاره ...[tafakor]

B a R a N
9th June 2011, 10:25 PM
نظر من اینه که ماها خودمون رو دانای کل میدونیم!
و در تمامی موارد هم صاحب نظر هستیم
در نتیجه وقتی خودمون یه پا دکتریم و میتونیم خودمون رو مداوا کنیم چرا به غیر مراجعه کنیم؟؟؟ [nishkhand]

خلاصه که به نظر من ایراد اینه که فکر میکنیم مشکل رو میتونیم خودمون حل کنیم

ashkan
10th June 2011, 02:50 AM
از نظر من 100% گرون بودن هزینه های درمان باعث مصرف بدون تجویز دارو میشه ، به فرض من نوعی اگر دندون درد بگیرم ، ترجیح میدم مسکن بخورم تا اینکه 500 هزار تومن خرج دندون کنم ، ادامش سیاسی میشه تا همین جا نظر من بود .

*FATIMA*
10th June 2011, 03:15 AM
از نظر من 100% گرون بودن هزینه های درمان باعث مصرف بدون تجویز دارو میشه ، به فرض من نوعی اگر دندون درد بگیرم ، ترجیح میدم مسکن بخورم تا اینکه 500 هزار تومن خرج دندون کنم ، ادامش سیاسی میشه تا همین جا نظر من بود .
اما فک نمیکنید همین مسکن فقط برای لحظه ایه ، همین که اثرش از بین میره دوباره دندون شروع میکنه به درد گرفتن !.
رفتن به دندان پزشک بهتر از وابسته کردن خودمون به این مسکن هاست !
خرید زیاد دارو فقط به خاطر اینه که ما خودمون رو بهتر از دکترا فرض میکنیم و شروع میکنیم به نسخه پیچیدن نه تنها برای خودمون بلکه برای دیگران هم کم نمیذاریم !
دلیل دیگه وابسته کردن خودمون به همین مسکنایی که درد رو لحظه ای خوب میکنن ولی هیچ سودی ندارن هیچ ، وضعیت رو بدتر هم میکنن ، شاید آثارش همین الان مشخص نشه ولی بعد ...[nadanestan]

poune
10th June 2011, 10:22 AM
چرا هیچ کس اونطوری که تو نظرم بود به اینکه هزینه ها خیلی سرسام آورند اشاره نمیکنه.
اگه تو ایران یکی یه بیمه درمانی نداشته باشه کارش لنگه. دکترای خوب که هزینه ویزتشون بالاست دکترای .... هم که اگه همرمان پیش چندتاشون بری هزار تا روش درمانی متفاوت دارند و هیچ کدومم اون یکی رو قبول ندارن!؟
بعد اگه کارشون به بستری شدن بکشه که بیمارستانای دولتی که اصلا دل نمیشوزونن و خضوضیاشم جیبتو خالی میکنن.
اگه آزمایش بخواید بگیرید آزمایشگاهای خوب باز گرونن و آزمایشگاهای ..... هم جوابشون غلطه؟!
تازه همه اینا اگه بیمه داشته باشی در 90 درصد موارد این اقدامات شما شامل بیمه نمیشه؟!
خب تو این شرایط همه ترجیح میدن که اصلا دکتر نرن و خودشون خودشونو درمان کنن شاید نیازی به پول خرج کردن نباشه![taajob][negaran]

*WIZARD*
10th June 2011, 01:50 PM
به خاطر اینکه همه مردم فکر میکنن خودشون دکتر هستند کافیه اسم 4تا دارو بلد باشند دیگه......!!

*WIZARD*
10th June 2011, 01:55 PM
اما فک نمیکنید همین مسکن فقط برای لحظه ایه ، همین که اثرش از بین میره دوباره دندون شروع میکنه به درد گرفتن !.
خرید زیاد دارو فقط به خاطر اینه که ما خودمون رو بهتر از دکترا فرض میکنیم و شروع میکنیم به نسخه پیچیدن نه تنها برای خودمون بلکه برای دیگران هم کم نمیذاریم !
دلیل دیگه وابسته کردن خودمون به همین مسکنایی که درد رو لحظه ای خوب میکنن ولی هیچ سودی ندارن هیچ ، وضعیت رو بدتر هم میکنن ، شاید آثارش همین الان مشخص نشه ولی بعد ...[nadanestan]

منم کاملا باهات موافقم

ashkan
10th June 2011, 03:29 PM

من به شخصه این کارو نمیکنم ، ولی وقتی آدم درد بکشه و پول نداشته باشه مجبوره از مسکن استفاده کنه [cheshmak]

kamanabroo
10th June 2011, 10:37 PM
همه این علت های می تونه دخیل باشه.
دلیل دیگه ای که ذکر نکردین و می تونه مهم باشه اینه که بعضی وقتا خود ما در طول دوره بیماری دارو ها رو کامل و به موقع و طبق دستور استفاده نمی کنیم. در نتیجه تاثیر گذار نیست و لذا دو برابر از همون قرص ها می خوریم تا تاثیر کنه.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد