PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث مبنای 19

assembeler
19th May 2011, 09:28 PM
با سلام دوستان طی مدتی هست که رو این موضوع فکر میکنم دلیلشم نفهمیدم ولی کسی میدونه که دلیل عملی داره کسی تا حالا بررسی کرده اینو تو دنیا؟؟؟؟
اینکه هر عددی مثلا 144 در مبنای 10 که جمع اعدادش (1+4+4) میشه 9 وقتی به مبنای 19 میره که حاصل میشه 711 هم جمعش (7+1+1) میشه 9 ...
منکه هنوز مثال نقصی پیدا نکردم واسش [tafakor]
میشه یه خاصیت خاص ای عدد (19) باشه؟؟؟؟؟[nadanestan][soal]
ممنون میشم که کسی اگه چیزی میدونه راهنماییم کنه
شایدم خودم کشفش کردم[khanderiz]
جدی میگم کمکم کنید[golrooz]

msd21
21st May 2011, 03:15 AM
عدد 19 هیچ خاصیتی نداره[bamazegi]
دلیلش اینه که اعدادی که ما بکار میبریم در مبنای 10 هستن و با مبنای 19 در یک چیز مشترکن
اونم متمم مبنای 9بودنه یعنی
(9*1)+1=10
(9*2)+1=19
جالبه که این فرمول بیان شده برای مبناهای دیگه متمم ضرایب عددی 9 هم برقراره
مثلا برای مبنای 28 چون
(9*3)+1=28
یا هر مبنای دیگه ای هم که خودتون ذهنتون میرسه میبینید که جمع ارقام عدد بدست آمده میشه 9
عددی مثل 441 ذاتا بر نه بخش پذیره حالا در هر مبنایی که میخواد بیان بشه
و در مبنای 10 عددی بر 9 بخش پذیره که جمع ارقامش ضریبی از نه بشه پس برای تمام مبناها دیگه متمم عدد 9 هم این جمع ارقام برقراره
این خاصیت برای عدد نه بیان میشه چون ما در حالت عادی با مبنای 10 کار میکنیم و فقط کافیه یه مبنای جدید 19 یاد بگیریم تا ما به این قانون جالب برسیم و بعضی ها هم به خرافات هایی در مورد تقسیم بر 19 کردن[khanderiz]

منبع: خودم

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد