PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فلسفه قیام عاشورا

warrior
10th December 2010, 12:02 AM
سلام دوستان.
تواین تاپیک میخوایم درباره ی فلسفه قیام عاشورا بحث و گفتگو کنیم.
خواهش من از دوستان اینه که هر کی هر چی به ذهنش میرسه بگه، که اگر درست باشه بقیه ازش استفاده کنن و اگر که اشتباه باشه توسط دوستان باتجربه تر این اشتباه بر طرف بشه.
باتشکر از تمامی دوستان عزیز.[golrooz]

warrior
10th December 2010, 12:03 AM
از نظر خود من یکی از دلایل قیام امام حسین (ع) نماز و برپایی نماز بوده.

Admin
10th December 2010, 02:41 PM
از دلایل قیام عاشورا درک درست مسلمانان از اسلام و سعی در حفظ این نهضت مقدس است ...

NILOOFAR46
10th December 2010, 03:08 PM
يكي ديگه از دلايل قيام سالار شهيدان احیای امر به معروف و نهی از منکر بود.[golrooz]

Rez@ee
10th December 2010, 06:00 PM
زنده كردن ارزشهاى اسلامى

حكومت اموى سعى می نمود كه ارزشهاى اسلامى را كه كرامت انسانها بدان بستگى دارد مـحو و نابود ساخـتـه و ضد ارزشها را كه در جاهلیت بدان افتخار مى كردند و ارج مى نهادند جایگزین ارزشهاى اسلامى نماید!
از جمله ارزشهایى كه اسلام روى آن زیاد سرمایه گذارى كرده و حكومت بنى امیه با تمام قدرت در محو و اضمحلال آن ایستادگى مى كرد این امور است :
الف ـ وحدت اسلامى ب ـ حریت ج ـ اخلاق اسلامى و انسانى

ارغنون
10th December 2010, 10:41 PM
دوستان اینا نظر شخصیه شما درستش کنین اگه غلطه
راستش همیشه وقتی عید قربان میشه فکر میکنم حضرت ابراهیم(ع) بنده واقعیه خدا بوده چون اینجا دیگه منطقی برای کشتن فرزند وجود نداره به جز تسلیم خواست خدا بودن........................
بعد که میشه محرم میبینم آقا امام حسین (ع)ما خیلی مخلص تر از این حرفاست
حضرت ابراهیم (ع) از جون فرزندش گذشت البته آخرش همه چی به خیر و خوشی تموم شد......
اما حضرت سیدالشهدا جون خودشو خانوادشو تک تک عزیزاشو فدای اسلام کرد..................
میخوام بگم خیلی وقتا مثلا خودم به خودم میگم حالا مثلا چی میشه اول دست چپ رو تو وضو شست بعد یاد عاشورا که می افتم میبینم ما باید راضی باشیم به رضای حق
اینجا مرتبه خیلی میره بالا آدم به خودش میگه اگه کربلا بود اون وقت تو کجا بودی
حماسه کربلا همه چیه ماست هزار تا چیز یاد میگیزیم ازش نمیشه گفت آقا چرا قیام کرد
آره امربه معروف هست زنده نگه داشتن اسلام و خیلی چیزای دیگه هست
ولی یه چیز مهم تر اینه که وظیفه الان ما چیه
یک کلام امام حسین قیام کرد که هر کی این واقعه که نظیر نداره رو شنید به خودش بیاد بفهمه کجاست و چی کار میکنه.
مگه هدف زندگی چیز دیکه ایه؟؟؟؟؟؟؟

warrior
11th December 2010, 02:22 PM
به هر حال ما اینجاییم تا تک تک پیام های عاشورا رو بگیریم و بهشون عمل کنیم .
خوب اگه ما اونا رو نشناسیم و ندونیم که این نهضت برای چی بوده چجوری میتونیم که وظیفه خودمون رو انجام بدیم؟

ارغنون
11th December 2010, 09:38 PM
کربلا عصاره یک عمر عشق و ارادت به خدا

محبت عبارت است از تمایل پیدا كردن و راغب بودن به چیزی كه موجب لذت و راحتی انسان می‏گردد، كه زاییدهٴ معرفت و ناشی از ادراك آن چیز است. از این‏رو كشش و تمایلی كه در عالم جمادات وجود دارد مثل آهن و آهن‏ربا، جاذبهٴ زمین و… چون ظاهراً ناشی از معرفت و ادراك نیست؛ محبت نامیده نمی‏شود. و نیز هر چه معرفت بیشتر باشد، محبت افزونتر می‏شود چنان كه هر چه كمال و موجبات لذت در محبوب بیشتر شود، محبت پررنگ‏تر می‏گردد: ﴿والّذین ءامنوا أشدّ حبّاً لله﴾(1).

البته محبتی كه انسان به خدا دارد از سنخ محبّت‏های دیگری است او كمالات را از ذات خود دارد و دیگران از او. از این‏جهت محبّت به او اصلی است ومحبت به دیگران تبعی؛ «أنت الّذى أزلت الأغیار عن قلوب أحبائك حتّی لم یحبّواسواك»(2) محبت به او شهد خوشگواری است كه هر كس چشید دل به‏اوسپرد و از دیگران چشم پوشید؛ «من ذالذّى ذاق حلاوة محبّتك فرام منْك بدلاً؟»(3).

شرط رسیدن به كمال ایمان این است كه انسان، خدا را از هر چیز، حتی از خودش بیشتر دوست داشته باشد؛ «لا یمحض رجل الإیمان بالله حتّی یكون الله أحبّ إلیه من نفسه وأبیه واُمّه ووُلْده وأهْله وماله ومن النّاس كلّهم»(4).

فلذا چیزی كه امام حسین(علیه‏السلام) را وادار كرد در روز عاشورا از همه چیز بگذرد، اسیرالكربات(اسیر گرفتاریها) گردد و هر مصیبت و اندوهی را تحمل كند؛ فقط عشق به خدای متعال بود. و این عشق چیزی نبود كه ناگهان و در حادثهٴ سفر كربلا پیدا شده باشد. بلكه در تمام دوران حیات آن حضرت این عشق وجود داشت و حادثهٴ عاشورا در حقیقت ثمره و محصول این عشق و ارادت بود. مناجاتهایی كه از آن حضرت در دسترس ما وجود دارد مخصوصاً دعای عرفه، گویای این عشق و ارادت و نفوذ آن در اعماق وجود آن حضرت است.
(1) . سورهٴ بقره، آیهٴ 165.

(2) . بحار، ج 95، ص 226.

(3). مفاتیح الجنان، مناجات خمس‏عشرة، مناجات المحبین.

(4) . بحار، ج 67، ص 25

7raha7
12th December 2010, 04:31 PM
سلاممممممممممم... جواباتون خیلی خوب بود!! اما زمین تا آسمون با اون چیزی که تو جامعه اس فرق داره...
گریه عزادارا رو دیدین؟؟؟ ازشون پرسیدین برای چی گریه میکنن؟ اکثرا جواب میدن واسه آقا امام حسین...
مگه امام حسین گریه داره؟؟؟ خانوما رو دیدین چطوری جیغ میکشن و گریه میکنن؟ کجاست فرهنگ عاشورایی؟؟؟
یادمون باشه یک ساعت تفکر همیشه بهتر از هزار ساعت عبادته... یادمون باشه گریه کردن واسه امام حسین طبق باور خیلیا ارزش یه دقیقه تفکرو نداره.
بشینیم فکر کنیم و ببینیم واقعا کدوم هدفو آرمانه که باعث میشه یه انسان خودش و خانوادش و بهترین دوستاش فدا شن...
بعد اشک خودش میاد و با خودش عرفان حسینی هم میاره...

Rez@ee
12th December 2010, 06:47 PM
تفکر همیشه ممدوح ودر همه حالات سفارش شده است درسهای گرفته شده از قیام سیدالشهدا انقدرزیاد است وهنوز جای زیادی برای کار هست با این حال در مورد امام حسین سفارش زیادی به گریه شده وبی تابی کردن در مصیبت که گناه محسوب می شود در این مورد مستحب شمرده شده
امام صادق(ع) می فرمایند: «كل الجزع و البكا مكروه سوى الجزع و البكا على الحسین(ع)»: هر جزع و گریه اى مكروه است مگر جزع و گریه بر حسین (ع).

ارغنون
12th December 2010, 07:56 PM
سلاممممممممممم... جواباتون خیلی خوب بود!! اما زمین تا آسمون با اون چیزی که تو جامعه اس فرق داره...
گریه عزادارا رو دیدین؟؟؟ ازشون پرسیدین برای چی گریه میکنن؟ اکثرا جواب میدن واسه آقا امام حسین...
مگه امام حسین گریه داره؟؟؟ خانوما رو دیدین چطوری جیغ میکشن و گریه میکنن؟ کجاست فرهنگ عاشورایی؟؟؟
یادمون باشه یک ساعت تفکر همیشه بهتر از هزار ساعت عبادته... یادمون باشه گریه کردن واسه امام حسین طبق باور خیلیا ارزش یه دقیقه تفکرو نداره.
بشینیم فکر کنیم و ببینیم واقعا کدوم هدفو آرمانه که باعث میشه یه انسان خودش و خانوادش و بهترین دوستاش فدا شن...

ببین رها جان
هر کسی یه درکی از یه مساله ای داره خیلی وقتا ما یه کار کوچیک میکنیم ولی اجر اون بیشتر از هزارتا کار بزرگه.
شاید برای اون آدمی که تفکرش در حد گریه کردن برای امام حسین پیش میره همون عبادت باشه
ولی برای تویی که بیشتر درک میکنی یه کار دیگه
فکر میکنی اگه این دسته ها و عزاداری عوام الناس نبود عاشورا زنده میموند؟؟؟؟؟؟؟؟
هدف اصلی از مثلا دسته ها اینه که یه ناظر خارجی مثلا مسیحی یا سنی ببینه بگه یعنی امام حسین کی بوده که هنوزم اینجوری براش گریه میکنن؟
بعد بره دنبال پژوهش تا شاید شیعه شه.........
که خیلیا همین جوری شدن.

کاوه
13th December 2010, 07:11 AM
اني لم اخرج اشرا و لا بطرا و لا مفسدا و لا ظالما و انما خرجت لطلب الاصلاح في امة جدي ،اريد ان امر بالمعروف و انهي عن المنکر و اسير بسيرة جدي و ابي علي بن ابيطالب

« من به جهت خود خواهي و گردنکشي و فتنه انگيزي و ستمگري خارج نشدم، بلکه به قصد اصلاح امت جدم خروج کردم. مي خواهم به معروف فرمان دهم و از منکر باز دارم و بر سيره جدم و پدرم علي بن ابيطالب (ع) رفتار کنم »

و فضیلت گریه بر امام حسین علیه السلام :

شیخ جلیل جعفر بن قولویه در كامل از ابن خارجه روایت كرده است:
روزی در خدمت امام صادق علیه السّلام بودیم و امام حسین علیه السّلام را یاد كرده و از او نام بردیم . حضرت صادق علیه السّلام بسیار گریستند و ما نیز به تبع ایشان گریستیم. پس حضرت صادق علیه‎السّلام فرمودند كه امام حسین علیه السّلام می‎فرمود من كشته گریه و زاری (اشكم) هستم نام من در نزد هیچ مؤمنی برده نمی‎شود مگر آن كه محزون و گریان می‎شود.

در روایت آمده است هیچ روزی نبود كه اسم امام حسین علیه السّلام در نزد امام صادق علیه السّلام برده شود و آن امام در آن روز تبسمی بر لب بیاورند. آن حضرت در تمام روز گریان و محزون بودند و می‎فرمودند امام حسین علیه السّلام سبب گریه هر مؤمن است.

warrior
13th December 2010, 04:33 PM

خوب منم این تاپیکو گذاشتم برا همین دیگه عزیز!!!!!!!!!!!!!.

7raha7
14th December 2010, 07:17 AM
لوتوس جان..................
من خودمم یه زمانی برای ایشون خیلی گریه میکردم... اما حالا که نگاه میکنم میبینم بیشترش وا3 بدبختیای خودم بوده!
درسته... اگه کسی در همون حد از دستش برمیاد انجام بده و گریه کنه... اما اینکه انسانها بخوان به جهل خودشون دامن بزنن و توی همون باتلاقی که موندن دست و پا بزنن اشتباست... نمیشه که مثلا بگیم: ما همینیم که هستیم... عبادتمونم قبوله... آخه ما که بیشتر از این چیزی نمیدونیم و گاری از دستمون بر نمیاد...

warrior
14th December 2010, 06:54 PM
خوب پس ما باید معلوماتمون رو ببریم بالا تا بتونیم به فریضه هامون عمل کنیم. درسته؟
مثلا اگر که ما بفهمیم چه پیام هایی تو قیام عاشورا نهفته است ، خیلی پیشرفت میکنیم. درسته؟

samanft
15th December 2010, 12:54 AM
به نظر من پيامد واقعه عاشورا همين محرمه که مياد،که ما توي اون يه روح تازه ميگيريم و اگر بين ارتباتمون با خدا گرد و خاکي نشسته باشه اونو پاک ميکنيم،يه بعد ديگش هم صبر هستش،که به نظر من ادما تو محرم صبرشونو تقويت ميکنن و با يه پيشامد خودشونو زود نمي بازن و به واسطي همين محرم احساس ميکنند که يکي پشتشون هست .

7raha7
15th December 2010, 07:50 AM
خوب پس ما باید معلوماتمون رو ببریم بالا تا بتونیم به فریضه هامون عمل کنیم. درسته؟
مثلا اگر که ما بفهمیم چه پیام هایی تو قیام عاشورا نهفته است ، خیلی پیشرفت میکنیم. درسته؟
ما موافقیممممممممم!

MR_Jentelman
15th December 2010, 04:48 PM
سلام خدمت تمام دوستان قيام عاشورا امام حسبن اين درس ها پيامها را به تمام مسلمانان جهان مي دهد.

1.احياي سنت: امام حسين قيام كرد تا سنت پيامبر را احيا كند

2. افشاي باطل.بني اميه مي خواستند به چهره به ظاهر اسلامي خود مايه فريب مردم شوند.نهضت كربلا با افشا كردن ماهيت كفر بني اميه و چهره آنان به تاريخ بشر و به مسلمان ها درس داد تا بيدار و هوشيار باشند و فريب چهره هاي نقاب زده و پنهان شده در پشت ماسك دين را نخورند

3.حمايت از حقوق مردم

4.استفاده از نقش زن

5.آزادگي

من اين چند مورد رو گفتم منتظريم بقيه دوستان هم هستيم

التماس دعا

warrior
16th December 2010, 09:50 AM
از نظر من این قیام یک جور گسترش دین اسلامه.
امام حسین (ع) برای امر به معروف و نهی از منکر و دعوت اسلام گران ظاهری به اسلام واقعی است که قیام کردند. البته این هم از نظر من یک گوشه کوچیکی از دلایل قیام بزرگ عاشوراست.

max_3d
16th December 2010, 11:16 AM
ببین رها جان
هر کسی یه درکی از یه مساله ای داره خیلی وقتا ما یه کار کوچیک میکنیم ولی اجر اون بیشتر از هزارتا کار بزرگه.
شاید برای اون آدمی که تفکرش در حد گریه کردن برای امام حسین پیش میره همون عبادت باشه
ولی برای تویی که بیشتر درک میکنی یه کار دیگه
فکر میکنی اگه این دسته ها و عزاداری عوام الناس نبود عاشورا زنده میموند؟؟؟؟؟؟؟؟
هدف اصلی از مثلا دسته ها اینه که یه ناظر خارجی مثلا مسیحی یا سنی ببینه بگه یعنی امام حسین کی بوده که هنوزم اینجوری براش گریه میکنن؟
بعد بره دنبال پژوهش تا شاید شیعه شه.........
که خیلیا همین جوری شدن.
درود
برادر این عزاداری عوام الناس رو که فقط برای حسین گریه میکنن قبول ندارم[hoshdar]خب بذار باز کنم
یه شخص مذهبی که در طول 10 روز محرم برای حسین گریه میکند آیا در یک سال به همون اندازه یا نه کمتر برای خدای یکتا هم گریه میکند((رازو نیاز)) ؟؟؟در خیلی از مجالس سینه زنی حسین رو بالاتر از خدا نعوذ بالله میخونن ولو اگر هم فقط برای گرم کردن مجلس باشه [hoshdar]
من هم حسین رو دوست دارم و اعتقاد دارم به نهضت عاشورا [golrooz]
فلسفه عاشورا در زیربار نرفتن ظلم و آزادگی بود و حسین این را ثابت کرد و باید درس بگیریم از این حرکت حسین
و در آخر

[golrooz]حسین (ع) هنوز مظلوم است[golrooz]

چون وقتی محرم می‌آید...

کل یوم عاشورا

یعنی...۱۰ روز و شب ...غم گریه

کل ارض کربلا

یعنی...چند مسجد و چند تکیه !

چون وقتی خورشید عصر عاشورا غروب کرد

او هم می‌رود

تا سال بعد ![entezar2]

تا یاد بعد! [asabani]

warrior
19th December 2010, 03:35 PM
من خیلی متشکرم از دوست عزیزمون max 3dکه به یکی از موارد و حواشی زیبا ی عزاداری اشاره کردند.
واقعا چرا باید این طور باشد؟
من فکر میکنم این که گفتن کل یوم عاشورا یعنی این که در همه ی روزها باید به فلسفه قیام عاشورا فکر کنیم. و این که گفته کل ارض کربلا یعنی این که هر کجا که هستیم باید به پیام های عاشورا عمل کنیم.
این نظر من بود . اگر که اشکالی توش هست لطفا بگید تا متوجه بشم.

تووت فرنگی
19th December 2010, 07:46 PM
برای اینکه من وت واینجا باشیم سرگرم شیم [khande]

Rez@ee
19th December 2010, 08:15 PM
دوست عزیز اگه دنبال سرگرمی هستی اشتباه گرفتی
فلسفه قیام عاشورا اینه که فرق خواص از عوام معلوم بشه
فرق کسی که پشت امام زمانشو خالی می کنه باکسی که تا اخرین لحظه با امامش می مونه
کل یوم عاشوراست تا ما یادمون نره اماممون در غیبت است
یادمون نره که حالا که دستمون به امام نمیرسه دست از ولی او روی زمین نکشیم
حالا شما گریه دیگران برامام را به سخره می گیرید حتی اگه گریه ازسر جهل باشه که نیست(تا ادم به معرفت نرسه اشک با او همراهی نمی کنه)مستحب شمرده شده
همین گریه ها وعزاداریهاست که اسلام رو حفظ می کنه اشکهای همین عوام که برای شماخیلی جالب بوده.
دست از این ژستهای روشنفکرانه باید برداشت ......

*مینا*
19th December 2010, 08:50 PM
سلام

فرق کسی که پشت امام زمانشو خالی می کنه باکسی که تا اخرین لحظه با امامش می مونه
کل یوم عاشوراست تا ما یادمون نره اماممون در غیبت است
یادمون نره که حالا که دستمون به امام نمیرسه دست از ولی او روی زمین نکشیم

اشاره کردین به امام زمان
واقعا این روزا داشتم به این موضوع فکر می کردم که اول و آخر دعا هامون داریم می گیم " خدایا ظهور منجی رو برسون " اما آیا خودمون رو اماده کردیم برای اون روز ؟؟؟ یا این که ما هم قراره مثل خیلی از کسایی که ادعای یاری امام حسین رو می کردن و شب آخر تنهاش گذاشتن ، امام زمانمون رو تنها بذاریم ...!

دوستان اینا نظر شخصیه شما درستش کنین اگه غلطه
راستش همیشه وقتی عید قربان میشه فکر میکنم حضرت ابراهیم(ع) بنده واقعیه خدا بوده چون اینجا دیگه منطقی برای کشتن فرزند وجود نداره به جز تسلیم خواست خدا بودن........................
بعد که میشه محرم میبینم آقا امام حسین (ع)ما خیلی مخلص تر از این حرفاست
حضرت ابراهیم (ع) از جون فرزندش گذشت البته آخرش همه چی به خیر و خوشی تموم شد......

یه روز تو تلیویزیون یه میز گردی بود ، یه خانوم دکتری به همین موضوع اشاره کرد ...
در مقام زینب (س) گفتش که حضرت ابراهیم فرزندش اسماعیل رو برای قربانی کردن خارج از شهر برد تا از چشم مادرش دور باشه ... اما زینب (س) چی ؟ پسرش ، برادر هاش ، برادر زاده هاش و ... جلوی چشمش به اون صورت به شهادت رسیدن ...!
بحث سر صبر و بردباری و وقار زینب (س) بود
این خودش یه پیام خیلی خیلی بزرگی هست ، اگه درکش کنیم

ارغنون
19th December 2010, 11:17 PM
درود
برادر این عزاداری عوام الناس رو که فقط برای حسین گریه میکنن قبول ندارم[hoshdar]خب بذار باز کنم
یه شخص مذهبی که در طول 10 روز محرم برای حسین گریه میکند آیا در یک سال به همون اندازه یا نه کمتر برای خدای یکتا هم گریه میکند((رازو نیاز)) ؟؟؟در خیلی از مجالس سینه زنی حسین رو بالاتر از خدا نعوذ بالله میخونن ولو اگر هم فقط برای گرم کردن مجلس باشه [hoshdar]
من هم حسین رو دوست دارم و اعتقاد دارم به نهضت عاشورا [golrooz]
فلسفه عاشورا در زیربار نرفتن ظلم و آزادگی بود و حسین این را ثابت کرد و باید درس بگیریم از این حرکت حسین
و در آخر

چون وقتی محرم می‌آید...

کل یوم عاشورا

یعنی...۱۰ روز و شب ...غم گریه

کل ارض کربلا

یعنی...چند مسجد و چند تکیه !

چون وقتی خورشید عصر عاشورا غروب کرد

او هم می‌رود

تا سال بعد ![entezar2]

تا یاد بعد! [asabani]

در مورد گریه یک کم باهاتون مخالفم.......
ببینید مطمئننا تو تاریخ حوادث بدتر از عاشورا بوده کشور خودمون تو هجوم و غارت مغول و تاتار و.......خیلی بیشتر از 72 نفر کشته داشته اسرا هم وحشیانه تر غارت شدن و.....
اما اینجا گریه برای مهجوریت عدله مهجوریت حق مهجوریت عقل و .........
من از روش خاصی حمایت نمیکنم ولی آخه تا کی دنبال اینیم که کسی همیشه خوب باشه.........
نه که اصل عمل بد باشه ول خوب یه جوون از همه چیز دین به دور مثلا برای نذری خوردن میاد هیئت حالا ما بهش بگیم نه تو برو بیرون تو که نمیدونی خدا کیه.........
شاید تو همین روز یه هدایتی براش صورت بگیره......
شاید دو قطره اشک برای بدبختی خودش به برکت آقا امام حسین جبران گناهاش شه.........
کی گفته تو کل سال برای خدا گریه کنیم؟
مگه خدای ما نشسته ما براش گریه کنیم.........
به نظر من که هدف زندگی جنبش و دوری از رسوخ و جموده
به هر حال اینم یادتون باشه.......
وقتی حضرت ابراهیم رو میبردن بسوزونن یه گنجشکی تو نوکش آ ب میبرد بهش گفتن آخه این آب به چه دردی میخوره.
گفت میخوام اسم منم تو دوستداران ابراهیم بنویسن.......
خدا به نظر من خودش میدونه کدوم کار برای کی گناهه برای کی ثواب
مگه نشنیدن کارای آدمای عادی میتونه برای اولیا خدا گناه باشه........مثل حضرت یونس(ع)
به هر حال من میگم تا جایی که میتونیم به همدیگه یاد بدیم ولی در کل
هر چه میخواهد دل تنگت بگو...........

انریکه
28th December 2010, 03:00 PM
كربلا و عاشورا، منظومه‌ی ايمان، پاكی و پاكبازی است. در اين منظومه ستارگانی درخشيدند كه تا ابديت به مسافران جاده‌ی حقيقت، گرمی و روشنی می‌بخشند و می‌آموزند. اين ياران نستوه و عاشق، در عطش و شماتت و شقاوت ايستادند و بی‌نشان از ترس، تزلزل، ترديد و توجيه، خون رگ‌هايشان را به آبياری درخت فضيلت و عدالت گشودند. تعداد شهيدان و ياران امام حسين(ع) را متفاوت نگاشته‌اند. آمار شهيدان ميان 72 نفر تا 145 نفر در نوسان است.
ياران امام حسين(ع) را بر اساس زمان شهادت به هفت دسته می‌توان تقسيم‌بندی كرد:

1- پيشتازان و پيشاهنگان شهيد كه در بصره و كوفه به شهادت رسيدند
2- شهيدان تيرباران صبح عاشورا (حمله اولی) كه حدود نيمی از ياران امام(ع) را در برمی‌گيرد.
3-شهيدان نبرد تن به تن و پيش از نماز ظهر
4- شهيدان دفاع از نماز
5- شهيدان پس از نماز و پيش از شهادت بنی‌هاشم
6- شهيدان بنی‌هاشم
7- شهيدان پس از امام

warrior
28th December 2010, 04:02 PM
متشکرم از انریکه عزیز که واقعا اطلاعات مفیدی رو در اختیار ما گذاشت.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد