PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تصویر دل خوش ازآنیم که حج میرویم(خودت ببين)

باستان شناس
30th July 2010, 11:30 AM
http://www.ilgazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2009/01/aclik.jpg

دل خوش ازآنیم که حج میرویم
غافـل از آنیم کـه کج مـیرویــم

کعبه به دیدار خدا میرویم
او که همینجاست کجا میرویم

حج بخدا جز به دل پاک نیست
شستن غم از دل غمناک نیست

دین که به تسبیح و سر وریش نیست
هرکه علی گفت که درویش نیست

صبح به صبح در پی مکر و فریب
شب همه شب گریه و امن یجیب

http://www.alnujaidi.com/alsaud_kings.gif

http://mouhajer.files.wordpress.com/2008/01/multimedia_pics_1386_7_cities_56.jpg

http://urmiye.org/mod/news/data/upimages/zobaleh-avril.jpg

http://www.rawa.org/kab-jan05/kab-jan05-13.jpg

دوستان گلم البته من يعني باستان شناس كه اين تصاوير رو گذاشتم هرگز قصدم پايين آوردن شان و منزلت ديدار با خانه خدا نيست.....اميدوارم براي همگان حاصل شود ولي كمي به تصاوير انصاف بدهيد و خودتون قضاوت كنيد...

عربستان و خانواده آل سعود رو هم در نظر بگيريد....اين تصاوير از ملت خود ايران رو هم در نظر بگيريد.

ممنون كه بد برداشت نميكنيد.

باستان شناس
30th July 2010, 11:41 AM
http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2009/08/464239_orig.jpg

http://cd4ir.com/pic/old/302nt7d.jpg

http://gdb.rferl.org/921087F3-F84F-4A46-B8FE-36C64225DA68_mw800_mh600_s.jpg

AmirR13
30th July 2010, 11:45 AM
خوب منم موافقم

اگه واسه ثواب میرین
آقا اون یکی دو ملیونی که میخواین هزینه کنین برین مکه بدین یه بدبختی چاله چولشو پر کنه ، کار درست کنین ، جهیزیه بدین و ...
بعد که این پول رو نداشتین ، مفلس حساب میشین
بعد که مفلس شدین زیارت امام رضا ثوابش اندازه زیارت خانه ی خداست.

به همین راحتی

اما

آره اما داره

اگه به عنوانه حاج آقا ، در اداره یا بازار نیاز دارید.
میخواید برید خارجه و حال و حول اما جلو در و همسایه خجالت میکشید برید آنتالیا
اگه فکر میکنید اونجا برید خونه و آفیس خداستو ، ملاقات حضوری میده و میتونید یقه ی ایشون رو بچسبید و خواسته های مشروع یا نا مشروعتون رو بگیرید
یا اگه فکر میکنید اونجا محل استریل و دفع گناهای کرده و نکرده (در آینده کرده میشه) است

خوب ره باز است و خوش گلده به قول دوستان ترک زبان

باستان شناس
30th July 2010, 12:03 PM
http://njavan.com/forum/showthread.php?p=157419#post157419

عکس هایی از فقر مردم ایران!!!!!!!!!!!!

Non-Existent
30th July 2010, 12:24 PM
منم موافقم. مخصوصا برای عده ای که هر سال میرن مکه. زیارت خونه خدا به جای خودش، کسی هم نمیگه نرید ولی آخه یه ذره باید اهم و مهم کرد دیگه !
جالبه که اکثر افرادی که سالی 1 بار میرن برای تجارت میرن. اگه بحث صرفا زیارته این همه سوغاتی برای چیه دیگه؟
اگرم بحث سیاحته چرا مکه رو بدنام می کنید؟ برید دوبی و ترکیه کلی بهتر می تونید چیزی بخرید !
ولی واقعا اگه اعتقاد دارید به این چیزا چه فرقی می کنه از چه راهی کار خیر انجام بدید؟ انقدر بیچاره هایی هستن که کارشون با 2 میلیون راه میفته ...
همین چند روز پیش یکی اومده بود واسه اهدای کلیه ( درواقع فروش کلیه )، می گفت با یه تاکسی که مال یکی دیگه بوده کار می کرده حالا تاکسی رو دزد برده . می گفت چی کار کنم آخه؟ پول ندارم ، صاحب ماشین هم پولشو می خواد ...
خدارو خوش میاد یه عده 15 بار در عمرشون برن مکه و یکی به خاطر دادن بدهیش بیاد کلیه اش رو بفروشه؟؟

hengameh
30th July 2010, 12:36 PM
حالا که بحث به اینجا کشیده اینم ببینین البته اگه دلشو دارین!!
1024

moji5
30th July 2010, 12:38 PM
خب نمیشه مشکلات خودمون رو که خودمون بوجود اوردیم بقیه جبران کنن
اونی که میخواد بره مکه چیزی تو دلش هست که فقط با زیارت خالی میشه
بعد که برگشت میتونه به نیازمندان کمک کنه
میشه از هزینه ها کم کرد
در کل هزینه سفر حج اونقدی نیست که بخوایم ذخیره کنیم و یا به کسی بدیم به این دید که شاید دیگه پول دستمون نیاد
البته برخی موارد هم هست که نرفتن حج بهتر از 100 بار رفتنه که اون موقع رو نمیشه با هیچ کاری عوض کرد
ولی اون هم کلی نیست خیلی کم پیش میاد که نیازمند واقعی پیدا بشه
یکی کم کاری میکنه
یکی تمع میکنه
یکی اشتباه میکنه
و خیلی موارد دیگه که باعث میشه دنیایش سیاه بشه
به نظر من نباید تا این حد که بخوایم هیچ کس مشکل نداشته باشه از خودمون مایه بزاریم یا انتظار داشته باشیم دیگران حتما" بهمون کمک کنن
پس وجود خود ادم چیکارست
البته گفتم استثنا هم پیدا میشه که نرفتن حج بهتر از 100 بار رفتن باشه

Isengard
30th July 2010, 02:37 PM
با عرض سلام و دعای خیر
البته زیارت خانه خدا واجب هست اگر قسمت کسی شد خوش به سعادتش. ( آن هم یکبار نه سالی چندبار )
اما از نظر این بنده حقیر شاید بهتر باشد با این پولها به جای پر کردن جیب عرب به مشکلات درونی بیشتر پرداخته شود.
در ابتدای عرایضم اشاره کردم که زیارت خانه خدا یکبار کافی است اگر چندین بار این عمل آن هم در یک مدت محدود تکرار شود ( یا بهتر بگیم اگر مکه با شمال اشتباه گرفته شود http://www.iran-far.com/images/smilies/biggrin.gif ) حتما تبعاتی خواهد داشت. اول اینکه فردی که چندین بار به زیارت خانه خدا می رود ( ما جنبه مثبت قضیه را می نگریم حال آنکه برخی ، دقت کنید تعداد اندکی برای کاری جز زیارت می روند ) فلسفه زیارت را از یاد می برد ، فلسفه این است ، پاک کردن خود و توبه. اینکه زیارت اثری در انسان باقی بگذارد تا روشن گر راه باشد ، نه اینکه وقتی برگشت دوباره روال سابق را در پیش گیرد و هرآنچه خواست انجام دهد ( شیوخ نهروان http://www.iran-far.com/images/smilies/biggrin.gif )

کل عرایض این بنده حقیر در امضای من که شعری است از شیخ مولانا خلاصه می شود[golrooz]

ای قوم به حج رفته کجایید کجایید / معشوق همین جاست بیایید بیایید

معشوق تو همسایه و دیوار به دیوار / در بادیه سرگشته شما در چه هوایید

گر صورت بی​صورت معشوق ببینید / هم خواجه و هم خانه و هم کعبه شمایید

ده بار از آن راه بدان خانه برفتید / یک بار از این خانه بر این بام برآیید

آن خانه لطیفست نشان​هاش بگفتید / از خواجه آن خانه نشانی بنمایید

یک دسته گل کو اگر آن باغ بدیدیت / یک گوهر جان کو اگر از بحر خدایید

با این همه آن رنج شما گنج شما باد / افسوس که بر گنج شما پرده شمایید

پارمیدا72
30th July 2010, 03:22 PM
با عرض سلام و دعای خیر
البته زیارت خانه خدا واجب هست اگر قسمت کسی شد خوش به سعادتش. ( آن هم یکبار نه سالی چندبار )
اما از نظر این بنده حقیر شاید بهتر باشد با این پولها به جای پر کردن جیب عرب به مشکلات درونی بیشتر پرداخته شود.
در ابتدای عرایضم اشاره کردم که زیارت خانه خدا یکبار کافی است اگر چندین بار این عمل آن هم در یک مدت محدود تکرار شود ( یا بهتر بگیم اگر مکه با شمال اشتباه گرفته شود http://www.iran-far.com/images/smilies/biggrin.gif ) حتما تبعاتی خواهد داشت. اول اینکه فردی که چندین بار به زیارت خانه خدا می رود ( ما جنبه مثبت قضیه را می نگریم حال آنکه برخی ، دقت کنید تعداد اندکی برای کاری جز زیارت می روند ) فلسفه زیارت را از یاد می برد ، فلسفه این است ، پاک کردن خود و توبه. اینکه زیارت اثری در انسان باقی بگذارد تا روشن گر راه باشد ، نه اینکه وقتی برگشت دوباره روال سابق را در پیش گیرد و هرآنچه خواست انجام دهد ( شیوخ نهروان http://www.iran-far.com/images/smilies/biggrin.gif )

کل عرایض این بنده حقیر در امضای من که شعری است از شیخ مولانا خلاصه می شود[golrooz]

ای قوم به حج رفته کجایید کجایید / معشوق همین جاست بیایید بیایید

معشوق تو همسایه و دیوار به دیوار / در بادیه سرگشته شما در چه هوایید

گر صورت بی​صورت معشوق ببینید / هم خواجه و هم خانه و هم کعبه شمایید

ده بار از آن راه بدان خانه برفتید / یک بار از این خانه بر این بام برآیید

آن خانه لطیفست نشان​هاش بگفتید / از خواجه آن خانه نشانی بنمایید

یک دسته گل کو اگر آن باغ بدیدیت / یک گوهر جان کو اگر از بحر خدایید

با این همه آن رنج شما گنج شما باد / افسوس که بر گنج شما پرده شمایید

منم با نظر شما موافقم [tashvigh]

AmirR13
30th July 2010, 03:46 PM
نمیدونم جاش هست یا نه.
ولی خیلی از دوستان فرمودند که رفتن به مکه واجبه

میشه دلیلشو بفرمایید؟
البته منظورم این نیست چون خدا یا پیامبر گفته اند.

حالا اونم بگین ببینیم منبع این واجب کجاست؟
بعد دلیل عقلی این واجب چیه؟

ممنون میشم اگه بحث جاش اینجا نیست بگین جای دیگه بپرسم

Isengard
30th July 2010, 07:43 PM
نمیدونم جاش هست یا نه.

میشه دلیلشو بفرمایید؟

با عرض سلام دوباره و وقت بخیر

البته امیر جان اگر اجازه بدی این قسمت قرمز رنگ فرمایش شما را تغییر جزئی بدهیم تا پاسخش را روشن تر داشته باشیم ، رفتن به حج واجب است اما یکبار.

منبع این واجب کتاب مقدس مسلمانان قرآن مجید می باشد ( آل عمران آیه 97 ) و احادیث.

دلیل عقلی آن هم دستور مستقیم پرودگار متعال ، البته ارباب فقط یکبار را واجب فرموده اند و دیگر اینکه حج از جمله پنچ رکن دین مبین اسلام هست.

البته به گمانم این تاپیک افراد دیگری را خطاب قرار میدهد. در پست قبلی خودم عرض کردم که افرادی که به دفعات به زیارت خانه خدا می روند بهتر است به جای آن هزینه ای که برای حج پرداخت می کنند ، کمک حال هم وطن ، دوست و همسایه خود در این مرز و بوم باشند.

متاسفانه افرادی هم هستند که ضربه آنها به ماهیت و فلسفه حج بیشتر از گروه اول است. این افراد که با کمال تاسف تعدادشان هم کم نیست ( البته زیاد هم نیست ) خواسته یا ناخواسته حج را زیر سوال می برند. این گونه افراد که به دفعات به زیارت مکه می روند و به قولی مکه را با شمال تمیز نمی دهند ، هم آثار زیارت خانه خدا را در خود کم رنگ می کنند و هم باعث بد بین شدن دیگران به این موضوع می شوند. این افراد که در برخی موارد ولا الظالین شان ، از ایران تا منطقه خوش آب و هوای هاوایی و در موارد معدود تا منطقه لاس وگاس ، دراز است ، بعد از بازگشتن از حج دوباره اعمال سابق را در پیش می گیرند و در برخی مواقع از این مسافرت استفاده ابزاری هم می کنند ، خلاصه کلام اینگونه افراد عشق عنوان حاجی هستند.

در آن زمانی که مساله بازار موز در حج داغ بود و از دوستان شنیده بودم که بر سر موز در بین برخی زائران ایرانی دعوا بود ، دوست ما هم در آن دوره به دفعات سعادت زیارت شامل حالش می شد که ما هم به شوخی ایشان را حاجی بنانا خطاب می کردیم. http://www.iran-far.com/images/smilies/biggrin.gif

متاسفانه امیر جان ما کاستی زیاد داریم و در برخی شرایط حرکاتی از ما سر میزند که جدا باعث شرمساری است.

به هر حال به قولی بهشت و جهنم را تقسیم نکنیم ، کسی اگر توان مالی دارد به فرموده پرودگار یکبار زیارت برایش واجب است و اگر توان مالی نداشت از این امر مستثناست ، حال اگر توان داشت و نرفت کسی نمی تواند بگوید این فرد دوزخی است ، ما که خدا نیستیم ، خدا بهتر می داند که چه کاری صلاح است.

kamanabroo
30th July 2010, 08:12 PM
سلام
ممنونم از اینکه این بحث رو راه انداختین باستان شناس گرامی

نظرات قابل توجهی هم دوستان دادند.
در ضمن از .Godfather. (http://njavan.com/forum/member.php?u=27132) تشکر می کنم که جواب مناسب دادند.

بله یکی از مهمترین شرایط حج، استطاعت هست. یعنی کسی که بتونه بره و برگرده و زندگیش دچار مشکل نشه و یکسری شرایط دیگر.

اما این استطاعت فقط یکبار حج رو بر انسان واجب می کنه.
شنیدم از اساتیدم که آیت الله بروجردی که در زمان خودش مرجع عام عالم تشیع بود حتی یکبار هم
به حج نرفت. به ایشون عرض کردند که آقا شما چرا حج نمی رین؟ فرموده بودند که این پولهایی که می بینین
همه مال مردمه ، وجوهاته ، یک ریالش هم از خودم نیست که بخوام دخل و تصرف کنم برای خودم.
مال و اموال من هم به قدری نیست که مستطیع بشم که برم به حج.
و لذا تا آخر عمر مبارکشون حتی یکبار هم نرفتند و بابت این قضیه حتی اظهار تاسف هم نکردند.

نمی خوام بگم اگه اون کسانی که برای بار دوم و یا چندم دارن میرن حج اگه پولشون رو برای جوونهای
خودمون هزینه کنیم دیگه هیچ مشکلی نخواهیم داشت! نه
اما شما ببینین همون کسانی که برای بار چندم دارن میرن ، بیان به فامیل خودشون نگاه کنن
چند تا جوون یا نیازمند وجود داره و پولش رو اونجا هزینه کنه که ثوابش هم بیشتره

نه تنها کسانی که می خوان برن به حج ، بلکه تمام سرمایه داران اگه بیان اینکار رو بکنن
چقدر مشکلات تو فامیل و خانواده ها حل میشه...

اما چی بگم که بعضی اوقات عناوین و تجارت و ... راه ثواب واقعی رو بر انسان می بنده...

باستان شناس
31st July 2010, 02:37 AM

کعبه به دیدار خدا میرویم

شستن غم از دل غمناک نیست

Sookoot
31st July 2010, 12:56 PM

کعبه به دیدار خدا میرویم

شستن غم از دل غمناک نیست

حاج اقا باستان شناس گرامی

صرفنظر از موضوع که جای بحث داره پاسخ های شما هم که تکرار شعر و لینک همین موضوعه در نوع خودش جالبه

معمولا استارتر در رد و یا تایید نظرات شرکت کنندگان در بحث و یا هدایت مباحث به ارائه نظر میپردازه
////////////////
و اما در مورد موضوع بحث :
کسی که با وجود تمکن مالی به این فقرا کمک نمیکنه و بجاش سفر حج میره"اولا دوتا موضوع متفاوته اگر اینطور باشه پس هیچکس با وجود استطاعت مالی و توانایی انجام فریضه واجب حج "نباید مکه بره چون فقیر و ندار همیشه در هر جامعه ای هست

دوما" همین ادم پولدار "بجای مکه و مدینه " پولاشو تو انتالیای ترکیه و کشورهای اروپایی برای عیاشی و خوشگذرونی خرج میکنه "پس اون هم نباید اینکارو بکنه چون فقیر تو جامعه هست" درحالی که اینطور نیست افراد اختیار دارایی و اموال خودرا دارند نمیشود فریضه واجب را بخاطر فقر سایرین تعطیل کرد همانطور که نمیشود تفریح و سفر را کلا کنسل نمود"

بعبارت دیگه مکه رفتن موضوع شخصی و با پول شخصی است و ربطی به فقر سایرین نداره

حتی اگر از تصاویری برای بر انگیختن احساسات استفاده شود.

Sookoot
31st July 2010, 01:14 PM
زن و شوهری را میشناسم که در استانه رفتن به خانه خدا در مواجهه با دختر و پسر جوانی که مشکل مالی برای ازدواج داشتند از حج منصرف شدند و بجایش تمام هزینه حج خود را صرف خرید مقداری جهیزیه و عروسی نمودند

وازدواج سر گرفت...
مدتی بعد کار به اختلاف کشید و تازه داماد تمام وسایل را فروخت و خرج اعتیاد خود کرد و تازه عروس را از خانه بیرون کرد

بدون شک اجر کار نیکو باقیست

اما ان زن و شوهرکه راهی سفر حج بودند هنوز در حسرت زیارت خانه خدا و پشیمان از تصمیم عجولانه ای هستند که نه تنها زندگی ای را سر وسامان نداد بلکه وسیله ای برای دردسر 2 خانواده شد.

نمیتوان واجبی را بخاطر مستحب تعطیل و یا تبدیل کرد

حج برای کسی که توانایی دارد واجب است و کمک به مستمندان عملی مستحب

باستان شناس
31st July 2010, 02:18 PM
حاج اقا باستان شناس گرامی

صرفنظر از موضوع که جای بحث داره پاسخ های شما هم که تکرار شعر و لینک همین موضوعه در نوع خودش جالبه

معمولا استارتر در رد و یا تایید نظرات شرکت کنندگان در بحث و یا هدایت مباحث به ارائه نظر میپردازه
////////////////
و اما در مورد موضوع بحث :
کسی که با وجود تمکن مالی به این فقرا کمک نمیکنه و بجاش سفر حج میره"اولا دوتا موضوع متفاوته اگر اینطور باشه پس هیچکس با وجود استطاعت مالی و توانایی انجام فریضه واجب حج "نباید مکه بره چون فقیر و ندار همیشه در هر جامعه ای هست

دوما" همین ادم پولدار "بجای مکه و مدینه " پولاشو تو انتالیای ترکیه و کشورهای اروپایی برای عیاشی و خوشگذرونی خرج میکنه "پس اون هم نباید اینکارو بکنه چون فقیر تو جامعه هست" درحالی که اینطور نیست افراد اختیار دارایی و اموال خودرا دارند نمیشود فریضه واجب را بخاطر فقر سایرین تعطیل کرد همانطور که نمیشود تفریح و سفر را کلا کنسل نمود"

بعبارت دیگه مکه رفتن موضوع شخصی و با پول شخصی است و ربطی به فقر سایرین نداره

حتی اگر از تصاویری برای بر انگیختن احساسات استفاده شود.

دوست خوبم....حق با شماست.

ولي هرگز كسي نميگه كه حج كسي نرود...حتمن هم طبق دين و شرع بايد برود البته در صورت داشتن امكانات مالي.....اميدوارم براي همه اتفاق بيفتد....

ولي گاهي در حق كسي كه پول ندارد برود حج واجب ظلم ميشود....خيلي از آدما هم هستن كه من خودم ميدونم دوس دارن حداقل براي ي بار هم شده به مكه بروند ولي نميتوانند ولي در مقابل اون كساني هستن كه 7 يا 8 بار به مكه رفته اند....به خدا ثواب داره از اون چند بار ي بارش هم كسي برود كه تا به حال نرفته.....ثواب به پاي خودش نوشته ميشه...نه كس ديگه اي....اصلا هم نميخواهدزندگي كس ديگري رو سر و سامون بدهد....فقط كسي رو مثل خودش به مكه برساند مطمن باش به دست آوردن دل و قلب اون فرد از هزاران ثواب حج هم بيشتره.

باستان شناس
31st July 2010, 02:21 PM
زن و شوهری را میشناسم که در استانه رفتن به خانه خدا در مواجهه با دختر و پسر جوانی که مشکل مالی برای ازدواج داشتند از حج منصرف شدند و بجایش تمام هزینه حج خود را صرف خرید مقداری جهیزیه و عروسی نمودند

وازدواج سر گرفت...
مدتی بعد کار به اختلاف کشید و تازه داماد تمام وسایل را فروخت و خرج اعتیاد خود کرد و تازه عروس را از خانه بیرون کرد

بدون شک اجر کار نیکو باقیست

اما ان زن و شوهرکه راهی سفر حج بودند هنوز در حسرت زیارت خانه خدا و پشیمان از تصمیم عجولانه ای هستند که نه تنها زندگی ای را سر وسامان نداد بلکه وسیله ای برای دردسر 2 خانواده شد.

نمیتوان واجبی را بخاطر مستحب تعطیل و یا تبدیل کرد

حج برای کسی که توانایی دارد واجب است و کمک به مستمندان عملی مستحب

البته درسته من حرفام رو تو پست قبلي ذكر كردم.....واجب هم يك بار كافيه...نه 7 بار.

درسته متاسفانه اون زن و شوهري كه خودتون فرموديد ديگه عاقبت به خير نشدند....ولي هرگز از اجر اون زمان كه پولي كه بايد صرف حج ميشد...صرف ازدواج شد از بين نميره.

خدا حساب خودش رو دارد....شايد بندگان اصلا ندونند ...ولي خدا هميشه در لحظه آخر ثواب هر امري رو كنار ميزاره.

AmirR13
31st July 2010, 06:17 PM
خوب متاسفانه برخلاف انتظار من پاسخ نگرفتم.

اینکه خداوند متعال فرمودند ، درست و از آیه ای هم که دادید ممنونم.

گفتم دلیل عقلی ، نه دلیل فقهی.

دلیلی که شما فرمودید فقهی است.

مطمئنا با توجه به بی نقص بودن خدا نمیتونیم بگیم خدا یه دستوری همینجوری گفته و پشتش هیچ منطقی نیست.

منطقی که پشت واجب بودن یکبار به مکه رفتن با شرایطی که معلوم شده چیه؟

این شرایط رو هم من شنیدم تا 40 همسایه باید بدون مشکل باشند و ... است که در صحتش مطمئن نیستم.

خلاصه خدا فرموده درسته ولی به چه دلیل؟

یه خواهش هم دارم ، اگه دلیل عقلی خودتون ندارین (مطمئنم تو جمعمون مجتهد نداریم و دلیلی هم نیست به همه ی سوالات پاسخ داده بشه) ،خواهشا مجدد،تکرار مکررات نکنید.
ممنون

Sookoot
31st July 2010, 07:14 PM
البته درسته من حرفام رو تو پست قبلي ذكر كردم.....واجب هم يك بار كافيه...نه 7 بار.

درسته متاسفانه اون زن و شوهري كه خودتون فرموديد ديگه عاقبت به خير نشدند....ولي هرگز از اجر اون زمان كه پولي كه بايد صرف حج ميشد...صرف ازدواج شد از بين نميره.

خدا حساب خودش رو دارد....شايد بندگان اصلا ندونند ...ولي خدا هميشه در لحظه آخر ثواب هر امري رو كنار ميزاره.

سپاس از تو ضیح و تصحیح مطلب

چون در دو پست ابتدایی به 7-8 بار رفتن به سفر حج اشاره نشده بود

بدیهی است وجوب مناسک حج اعم از واجب و عمره در تعداد دفعات ان نیست .

moji5
31st July 2010, 07:21 PM
دلیل قطعی ندارم
فکر نکنم تو ایه ای گفته باشه که یه بار حتما" برید
تا اونجایی که یادمه گفتن اگه تواناییش رو دارید برید
اگه همچین ایه ای هست بگید بخونیم
شاید با مطالعه این ایه بشه چیزی فهمید

Sookoot
31st July 2010, 07:46 PM
مطمئنا با توجه به بی نقص بودن خدا نمیتونیم بگیم خدا یه دستوری همینجوری گفته و پشتش هیچ منطقی نیست.
این شرایط رو هم من شنیدم تا 40 همسایه باید بدون مشکل باشند و ... است که در صحتش مطمئن نیستم.
یه خواهش هم دارم ، اگه دلیل عقلی خودتون ندارین (مطمئنم تو جمعمون مجتهد نداریم و دلیلی هم نیست به همه ی سوالات پاسخ داده بشه) ،خواهشا مجدد،تکرار مکررات نکنید.
ممنون

سوال خوبی است
دوست گرامی برای بیان فلسفه ی اصول و فروعات دین " الزاما نیازی به رسیدن به درجه اجتهاد نیست.

حج جز فروعات دهگانه دین است در کنار نماز روزه " خمس زکات "تولی و تبری امر به معروف و نهی از منکر و جهاد
وطبیعی است که هرکدام از این فروعات صرفنظر از وجوب ان دلایل عقلی نیز دارد

برای مثال جهاددر مقابل متجاوزین به سرزمین و ناموس کشور اسلامی واجب است وعقل حکم میکند که با کسانی که برای کشتن و نزاع امده اند مقابله شود تا شر دفع گردد
کاملا هم منطقیست اینجا اگر اما و اگر اورده شود دشمن بجای خطوط مرزی تا کوچه و خیابان های ما نفوذ میکند و به خانه های مان هجوم می اورد.

واما دلیل عقلایی وجوب حج: قرب و نزدیکی بیش از پیش به درگاه الهی در جوارنمادی بنام کعبه "موصوف به خانه خداست
درست است که خدا همه جا هست اما بعضی از مکان ها هم عزیزند و هم به لحاظ جایگاه شان موجب بروز حس معنوی وصف ناپذیری میگردد کعبه بعنوان مکانی که حضرت ابراهیم ان را بنا کرده شاخص ترین این مکان های مقدس است

بسیاری از حجاج با رجوع به عقل و احساس خود این معنویت و ارتباط شخصی و دوطرفه با خدا را بخوبی درک کرده اند

Sookoot
31st July 2010, 07:57 PM
یک توضیح تکمیلی اصولا واجبی بنام دفعات حج نداریم چرا که :

فريضه حج در تمام عمر يك بار بر انسان واجب مي‏شود.

از شرايط وجوب حج اين است كه انسان، - عاقل و بالغ و نيز مستطيع باشد؛ يعني از توانايي بدني و مالي رفتن و باز گشتن برخوردار باشد. بايد بتواند مخارج كساني - مانند زن و فرزند و پدر و مادر - را كه پرداخت خرجي آنان بر او واجب است، فراهم كند.

بنابر تعاليم اسلامي، شخص مؤمن بايد همسايه و خويشاوند فقير خويش را ياري كند و اين از وظايف نخستين مسلمانان است كه يكديگر را دوست بدارند و در تمامي امور يار يكديگر باشند،
ولي اين بدان معنا نيست كه شخصِ مكلّف، وظيفه دارد هزينه حج واجب را به فقيران دهد،

بلكه بايد هم آنان را ياري دهد و هم حج را به جاي آورد. حج كنگره‏اي عظيم است كه مسلمانان از تمام نقاط جهان در مكّه گرد مي‏آيند و از اوضاع و احوال شخصي و عمومي و سياسي يكديگر با خبر مي‏شوند.

البته رفتن به حج موانعی نیز دارد و گاهی وجوب ان از بین میرود

Big-brother
31st July 2010, 09:11 PM
دوستان استکباری و وفوق استکباری منhttp://www.njavan.com/forum/images/icons/icon10.gif

اولا" سفر معنوی حج فوق العاده مهم هست

دوما" بهتره به جای کمک کردن به فقرا که تو کشورهای اسلامی زیاد هم هستن میشه برنامه ای ریخت تا اون ها هم به سفر معنوی حج برن

سوما" با کمی بصیرت و اتحاد هم میشه فهمید تمام عکس های این تایپک امریکایی و اسرائیلی هست

------------------------------
http://mouhajer.files.wordpress.com/2008/01/multimedia_pics_1386_7_cities_56.jpg
احتمالا این عکس از افغانستانه
http://urmiye.org/mod/news/data/upimages/zobaleh-avril.jpg
این عکس که تابلوئه یکی از کشورهای غربی هست که فتوشاپ کردن

http://www.rawa.org/kab-jan05/kab-jan05-13.jpg
این احتمالا عراقه
http://gdb.rferl.org/921087F3-F84F-4A46-B8FE-36C64225DA68_mw800_mh600_s.jpg

احتمالا عکس از کشور اذربایجانه
http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2009/08/464239_orig.jpg

این که تابلوئه غزه هست دوستان [nishkhand]

Isengard
31st July 2010, 09:43 PM

ممنون

امیر جان ای عزیز دل چرا با واژگان بازی میکنی برادرمن؟!

شما اصلا پست مرا درست خواندی؟ درست نخواندی برادر من.

شما منبع خواستید و منبع را به شما معرفی کردم که در فلان آیه به این موضوع اشاره شده است.

سپس دلیل عقلی خواستید من هم دلیل عقلی آن را برایتان توضیح دادم

منبع این واجب کتاب مقدس مسلمانان قرآن مجید می باشد ( آل عمران آیه 97 )

دلیل عقلی آن هم دستور مستقیم پرودگار متعال

اینکه دلیل عقلی آن دستور خداوند در کتاب قرآن است ، اشاره کردن به آن ، یعنی آوردن دلیل فقی است؟

چند کلمه به زبان فارسی زیر آیه ترجمه روان شده ، به گمانم با مطالعه آن بشود استنباط کرد معنی آیه چیست و احتیاجی به دلیل فقی و اجتهاد و غیره ندارد برادر من چرا قضیه را گنده میکنی عزیز؟! من نمیدونم چرا ما همیشه عادت داریم از راه سخت وارد بشیم http://www.iran-far.com/images/smilies/biggrin.gif

من با دلایلی که دیگران فرمودند کاری ندارم یک مثال ساده در حد طرز تفکر خودم میزنم ، امیدوارم پاسخ را بگیرید اگر نگرفتید قصور این بنده حقیر را به بزرگواری ببخشید[cheshmak]

شما به فردی علاقه شدید دارید ، در عصر جدید میتوانی با استفاده از امکانات ارتباطی مانند تلفن خلع عدم وجود فیزیکی آن فرد در کنار خود را برطرف کنی. با این حال آیا یکبار هم آرزو نمیکنی حضوری فردی که به آن اعتقاد قلبی داری و از ته دل او را دوست داری ببینی؟ آیا دیدار پرودگار از نزدیک اینقدر سخت است؟ چطور ما برای کارهای غیر عقلی دیگرمان اینقدر حساس نیستیم که در پی دلیل باشیم؟

اخوی گل ، سرور من ، موضوع اصلی و عقلی سر چندین بار زیارت خانه خدا و هزینه های گزافی است که پرداخت می شود حال آنکه می شود با این هزینه ها کارهای مفید دیگری انجام داد که هم اکنون بدان نیاز است.[cheshmak]

البته چون عنوان جستار درباره حج است ما روی حج تمرکز کردیم ، حال آنکه در موراد دیگری نیز ما نیازهایی بی جا برای خود ساخته ایم ، که هم وقت و هم هزینه از ما میگیرد ، حال آنکه می شود از این دو بهینه تر استفاده کرد.

روی سخنم با برادر عزیزم جناب سکوت که بنده ارادت خاصی به ایشان دارم[golrooz]

عزیز دل من هم قبول دارم که اموال هر شخص ما اوست و احدی حق جسارت ندارد که فلانی تو بجای هزینه کردن فلان مقدار مبلغ در فلان جا ، آن هزینه را در این جایی که من میگویم صرف کن. و صد البته فرمایش شما صحیح که افراد دارا تضمین نداری افراد مسکین نیستند. سرمایه هر شخص متعلق به خود اوست.

اما برادر عزیز من ، این دیدگاهی که شما اندکی هم از نظر حقوقی بدان نگاه کردی و آن را ترسیم نمودی آیا کمی خشن نیست؟ ( البته فرمایشات شما کاملا صحیح و متین است و بنده کاملا موافق آن هستم ) پیرمرد پس رحم و مروت ما کجا رفته؟ البته همانطور که فرمودید کسی مجبور نیست ریالی در راهی که نمی پسندد خرج کند.

ما تنها به نکته ای اشاره کردیم که بهتر است به چنین راهی هم فکر شود. حال میدانم خود شما در مرحله کمک پیش قدم هستید چون میدانم سید ما دل رحم است. http://www.iran-far.com/images/smilies/biggrin.gif

در آخر عرایضم باز این نکته را دوباره متذکر می شوم که بهشت و جهنم را تقسیم نکنیم ، کسی اگر توان مالی دارد به فرموده پرودگار یکبار زیارت برایش واجب است و اگر توان مالی نداشت از این امر مستثناست ، حال اگر توان داشت و نرفت کسی نمی تواند بگوید این فرد دوزخی است ، ما هنر کنیم گلیم خود را از آب می کشیم ، رسیدگی به کار دیگران با خداست ، خدا بهتر می داند که چه کاری صلاح است.[golrooz]

سربلند و پیروز باشید

Amir
31st July 2010, 10:26 PM
با سلام ... بنده هم قبول دارم كه سالي يك بار حج رفتن انهم همگام با تجارت و ريختن پول مملكت به جيب عربهاي سعودي كار چندان درستي نيست البته كه خدا نيستيم در مورد شخص به شخص ادمها قضاوت كنيم كه مكه رفتن همه با وجود فقر در مملكت صحيح است يا نه ولي كافيه كه نگاهي بندازيم به همون ديني كه به خاطرش مكه ميريم كه رسول همين دين فرمود كه چهل خانه از كنار شما جز هماسايگان شما هستند و به ايمان خود شك كنيد اگر همسايه شما سر گرسنه بر زمين ميگذارد در حاليكه شما سيريد ...

اما يك حاشيه و يك سوال جدي در جواب دوستان به اين تاپيك مطرح هستش .. و اونم اينكه چرا فقر رو به حج ربط دادين يعني اگر اين حج قطع بشود اين فقر ريشه كن خواهد شد ... سوال ديگه اينكه حالا كساني كه حج نميرند ايا پولهاي اضاف بر زندگيشون رو خرج فقرا ميكنند ؟ !! ايا شما كه حج رو رد ميكنيد به خاطر قضيه مالي خودتون شب با فكر فقرا و دردهاي جامعه ميخوابيد تا حالا چقد حركت كرديم تا دردي و فقري رو از خانه اي و يا كسي برادريم غير از انتقاد عمل مون چي بوده ؟ ايا بنده كه ميرم دانشگاه و از بيت المال ي كه متعلق به همين فقرا هم هست دارم استفاده ميكنم ايا به وجدان اينكه استفاده از اين مال براي من تعهدي رو ايجاد ميكنه در قبال بقيه دارم تحصيل ميكنم ايا فراتر از خودخواهي در زندگي قدم برداشتم و به ديگر خواهي و ايثار هم رسيده ام ؟ وقتي دارم رفاه و كلاس و ... بيشتر ميكنم ايا به فكر فقرا هستم ؟ شايد ما پول اضاف زندگيمون رو كه احتمالا بيشتر از يك سفر حج هستش خرج خوودم ميكنم و كلاسم و تفريحم و رفاهم و... وديگري خرج حج رفتن .. حالا فرق بين ما و اون غير از اين انتقاد و به يك جانبه رفتن چيه ؟ وقتي با دل به فكر ديگران و عملي براي رفع فقر و درد از ديگران از خودمون مايه گذاشتيم بيام انتقاد كنيم از حج رفتن بقيه

AmirR13
31st July 2010, 10:37 PM
و مردم را حج و زیارت خانه ی خدا واجب است بر هرکسی که توانایی رسیدن به آنجا (را) یافت
این ترجمه همون آیه ی 97 سوره ی آل عمرانه(البته بخش اصلیشو نوشتم)

برداشت بنده از دلایل شما

واجبه که یک بار به مکه بریم اگه استطاعتشو (عجب کلمه ای) داشته باشیم.
مکه رفتن به این دلیل واجب شده تا دل مومن رو آرامش بده ، مثل یه یادگاری از دوستی که ازش دوری.

درسته؟

خوب حالا چرا واجبه؟(داغ نکن سوال یه جای دیگشه)

نماز واجبه
خوب هرکی تو دو متر مربع میتونه بخونه ، خرجی داره آبم نبود تیمم میکنی.
روزه هم که خدا رو شکر راسته کار بی پولاست
خمس و زکات هم که بر آدم بی پول از سگ خوک صفت هم نجس تره.
نمیدونم اینجا یه جای کار میلنگه.

خدا چیزی رو واجب کرده که برای انجامش باید پول بدی!
چه اون موقع که پای پیاده یا با شتر میرفتن(هزینه اون موقع رو هم باید نسبت به شرایط اون موقع سنجید فکر نمیکنم کسی از اسپانیا بتونه پای پیاده بیاد حجاز)
چه الان که قربونش برم کار هرکس نیست یادگاری خدارو ببینه

چرا کاری که مستقیما با پول خرج کردن در ارتباطه واجب شده از طرف خدا؟

من از جواب شما قانع گشتم ، لطفا بحث رو از اینجا ادامه بدین

Amir
31st July 2010, 11:17 PM
جناب speedy دوست گرام دريافت بنده اينكه شما دين خدا رو معادل پول خرج نكردن فرض كردين يعني هر چيزي رو كه لازمه شما براش هزينه كنيد اين نميتونه جز دين باشه ؟ ايا اين برداشت درسته يا هدف شما سوال ديگريست ... البته بنده هم يه سوال اساسي دارم و اونم اينكه شما خريدار حرف حقي يا دنبال توجيه ي و به كرسي نشون دن نظرياتت خودتون كه اگه با روي دوم اومدين برا بحث نتيجه كاملا مشخصه كه شما هيچ وقت پذيرا نخواهيد بود ..ولي به خاطر سوال شما در حد اطالاعات خودم جواب ميدم اميدوارم كه خودتون قاضي منصف مسئله باشيد ..

اگر منظور بر هزينه نكردن بابت دين هستش كه اين در خود قران رد شده همونطور كه گفته شده مومنان از مال و جان خود در راه خدا هزينه ميكنند .. فراتز از مال جان انسانه يعني اونجا هم چون هزينه است جهاد در راه حق هم نميتونه جزئ دين باشه ..همچينين صدقه دادن ..كمك به مستمند ..زكات و خمس و ..البته كه فلسفه حج توضيح داده شده است و نكته مبهمي و گنگي نيست كه ما نبايد بدونيم

سوال اينجاست كه شما ايا براي خدا هزينه اي از وقت و عمر و مال و جانت ميدي يا اينكه دينداري رو فانتزي و در كنار زندگي مدرن صرفا براي دلخوشي و يا توجيه كه اره اون دنيا در كنار تمام اين دنيا ميخواييم .. بالخره شما در راه ايدلوژي ارمان و هدفت ميخاي هزينه از وقت و عمر و ...بدي يا فك ميكني كه اين اسمش دين نيست ...

كمي بيشتر فكر كنيم كه ايا دين منش اخلاق و ايئولژي و نگاه ما به زندگيست يا بسته پيشنهاديي است براي رفع نيازهاي منعوي و توجيه وجود خدا و نگاه ماتريال غربي به معنويت كه كنار زندگي در بحران ها ميتونه انسانها رو اروم كنه و وجودش صرفا در همين حد مناسبه

Z a H r A
1st August 2010, 02:04 PM
حاجی احرام دگر بند ببین یار کجاست ...
شنیدن میگن حاجی مار رفته اژدها برگشته ... کاش حداقل اگه می رفتن ...
همین هفته پیش یکی از اقوام از عمره برگشتن دو نفر بودن خوب 1 میلیون هزینه رفت و اقامت ! 1 میلیون سوغات خریده بودن ! 4/5 میلیون هم شد هزینه مراسم پیشواز و شام و کرایه تالار و ....[shaad] نمی دونم چی بگم اما همسایه دیوار به دیوار همین ها زندگیش به سختی می گذره ... آخه عزیز من اگه نمی خوای کمک کنی دل مردم رو نسوزون ...

آبجی
1st August 2010, 03:29 PM
یه سوال از همین دوستانی که میگین حج نباید رفت [nishkhand]

خودتون تا بحال چقدر به همسایه تون فکر کردید ؟؟؟ خدایی راستشو بگید ؟؟؟ تا بحال فکر کردید که چطوری زندگی میکنند شبا چطور میخوابن ، گرسنه یا سیر ؟؟؟

یا فقط موقع همین بحث ها میشه فقط و فقط به حرف تکیه میکنیم ؟؟؟

کدومتون تا بحال رفتید شیرخوارگاه برای دیدن یه بچه ؟؟؟ بهتره اول خوب فکر کنیم بعد بیایم بگیم نه حج یا خوبه بده خوبه !!!

آبجی
1st August 2010, 03:39 PM
اما يك حاشيه و يك سوال جدي در جواب دوستان به اين تاپيك مطرح هستش .. و اونم اينكه چرا فقر رو به حج ربط دادين يعني اگر اين حج قطع بشود اين فقر ريشه كن خواهد شد ...

موافقم ، مطمئنا خیر .

اصلا چرا حج !!! [tafakor] همین بریز و بپاش عروسی ایا واقعا لازمه چرا چیزهای نزدیک رو رها کردیم و چسبیدیم به فرعیات ؟؟؟

میخوایم بریم عروسی برای یه عروسی که مدتش هم 4 ساعت نیست چقدر خرج میکنیم ؟؟؟ چقدر پول لباس و ارایشگاه میدیم ؟؟؟ چقدر همون شب میزبان خرج بیهوده میکنه ؟؟؟ چقدر غذا بیرون ریخته میشه در صورتی که تو همین شهر و کشور خودمون کلی ادم گرسنه شبها میخوابن !!!

به اینها اصلاتوجه کردید ؟؟؟

ایا همه اینها لازمه ؟ اگه لازمه برای چی ؟؟؟ حفظ ظاهر و کلاسمون ؟؟؟

نه دوستان اشتباه نکنیم و همین طور موضوعات رو به هم ربط ندیدم در صورتی که هیچ ارتباطی ندارن .

یه نکته تا زمانی که ما خودمون نخوایم هیچ چیزی تغییر نمیکنه حالا ما هی بگیم که چرا فلانی رفت فلان جا یا چرا انقدر خرج کرد چرا از خودمون شروع نمیکنیم و همیشه دیگران رو پند میدیم و نقد میکنیم ؟؟؟

اگه مکه نباشه یه جای دیگه این پولها صرف میشه یه کشور دیگه یه مکان سیاحتی زیارتی دیگه [nishkhand] . پس بحث در این مورد بی فایده هست [cheshmak]

باستان شناس
1st August 2010, 07:49 PM
براي اينكه همه اين پولايي كه كه صرف حج هاي بسيار ميشود...سرازير ميشه به جيب خانواده آل سعود بعد اون هم علاوه بر خدمات بدي كه به زايران ايراني ميدهند همون پولا رو بر ضد ايران استفاده ميكنن..

منظور اين تاپيك همين بوده است نه فلسفه حج و نه فلسفه شرع و قانون.....

دوستان گرامي....منظورم از ايجاد اين تاپيك گردآوري تصاوير اينه كه گاهي از انسانيت دور شده غرور جايگزين حس اصلي ميشه.....

حج از نظر من همونطور كه خود خدا دستور داده در حد توان مالي و داشتن امكانات بعد از برگشتن حج لازمه.....خدا كنه نصيب همه كساني كه واقعا در طلب دوست دارن مثل شمع ميسوزن بشود.

اين پست ها ميتونه ي تلنگري باشه براي همه ما كه به ياد بياريم كه گاهي همين خدايي كه دستور داده به زيارت خانه من بياين.....ميتونه از حج خودش جلوگيري بكنه براي اموري كه انجام دادن آنها از صد تا حج مهمتره....

دوستان خوبم من كه در پست اول گفتم كه بد برداشت نفرماييد..هر چي جاي خودش و هر نكته مكاني دارد...شما دوستان گلم همه مسايل رو با قاطي كرديد و تاپيك از مسير اصلي خارج شد....

دوست دارم هميشه با ديد نو به همه مسايل نگاه كنيم...نه اينكه با ديد منفي دوباره همون تفكرات قديمي رو تكرار كنيم....البته از اينكه تبادل نظر با هم داشتيم....و از نظرات هم اگاه شديم اين خيلي مهم هست.
فقط گاهي روشن كردن ي مطلب براي عده اي نياز به برهان داره و از عهده ما خارج هست و متخصص بايد جواب بده......

از اينكه دوستان در اين تاپيك حضور فعال داشتن خيلي ممنون......[golrooz][golrooz]

AmirR13
2nd August 2010, 06:29 PM
خوب فکر نمیکنم تا اینجای بحث من نظری از خودم گفته باشم و تنها به پرسیدن اکتفا کردم که برخی توهم تحمیل نظر من رو برداشت کردند
کدون نظر؟
من نظری دادم؟

من سوال پرسیدم شما هم جوابی دادید ، نه با سوال من لیست چند سال رزرو شده ی حج خالی میشه نه با جواب شما چند قرن پر میشه.

اگه طاقت بحث و سوال و جواب رو ندارین بگین ما پامونو اینجا نذاریم و سرمونو کنیم تو پیچ و روغن و گریس خودمون!
اما

دقیقا منم دنبال حرفی هستم که باستان شناس زد.

یه زمانی شما خرج توشه ی راه میکردید و گوشه کاروانسرا میخوابیدید و میرفتین مکه.
اما الان علاوه بر توشه های! راه پول کلانی رو به جیب اعرابی میریزید که از اون ور اونارو بخاطر مسائل سیاسی کافر میدونید. چطوریاست؟

بعدشم من نگفتم در راه خدا خرج نکنین ، پس در آوردن یه زندانی بخاطر مشکل دیه در راه شیطانه؟
نو سازی یه مدرسه در راه جرج بوشه؟
یه شغل ایجاد کردن هم در راه نتانیاهو لابد!

چون خدا چیزی رو واجب کرده پس باید انجام بشه و چون چیزی رو اسم نبرده جای زیر سیبیلی رد کردن داره؟

مثال میزنم.
یه پرستار هستید و بیمار بدحال دارید
خوب نماز واجبه
پس ولش میکنید میرید نماز میخونید چونخدا اسم برده یا به داد بیمار میرسید ؟

LaDy Ds DeMoNa
2nd August 2010, 09:02 PM
فكر مي كنم تايپيك جمع بندي شده
اما يه موردي بايد بگم
فكر نكنم بايه حج نرفتن يا رفتن آقايان و خانم هاي ايراني مسئله فقر در ايران رفع بشه !!!

ضمنا كك عربها هم نمي گزه كه ما بريم حج يا نريم [bamazegi]
چون اونهابه اندازه چند نسل آينده هم فقط بخورن بخوابن بازم پولاشون تموم نمي شه[nishkhand]

تمامي مسائل و معضلات يك جامعه بايد از كانال درست خودش رفع و رجوع بشه . . .

اگه قرار باشه با اين ديد به چنين مسائلي نگاه كنيم
بايد از خودمون بپرسيم چرا كميته امداد خميني (ره) مبالغي هنگفتي صرف خانواده هاي شهيد لبناني ميكنه !!!
چراغي كه به خانه رواست به مسجد . . .
بعنو.ان يك مسلمان بايد به فكر همنوع خودمون در نقاط مختلف جهان باشيم
اما متاسفانه ما بيشتر از واجبات غرق مستحباتيم !!!

يا هزينه ها گزافي كه صرف مسائل تبليغاتي نامزدهاي انتخابات رييس جمهوري شد با اون فضاحتي كه بار اورد !

وكليه بودجه هايي بدون رسيدگي مراجع قانوني حيف و ميل مي شه !![tafakor]

من شنيدم طبق قانون هر شهروند حق داره بدونه مالياتي كه داده صرفه چي مي شه
اينو استادمون كه يكي از معاونين دارايي شهرمون بود تو درس حسابداري مالياتي گفت . . .

يعني من بعنوان يك شهروند
مي تونم برم دارايي و استعلام كنم پولي كه دادم صرف چي شده ولي آيا ما اينكار رو مي كنيم
يا آيا كارمندان دارايي همچنين لطفي در حق ما مي كنند . . . چون فكر نكنم خودشون هم بدونن اين پولهايي كلاني كه از افراد حقيقي و حقوقي مي گيرن صرف چي مي شه !!

شركت ما همه ماهه و همه ساله مبلغ هنگفتي به دولت تزريق مي كنه :
ماليات حقوق و دستمزد
ماليات گمرك
ماليات عوارض شهرداري
ماليات ارزش افزوده
ماليات شركتها

قسمتي از همين مالياتهاي اخذ شده از درآمدهاي مردم ( حاجي يا غير حاجي ) بايد صرف مناطق محروم جامعه و تزريق رفاه به اونها بشه ولي آيا مي شه !

پس جريان اين خوشه ها چي بود! به كجا رسيد . . .

و البته اين سهام عدالت . . .

عدم مديريت صحيح
عدم برنامه ريزي دقيق
منجر به
عدم ساماندهي قشر كم درآمد و زيرخط فقره ممكلته گل و بلبله مي شه . . .

.................................................. ...
بسياري از خانواده هايي ايراني سالها پس انداز مي كنن ديونشون رو ادا مي كنند
دختران و پسران خود رو به خانه بخت مي فرستند انفاق مي كنند تا بدون هيچ شرمي از خدا به فريضه واجب ديني شون برسند
حالا هي بگيد چرا پولتون مي ريزد تو شكم عربها !!!!!
من خودم آرزو دارم يكبار
در عمرم اونجا رو ببينم اما هرباري كه ثبت نام شروع مي شه من جا مي مونم [cheshmak]

اميدوارم در سالهاي آتي هرگز شاهد چنين صحنه هايي نباشيم

AmirR13
3rd August 2010, 01:53 AM
مرسی لیدی
البته کسی نگفت مکه نرین
گفت اول ببینین تو دورو برتون ، نه همه ی جامعه ، کسی نیاز به اون پول نداره
خوب اگه نداشت مکه نه یه بار که صد بار برین
اما نه کله رو زیر برف کنیم و بگیم خوب هرکی مشکل داره ف لابد از کم کاری و حماقت خودشه!
در مورد لبنان و فلسطین هم نمیخوام که بحث 30 یا 30 بشه اما اونم کسی نمیگه کمک نکنین
میگن برین خانواده ی زلزه ی بم رو ساپورت کنین و زاغه نشین های تهران رو سر سامون بدین ، اشتغال ایجاد کنین به لبنان که چه حرفیه؟ به جزایر بیسائو هم کمک کنین

نقطه
تمام.

آبجی
3rd August 2010, 02:02 AM
مرسی لیدی
البته کسی نگفت مکه نرین
اما نه کله رو زیر برف کنیم و بگیم خوب هرکی مشکل داره ف لابد از کم کاری و حماقت خودشه!
در مورد لبنان و فلسطین هم نمیخوام که بحث 30 یا 30 بشه اما اونم کسی نمیگه کمک نکنین
میگن برین خانواده ی زلزه ی بم رو ساپورت کنین و زاغه نشین های تهران رو سر سامون بدین ، اشتغال ایجاد کنین به لبنان که چه حرفیه؟ به جزایر بیسائو هم کمک کنین

نقطه
تمام.

[nishkhand] منم یه چی بگم و اخرش بنویسم نقطه تمام [bamazegi]

اینجوری که از وضعیت تاپیک و دورو برمون میبینیم و با این گفته شما باید بگم که همچین چیزی ممکن نیست یا اگه باشه خیلی کم وجود داره خیلی کم پیش میاد نمیگم نیست ، چرا هست اما تعدادشون کمه کسایی که از پولی که برای حج کنار گذاشتن میگذرن و اونو وقف یه امر خیر میکنند .

دلیلش هم واضح هست میگن که عمری کار کردیم و پول پس انداز کردیم برای چنین روزی و سخت هست گذشتن از چنین موردی ، البته این حج صد مرتبه بهتره به نظر من [labkhand]

LaDy Ds DeMoNa
3rd August 2010, 10:47 AM
مرسی لیدی
البته کسی نگفت مکه نرین

نقطه
تمام.

من می گم همه چی باید از کانال خودش رفع بشه !!!

ساناز فرهیدوش
12th August 2010, 05:37 PM
هر که به دید و دل خودش بدین سفر می رود .
12 روز بهترین و ارزان ترین مسافرت .بیکاریم بریم ...
در دین ما تشرف به حج اگر واجب شده شرایطی براش در نظر گرفته شده . که از طریق مختلف از نظر مادی و معنوی به دیگران رسیدگی و دستگیری کنیم .
این سفر جستجوی درون است وبس و رسیدگی به وضع مادی و معنوی خود پیش از موعد .
ای کاش بدانم و بروم

hamed civil1
22nd August 2010, 12:07 AM
بسمه تعالی

با سلام
این دو بحث به هم هیچ ارتباطی ندارند
فقر و مسائل دیگر در کشور باید از طریق راهکار های خودشان حل شوند
اولا حج برای یکبار در صورت وجود قدرت مالی و جانی ان بر همگان واجب است و برای دفعات دیگر مستحب و حالا که این پول در کشور عربستان به جیب چه کسانی می رود نمی توان کاری کرد در حقیقت نباید به حج کمتر رفته شود تا پول کمتری به جیب انها رود زیرا ال سعود دقیقا همین را می خواهند انها دست به هر اقدامی می زنند که از سهمیه حج ایران و ورود زائرین ایرانی در انجا جلوگیری کنند زیرا از تاثیر عمیق تفکر ایرانی اسلامی و مخصوصا شیعه در دهه های اخیر کاملا اگاه هستند طوری که جسارت اعتراض به عدم ورود به قبرستان بقیع را این زائران ایرانی بودند که در دیگر زائران زنده کردند
دعای کمیل و عزاداری ها که در کنار قبرستان بقیع انجام می شود همگی با جسارت ایرانی ها و همت انان است

توجه شما را به مثالی جلب می نمایم :

پس از همکار شدن دکتر حسابی در دانشگاهی در امریکا که انیشتین در ان دانشگاه به فعالیت می پرداخت پس از تحویل گرفتن ازمایشگاه مخصوص و دفاتر کار و استراحتگاه در سایت دانشگاه تو سط دکتر حسابی ناگهان ایشان در مرتب کردن انجا در اوایل کار خود متوجه دسته چک سفید امضا شده ای در یکی از کشو های دفتر کار خود گردید ایشان با شک کردن به این موضوع خواستند دسته چک را به مسئول خود تحویل دهند اما ایشان در جواب گفتند که این کار برای تسهیل شدن مراحل اداری دریافت پول است که در جواب دکتر حسابی فر مودند که امکان سو استفاده با این روش شما وجود دارد
جمله طلایی : ایشان پاسخ دادند

درصد موفقیت ما از این اعتماد بیش از خسارت ناشی از خطای همکاران می باشد

نتیجه گیری :

درصد پیشرفت کشور از اعزام اقشار مختلف به حج بیشتر از صرف پول ان در کشور است.

SaSaMc2
12th October 2010, 02:51 AM
سلام.

والله پول شخصی هر فرد مال خودشه.

میخواد بره حج یا انتالیا هم به خودش مربوطه!

هر جور هم که فکر میکنه ثوابش بیشتره انجام بده.

آخرش هم خودش پاسخگو خواهد بود.

ما هبچ نوع حقی در مورد مال حلال کسی نداریم.

ولی به چبزایی هم باید بدونیم.

40 میلیارد دلار سالانه در ایران برای حج خرج میشه!!! (روزنامه رسمی)

یعنی حدود نصف درامد سالیانه کشور!!!

یعنی 30 برابر درامد سالانه کشورهایی مثل آذربایجان!!!

بر مبناي گزارش 2010 بانك جهاني در تازه‌ترين گزارش خود اعلام كرد كه ايران از نظر درآمد ناخالص ملي

سي‌امين اقتصاد بزرگ جهان و از نظر رشد توليد ناخالص داخلي

بيست و چهارمين اقتصاد بزرگ جهان است. (روزنامه رسمی)

ولی اگه واقع بین باشیم ار نظر رفاه، بهداشت، امید به زندگی و از اینجور چیزا...

ما توی لیست 150 تای اول هم نبستیم!!!

اینجا یه حلقه ی گم شده بین حق و منطق وجود داره!!!

یه نظر شما کجاست؟

[golrooz]

ستاره ی قطبی
15th October 2010, 11:49 AM
شيخ فريدالدين عطار نيشابوري در تذکرةالاولياء مينويسد: « نقلست که گفت مردي در راه حج پيشم آمد، گفت، کجا ميروي. گفتم به حج. گفت: چه داري؛ گفتم دويست درم، گفت بيا بمن ده که صاحب عيالم و هفت بار گرد من در گرد که حج تو اينست. گفت چنان کردم و بازگشتم. و گفت از نماز جز ايستادگي تن نديدم و از روزه جز گرسنگي نديدم؛ آنچه مراست او فضل اوست نه از فعل من، و گفت کمال درجه عارف سوزش او بود در محبت.»

اين رمز و راز والاي انساني را جلال الدين محمد بلخي(مولوي) آزاد انديش بزرگ ايراني زيسته در قرن هفتم هجري چنين به نظم آورده است:

بـايـزيـد انـدر سـفـر جـسـتـي بـسـي تـا بـيـابـد خـضـر وقـت خـود کـسـي

ديـد پـيـري بـا قـدي هـمـچـون هـلال بـود در وي فـر و گـفـتـار رجـــال

بـايـزيـد او را چـو از اقـطـاب يـافــت مسکنت بنمود و در خدمت شتافت

پـيـش او بنشست مي پرسيد حـال يافتش درويش و هم صاحب عـيال

گفت: عزم تو کجـا؟ اي بــايــزيــــد! رخت غربت را کجا خـواهـي کـشيد

گفت: قـصـد کـعـبـه دارم از پــگـــه گـفـت: هين با خود چه داري زادره

گفت: دارم از درم نــقــره دويست نک ببسته سست برگوشه ردي است

گفت: طوفي کن بگردم هـفت بار ويــن نـکـوتـر از طــواف حـــج شـمـار

وآن درمها پيش من نــه اي جـواد دان کـه کـردي و شـد حـاصـل مـراد

عمـر کردي، عـمر بـاقـي يـافـتـي صـاف گـشـتـي بـر صـفـا بـشـتـافـتـي

حق آن حقي که جانت ديده است که مرا بر بيت خود بـــگــزيــده است

کعبه هر چندي که خانه بر اوست خلقت من نـيـز خــانــه سـر اوسـت

تـا بـکـرد آن خانه را در وي نــرفـت ونـدريـن خـانـه بـجـز آن حــي نــرفـت

چـون مـرا ديـدي خــدا را ديده اي گـرد کـعـبـه صـدق بـر گـرديـده اي

خدمت من طاعت و حمد خداست تـا نپنداري که حق از من جـداســت

چـشـم نـيـکـو بـاز کـن در من نگر تـا بـبـيـني نور حق اندر بــــشــــر

کعبه را يک بار "بيتي" گفت يــــار گـفـت: (يا عبدي) مرا هفتاد بـــار

بـايـزيـدا کـعـبـه را دريـــــافـــتــي صـــد بها و عــز و صـــد فـر يافـتـي

بايزيد آن نکتـه ها را گوش داشت هـمچـو زرين حلقه اي در گوش داشت

ستاره ی قطبی
15th October 2010, 12:37 PM
قضاوت با خودتون

معاویة بن عمار از امام صادق علیه السلام روایت کرده است که: چون رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم از مراسم حج فارغ شد، در بیابان مکه مردى اعرابى به خدمت آن حضرت شرفیاب شد و عرض کرد: اى رسول خدا! من به قصد حج خانه خدا (از دیار خود) بیرون آمدم ولى مانعى پیش آمد و نتوانستم حج را بجاى آورم، چون مردى ثروتمندم مرا به انجام کارى فرمان دهید تا به ثواب شخص حج گزار برسم. حضرت رو به کوه ابو قبیس کرده فرمود: اگر به مقدار این کوه، طلاى سرخ داشته باشى و تمام آن را در راه خدا انفاق کنى به ثواب شخص حج گزار نخواهى رسید».

ابو حمزه ثمالى نقل مى کند که مردى به محضر امام زین العابدین علیه السلام عرض کرد: شما جهاد در راه خدا را و سختیهایى که داشت ترک کردى و حج خانه خدا را که آسان بود برگزیدى؟! راوى مى گوید: آن حضرت به هنگام شنیدن این سخنان تکیه داده بودند، برخاستند و راست نشستند و فرمودند: واى بر تو! آیا فرمایش رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم را در حجة الوداع نشنیده اى؟! رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم در موقف عرفات در حالى که آفتاب رو به غروب مى رفت به بلال دستور داد تا مردم را به سکوت فرا خواند، و هنگامى که سکوت همه جا را گرفت، رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: پروردگار شما امروز، شما را مورد عنایت خود قرار داد، نیکوکاران شما را آمرزید، و شفاعت نیکوکاران شما را در حق گناهکارانتان پذیرفت، پس اینک با (ره آورد) آمرزش گناهان به شهر و دیار خود روید، و خداوند متعال در مورد کسانى که (هنوز) جرمهائى به گردن دارند، خشنودى خود را ضمانت کرده است».

از امام صادق علیه السلام روایت کرده است که امام زین العابدین علیه السلام مى فرمود: حج و عمره را بجاى آورید تا بدنهاى شما سالم، روزى شما فراوان و ایمانتان درست و شایسته گردد، و (به برکت این عمل) هزینه هاى زندگى شما و خانواده شما و دیگران نیز تأمین شود».
من خود را آماده کرده ام که هر سال به حج بروم و یا یکى از افراد خانواده ام را با مال خود به حج بفرستم. حضرت فرمود: تصمیم تو در این مورد، قطعى است؟! عرض کردم: آرى! فرمود: اگر این امر را محقق کنى پس یقین داشته باش که اموال تو زیاد خواهد شد و تو را به ثروت بسیار بشارت مى دهم».
عمرو بن یزید از امام صادق علیه السلام روایت کرده است: حج خانه خدا از آزاد کردن ده بنده (در راه خدا) برتر است؛ و حضرت اضافه فرمود تا آن را برتر از هفتاد بنده آزاد کردن رساند، و فرمود: یک طواف با دو رکعت نماز (مربوط به آن) از آزاد کردن یک بنده (در راه خدا) برتر است».
امیر مؤمنان على علیه السلام در وصیت خود فرموده است: الله الله فی الزکاة (یعنى: تقواى الهى را در پرداخت زکات مراعات کنید) زیرا (پرداخت) زکات، آتش قهر الهى را خاموش مى کند».

ذریح محاربى از امام صادق علیه السلام روایت کرده است که فرمود: هر مؤمنى که گرفتارى مؤمنى را برطرف سازد، خداوند هفتاد گرفتارى از گرفتاریهاى دنیوى و اخروى را از او دور مى کند؛ و نیز فرمود: کسى که تنگدستى (نیاز مالى) مؤمنى را برطرف کند، خداوند خواسته هاى او در دنیا و آخرت را فراهم مى سازد؛
ربعى از امام صادق علیه السلام روایت کرده است که فرمود: کسى که برادر دینى خود را اطعام کند به منزله آن است که فئامى از مردم را اطعام کرده باشد. پرسیدم: فئام چیست؟ فرمود: صد هزار نفر از مردم».

این جور که ازین حجدیثا و ده ها حدیث دیگه بر میاد رفتن حج برتر از کارهای عبادی دیگه هست
اما شرایط و زمان و مکان داره
من چون قسمتم شده که خونه ی خدارو ببینم این برکات معنویشو تا حدی درک کردم
قرار نیس هرکی میره مکه و حج از کارای دیگه بمونه
به قول دوستامون ماها خیلی جاها داریم خرجای گزاف و بیهوده میکنیم
اگه ازونا کم کنیم
میشه هم حج رفت
هم به هم نوعامون کمک کنیم
اگه ماهیت حج رو نگاه کنیم میبینیم که خیلی قانونشو عوض کردیم
و خیلیامون از فلسفه حقیقی اون غافلیم

م.محسن
20th July 2012, 11:22 AM
در راستای به روز رسانی ضررب المثل های پارسی ضرب المثل "چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است" بدین شکل تغییر میابد:
((چراغی که به مسجد رواست به خانه حرام اندر حرام اندر حرام است))
[dooa]

amirhosyn
20th July 2012, 12:54 PM
نمیدونم جاش هست یا نه.

میشه دلیلشو بفرمایید؟

این سوالی است که بعضی اوقات ذهنم را به خود مشغول میکند

amirhosyn
20th July 2012, 01:14 PM
یه سوال از همین دوستانی که میگین حج نباید رفت [nishkhand]

خودتون تا بحال چقدر به همسایه تون فکر کردید ؟؟؟ خدایی راستشو بگید ؟؟؟ تا بحال فکر کردید که چطوری زندگی میکنند شبا چطور میخوابن ، گرسنه یا سیر ؟؟؟

یا فقط موقع همین بحث ها میشه فقط و فقط به حرف تکیه میکنیم ؟؟؟

کدومتون تا بحال رفتید شیرخوارگاه برای دیدن یه بچه ؟؟؟ بهتره اول خوب فکر کنیم بعد بیایم بگیم نه حج یا خوبه بده خوبه !!!
کسی که به فکر چندبار حج یا فلان ویلا یا فلان خانه است مطمئن باش حتی فکرفقرا وایتام به ذهنش نمیرسه چه رسد به این که ........

عرفان سلیم زاده
20th July 2012, 02:02 PM
یه روزی همین مردم بر ثروتمندان حکمرانی خواهند کرد
خدا عادل است و مهربان...

amirhosyn
20th July 2012, 02:48 PM
بگذارید یک داستان واقعی برای شماتعریف کنم.چند هفته پیش یکی از اقواممان ازدنیا رفت. درمراسم سوم یک مداح رابرای خواندن قرآن و نوحه خوانی درمسجد،آوردیم .مداح پس ازچند دوره نوحه خوانی بیرون آمد وبا یکی از اقوام شروع به سخن کرد.می گفت:من شش ماه پیش با همسر ودو فرزندم به زیارت امام رضا(ع)رفتم که در هتلی اقامت کرده بودیم با شرایطی بسیار عالی(منوی غذا آزاد یعنی هر چیزی میخواستی بخوری بود همه چیز مجلل؛آسانسور؛دربهای اتوماتیک؛سنا؛و.....)اوگفت یک هفته چهارنفر1200000تومان خرج کردم.یکی نیست به این بابا بگه برای چی؟که چی بشه؟ازکجا؟(برای شما میگم از کجا)امام رضایا تفریح؟ این مداح برای 3ساعت 30000تومان دست مزد گرفت درحالیکه یک کارگر زحمت کش اگر به او بدهند 8 ساعت کار13000تومان دست مزد دریافت میکندویک استاد دانشگاه هرساعت 3000تومان دریافت میکند.این افراد فقرا رامیبیند فکر وزبانشان درمورد آنها کارمیکند اما کجاست عمل

داداشی
20th July 2012, 03:01 PM
سلام
وقت بخیر
و خسته نباشید میگم که پستی به تاریخ 30th July 2010 پیدا شده [nishkhand]
حیف دیدم که از ناصر خسرو یادی نکنم.

حاجیان

حاجیان آمدند با تعظیم
شاکر از رحمتِ خدایِ رحیم

جَسته از محنت و بلایِ حجاز
رَسته از دوزخ و عذابِ الیم

آمده سویِ مکّه از عرفات
زده لبّیکِ عُمره از تنعیم

یافته حجّ و کرده عمره تمام
بازگشته به سویِ خانه سلیم

من شدم ساعتی به استقبال
پای کردم برون ز حدِّ گلیم

مر مرا در میانِ قافله بود
دوستی مخلص و عزیز و کریم

گفتم او را «بگو که چون رَستی
زین سفر کردنِ به رنج و به بیم

تا ز تو بازمانده ام جاوید
فکرتم را ندامت است ندیم

شاد گشتم بدان که کردی حج
چون تو کس نیست اندرین اقلیم

بازگو تا چگونه داشته ای
حرمتِ آن بزرگوار حریم

چون همی خواستی گرفت اِحرام
چه نیت کردی اندر آن تحریم؟

جمله بر خود حرام کرده بُدی
هر چه مادونِ کردگارِ قدیم؟

گفت«نی»گفتمش «زدی لبّیک
از سرِ علم و از سرِ تعظیم

می شنیدی ندایِ حقّ و جواب
باز دادی چنانکه داد کلیم؟

گفت«نی»گفتمش « چو در عرفات
ایستادیّ و یافتی تقدیم

عارفِ حق شدیّ و منکرِ خویش
به تو از معرفت رسید نسیم؟

گفت«نی» گفتمش «چو می گُشتی
گوسفند از پیِ یسیر و یتیم

قربِ خود دیدی اوّل و کردی
قتل و قربانِ نفسِ شومِ لئیم؟

گفت«نی» گفتمش « چو می رفتی
در حرم همچو اهلِ کهف و رقیم

ایمن از شرِّ نفسِ خود بودی
وز غمِ فُرقت و عذابِ جحیم؟

گفت«نی» گفتمش« چو سنگِ جِمار
همی انداختی به دیوِ رجیم

از خود انداختی برون یکسر
همه عادات و فعل هایِ ذمیم؟

گفت«نی» گفتمش چو گشتی تو
مطّلع بر مقامِ ابراهیم

کردی از صدق و اعتقاد و یقین
خویشیِ خویش را به حق تسلیم؟

گفت«نی» گفتمش به وقتِ طواف
که دویدی به هَروَله چو ظَلیم

از طوافِ همه ملایکتان
یاد کردی به گِردِ عرشِ عظیم؟

گفت«نی» گفتمش چو کردی سعی
از صفا سویِ مروه بر تقسیم

دیدی اندر صفایِ خود کونین
شد دلت فارغ از جحیم و نعیم؟

گفت«نی» گفتمش چو گشتی باز
مانده از هجرِ کعبه بر دل ریم

کردی آنجا به گور مر خود را
همچنانی کنون که گشتی رمیم؟

گفت: از این باب هر چه گفتی تو
من ندانسته ام صحیح وسقیم

گفتم ای دوست پس نکردی حج
نشدی در مقامِ محو مقیم

رفته ای مکّه دیده آمده باز
محنتِ بادیه خریده به سیم

گر تو خواهی که حج کنی پس ازین
این چنین کن که کردمت تعلیم

توضیحات:

تنعیم: محّلی نزدیک مکّه که مناسک عمره در آنجا انجام میشود و حج به پایان میرسد.
سلیم: سالم، تندرست.
تحریم: چیزهایی را بر خود حرام کردن، اِحرام.
قدیم: آنکه وجودش از غیر نباشد و آن ذات حقّ است.
کلیم: کلیم الله، لقب حضرت موسی علیه السلام.
تقدیم یافتن: مقدّم و مقّرب شمرده شدن.
یسیر: اسیر.
رقیم: لوحی است که داستان اصحاب کهف در آن نوشته شده است.
فّرقت: جدایی.
جحیم: دوزخ.
جِمار: رمی جمره، سنگ انداختن بر شیطان.
ذمیم: زشت، نکوهیده.
خویشی: ذات، شخصیت، مجموع عوامل باطنی.
هروله: رفتاری میان دویدن و رفتن.
ظلیم: شتر مرغ.
بر تقسیم: گویا رفت و برگشت به گونه مساوی است.
کونین: دو عالم، دنیا و آخرت.
نعیم: پر نعمت، در این جا به معنی بهشت.
ریم: چرک جراحت.
سقیم: نادرست.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد