PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ۞۞ چيستان مذهبي ۞۞

AvAstiN
8th March 2010, 11:33 PM
http://shiaupload.ir/images/i4c7usjn05a5yrivuv6.gifhttp://shiaupload.ir/images/tlx2g3671eldul2zdrrh.gifhttp://shiaupload.ir/images/i4c7usjn05a5yrivuv6.gif

سلام

تو اين تاپيك مي خوايم باهم اطلاعاتمون رو راجع به مسايل مذهبي بالا ببريم {happy}
البته يكم چاشنيه سرگرمي هم مي زنيم بهش {big green}

اولين چيستان رو خودم مي گم و شروع مي كنم تاپيك رو ايشالا ادامه شو نيازمند ياري سبز دوستانيم {big green}

http://shiaupload.ir/images/c88ngndnajep91rorce9.gif

كدامیك از پیامبران لقب «دوست خدا» را داشت؟

kab
9th March 2010, 01:35 AM
حضرت ابراهیم(ع) دوست خدا شد و لقب خلیل الله گرفت

AvAstiN
9th March 2010, 09:35 PM
حضرت ابراهیم(ع) دوست خدا شد و لقب خلیل الله گرفت

{applause}{applause}{applause}

AvAstiN
9th March 2010, 09:43 PM
نام 16 پیامبر خدا http://www.askquran.ir/images/smilies/smilies/alayhe.gif در یک سوره قرآن ذکر شده آن سوره کدام سوره است ?

آبجی
9th March 2010, 11:15 PM
در «سوره انبياء» نام پيامبران ذكر شده است.

AvAstiN
9th March 2010, 11:37 PM
در «سوره انبياء» نام پيامبران ذكر شده است.

{applause}{applause}{applause}

AvAstiN
9th March 2010, 11:38 PM
كدوم نمازه كه چهار تشهد داره؟

آبجی
10th March 2010, 12:15 AM
نماز چهاركعتي كه امام جماعت در ركعت دوم است و مأموم به امام اقتدا مي‌كند.
در اينجا مستحب است مأموم، در ركعت اول خودش، با امام، كه ركعت دوم را تمام كرده تشهد بخواند(۱)

بعد در ركعت دوم خودش واجب است تشهد بخواند(۲)

و در ركعت سوم مستحب است(۳)

و در ركعت چهارم، واجب(۴).

kamanabroo
11th March 2010, 12:08 AM
ممنونم از این تایپیک خوبی که راه انداختین فریبا خانم

خوب چیستان بعدی رو هم من مطرح می کنم:

نام سوره ای که به معنای « زن امتحان شده» هست چیه؟ ( با خلاصه ای از داستانش)

پارمیدا72
11th March 2010, 10:29 PM
در سفر پیامبر به معراج دربا لاترین قسمت بهشت یک دست زیبا از پشت پرده به ایشان سیبی تعارف کرد توسط کدام حضرت عظیم الشان بود؟

AvAstiN
12th March 2010, 06:17 AM
فكر مي كنم سوره ممتحنه باشه ولي داستان سوره رو نمي دونم

kamanabroo
12th April 2010, 12:33 PM
در سفر پیامبر به معراج دربا لاترین قسمت بهشت یک دست زیبا از پشت پرده به ایشان سیبی تعارف کرد توسط کدام حضرت عظیم الشان بود؟

حضرت جبریل امین علیه الصلاه و السلام بوده است.
که به امر خدا این سیب رو به پیامبر عطا کرده و فرمودند که آن را میل کنند. و در روایت هست که پیامبر ص فرمود آن سیب نطفه شد و از آن حضرت فاطمه زهرا س تولد یافت.

AvAstiN
13th April 2010, 10:10 PM
در كدوم آيه قران به اهرام ثلاثه مصر اشاره شده؟

مهاجر
13th April 2010, 10:17 PM
نمی دونم،شما بگید{big green}

AvAstiN
13th April 2010, 10:22 PM
نمی دونم،شما بگید{big green}

خب چيستان ديگه {big green}
يه راهنمايي : تو سوره فجر هست

مهاجر
13th April 2010, 10:34 PM
{وثمود الذین جابو الصخر بالواد}؟:-/

AvAstiN
13th April 2010, 10:50 PM
نزديك شدين

مهاجر
13th April 2010, 11:09 PM
{التی لم یخلق مثلها فی البلاد} :-/

AvAstiN
13th April 2010, 11:16 PM
{التی لم یخلق مثلها فی البلاد} :-/

الان اين چطوري به اهرام اشاره كرده ؟ نامحسوسه ؟ {big green}

مهاجر
13th April 2010, 11:32 PM
{ارم ذات العماد} :-ss

AvAstiN
13th April 2010, 11:38 PM
{ارم ذات العماد} :-ss

مگه اون سوره چند تا آيه داره؟ {big green}
نه اينم نبود

مهاجر
13th April 2010, 11:45 PM
ببخشید بایگانی کجاست؟
من این پروندمو می خواستم

AvAstiN
14th April 2010, 01:37 PM
ببخشید بایگانی کجاست؟
من این پروندمو می خواستم

پرونده چي؟ {big green}

kamanabroo
14th April 2010, 07:21 PM
پرونده چي؟ {big green}

یعنی حالا که نمی دونه پرونداش رو بگیره و بره از سایت گرفتی ؟{big green}

AvAstiN
14th April 2010, 07:24 PM
یعنی حالا که نمی دونه پرونداش رو بگیره و بره از سایت گرفتی ؟{big green}

از اولم گرفته بودم :^o{big green}

مهاجر
14th April 2010, 08:31 PM
از اولم گرفته بودم:^o{big green}

بابا پرونده رو بی خیال ،جواب رو بدید

*مینا*
14th April 2010, 08:32 PM
در كدوم آيه قران به اهرام ثلاثه مصر اشاره شده؟

و فرعون ذی الاوتاد(10)

AvAstiN
14th April 2010, 10:00 PM
و فرعون ذی الاوتاد(10)

آفرين مينا جون {applause}

كلمه اوتاد اشاره به اهرام ثلاثه مصر داره ( البته اينو مفسرين مي گن نه من {big green} )

AvAstiN
15th April 2010, 08:20 AM
خب حالا يكي ديگه يه چيستان بپرسه {big green}

kamanabroo
15th April 2010, 11:57 AM
ببخشید که من بعضی وقتا پاسخ نمی دم
می خوام کاربران دیگه و مدیران دیگه هم تو بحث باشن

چیستان
خوش صداترین و شادترین پیامبر کدام پیامبر بوده اند؟

*مینا*
15th April 2010, 12:36 PM
وشته اصلی توسطkamanabroo
حضرت سلیمان

kamanabroo
15th April 2010, 08:05 PM
ب

حضرت سلیمان

نه ایشون نیستند{big green}

حضرت سلیمان با اجنه و تمام موجودات ارتباط کلامی داشتند.;)

*مینا*
15th April 2010, 08:46 PM
حضرت داوود (ع)
:-/

AvAstiN
15th April 2010, 09:09 PM
منم نظرم حضرت داوود هست

حالا از كجا فهميدن كه صداي ايشون از همه بهتره؟ {big green}

kamanabroo
15th April 2010, 10:06 PM
حضرت داوود (ع)
:-/

ای ولا خودشه یعنی خودشون هستن حضرت داوود علی نبینا و آله و علیه السلام

منم نظرم حضرت داوود هست

حالا از كجا فهميدن كه صداي ايشون از همه بهتره؟ {big green}

خوب توی روایات ما درباره نغمه داوودی مطالبی اومده
و در داستانهایی که از پیامبران بوسیله ائمه نقل شده به صوت و صدای فوق العاده حضرت داوود اشاره شده.

خوب حالا یه چیستان دیگه :-?

AvAstiN
15th April 2010, 10:07 PM
خوب حالا یه چیستان دیگه :-?

8->8->8->8->

kamanabroo
15th April 2010, 10:08 PM
به مناسبت سال همت مضاعف و تلاش مضاعف

چه آیه ای از سوره فصلت به ویژگی " پشتکار" اشاره کرده است؟;)

AvAstiN
15th April 2010, 10:12 PM

وَ الَّذِينَ جَاهَدُواْ فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا

:-/:-/:-/

kamanabroo
15th April 2010, 10:31 PM
وَ الَّذِينَ جَاهَدُواْ فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا

:-/:-/:-/

آین آيه درباره جهاد فی سبیل الله یا به عبارتی جهاد در راه خداست
که ثمره و نتیجه اون رو بیان می کنه
درسته که می شه یه ارتباطی با پشتکار برقرار کرد اما اصل آیه در مورد پشتکار نیست.;;)

AvAstiN
18th April 2010, 05:20 PM

اِنّ الَّذينَ قالُوا رَبُّنَا اللهُ ثُمَّ استَقَمُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيهِمُ الْمَلائِكَةُ ألاّ تَخافُوا وَ لا تَحزَنُوا وَ أَبشِرُوا بِالجَنَّةِ الَّتي كُنتُم تُوعَدُونَ

«به يقين كساني كه گفتند پروردگار ما خداي يگانه است، سپس استقامت كردند فرشتگان بر آنان نازل مي‌شوند كه نترسيد و غمگين مباشيد و بشارت باد بر شما آن بهشتي كه به شما وعده داده شده است».
فصلت آيه 3

:-/:-/:-/:-/

kamanabroo
18th April 2010, 09:58 PM
اِنّ الَّذينَ قالُوا رَبُّنَا اللهُ ثُمَّ استَقَمُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيهِمُ الْمَلائِكَةُ ألاّ تَخافُوا وَ لا تَحزَنُوا وَ أَبشِرُوا بِالجَنَّةِ الَّتي كُنتُم تُوعَدُونَ

«به يقين كساني كه گفتند پروردگار ما خداي يگانه است، سپس استقامت كردند فرشتگان بر آنان نازل مي‌شوند كه نترسيد و غمگين مباشيد و بشارت باد بر شما آن بهشتي كه به شما وعده داده شده است».
فصلت آيه 3

:-/:-/:-/:-/

احسنت
آره این خودشه {applause}

در این آیه بهشت عدن الهی رو به کسانی بشارت می ده که بعد از اینکه ایمان آوردند در راه ایمانشون استقامت کردند.
استقامت در ایمان هم بدون تلاش و پشتکار برای نگه داشتن ایمان و فهم آن به دست نمی آید.

امیدوارم در این سال همت مضاعف بتونیم بخشی از تلاشمون رو در راه ایمانمون

خرج کنیم.

kamanabroo
19th April 2010, 12:41 AM
چیستان :

آیه شریفه " ایاک نعبد و ایاک نستعین" چه صفتی را در انسان تقویت می کند؟

AvAstiN
19th April 2010, 10:03 AM
توکل؟

kamanabroo
19th April 2010, 11:53 PM
توکل؟

چرا توکل ؟
میشه توضیح بدین

AvAstiN
21st April 2010, 05:22 PM
چرا توکل ؟
میشه توضیح بدین

ایاک نعبد ، به نظر من به عبادت بر می گرده و یه جورایی تلاش ذهنی و جسمی ما رو برای رسیدن به خدا می رسونه . تو این دنیا هم انسان تمام کاراش هدف اصلیش رسیدن به خدایه ÷س در کل می شه گفت تلاش ما رو می رسونه

ایاک نستعین ، هم نشون می ده که ما فقط و فقط از خدا یاری می خوایم

در واقع تلاشمون رو می کنیم و نتیجه رو به خدا واگذار می کنیم

kamanabroo
21st April 2010, 08:13 PM
چرا توکل ؟
میشه توضیح بدین

ایاک نعبد ، به نظر من به عبادت بر می گرده و یه جورایی تلاش ذهنی و جسمی ما رو برای رسیدن به خدا می رسونه . تو این دنیا هم انسان تمام کاراش هدف اصلیش رسیدن به خدایه ÷س در کل می شه گفت تلاش ما رو می رسونه

ایاک نستعین ، هم نشون می ده که ما فقط و فقط از خدا یاری می خوایم

در واقع تلاشمون رو می کنیم و نتیجه رو به خدا واگذار می کنیم

میدونید که قرآن دارای هفت طبقه معنوی هست.
یا بهتر بگم تا هفت بطن میشه قرآن رو تفسیر کرد. البته کار تفسیر به دست متخصصین این فن باید باشه.

بعید نیست که توکل هم از این آیه شریفه برداشت بشه. ;)
ممنونم از توضیحی که دادین.

اما اون جوابی که مد نظر ماست در مورد انسان کمی اصیل تر هست.
یعنی تا اون نباشه انسان به خودی خود نمی تونه توکل و یا .... داشته باشه.

خوب باز هم منتظر جواب اصلی می مونیم ... 8->@};-

*مینا*
21st April 2010, 09:43 PM
گرایش به پرستش که در نهاد انسان وجود داره و جزو وبژگی های ذاتیش محصوب میشه

*AM@NDA*
21st April 2010, 11:49 PM
نام پیامبری را ذکر کنید که یکی از مردمان سرزمین خود را کشت؟

kamanabroo
21st April 2010, 11:52 PM
گرایش به پرستش که در نهاد انسان وجود داره و جزو وبژگی های ذاتیش محصوب میشه

ممنونم که تو این بحث شرکت کردین ;)

گرایش به پرستش جزء فطرت انسان هست
این درسته اما این آیه داره می گه " ایاک ..." فقط تو رو می پرستیم ، یعنی یه پله از گرایش به پرستش بالاتر و اون اینکه گرایش به خدا پرستی ، همون خدای نامتناهی و واجب الوجود....

اما باز هم جواب سوال ما این نبود ها {big green}

kamanabroo
22nd April 2010, 12:03 AM
نام پیامبری را ذکر کنید که یکی از مردمان سرزمین خود را کشت؟
احتمالا باید حضرت موسی باشه.
که در سوره قصص هم دربارش توضیح داده

َدَخَلَ الْمَدِینَةَ عَلَى حِینِ غَفْلَةٍ مِنْ أَهْلِهَا فَوَجَدَ فِیهَا رَجُلَینِ یقْتَتِلَانِ هَذَا مِنْ شِیعَتِهِ وَهَذَا مِنْ عَدُوِّهِ فَاسْتَغَاثَهُ الَّذِی مِنْ شِیعَتِهِ عَلَى الَّذِی مِنْ عَدُوِّهِ فَوَكَزَهُ مُوسَى فَقَضَى عَلَیهِ قَالَ هَذَا مِنْ عَمَلِ الشَّیطَانِ إِنَّهُ عَدُوٌّ مُضِلٌّ مُبِینٌ«15»
او به هنگامی که اهل شهر در غفلت بودند وارد شهر شد؛ ناگهان دو مرد را دید که به جنگ و نزاع مشغولند؛ یکی از پیروان او بود (و از بنی اسرائیل)، و دیگری از دشمنانش، آن که از پیروان او بود در برابر دشمنش از وی تقاضای کمک نمود؛ موسی مشت محکمی بر سینه او زد و کار او را ساخت (و بر زمین افتاد و مرد)؛ موسی گفت: «این (نزاع شما) از عمل شیطان بود، که او دشمن و گمراه‌کننده آشکاری است»

kamanabroo
22nd April 2010, 12:11 AM
چیستان :

آیه شریفه " ایاک نعبد و ایاک نستعین" چه صفتی را در انسان تقویت می کند؟

یه راهنمایی می کنم
اگه امشب تا آخر شب گفتین که گفتین
و گرنه جوابشو می دم

راهنمایی:
شاید این آیه خیلی معارف و نکات خوبی داشته باشه اما برای اینکه انسان بتونه از همه اینها استفاده کنه باید یه خصوصیتی رو دارا باشه و گرنه دستش بسته است!!
و اینکه چرا ما این راه رو انتخاب می کنیم ؟ یعنی " تنها تو را می پرستیم ...."
این انتخاب نشانه چیه؟
چی باید باشه که بتونیم این راه رو انتخاب کنیم؟

*مینا*
22nd April 2010, 12:27 AM
اختیار
فقط تو را می پرستم و فقط از تو یاری می خواهم ... یعنی من قدرت انتخاب دارم ولی فقط تو را انتخاب می کنم برای پرستش یعنی قدرت انتخابدارم ;;)

*AM@NDA*
22nd April 2010, 12:37 AM
احتمالا باید حضرت موسی باشه.
که در سوره قصص هم دربارش توضیح داده

َدَخَلَ الْمَدِینَةَ عَلَى حِینِ غَفْلَةٍ مِنْ أَهْلِهَا فَوَجَدَ فِیهَا رَجُلَینِ یقْتَتِلَانِ هَذَا مِنْ شِیعَتِهِ وَهَذَا مِنْ عَدُوِّهِ فَاسْتَغَاثَهُ الَّذِی مِنْ شِیعَتِهِ عَلَى الَّذِی مِنْ عَدُوِّهِ فَوَكَزَهُ مُوسَى فَقَضَى عَلَیهِ قَالَ هَذَا مِنْ عَمَلِ الشَّیطَانِ إِنَّهُ عَدُوٌّ مُضِلٌّ مُبِینٌ«15»
او به هنگامی که اهل شهر در غفلت بودند وارد شهر شد؛ ناگهان دو مرد را دید که به جنگ و نزاع مشغولند؛ یکی از پیروان او بود (و از بنی اسرائیل)، و دیگری از دشمنانش، آن که از پیروان او بود در برابر دشمنش از وی تقاضای کمک نمود؛ موسی مشت محکمی بر سینه او زد و کار او را ساخت (و بر زمین افتاد و مرد)؛ موسی گفت: «این (نزاع شما) از عمل شیطان بود، که او دشمن و گمراه‌کننده آشکاری است»

کاملا درسته{applause}{applause}

kamanabroo
22nd April 2010, 12:43 AM
اختیار
فقط تو را می پرستم و فقط از تو یاری می خواهم ... یعنی من قدرت انتخاب دارم ولی فقط تو را انتخاب می کنم برای پرستش یعنی قدرت انتخابدارم ;;)

ای ولا
{applause}{applause};)

معلومه که خیلی تلاش کردی ها چون راهنمایی های من خیلی سخت بود ;)) {big green}@};-

خوب حالا کمی توضیح بدم که روشن روشن بشه:

" فقط تو را می پرستم و فقط از تو یاری می جویم " همونطور که مینا خانم گفتن داره به اختیار انسان اشاره می کنه
در کنار اختیار صفتی که خیلی نیازه آزادی هست.
یعنی انسان هم آزاد هست و هم اختیار و قدرت انتخاب داره.
مسلما اگه کسی زندانی باشه و مجبور باشه ، نه آزادی داره و نه قدرت انتخاب

ما انسانها احرار هستیم یعنی در بند هیچ کسی نیستیم اما با اختیار و انتخاب خودمون و با
شناختی که از خدای قادر توانا و حکیم داریم هر چی اون بگه گوش می کنیم و تنهای تنها از اوست که اطاعت می کنیم ( و هر کس که او بگه)

این آیه می خواد بگه ای انسان تو آزادی و قرار نیست که بنده هیچ کسی باشی
تنها باید بندگی کنی و اون هم برای خداست و بس...

kamanabroo
22nd April 2010, 12:45 AM
حالا به مناسبت روز پرستار یه چیستان دیگه!

اولین پرستار اسلام چه کسی بود؟

*مینا*
22nd April 2010, 12:50 AM
حضرت زینب (ع)

kamanabroo
25th April 2010, 04:42 PM
حضرت زینب (ع)

ایشون نیستند
چون قبل از ایشون حضرت فاطمه زهرا س که برای پدر بزرگوارشون پرستاری و مادری می کردند.
و پیامبر در مورد او فرمودند ام ابیها ...

جواب از بین اهل بیت پیامبر نیست
یه راهنمایی در زمان پیامبر ص بوده و در جنگ ها به همراه مسلمانان تا پشت خط مقدم می رفته...

AvAstiN
25th April 2010, 05:06 PM
حضرت خدیجه :-/

kamanabroo
26th April 2010, 01:02 AM
حضرت خدیجه :-/

این هم آخرین راهنمایی دیگه
در جنگ احد زنی که به همراه پیامبر شمشیر زد و از پیامبر ص دفاع کرد و همچنین از ایشان و باقی مجروحین پرستاری کرد؟

تاری
26th April 2010, 01:27 AM
با سلام و خسته نباشید
تاپیک پر محتوایی است ممنون از مطالب مفیدتون.

ممنون
یاعلی

پديده
26th April 2010, 02:24 AM
سلام عزيزانم :

يك سوال / شايد هم معما :

شما در هيچ كتاب آسماني تا زمان قرآن و در هيچيك از اديان تا اسلام و هيچ منبع معتبر تاريخي نام ( الله ) را نمي توانيد پيدا كنيد .
اين نام و كلمه فقط و فقط در قرآن آمده و از زمان 40 سالگي حضرت محمد نام ( الله ) به معناي خداوند آورده شده و نوشته شده و در هيچ كتاب آسماني قبلي و اديان آسماني قبل از اسلام اين نام توسط هيچ پيامبري گفته نشده است .

سوال : نام پدر حضرت محمد ( عبدالله ) بود . با وجود اينكه حضرت محمد هنوز به دنيا نيامده بود كه پيامبر باشد و قرآني هم در كار نبود و اين كلمه در هيچ كتاب آسماني هم نبود و به معناي خداوند هم بكار نمي رفت از كجا و چگونه و توسط چه كسي بر پدر حضرت محمد گذاشته شد و معناي آن در زمان تولد عبدالله چه بوده است ؟؟

تاری
26th April 2010, 02:44 PM
با سلام
سوال واقعا عمیقیه، فکر کردم تا حالا کسی جواب دادن....

من که بلد نیستم ولی داخل پرانتزی یه موضوع دیگه: (در مورد نام الله؛چطور بابک خرمدین که مسلمان نیستند ولی اسم برادرشون عبد الله یا ید الله بوده یکی از این دو اسم. در اون موقع هم که نامی از اسلام نبود چطور این اسم گذاری صورت گرفته؟)

ببخشید حاشیه رفتم ولی ....

kamanabroo
27th April 2010, 01:07 AM
حالا به مناسبت روز پرستار یه چیستان دیگه!

نبود دیگه کسی نمی خواد جواب بده {big green}
راهنمایی هم کردم دیگه
در جنگ احد زنی که به همراه پیامبر اسلام شمشیر زد و از ایشان دفاع کرد و در پشت خط پرستاری می کرد....

سلام عزيزانم :

يك سوال / شايد هم معما :

شما در هيچ كتاب آسماني تا زمان قرآن و در هيچيك از اديان تا اسلام و هيچ منبع معتبر تاريخي نام ( الله ) را نمي توانيد پيدا كنيد .
اين نام و كلمه فقط و فقط در قرآن آمده و از زمان 40 سالگي حضرت محمد نام ( الله ) به معناي خداوند آورده شده و نوشته شده و در هيچ كتاب آسماني قبلي و اديان آسماني قبل از اسلام اين نام توسط هيچ پيامبري گفته نشده است .

سوال : نام پدر حضرت محمد ( عبدالله ) بود . با وجود اينكه حضرت محمد هنوز به دنيا نيامده بود كه پيامبر باشد و قرآني هم در كار نبود و اين كلمه در هيچ كتاب آسماني هم نبود و به معناي خداوند هم بكار نمي رفت از كجا و چگونه و توسط چه كسي بر پدر حضرت محمد گذاشته شد و معناي آن در زمان تولد عبدالله چه بوده است ؟؟

منتظر می مونیم که دوستان بیان نظر بدن
اگه کسی نگفت
خودم میگم {big green};)

پديده
27th April 2010, 01:19 AM
سلام دوست عزيزم ( كمان ابرو ) جان :

والله ما اين سوال رو از حداقل 20 استاد دانشگاه در زمينه تاريخ و الهيات و 3 تا 4 تا آيت الله هم پرسيديم كه يكي از آنها آيت الله العظمي سبحاني بود كه هيچ كدام نتوانستند جواب صحيح و مستند و واقعي و البته منطقي بدهند / و چون ما انسانها هر سوالي كه ازمون ميشه هميشه سعي داريم يه جوابي براش جفت و جور كنيم و خيلي سخت است كه بپذيريم كه نمي دانيم و بگوييم نمي دانيم همواره راه افسانه زني و سفسطه بدون مدرك و سند را پي مي گيريم براي پاسخ دهي كه بگوييم پاسخ داديم .

اين حكايت مانند ان است كه فردي از يك نفر ديگر پرسيد : تعداد ستاره هاي آسمان چندتاست ؟؟
طرف مقابل گفت : درست به تعداد موهاي بدن قاطر من است !!!

اگر قبول نداري بشمار !!!

حالا منتظر جواب مستند / منطقي / تاريخي و استنادات جناب كمان ابروي عزيز هستيم .

البته اميدوارم كه استنادات ايشان براي اثبات از قرآن و انجيل و تورات و زبور و آئين هاي آسماني و تاريخ انبيا معتبر تر باشد .
با احترام - بروجرديان

kamanabroo
27th April 2010, 01:56 AM
سلام دوست عزيزم ( كمان ابرو ) جان :

والله ما اين سوال رو از حداقل 20 استاد دانشگاه در زمينه تاريخ و الهيات و 3 تا 4 تا آيت الله هم پرسيديم كه يكي از آنها آيت الله العظمي سبحاني بود كه هيچ كدام نتوانستند جواب صحيح و مستند و واقعي و البته منطقي بدهند /

سلام عزیز
بنده از شما یه سوال دارم:
اگر واقعا شما براتون این مسئله سواله و خودتون نمی دونین و از اهلش پرسیدین و آنها هم به شما جواب دادن ، پس از کجا می دونین که جوابشون صحیح نبوده!!!!!!!!!!! یا مستند نبوده یا هر چی؟

آخه این حرف رو مثلا استادی که از شاگردش سوالی می پرسه باید بگه
که جوابی که دادی صحیح نبود چرا؟ چون من استاد تو هستم و می دونم....
این حرفتون واقعا تعجب آوره

و چون ما انسانها هر سوالي كه ازمون ميشه هميشه سعي داريم يه جوابي براش جفت و جور كنيم و خيلي سخت است كه بپذيريم كه نمي دانيم و بگوييم نمي دانيم همواره راه افسانه زني و سفسطه بدون مدرك و سند را پي مي گيريم براي پاسخ دهي كه بگوييم پاسخ داديم .

اين حكايت مانند ان است كه فردي از يك نفر ديگر پرسيد : تعداد ستاره هاي آسمان چندتاست ؟؟
طرف مقابل گفت : درست به تعداد موهاي بدن قاطر من است !!!

اگر قبول نداري بشمار !!!

حالا منتظر جواب مستند / منطقي / تاريخي و استنادات جناب كمان ابروي عزيز هستيم .

البته اميدوارم كه استنادات ايشان براي اثبات از قرآن و انجيل و تورات و زبور و آئين هاي آسماني و تاريخ انبيا معتبر تر باشد .
با احترام - بروجرديان

ما ادعایی نداریم که بگیم علم آسمانها و زمین رو بلدیم
بلکه تا هر جایی که بلد باشیم جواب می دیم و این هم معناش این نیست که از خودمون جواب دادیم بلکه بنده اگر سوالی باشه که بلد نباشم میرم تا جوابش رو به دست بیارم و دوستانم رو به پاسخشون برسونم. و در نهایت اگر موفق نشم حتما به کسی که سوال کرده می گم که از این بیشتر بلد نیستم
خیالت راحت

در ضمن بنده واقعا از فرد تحصیل کرده ای مثل شما در عجبم که چنین سوالی پرسیدین و طوری برخورد می کنین که انگار اگر این سوال جواب داده نشه پایه های مثلا اسلام و مسلمین در خطره و ....
نه عزیز من این سوال رو اگه حتی بلد هم نباشیم خدا نمی گه چرا بلد نیستی چون چیزهای خیلی مهم تری هم هست( البته این به معنای این نیست که از جواب طفره برم یا بخوام توجیه کنم نخیر ، اون سرجاش هست)

بله سوال کردن هم هنر می خواد!!!!
مثل اون بابایی که اومد خدمت حضرت امیرالمومنین علی ع که تو که میگی علم آسمانها و زمین رو داری بگو تعداد موهای سر من چند تاست؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!
خوب ببینین وقتی ذوق و هنر و معرفت نباشه به جای اینکه بیان یه سوالی از حضرت امیر بپرسن که به درد دنیا و آخرتشون بخوره می پرسن تعداد موهای سر من چند تاست.

حضرت هم فرموده باشن که مطمئن باش می دونم دقیق چند تاست اما اگه بگم تو می تونی بری بشماری و ببینی درسته یا نه؟
یا اینکه یه بهونه دیگه پیدا می کنی

یه مطلب دیگه
اینجا ما مسائل اعتقادی ، فلسفی ، کلامی و ... رو بحث نمی کنیم که من بخوام جواب منطقی و ... ردیف کنم.
اما این رو هم بگم هر جوابی برای هر مسئله ای بدم حتما مدرک و سندش رو می زارم

اما اینکه می گین استنادات از قرآن و .... معتبر تر باشه
این حرفتون رو نفهمیدم امیدوارم که بی غرض باشه.

پديده
27th April 2010, 10:39 AM
كان ابروي عزيز با سلام و عرض ارادت :

اولا سوال كردن استاد و شاگردي ندارد و هر كس مي تواند سوال كند .
ثانيا اين سوال كه كلمه ( الله ) از كجا آمده با سوال تعداد موهاي سر من چند تاست به نظر شما يكي است ؟؟!!!
ثالثا آيا فردي در زمان حيات حضرت محمد هم بوده كه اين سوال رو از خود حضرت بپرسد و ايشان پاسخ دهند ؟؟!! اگر بوده لطفا اثبات فرماييد .
رابعا حتما قبول داريد كه هر كس صحبتي و يا پاسخي به سوالي مي دهد بايستي استنادات حقيقي و واقعي و منطقي آن را نيز ارائه نمايد .
خامسا جواب به اين سوال البته كه يكي از سوالات مهم و اصلي در دين اسلام است / مگر مي شود كه ما ندانيم قرآن از كجا آمده است و بگوييم نمي دانيم ازكجا آمده است اما آن را دربست بپذيريم ؟؟!!
قرآن به استناد حضرت محمد و كلام خدا و منشا آن مشخص است كه قابل پذيرش بوده اگر نه كه بايستي كتاب ارژنگ ماني هم معتبر مي بود .
سادسا تا به حال به اين پرسش جوابي داده نشده است كه صحيح به نظر برسد و هيچ سند معتبري هم كسي ارائه نداده است كه ببينيم / ضمنا اگر شما زماني ادعا بفرماييد كه آپارتماني مال خود شماست لازم نيست كه سند 6 دانگ آن را ارائه نماييد تا مالكيت شما اثبات شود ؟؟!! يا اينكه به افراد مي فرماييد اينجا مال خود من است و مي خواي قبول كن مي خواي نكن و سندي هم ارائه نمي كنم و يا ندارم ؟؟؟!!!

در هر صورت مشتاقيم جواب و استنادات شما را در مورد كلمه ( الله ) بشنويم .

ارادتمند - بروجرديان

kamanabroo
27th April 2010, 08:50 PM
كان ابروي عزيز با سلام و عرض ارادت :
علیک سلام ما هم ارادت داریم

اولا سوال كردن استاد و شاگردي ندارد و هر كس مي تواند سوال كند .
درسته استاد و شاگردی نداره
اما حرفم این بود که سوال پرسیدن استاد یا شاگرد و عکس العمل بعد از پرسیدن سوال در این دو فرق می کنه.
استاد وقتی سوال می کنه سوالش بخاطر آموختن نیست بلکه برای آزمودن هست.
شاگرد وقتی سوال می کنه سوالش بخاطر آزمودن نیست بلکه برای اموختن هست.
ما هم شاگرد تمام دوستان هستیم.

ثانيا اين سوال كه كلمه ( الله ) از كجا آمده با سوال تعداد موهاي سر من چند تاست به نظر شما يكي است ؟؟!!! از یک نظر با هم یکی هستند اینکه این دو تا رو چه بدونیم و چه ندونیم د درگاه خدا مسئول نیستیم.

ثالثا آيا فردي در زمان حيات حضرت محمد هم بوده كه اين سوال رو از خود حضرت بپرسد و ايشان پاسخ دهند ؟؟!! اگر بوده لطفا اثبات فرماييد . کدوم سوال رو می فرمایید سوال تعداد مو یا سوال از لفظ جلاله الله؟

رابعا حتما قبول داريد كه هر كس صحبتي و يا پاسخي به سوالي مي دهد بايستي استنادات حقيقي و واقعي و منطقي آن را نيز ارائه نمايد . بله این رو که چند بار بین حرفام تاکید کرده بودم عزیز

خامسا جواب به اين سوال البته كه يكي از سوالات مهم و اصلي در دين اسلام است کدوم سوال از سوالات مهم و اساسی در دین اسلام است؟

/ مگر مي شود كه ما ندانيم قرآن از كجا آمده است و بگوييم نمي دانيم ازكجا آمده است اما آن را دربست بپذيريم ؟؟!! نه نمی شود که چشم و گوش بسته قبول کنیم
هیچ کسی هم از انسان نخواسته که قرآن رو ( و همچنین برخی امور دیگر اسلامی ) رو چشم و گوش بسته قبول کنن
بلکه باید قبلش با تفکر و تعقل همراه باشه .
البته هر چیزی راهی داره. مثلا برای اینکه ما به حقانیت قرآن پی ببریم اول باید حقانیت رسول خدا رو اثبات کنیم و قبل از این باید حقاینت خدایی که رسول رو فرستاده اثبات کنیم ....

قرآن به استناد حضرت محمد و كلام خدا و منشا آن مشخص است كه قابل پذيرش بوده اگر نه كه بايستي كتاب ارژنگ ماني هم معتبر مي بود .
اگر منظورتون اینه که حقانیت قرآن رو قبول دارین خوب حرفی نیست جز اینکه ما هم قبول داریم

سادسا تا به حال به اين پرسش جوابي داده نشده است كه صحيح به نظر برسد و هيچ سند معتبري هم كسي ارائه نداده است كه ببينيم . اولا کسی باید بگه که جوابی داده نشده است که تمام کتب تفسیری و قرآنی و ... رو مطالعه و پژوهش کرده باشه بعد همچین ادعای بزرگی بکنه ...
ثانیا می فرمایید صحیح به نظر برسه؟ معیار صحیح و غیر صحیح رو شما چی می دونین؟ اینکه شما بپسندین یا ملاک خاصی هست که اگر هست بگید تا ما هم بدونیم ؟

ضمنا اگر شما زماني ادعا بفرماييد كه آپارتماني مال خود شماست لازم نيست كه سند 6 دانگ آن را ارائه نماييد تا مالكيت شما اثبات شود ؟؟!! يا اينكه به افراد مي فرماييد اينجا مال خود من است و مي خواي قبول كن مي خواي نكن و سندي هم ارائه نمي كنم و يا ندارم ؟؟؟!!! بله مسلما باید مدرکی ارائه بدم . خوب حالا نتیجه؟؟؟؟:-?

در ضمن چشم جواب سوال رو هم تا آخر شب به شرط حیات می گذارم ان شاء الله
آماده است باید ویرایشش کنم. الان باید برم;)

AvAstiN
27th April 2010, 11:40 PM

یه سوال می شه بپرسم ؟
واسه این حرفی که گفتین ، می شه منبع بگین؟
فک می کنم قبلا متضاد اینو شنیده بودم :-/

راستی الان این چیستان نبودا ;)

kamanabroo
28th April 2010, 02:49 AM

سوال : نام پدر حضرت محمد ( عبدالله ) بود . با وجود اينكه حضرت محمد هنوز به دنيا نيامده بود كه پيامبر باشد و قرآني هم در كار نبود و اين كلمه در هيچ كتاب آسماني هم نبود و به معناي خداوند هم بكار نمي رفت از كجا و چگونه و توسط چه كسي بر پدر حضرت محمد گذاشته شد و معناي آن در زمان تولد عبدالله چه بوده است ؟؟خوب حالا بریم سر جواب این سوال!!!!!!!!!!!

قبل از جواب به قول فریبا خانم باید بپرسم که اصلا این سوال در حد یه ادعاست
چه مدرک و دلیلی دارین که این رو می گین؟
از کجا می گین که در هیچ کتاب آسمانی نبوده؟
مگه شما همه کتب آسمانی رو خوندین؟
اگه در هیچ یک از کتابهای آسمونی نبوده پس از کجا می گین که به معنای خداوند به کار نمی رفت؟ این خودش با هم تناقض داره ، یعنی اگه نبوده خوب نبوده ، دیگه به معنای خداوند به کار رفتن و نرفتنش چی بوده؟
معلوم میشه که سوال خیلی حساب شده نیست
چون متن سوال خودش تناقض داره

حالا بگذریم از اینکه اینا جوابش چیه;))
ما بریم سر جواب خودمون

واژه الله از نظر لغوی :
اصل آن ال الاه بوده که به خاطر کثرت استعمال همزه الاه افتاده و دو حرف لام در هم ادغام شده و شده الله = الالاه = اللاه= الله

این رو توی تمام لغت نامه های معتبر عربی که از نسخ قدیمی هم هست نوشتن.

نکته: کلمه الاه در بین اعراب استعمال می شده و وقتی می خواستن خدای خدایانشون رو یاد کنند یک الف و لام به اون متصل می کردن.
و طبق آنچه در لغت نامه های معتبر عربی اومده می گن که کثرت استعمال موجب شده که الالاه بشه الله.

نکته ای که می خوام بگم اینه: اگر قرار بود این واژه رو دین اسلام جدید می آورد و کلمه ی جدیدی بوده باشه دیگه کثرت استعمال معنا نمی ده.
چون اگر کمی با زبان عربی آشنا باشین متوجه می شین که برای اینکه یک کلمه عربی تغییراتی درش بوجود بیاد باید در بین اعراب اونقدر استعمال بشه که شکل جدیدش رو به خودش بگیره.
لذا این یه شاهد هست که این واژه الله که شکل اصلی اون قبل از اجرای قواعد عربی و کثرت استعمال ال الاه بوده قبل از ظهور دین اسلام هم به کار می رفته.

شاهد دوم: اینکه اگر قرار بود که دین اسلام این کلمه رو ابداع کرده باشه
اصلا عقلانی نیست که در اولین دعوت پیامبر از مردم این جمله رو به کار ببره که
قولوا لا اله الا الله تفلحوا - بگویید هیچ خدایی جز خدای ( یگانه) نیست تا رستگار شوید.
چرا؟
چون باید قبلش الله رو به مردم معرفی کنه. خصوصیاتش رو بگه. تا مردم بدونن که منظور از کلمه الله همان خدای یگانه است.
در حالی که ما هیچ نقلی در تاریخ نداریم که پیامبر یا هر کس دیگری قبل از اولین دعوت به اسلام یا هر زمان دیگری ، درباره واژه شناسی الله صحبت کرده باشه.
پس باید الله برای مردم آشنا و مسبوق به ذهن باشد که با اینچنین جمله ای پیامبر آنها رو به دین اسلام دعوت کند.

شاهد سوم: اعراب مسیحی و یهودی پیش از اسلام خدای خود رو الله می نامیدند . و به جای کلمات : الوهیم، یهوه در انجیل دیاتسرون از کلمه الله استفاده کرده اند.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/thumb/6/60/Taslis_Diatessaron.JPG/300px-Taslis_Diatessaron.JPG

شاهد چهارم : مشرکین پیش از اسلام برای لات و عزی پدری قائل بودند که نام او را الله گذاشته بودند.
یعنی الله را به عنوان خدا قبول داشتند اما برای او شریک قائل بودند.
لذا بود که پیامبر اکرم ص با اولین چیزی که به مبارزه برخواستند مبارزه با شرک بود.

لا اله الا الله یعنی اون خدایی که اسمش الله هست و همه شما هم اون رو می شناسین ، تنها و فقط او خدای جهان هست بدون اینکه شریکی داشته باشد مثل لات و هول و عزی و ....
دقت در معنای لا اله الا الله روشن می کنه که این جمله برای از بردن شرک بوده .
و اگر الله رو اعراب نمی شناختن و استعمال نمی کردن استفاده از این کلمه عاقلانه نبود.

شاهد پنجم: قرآن وقتی میاد جریان ملکه سبا و سلیمان رو نقل می کنه، نامه حضرت سلیمان رو اینطور وصف می کنه که :
إِنَّهُ مِن سُلَيْمَانَ وَإِنَّهُ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ (نمل 30)
یعنی حضرت سلیمان در اول نامه اش از بسم الله الرحمن الرحیم استفاده کرده.
و اتفاقا در ادامه داستان هست که وقتی نامه به دست ملکه سبا می رسه از این عبارت تعجب می کنه که الله رحمن و رحیم کی هست؟ و بقیه ماجرا که خیلی هم قشنگه.

با توجه به اینکه ما قرآن رو از طرف خدا می دونیم و خدا رو هم از هر نقصی مبرا می دونیم پس آنچه که خداوند درباره نامه سلیمان نقل می کنه معتبره.
و می بینید که در زمان حضرت سلیمان کلمه الله استفاده شده.

شاهد ششم: داستان حضرت نوح که در آن طوفان سخت و عجیب هنگام سوار شدن بر کشتی برای پیروزی بر مشکلات به یاران خود دستور می دهد که در هنگام حرکت و در موقع توفق کشتی بسم الله بگویند. (هود 41و 48)
وَقَالَ ارْكَبُواْ فِيهَا بِسْمِ اللّهِ مَجْرَاهَا وَمُرْسَاهَا إِنَّ رَبِّي لَغَفُورٌ رَّحِيمٌ

توضیحش هم مثل شاهدقبلی هست.

شاهد هفتم: در 5 جا در قرآن درباره مشرکین و کفار داره صحبت می کنه و به پیامبر خطاب میشه که اگر تو درباره :
کسی که آسمانها و زمین رو خلق کرده بپرسی آنها می گویند الله
کسی که باران رو نازل می کنه و موجب رحمت آسمانی می شه می گویند الله
کسی که خورشید و ماه رو خلق کرده بپرسی آنها می گویند الله
کسی که خود آنها رو خلق کرده می گویند الله
(عنکبوت-61 و 63 ) ( لقمان -25) (زمر-38) (زخرف 87)
یعنی آنها بالفظ الله و معنای مراد از آن و صفاتش و خدا بودنش آشنایی کامل و اعتقاد کامل داشته اند اما مشکلشان این بود که شریک قائل می شدند.
بخاطر همین در سوره انعام آیه 136 می گوید از قول مشرکین:

... فَقَالُواْ هَذَا لِلّهِ بِزَعْمِهِمْ وَهَذَا لِشُرَكَآئِنَا
که از محصولاتشون مقداری رو برای الله که به عنوان خدای خدایان می شناختندش و مقداری رو هم بری شریک های اون خدا کنار می گذاشتند.

امیدوارم با این هفت شاهد به اندازه کافی مطلب روشن شده باشه که نخواهیم دوباره بحث کنیم.

kamanabroo
28th April 2010, 02:59 AM
نوشته اصلی توسط kamanabroo http://www.njavan.com/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://njavan.com/forum/showthread.php?p=124486#post124486) حالا به مناسبت روز پرستار یه چیستان دیگه!

اولین پرستار اسلام خانمی به نام نسيبه دختر كعب و از انصار مدينه بود كه چون دو پسرش به نام عماره و عبد الله و شوهرش زيد به ميدان جنگ رفته بودند او نيز مشك آبى با خود برداشت و به احد آمد تا زخميان را مداوا كند و اگر آب خواستند به آنها آب بدهد.

ببینید اولین زن پرستار در اسلام این شیر زن به نام نسیبه هست که جرات می کند و به میدان کارزار می رود. در حالی که در همین جنگ احد بود که بعضی از صحابه فرار کردند.... .

این هم لینک مقاله ای که در همین زمینه گذاشتم که بصورت مفصل از جریان نسیبه ام عماره و جنگ احد اطلاع پیدا بکنید.

http://njavan.com/forum/showthread.php?p=126776#post126776

پديده
28th April 2010, 03:44 AM
كمان ابروي عزيز سلام :

اين همه سفسطه نوشتي ولي يك كلام كتابي آسماني نام نبردي كه در آن كلمه ( الله ) باشه !!!!!

همه دلايلت از قرآن بود كه !!! ما گفتيم قبل از قرآن اين ( الله ) كجا بوده ؟؟!!!! يه كمي دقت بفرماييد .

شما فرمودين مسيحي ها و يهودي ها خداي خود را ( الله ) مي گفته اند !!!!

در كدام كتاب انجيل و كدام كتاب تورات اين كلمه نوشته شده است ؟؟!!! به ما نشان بدهيد لطفا .

در مورد ساخت كلمه كه كسره افتاده ضمه گذاشته شده و وووو ... كه خيلي ناشيانه بود و البته بدون استناد تاريخي و مدرك معتبر .

البته بنده تا الان كه حدودا 14 سال است كه استاد دانشگاه شهيد بهشتي تهران هستم چنين چيزهايي را از كسي نشنيده بودم حتي در دپارتمان الهيات دانشگاه / خوب البته به شما تبريك مي گويم بابت اين كشف بزرگ چون آيت الله سبحاني كه يكي از محققين بزرگ تاريخ اسلام است نتوانست به خوبي شما پاسخ دهد .
شما با اين پاسخ ها مي توانيد در كتاب گينس ثبت نام كنيد .

ضمنا دوست عزيزم اگر يه كمي كتب تاريخي كه در موزه ها هم هست ببينيد متوجه خواهيد شد كه هيچ جمله و كلمه اي در 1400 يا 1800 سال پيش نقطه و اعراب نداشته اند !!!!

شما اين تصوير را از كجا آورده و به آن استناد كرده ايد هم از عجايب است !!!

دوست عزيزم حداقل اولين قرآن كه منصوب به حضرت علي است و بدون اعراب و بدون حتي يك نقطه است را توصيه مي كنم كه ببينيد . ( البته اگر سري به موزه لوور فرانسه زديد ) .

ارادتمند - بروجرديان

پديده
28th April 2010, 03:53 AM
كمان ابروي عزيز بازم سلام :

ببخشيد كه هم وقت شما رو گرفتم و هم وقت خودم و ديگر دوستان را .

اين بحث راهي به جايي نبرده و نمي برد . ترجيح مي دهم وقت گرانمايه خود و شما را صرف امور ديگري بنمايم .
ارادتمند - بروجرديان

AvAstiN
28th April 2010, 02:40 PM
حالا من یه چیستان بگم ;;)

چرا در قران صیغه جمع به کار برده شده در ارتباط با خدا؟
مثلا در این آیه

«وَمَا خَلَقْنَا السَّماءَ وَالْأَرْضَ وَمَا بَيْنَهُمَا لَاعِبِينَ؛ و آسمان و زمين، و آنچه را در ميان آن دو هست به بازيچه نيافريديم.»

kamanabroo
28th April 2010, 04:51 PM
كمان ابروي عزيز سلام :سلام جناب بروجردیان

اين همه سفسطه نوشتي ولي يك كلام كتابي آسماني نام نبردي كه در آن كلمه ( الله ) باشه !!!!!
سفسطه!!!!!!!!
عجب می دونم از شما که استاد دانشگاه هستین به راحتی تهمت سفسطه بودن رو وارد می کنین!
خواهش می کنم دقیق یک بار دیگه و بارهای دیگه تمام کلماتی رو که در جواب نوشته بودم مطالعه بفرمایین.
هر جاش قابل فهم نبود بگید تا توضیح بدم.
فکر نمی کنم برچسب سفسطه چسباندن به راحتی همه این استدلال ها رو ناکام کنه.
شما باید برای این حرفتون هم دلیل بیارین...

همه دلايلت از قرآن بود كه !!! ما گفتيم قبل از قرآن اين ( الله ) كجا بوده ؟؟!!!! يه كمي دقت بفرماييد .بخاطر همین می گم که خواهشا چند بار دیگه دقیق مطالعه کنید.
چون
اولا همه استدلالها از قرآن نبود.
ثانیا در جاهاییکه از قرآن شاهد آوردم توضیح هم دادم که قرآن دارد نقل قول می کند و تاریخ را بیان می کند.
البته باید در جای خودش عصمت و عدم تحریف و درستی و بی نقصی قرآن رو پذیرفته باشیم که در مقام استدلال به عقب برگشت نکنیم.

به عنوان مثال :
قرآن ؛ کلام پیامبران الهی قبل از پیامبر اسلام رو بیان می کنه و نقل می کنه و می گه که آن پیامبران اینطور گفتند.
و از آنجاییکه ظاهر قرآن برای ما حجیت داره (به همون دلیلی که خدایی بودن و تحریف نشدن قرآن اثبات میشه در جای خودش) به ظاهر قرآن اخذ می کنیم و سخن خدا رو که می فرماید حضرت سلیمان در اول نامه اش نوشته بودند :
بسم الله الرحمن الرحیم . (نمل/30)
می پذیریم که دقیقا همین عبارت در نامه حضرت سلیمان به ملکه سبا بوده است.
و در نتیجه می بینیم کلمه الله رو دین اسلام نیاورده بلکه بر زبان انبیای الهی جاری بوده است.

شما فرمودين مسيحي ها و يهودي ها خداي خود را ( الله ) مي گفته اند !!!!خیلی معذرت می خوام که باز مجبورم بگم که دقیق مطالعه بفرمایین.
بخاطر اینکه اصلا چنین چیزی رو من نگفتم!
بلکه حرف بنده این بود:
اعراب و عرب زبان هایی که مسیحی یا یهودی بودند بجای کلماتی که اشاره به خداوند می کند در انجیل و ... کلمه الله رو می گذاشتند. یعنی در ترجمه انجیل از کلمه الله استفاده کرده اند که عکسش رو هم براتون گذاشتم.

در كدام كتاب انجيل و كدام كتاب تورات اين كلمه نوشته شده است ؟؟!!! به ما نشان بدهيد لطفا .بنده نگفتم در اصل کتاب انجیل و تورات این کلمه آمده
گفتم در انجیل که ترجمه عربی انجیل می باشد اینگونه آمده است.

در مورد ساخت كلمه كه كسره افتاده ضمه گذاشته شده و وووو ... كه خيلي ناشيانه بود و البته بدون استناد تاريخي و مدرك معتبر .اجازه بدید با رعایت ادب و احترام به استحضار جناب استاد دانشگاه ! برسونم که
برای روشن کردن ریشه یک لغت باید به اهل فن همان زبان مراجعه کرد. ( همچنانکه در همه امور باید به اهل فن مراجعه کرد!!!)یعنی مثلا در مورد کلمه الله باید به لغت نامه های عربی معتبر مراجعه کرد. که بنده هم همین کار رو کردم. و آنچه گفتم از کتب اهل لغت عربی بود. مثل لسان العرب، العین، قاموس اللغه العربیه، مجمع البحرین.
باز هم برای نمونه ریشه کلمه الله رو از قول معتبرترین لغت نامه های عربی می گذارم و شاهد شعر زمان جاهلیت و بت پرستی رو هم ببینید که از کلمه اله استفاده شده. امیدوارم کمال دقت رو داشته باشین.
مجمع البحرين‏
الآلهة: الأصنام سموا بذلك لاعتقادهم أن العبادة تحق لها،
الإله: المعبود، و هو الله تعالى ثم استعاره المشركون لما عبدوا من دونه‏
العين
أله: إن اسم الله الأكبر هو: الله، لا إله إلا هو وحده. و تقول العرب: الله ما فعلت ذاك تريد: و الله ما فعلته و التأله: التعبد. قال رؤبة «4»:
سبحن و استرجعن من تألهي‏

و قولهم في الجاهلية الجهلاء: لاه أنت، أي لله أنت. و يقولون: لاهم‏

که متاسفانه شما برخورد جالبی نداشتین و من تعجب می کنم از استاد دانشگاه که این استنادات رو ناشیانه معرفی می کنند. و اون رو به استهزا می گیرند که ضمه رو فلان کردی و ....

البته بنده تا الان كه حدودا 14 سال است كه استاد دانشگاه شهيد بهشتي تهران هستم چنين چيزهايي را از كسي نشنيده بودم حتي در دپارتمان الهيات دانشگاه / خوب البته به شما تبريك مي گويم بابت اين كشف بزرگ چون آيت الله سبحاني كه يكي از محققين بزرگ تاريخ اسلام است نتوانست به خوبي شما پاسخ دهد .
شما با اين پاسخ ها مي توانيد در كتاب گينس ثبت نام كنيد . خوب من فکر می کنم تا بحال آدرس رو اشتباه می رفتین.
قبل از هر چیز باید بدانیم که برای هر مطلب چه منابعی وجود دارد. و برای شناختن یک چیز به چه فنون و اهل فن هایی باید مراجعه کرد. و اینکه از چه راهی باید این کار رو انجام داد.
درمورد آیت الله سبحانی هم که از مفسرین و متکلمین بزرگ جهان تشیع هستند هم باید بگم که مطالبی که بنده ازشون استفاده کردم از سر سفره ایشان و امثال ایشان هست.

البته اگر این ادعای شما هم مثل ادعای جمکران رفتن در 30 سال پیش و قضاوت درباره زمان حال نباشد!!!!!!!!!

ضمنا دوست عزيزم اگر يه كمي كتب تاريخي كه در موزه ها هم هست ببينيد متوجه خواهيد شد كه هيچ جمله و كلمه اي در 1400 يا 1800 سال پيش نقطه و اعراب نداشته اند !!!!این سخن شما نیاز به مدرک معتبر دارد.
اما آنچه از اشعار اعراب جاهلی و زمان قبل از اسلام هست چیز دیگری رو می گویند.
بله بوده اند رسم الخط هایی که از نقطه استفاده نمی کردند .
امیدوارم فرق رسم الخط با قواعد زبانی رو بدونید.

دوست عزيزم حداقل اولين قرآن كه منصوب به حضرت علي است و بدون اعراب و بدون حتي يك نقطه است را توصيه مي كنم كه ببينيد. ( البته اگر سري به موزه لوور فرانسه زديد ) .منصوب= منسوب {big green}
همچنانکه خود جنابعالی می فرمایید منسوب هست یعنی به امام علی ع نسبت داده اند اما اینکه تا چه حد درست باشد معلوم نیست.
بله حضرت امیر المومنین علی ع حتی خطبه ای ایراد کردند که نقطه نداشت.( که در همین سایت هم موجود هست)
جالب است بدانید که اولین شخصی هم که قواعد عربی رو برای اینکه عجم ها یاد بگیرند تحریر کردند خود حضرت امیر المومنین ع هستند.
پس معلوم میشود که وجود قواعد لغت عربی ربطی به رسم الخط ندارد.

چرا شما نهج البلاغه حضرت رو نمی بینین یا اشعار عرب جاهلی و ....

در پایان این بحث هم باید بگم که:

شما که مدعی هستین که کلمه الله نبوده باید دلیل بیاورید که نیاوردید و فقط حرفتون رو تکرار می کنید . لطفا دلیل و مدرک معتبر ارائه بدید که قبل از اسلام کلمه الله و ریشه های اون استفاده نمی شدن.

بنده قضاوت رو می گذارم به عهده خوانندگان با ذکاوت و دقیق!!!

یا حق

kamanabroo
28th April 2010, 05:01 PM

مثلا در این آیه

«وَمَا خَلَقْنَا السَّماءَ وَالْأَرْضَ وَمَا بَيْنَهُمَا لَاعِبِينَ؛ و آسمان و زمين، و آنچه را در ميان آن دو هست به بازيچه نيافريديم.»

منتظر دوستان اهل ذوق و نخبه هستیم {big hug}@};-@};-

yaalimolamadd
30th April 2010, 10:57 AM

مثلا در این آیه

بسم الله الرحمن الرحیم@};-
سلام خدمت همه
گاهی متكلم برای اینكه عظمت خود را به مخاطب گوشزد كند به جای اینكه بگوید « من »، از كلمه « ما » استفاده می كند كه دلالت بر عظمت و بزرگی متكلم دارد.

گاهی هم متكلم برای نشان دادن عظمت كاری كه انجام داده است به جای اینكه بگوید: «من» این كار را انجام داده‌ام. می‌گوید: «ما» انجام داده‌ایم.

گاهی هم خداوند متعال برای اینكه ما را توجه دهد به اسبابی كه او برای انجام گرفتن كاری قرار داده است به جای اینكه بگوید: «من» انجام دادم. تعبیر به «ما» می‌كند.

yaalimolamadd
30th April 2010, 11:00 AM
به نام خدا@};-
السلام علیک یا بقیة الله@};-

سور ههايي که حضرت محمد صلي الله عليه و اله و سلّم فرمودند آن سوره ها مرا پير کردند کدامند؟

yaalimolamadd
1st May 2010, 12:16 PM
به نام خدا@};-

سور ههايي که حضرت محمد صلي الله عليه و اله و سلّم فرمودند آن سوره ها مرا پير کردند کدامند؟
@};-

*AM@NDA*
1st May 2010, 12:45 PM
@};-

هود،مرسلات ، نبأ و واقعه.

yaalimolamadd
1st May 2010, 07:32 PM
به نام خدا@};-
سوره های که به ((طواسین)) معروفند؟

*AM@NDA*
1st May 2010, 10:44 PM
به نام خدا@};-
سوره های که به ((طواسین)) معروفند؟

منظور سوره‌هايي است كه با «طس» شروع مي‌شوند.
شعراء، نمل، قصص.

yaalimolamadd
1st May 2010, 11:45 PM
منظور سوره‌هايي است كه با «طس» شروع مي‌شوند.
شعراء، نمل، قصص.
{applause}

AvAstiN
9th June 2010, 07:39 PM
دیگه اینجا چیستان نمی ذارین؟

AvAstiN
25th June 2010, 12:02 AM
کدام دو پیامبر بودند که ازدواج نکردند ؟

kamanabroo
2nd July 2010, 02:42 AM

هر چی صبر کردم یکی بیاد جواب بده دیدم نه [nishkhand]

نبود .....

Helix
2nd July 2010, 03:59 AM

فكر كنم حضرت يحيي و حضرت عيسي باشن!
درسته؟[soal]

AvAstiN
2nd July 2010, 03:37 PM
درسته؟[soal]

والا این چیستان مال خیلی وقت قبله
ولی تا جایی که یادمه درسته [nishkhand]

Helix
2nd July 2010, 04:14 PM

من كه الان ديدم[nishkhand]

kamanabroo
22nd July 2010, 02:00 AM
درسته؟[soal]

بله درسته
ممنونم [golrooz]

kamanabroo
22nd July 2010, 02:27 AM
این هم معمایی دیگه

بعضی از همسران پیامبر ص "ام سلمه" را به خاطر لباسی که پوشیده بود یا بخاطر کوتاهی قدش مسخره کردند
در این هنگام چه آیه ای از سوره حجرات نازل شد؟

اگه بتونید توضیح این داستان رو هم بگین بهتر میشه...

AvAstiN
22nd July 2010, 08:34 AM
این هم معمایی دیگه

بعضی از همسران پیامبر ص "ام سلمه" را به خاطر لباسی که پوشیده بود یا بخاطر کوتاهی قدش مسخره کردند
در این هنگام چه آیه ای از سوره حجرات نازل شد؟

اگه بتونید توضیح این داستان رو هم بگین بهتر میشه...

«یا اَیُّهَا الَّذینَ آمَنوُا لا یَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسی اَنْ یَکوُنوُا خَیْرا مِنْهُم، وَ لا نِساء مِنْ نِساءٍ عَسی أَنْ یَکُنَّ خَیْرا مِنْهُنَّ.»

(حجرات/11)

«ای کسانی که ایمان آوردید، گروهی از شما، گروه دیگر را مسخره نکند؛ چه بسا از آنها بهتر باشند و هیچ یک از زنان، زنان دیگر را مسخره نکند، چرا که شاید، آن زنان، از مسخره کنندگان بهتر باشند.»

ام سلمه معمولا یک لباس سفید می پوشیده که دو بند از پشتش آویزون بوده ، عایشه و حفصه اونو مسخره می کردند و می گفتند مثل زبان سگه!!!!

sadeghol
2nd February 2011, 10:08 PM
[tafakor][nadanestan]

اون چه کاریه که روزی پنج بارش واجبه بیشتر از اون مستحب[tafakor]

*مینا*
2nd February 2011, 10:31 PM
[tafakor][nadanestan]

اون چه کاریه که روزی پنج بارش واجبه بیشتر از اون مستحب[tafakor]

نماز ؟ [soal]

sadeghol
25th March 2011, 06:58 PM
آن چیست که نباید بخوریش؟؟[tashvigh]

kamanabroo
25th March 2011, 07:39 PM
آن چیست که نباید بخوریش؟؟[tashvigh]

خیلی چیزا هست که نباید خورد
ولی میشه گفت
هر چیزی که حرامه نباید خورد!

uody
25th March 2011, 07:51 PM
کدام پیامبر بود قبل از مرگش سه بار از دنیا رفت و دوباره زنده شد؟

msd21
25th March 2011, 08:06 PM
کسی جواب اینارو نمیده
[tafakor][tafakor][tafakor][tafakor][tafakor][tafakor][tafakor][tafakor]

kamanabroo
25th March 2011, 08:43 PM
کدام پیامبر بود قبل از مرگش سه بار از دنیا رفت و دوباره زنده شد؟

عزیر پیامبر
درسته؟

Me121
25th March 2011, 08:49 PM
عزیر بوده ؟؟ من فک میکردم فقط یه بار مرده وزنده شده ، نه ؟

تقدیر آدمارو خدا میدونه دیگه نه ؟ پس قضیه ی شبای قدر چیه ؟ خدا میدونه ما شب قدر چه تصمیمی واسه بقیه سالمون میگیریم ، نه ؟ پس اونی که از قبل نوشته شده چی میشه ؟

sadeghol
25th March 2011, 08:57 PM
خیلی چیزا هست که نباید خورد
ولی میشه گفت
هر چیزی که حرامه نباید خورد!

[delkhoori]
روزه دیگه [ghahr]

tarannom101
13th April 2011, 12:37 AM

به نظرم حضرت علی(علیه السلام)[golrooz][tafakor]

kamanabroo
15th April 2011, 01:09 AM
عزیر بوده ؟؟ من فک میکردم فقط یه بار مرده وزنده شده ، نه ؟

تقدیر آدمارو خدا میدونه دیگه نه ؟ پس قضیه ی شبای قدر چیه ؟ خدا میدونه ما شب قدر چه تصمیمی واسه بقیه سالمون میگیریم ، نه ؟ پس اونی که از قبل نوشته شده چی میشه ؟

فکر می کنم عزیر بوده باشه یقین ندارم

تقدیر آدم ها رو خدا می دونه آره
شبهای قدر فقط تقدیر یکسال انسان نوشته میشه
یعنی انسان در سالی که پیش رو داره چه سرگذشتی داشته باشه
و در شب قدر سال آینده برای سال آینده ....
همون تقدیری که خدا ازش خبر داره
آره خدا می دونه که ما با اعمال و رفتارمون چه سرنوشت و تقدیری رو طی خواهیم کرد

تقدیر ما آدمها همون شب قدر نوشته میشه
یه توضیح:
خدا می دونه که نتیجه کار ما آدمها چی میشه
اما دانستن خدا بخاطر اینه که می دونه انسانها چه تصمیماتی می گیرند و مثلا شخصی بنام کمان ابرو در شب قدر چه رفتاری از خودش نشون میده و در نتیجه چه تقدیری براش نوشته میشه.

ممنون میشم این سوالاتتون رو تو بخش پرسش و پاسخ و مشاوره (http://njavan.com/forum/forumdisplay.php?f=301)
بپرسین

مهدی عباسزاده
2nd March 2012, 12:46 AM
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

اونی که یه چشم داره اونم چشم چپش کیه؟

اونی که توسط خدا آزمایش شد به وسیله دو گوسفنددار آسمانی کیه؟

اونی که به قومش گفت برید تا قومی لهتون نکنه در حالی که نمیفهمن کی بود؟

فعلا...(راستی اون پیامبر هم شاید ادریس باشد البته شاید!!)

التماس دعا

ehsan1372
18th September 2014, 08:17 PM
جواب چیستان (http://www.hoosheparsi.ir/tabid/188/Default.aspx) حضرت خضر

علي پارسا
19th September 2014, 10:18 AM
از دو شخصيت بزرگوار در قرآن نام برده شده که هم نام پدرشان يکي است هم نام برادرشان ولي هيچ نسبتي با هم ندارند! اصلا" بين زمان زندگي ايشان سالها فاصله است. اگه گفتين کي هستند؟

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد