PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقاله جایگاه و اهمیت ازدواج - از منظر اهل بیت(علیهم السلام)

*مینا*
17th December 2009, 09:37 PM
http://aftab.ir/articles/religion/ahkam/images/43f6f9c1370a884bbbbf4e7f3b9a62e8.jpg

▪ ازدواج سنت نبوی
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ) :من أحب ان یکون علی فطرتی فلیستن و ان من سنتی النکاح[۱].
پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) : هر که آیین مرا دوست دارد باید به سنت من عمل کند و از سنن من ازدواج است.
▪ احراز ولایت الهی
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): من نکح الله و انکح الله استحق ولایته الله[۲]
پیامبر خدا (ص) فرمودند: هر که برای خدا ازدواج کند و برای خدا کسی را به ازدواج دیگری درآورد سزاوار ولایت و دوستی خداست.
▪ اثر ازدواج در نحوه ی ملاقات خدا
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ) من احب ان یقلی الله طاهرا مطهرا فلیلقه بزوجه. [۳]
پیامبر خدا (ص) فرمودند: هر که دوست دارد که پاک و پاکیزه خدا را دیدار کند با همراه همسری به دیدارش رود.
▪ کثرت امر به ازدواج
قال علی بن ابیطالب علیه السلام : تزوجوا فان رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) کثیرا ما کان یقول من کان یحب ان یتبع سنتی فلیتزوج فان من سنتی التزویج.[۴]
حضرت علی (علیه السلام) فرمودند: ازدواج کنید زیرا رسول خدا (ص) فراوان می فرمود؛ هر که دوست دارد از سنت من پیروی کند ازدواج نماید زیرا ازدواج از سنن من است.
▪ ارزش بیتوته با همسر
عن الصادق (علیه السلام) قال: جاء رجل الی ابی
فقال له : هل لک زوجه ؟
قال : لا
قال : لا احب أن لی الدنیا و ما فیها و انی ابیت لیله لیس لی زوجه
قال : ثم قال : ان رکعتین یصلیها رجل متزوج افضل من رجل یقوم لیله و یصوم نهاره و أعزب . ثم اعطاه ابی سبعه دنانیر و قال : تزوج بهذه .
« امام صادق (علیه السلام) فرمود: مردی خدمت پدرم امام باقر علیه السلام رسید پدرم به او فرمود : آیا ازدواج نموده ای ؟ آن مرد گفت : خیر . پدرم فرمود: من دوست نمی دارم دنیا و آنچه در آن است را مالک باشم و یک شب را بدون همسر طی کنم . سپس فرمود : دو رکعت نماز متزوج از عبادت یک شبانه روز عزب افضل است پس پدرم هفت دینار به او داد و فرمود: با اینها ازدواج کن »[۱]
▪ ازدیاد روزی
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) : اتخذوا الاهل فانه ارزق لکم.
« رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود : ازدواج کنید تا روزی شما فراوان شود » [۲]
▪ اشرار مردم
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) : شرارکم عزابکم و العزب اخوان الشیاطین
« رسول خدا( صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: بدترین شما عزب ها هستند ، آنها برادران شیطانند»[۳]
▪ خروج از زمره ی گناهکاران
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) لرجل: ألک زوجه ؟ قال: لا یا رسول الله
قال: ألک جاریه؟ قال : لا یا رسول الله
قال : أفأنت موسر ؟ قال : نعم
قال: تزوج و الا فأنت من المذنبین
« رسول خدا( صلی الله علیه و آله و سلم)به شخصی فرمود: آیا ازدواج نموده ای ؟ گفت خیر . فرمود: آیا کنیزی داری ؟گفت خیر . فرمود : آیا تمکن مالی داری ؟ گفت : آری . فرمود: باید ازدواج کنی و گرنه از گناهکاران خواهی بود » [۴]
▪ مشمول رحمت الهی
عن النبی (صلی الله علیه و آله و سلم) قال: یفتح ابواب السماء فی أربعه مواضع : عند نزول المطر و عند نظر الولد فی وجه الوالد و عند فتح باب الکعبه و عند النکاح [۵]
« از پیامبر خدا ( صلی الله علیه و آله و سلم) است که فرمود: در چهار موقع عنایت و رحمت حق متوجه انسان می شود : به وقت باریدن باران ، به هنگام نظر کردن فرزند به صورت پدر ، از باب مهر و محبت ، در آن زمان که در خانه کعبه باز می شود ، و آن وقت که عقد و پیمان ازدواج بسته شده و دو نفر با یکدیگرجهت زندگی جدید وارد عرصه ی نکاح می شوند.»
▪ فضیلت ازدواج در جوانی
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) : ما من شاب تزوج فی حداثه سنه الا عج شیطانه : یا ویله یا ویله عصم منی ثلثی دینه فلیتق الله العبد فی الثلث الباقی [۶]
«رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود : هیچ جوانی در اوایل جوانی ازدواج نمی کند جز آن که شیطانش فریاد می کند : ای وای از او ، فریاد از او ، دو سوم دینش را از دستبرد من نگاه داشت . پس باید عبد خدا در نگهداری یک سوم دیگر( دینش ) جانب تقوا را رعایت کند»
▪ سبب پاکدامنی
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) : یا معشر الشباب من استطاع منکم الباه فلیتزوج فانه أغضّ للبصر و أحصن للفرج
«رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود : جوانها ! هر کدام از شما را قدرت است ازدواج کند تا دیدگانتان کمتر زنان را دنبال کند و دامنتان پاک بماند»[۷]
▪ فراهم کردن سعادت
قال رسول الله (صلی اله علیه و آله و سلم) : من تزوج فقد اعطی نصف السعاده
«رسول خدا (صلی اله علیه و آله و سلم )فرمود : هر کس ازدواج کند نیمی از سعادتش را به دست آورده است »[۸]
▪ نصف عبادت
قال رسول الله (صلی اله علیه و آله و سلم) : من تزوج فقد أعطی نصف العباده :
« رسول خدا( صلی اله علیه و آله و سلم) فرمود: هر که ازدواج کند، نصف عبادت به او داده شده است»[۹]
▪ بهتر از روزه دار و شب زنده دار
قال رسول الله (صلی اله علیه و آله و سلم) : المتزوج النائم افضل عند الله من الصائم القائم العزب
«رسول خدا( صلی اله علیه و آله و سلم) فرمود: شخص متأهل هر چند در خواب و استراحت باشد ، نزد خداوند با فضیلت تر از شخص روزه دار و شب زنده داری است که عزب و مجرد زندگی می کند»[۱۰]
▪ حیات پاک
قال رسول الله (صلی اله علیه و آله و سلم) : من احب ان یلقی الله طاهراً مطهراً فلیتعفف بزوجه
«رسول خدا( صلی اله علیه و آله و سلم) فرمود: هر کس دوست می دارد خداوند را پاک و پاکیزه دیدار کند ، باید به داشتن همسر، پاکدامن و عفیف زیست نماید»[۱۱]
▪ بهترین و بدترین امت
قال رسول الله (صلی اله علیه و آله و سلم) : خیار امتی المتأهلون و شرار امتی العزاب
«رسول خدا( صلی اله علیه و آله و سلم) فرمود: نیکان امت من متأهل ها و بدان امت من مجردها یند»[۱۲]
▪ رغبت عقلانی و وظیفه شرعی
قال الامام رضا (علیه السلام) : لولم تکن فی المناکحه و المصاهره آیه محکمه و لا سنه متبعه ، لکان فیما جعل الله فیها من بر القریب و تألف البعید ، ما رغب فیه العاقل اللبیب و سارع إلیه الموفق المصیب .
« امام رضا ( علیه السلام ) فرمودند: اگر درباره ی ازدواج و دامادی آیتی محکم و سنتی پیروی شده ( از رسول خدا) هم نبود ، باز موضوع نیکی به خویشاوند و خویش و مأنوس شدن با بیگانه که خداوند در این امر قرار داده است انگیزه ای بود که خردمند صاحبدل به ازدواج رغبت کند و عاقل درست اندیش به آن بشتابد»[۱۳]
▪ تضمین یاری خداوند
قال رسول الله (صلی اله علیه و آله و سلم) :حق علی الله عون من نکح التماس العفاف عما حرم الله
«رسول خدا( صلی اله علیه و آله و سلم) فرمود: هر که به منظور پاک نگه داشتن خود از آنچه خداوند حرام کرده است ازدواج کند بر خداست که او را کمک کند»[۱۴]
▪ بریدگی از اهل بیت ( علیه السلام )
قال رسول الله (صلی اله علیه و آله و سلم) : من ترک التزویج مخافه ا لعیله فلیس منا
«رسول خدا( صلی اله علیه و آله و سلم) فرمودند: هر که از ترس تنگدستی ازدواج نکند از ما نیست »[۱۵]
▪ توسعه ی معیشت
قال الصادق (علیه السلام) : جاء رجل إلی النبی صلی اله علیه و آله و سلم فشکی الیه الحاجه فقال : تزوج ، فتزوج ، فوسع علیه
« امام صادق ( علیه السلام ) فرمودند: مردی نزد رسول خدا ( صلی اله علیه و آله و سلم)آمد و از فقر و نداری شکایت نمود . پیغمبر ( صلی اله علیه و آله و سلم)به او فرمود : برو ازدواج کن وی رفت و مطابق دستور رسول خدا عمل کرد و در نتیجه روزی و معیشتش فراخ گردید»[۱۶]
▪ عدم فضیلت مجرد زیستن
قال الامام الرضا (علیه السلام) : إن امراه سألت أبا جعفر علیه السلام فقالت : أصلحک الله ، أنی متبتله فقال لها : و ما التبتل عندک ؟ قالت : لا ارید التزویج أبداً . قال : و لم ؟ قالت : ألتمس فی ذلک الفضل ، فقال : انصر فی فلو کان فی ذلک فضل لکانت فاطمه ( سلام الله علیه و آله ) أحق به منک ، إنه لیس أحد یسبقها إلی الفضل
« امام رضا (علیه السلام) فرمودند: زنی به امام باقر عرض کرد : خدایت نیکو گرداند ، من زنی تارک دنیا هستم . حضرت فرمود: منظورت از ترک دنیا چیست ؟ عرض کرد: نمی خواهم هرگز ازدواج کنم ! حضرت پرسید : چرا؟ عرض کرد: دنبال کسب فضیلت هستم . حضرت فرمود : دست بردار ؛ اگر در این کار فضیلتی بود ، فاطمه (سلام الله علیها) از تو سزاوارتر به آن بود . هیچ کس نیست که در فضیلت بر او سبقت بگیرد»[۱۷]
▪ بدگمانی به خدا
قال رسول الله (صلی اله علیه و آله و سلم) : من ترک التزویج مخافه العیله فقد أساء ظنه بالله عزوجل
«رسول خدا( صلی اله علیه و آله و سلم) فرمودند: هر کس از ترس فقر و عیال واری ترک ازدواج کند ، حتماً نسبت به خداوند عزیز و جلیل ، بدگمان شده است به استناد وعده ی خداوند که « ان یکونو فقرا ء یغنهم الله من فضله » [۱۸]اگر بینوا باشند خداوند از فضل خویش به نوایشان رساند[۱۹]»
▪ شرورترین مردگان
قال رسول الله (صلی اله علیه و آله و سلم) : شرار موتاکم العزاب ، رذال موتاکم العزاب
رسول خدا ( صلی اله علیه و آله و سلم) فرمودند : شرورترین و پست ترین مردگان شما مجردها هستند؛ آنان که زن نگرفته و یا شوهر نکرده اند و همواره تنها زیست می نمایند»[۲۰]

http://aftab.ir/images/article/break.gif [۱] - بحارالانوار، ج ۱۰۳. ص ۲۲۲ ۰نقل از نوادر راوندی ص ۳۵).
[۲] -المحجه البیضاء ۳/ ۵۳و ۵۴ صص .
[۳]- بحارالانوار، ج ۱۰۳ ص ۲۲۱، ۲۲۲ (نقل از نوادر راوندی ص ۱۲).
[۴] - بحارالانوار، ج ۱۰۳ ص ۲۲۰.

[۱] بحار الانوار ، ج ۱۰۳ ، ص ۲۱۷
[۲] بحار الانوار ، ج ۱۰۳ ، ص ۲۱۷
[۳]بحار الانوار ، ج ۱۰۳ ، ص ۲۲۰
[۴] بحار الانوار ، ج ۱۰۳ ، ص ۲۲۰
[۵]نظام خانواده در اسلام ، ص ۴۰ به نقل از ازدواج در اسلام ، ص ۱۷
[۶] بحار الانوار ج ۱۰۳ ص۲۲۱
[۷] ازدواج در اسلام ، ص ۱۴
[۸] مستدرک الوسایل ابواب مقدمات باب اول
[۹] بحارالانوار ،ج ۱۰۰، ص۲۲۰
[۱۰] بحارالانوار ،ج ۱۰۰، ص۲۲۱
[۱۱]مستدرک الوسایل ، ج ۱۴ ، ص ۱۵۰
[۱۲] جامع الاخبار ، ص۱۱۹
[۱۳] مکارم الاخلاق ، ج ۱ ، ص ۴۴۹
[۱۴] کنز العمال ، ش ۴۴۴۴۳
[۱۵] کنز العمال ، ش ۴۴۴۶۰
[۱۶]وسایل الشیعه ، ج ۱۴، ص ۲۵
[۱۷]بحار الانوار ، ج ۱۰۰ ، ص ۳۳۱
[۱۸] نور /۳۲
[۱۹] اصول کافی ، ج ۵ ،ص ۳۳۱
[۲۰] بحار الانوار ، ج ۱۰۰ ، ص ۲۲۰
منبع:http://www.ezdevajasan.ir/Default.aspx?tabid=۵۵۷ (http://www.ezdevajasan.ir/Default.aspx?tabid=%DB%B5%DB%B5%DB%B7)
توسط محسن عزیزی
http://mohsenazizi.blogfa.com

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد