PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : داستان به گفته سگ پوست استاد با دباغي پاك مي شود !!!!

امير آشنا
15th December 2009, 12:41 AM
مي خوام يه داستان كوچيك ولي واقعي براتون تعريف كنم

سكاكي يكي از دانشمندان قرن هفتم و از نوابغ ادبيات عربه . اون تازه در سي سالگي تحصيل رو آغاز كرد. با اينكه آموزگارش از موفقيت وي مايوس بود ولي سكاكي با شور و پشتكار عجيبي مشغول تحصيل شد. معلم براي درك هوش و زمينه فهم وي مساله ساده اي طرح كرد و اون يك مساله از فقه شافعي بود كه « پوست سگ با دباغي پاك مي شود « . سكاكي مكررا اين جمله رو تكرار كرد و با شور و شوق آماده درس پس دادن بود. فرداي اون روز معلم در بين انبوهي از شاگردان از سكاكي پرسيد كه مساله ديروز چه بود سكاكي ناگهان گفت : » سگ گفت پوست استاد با دباغي پاك مي شود « !!!!! در اين لحظه صداي خنده شاگردان و معلم بلند شد. ..
شرمنده و خجالت زده سر به دشت و بيابون گذاشت . با خودش مي گفت آخه تو رو چه به تحصيل ؟! تو كه نمي توني حتي يه جمله رو به خاطر بسپري و ...
همين طور كه نااميد و غمزده سرگردون بود به صخره اي رسيد كه باريكه آبي در بالاي اون جريان داشت و زير اين صخره ،‌ قطعه سنگ بزرگي قرار داشت ... درست دقت كرد ... ديد آب از بالاي صخره قطره قطره بر روي سنگ مي چكه و در محل برخورد به خاطر مداومت اين اتفاق ، سوراخي بر روي سنگ ايجاد شده ...
با خودش گفت هر چه باشم مطمئنم ذهن من از اين سنگ منجمدتر نيست ... چطور اين قطرات آب با تداوم خودشون و باخستگي ناپذيري تونستن اين سنگ رو سوراخ كنن ... اگر قطرات دانش همانند باران در دل من ريزش كنه منم مي تونم راهي به درون ذهنم باز كنم ...

پس به شهر برگشت و با شور زائدالوصفي مشغول تحصيل شد و بر اثر استقامت و پشتكار يكي از نوابغ ادبيات عرب شد . او كتابي در علوم عربي تاليف كرد كه مدتها محور تدريس در دانشكده هاي اسلامي بود ...

باور كنيم توانايي هاي ما بسيار بيشتر از چيزي است كه در تصور خودمونه ... @};-

باور كنيم هميشه و هميشه و هميشه ؛ استقامت و پشتكار اميدوارانه در درجه اول اهميت و نقش آفريني و استعداد ذاتي در درجات بعديه ...@};-

چه بسيار افراد مستعد كم كار كه هميشه حسرت مي خورن و چه بسيار افراد كم استعداد تلاشگر كه هر روز به افق هاي بالاتري نگاه خود رو معطوف مي كنند ...@};-

@};-

kamanabroo
15th December 2009, 12:53 AM
من اين داستان رو در ايام راهنمايي خونده بودم

از بس برام شيرين و جذاب بود كه هيچ وقت از ذهنم نميره
واقعا خودباوري و تلاش چيزهايي هستند كه انسان رو به هر جايي كه بخواد مي رسونن !

ممنونم از اين مطلب خوبتون

kab
15th December 2009, 01:50 AM
ممنونم
کاملا درسته
ای کاش همه ما به این باور برسیم
البته با پشتکار قطره اب سنگ رو سوراخ کرد ( اینو یادمون نره )

SaSaMc2
15th December 2009, 06:21 AM
جالب بود.{happy}

ممنون @};-

http://pegv.net/myPictures/people%20around%20light.gif

به ديدگاه آدمها هم بستگي داره!

من اگه بودم از چيكيدن اون قطره فرسايش تكرار در ذهنم نقش ميبست.

ولي در كل همه ي بزرگان نظرشون بر اينه كه 99% پشتكار و 1% استعداد در موفقيت انسان نقش داره.

شاد و موفق باشيد @};-

AvAstiN
15th December 2009, 07:43 AM
ياد عربي دبيرستان افتادم
يادمه همون موقع هم با خودم گفتم چه جالب
چه داستانهايي تو كتابها مي ذارن كه اگه يكم دقت كني خيلي درس مي گيري ازشون{happy}

well spoken
15th December 2009, 09:05 AM
منم یاد اون درس عربی افتادم.....
منم یه سکاکی هستم چون تو کنکور خیلی از جون مایه گذاشتم...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

آبجی
15th December 2009, 10:56 AM
باور كنيم توانايي هاي ما بسيار بيشتر از چيزي است كه در تصور خودمونه ... @};-

چيزي هست كه متاسفانه ما هيچ وقت بهش توجه نمي كنيم . بهتره دقت مون رو بيشتر و نگاهمون رو عوض كنيم تا موفق تر باشيم و تلاش كردن رو هم فراموش نكنيم ;) .

matrix
15th December 2009, 08:30 PM
ممنون به خاطر این مطلب جالب و آموزنده
این طرز فکر انسان هست که میتونه زندگی اون رو هدفمند کنه و به اون اعتماد به نفس میده که کوشش بیشتری بکنه.
خیلی عالیییییی بود.

faridehsarvi
18th December 2009, 09:59 AM
يادآوري خاطرات بود
منم اين قضيه رو بارها تجربه كردم
تكرار تكرار تكرار
اهسته وپيوسته رفتن و نترسيدن وتلاش كردن حتي اگر شكست كه نه ديد منفي ميده به جاش بهتره بگيم نرسيدن دوباره سعي كردن با ديدگاهي بهتر و ابتكاري جديد
ياعلي

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد