PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تابش مواد پرتو زا در حضور میدان الکتریکی به صورت تصویری

moji5
29th October 2009, 07:23 PM
http://www.shsu.edu/%7Echm_tgc/sounds/l2radio.gif

*مینا*
8th August 2010, 08:59 PM
دیدم فقط تصویره گفتم توضیحی هم کنارش باشه بدک نیست sh_omomi87

اول این که پیشنهاد میدم اسم تاپیک و به " تابش مواد پرتو زا در حضور میدان الکتریکی به صورت تصویری " تغییر بدید چون پیوند رادیواکتیو وجود نداره که sh_omomi74

تو این تصویر پرتو های رادیو اکتیو که توسط هانری بکرل کشف شد ( البته به صورت کاملا اتفاقی [nishkhand]) و توسط ماری کوری خاصیت پرتو زایی نام گرفت و در یک میدان الکتریکی نشون میده .

هانری در حال کار روی پدیده ی فلوئورسانس و فسفرسانس بود ، که با خوندن مقاله ای در مورد شیوه تولید پرتوهای X به این قضیه فکر می کنه که شاید موادی که خاصیت فلوئورسانس و فسفورسانس دارن هم در هنگام نورافشانی پرتو X رو تابش بدند . بنابراین هانری بلور هایی از ماده ای رو برای مدتی در معرض نو قرار می داد و بلافاصله در محیط تاریک روی یک فیلم خام عکاسی می ذاشت .سپس با ظاهر کردن فیلم عکاسی و میزان ظهور وضوح تصویر ، شدت تابش اون ماده رو اندازه می گرفت .

یه روز هانری در آزمایشگاهش بلور هایی از ترکیبات اورانیم دار رو ورداشت برای انجام آزمایش ، اما از اونجایی که هوا ابری بود ، این بلور ها رو همراه فیلم عکاسی داخل کشوی میزش گذاشت تا بعد از درست شدن هوا آزمایش رو شروع کنه ،اما هوا برای چند روز ابری موند و آزمایش به تاخیر افتاد . پس از چند روز هانری در آزمایشگاه به سراغ بلور ها و فیلم عکاسی رفت و تصمیم گرفت که فیلم و ظاهر کنه ، پس از ظاهر کردن فیلم این تیکه رو یادداشت می کنه :: " نتیجه آزمایش روی نمونه شماره 13 : با اینکه آزمایش هایم روی مواد فسفرسانس نشان داده بود که همواره وضوحتصویر پس از چند ثانیه به شدت کاهش میابد ، امادراین آزمایش برخلاف انتظارم پس از این مدت حضور در تاریکی ایجاد تصویری با این وضوح شگفتانگیز به نظر می رسد . نمی دانم چرا ؟ اما فکر می کنم که پدیده ی تازه ای را کشف کرده ام ! "

این تاریخچه ی کشف پرتو رادیو اکتیو بود ، برا من جالب بود ، گفتم بنویسمش

[B]اما تو شکل بالا وقی اشعه ی مواد پرتوزا از میدان الکتریکی عبور داده می شن به سه تابش جدا می شن که این قضیه رو هم ارنست رادرفورد و همکارش جوزف تامسون کشف کرده بودن . پرتو آلفا که به سمت بار منفی میدان جدا میشه حاوی هلیم2بار مثبت هست و سنگین تر از بقیه ی پرتو هاست ، پرتو گاما شبیه پرتو های X هست و بدون باره ، برای همینه که در میدان الکتریکی منحرف نمی شه ، پرتو بتا هم حاوی الکترون هست و دارای بار منفی که به سمت بار مثبت میدان تغییر جهت می ده .

[golrooz]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد