PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فریدون بعد از آلبوم غریبه میگوید

hossein_music
8th September 2008, 10:21 PM
http://pilot.ahangsara.com/images/P-AAS-7079.jpg
صداي شفاف،
نرم و لحن آرام
فريدون
او را پيش مردم
عزيز كرد

حدود 3، 4 سال پيش بود كه تصوير مرد ميانسالي با شلوار جين و در هاله‌اي از سياهي ايستاده، تمام شهر را فراگرفت. بعد، همه فهميدند او خواننده‌اي است با نام فريدون كه قرار است مردم صداي او را دوست داشته باشند اما قرار اين نبود.

صداي شفاف، نرم و لحن آرام فريدون، او را پيش مردم عزيز كرد.

«غريبه (http://pilot.ahangsara.com/product_info.php?products_id=650)» اولين آلبوم اين خواننده بود كه نويد حضور يك صداي تازه را مي‌داد. وقتي تب‌وتاب «غريبه» خوابيد، خيلي‌ها منتظر دومين آلبوم فريدون بودند اما اين انتظار خيلي طولاني شد، تا اينكه در زمستان 86 آلبوم «از تو دورم» با صداي او به بازار آمد اما اين بار فريدون به فريدون آسرايي تغيير هويت داده بود. به‌عبارتي ديگر، او اين بار نام فاميلي‌اش را نيز ضميمه اسم كوچكش كرده بود. ادامه ماجرا را در گفت‌وگوي ما با فريدون آسرايي بخوانيد ...

http://www.ahangsara.com/mag/images/Zeff2007/Fereydoon.jpgنخستين تغييري كه در آلبوم «از تو دورم» به نسبت «غريبه» ديده مي‌شود، افزودن اسم فاميل به اسم كوچك شماست. آيا اين تغيير دليل خاصي داشت؟
من كارم را با نام فريدون آغاز كردم و در‌واقع تنها فريدوني بودم كه هيچ پسوندي به خودم نگرفته بودم ـ البته در ميان موزيسين‌ها ـ اما بعضي از دوستان لطف داشتند. هنرمنداني كه اسمشان فريدون بود و نام خانوادگي‌شان چيز ديگر، آمدند و در جاهايي مثل كيش با نام «فريدون» كنسرت دادند. مردم هم به اين تصور كه من، خواننده اين كنسرت يا كنسرت‌ها هستم، لطف مي‌كردند و بليت مي‌خريدند اما به‌محض شروع برنامه، مي‌ديدند كه اي داد بيداد، اين تشابه را دوست ندارند. خب، بسياري از مخاطبان عزيز من هم باتوجه به اينكه تصويري از من نديده بودند، روي صحنه اين كنسرت‌ها، تقاضاي اجراي آهنگ‌هاي آلبوم غريبه را كرده بودند و آن هنرمند هم گفته بود كه من آن فريدون نيستم. پس تصميم گرفتم از نام خانوادگي‌ام استفاده كنم كه ديگر اين قبيل تشابهات به‌وجود نيايد.

از زمان انتشار آلبوم غريبه تا ورود «از تو دورم» به بازار، مدت‌زمان زيادي گذشت كه توقع مي‌رفت در اين فاصله دست به توليد يك اثر خواهيد زد اما عملا اين اتفاق نيفتاد. دليل اين فاصله و اين كم‌كاري چه بود؟
هنرمند در درجه اول كسي است كه نسبت به مخاطب خود احساس تعهد و مسووليت مي‌كند. من قبل از ارائه آلبوم «غريبه» يكي، دو آلبوم با پدرام كشتكار آماده كرده بودم كه عرضه نشد، تا اينكه با بهروز صفاريان آشنا شدم و علايق مشتركمان به «غريبه» ختم شد. حرف‌هاي هم را خوب فهميديم و در‌واقع نقاط اشتراك بسياري داشتيم. بالاخره غريبه آمد و با موفقيت هم روبه‌رو شد. بعد، به يك سفر خارجي رفتم اما چرا روند كاري من متوقف شد؟ دليلش اين بود كه مي‌خواستم با آقاي صفاريان كار كنم و ايشان هم درگير يك پروژه ديگر بودند كه برادرش خوانندگي آن را برعهده داشت. من هم عجله‌اي نداشتم. خلاصه داستان به جايي رسيد كه به‌جاي «غريبه2»، «از تو دورم» به ما پيشنهاد شد. اين پروژه، پروژه اصليمان نبود.

گويا شما «از تو دورم» را با صفاريان شروع كرديد اما در نهايت موسيقي اين اثر به نام پدرام كشتكار به‌ثبت رسيد؟
اين به‌خاطر اختلافي بود كه بين تهيه‌كننده و آقاي صفاريان به‌وجود آمد.

آيا اين اختلاف‌نظر به رابطه شما و بهروز صفاريان لطمه نزد؟
آنچنان بي‌لطمه هم نبود؛ چون بعد از اين پروژه رابطه‌مان كمي خدشه‌دار شد. البته فراموش نكنيم كه آقاي صفاريان من را به آن شركت معرفي كرد و كارهاي ارزنده‌اي هم در اين شركت انجام داده بود. من فكر مي‌كنم آن شركت به‌نحوي كه بايد با آقاي صفاريان برخورد نكرد، يعني برخورد شركت در خور شأن ايشان نبود.

«غريبه 2» به كجا رسيد؟
«غريبه 2» اصلا شروع نشد. آقاي صفاريان نزديك به يك سال روي پروژه «از تو دورم» كار كرد و زحمت‌هاي فراواني كشيد اما دامنه اختلافات بالا گرفت و همكاري ما منتفي شد، البته پدرام كشتكار هم انصافا زحمت‌هاي زيادي براي اين اثر كشيد كه در جاي خودش قابل‌تشكر است. بالاخره «از تو دورم» با وسواس‌هاي بسيار منتشر شد.
.........................http://pilot.ahangsara.com/images/P-SOR-7185.jpg (http://pilot.ahangsara.com/product_info.php?products_id=3373)................ ....http://pilot.ahangsara.com/images/P-AAS-7079.jpg (http://pilot.ahangsara.com/product_info.php?products_id=650)
از روند توليد و انتشار «از تو دورم» بگوييد.
«از تو دورم» آلبوم هنرمندان برجسته و نمونه است كه هركدام در جاي خودشان قابل‌تامل هستند و به نظرم اين آلبوم يك اثر موسيقايي خاص در ژانر موسيقي پاپ است. يعني انتخاب افراد حاضر در اين اثر و به طور كلي نحوه و روند توليد آن طوري بود كه در نهايت به يك مجموعه خاص تبديل مي‌شد و اين اتفاق هم افتاد.

نظرتان درباره انتشار چنين آثاري در اين شرايط چيست؟
معتقدم انجام اين قبيل كارها دل و جرأت مي‌خواهد و ريسك دارد. به هر حال مخاطب با حال و هوايي خاص رشد پيدا كرده وتوليد چنين آثاري احتياج به تامل دارد. انتشار از تو دورم در اين شرايط كمي زود بود. به نظرم بايد بعد از «غريبه 2» اين اتفاق مي‌افتاد.

يعني فكر مي‌كنيد با آمدن از تو دورم تا حدودي ريزش مخاطب پيدا كرديد؟
نمي‌توانم با قاطعيت نسبت به اين پرسش جوابي بدهم اما مطمئن هستم اگر اين اثر بعد از «غريبه 2» به بازار مي‌آمد، نتيجه بهتري داشت.

در حال حاضر «غريبه 2» چه سرانجامي پيدا كرده است؟
من كارم را شروع كرده‌ام و تقريبا دو آهنگ به پايان رسيده است.

اين آلبوم را با كداميك از اهالي موسيقي پاپ به ثمر خواهيد رساند؟
«غريبه 2» را با افراد مختلفي كار مي‌كنم. در حال حاضر با آقايان نيما صرافي‌مهر، پدرام كشتكار و مهران خالصي همكاري داشته‌ام.

در آلبوم اخيرتان، يعني از تو دورم، رويكرد ويژه‌اي داشته‌ايد به حال و هواي موسيقي ايراني و سراغ ملودي‌هايي رفته‌ايد كه پيش از اين در موسيقي ايراني سابقه داشته‌اند؟
من اين ايراد را نيز به شركت تهيه كننده وارد كردم. در واقع اين تكراري‌ها انتخاب من نبود. انتخاب آهنگ‌هاي قديمي اشتباه بزرگي بود. ما مي‌توانستيم در همين حال و هوا آثاري را خلق كنيم كه با قديمي‌ها متفاوت باشد. در هر حال كارهايي مي‌توانستيم بكنيم كه ملودي‌ها را امروزي‌تر جلوه دهد. به نظرم با وجود عاشقانه بودن ملودي‌ها غمگيني كمي زياد بود. بهتر بود كمي ريتم هم وارد ملودي مي‌شد تا از آن غمگيني فاصله مي‌گرفتيم.

يعني اعتقاد داريد اين پروژه با شكست مواجه شده است؟
فكر مي‌كنم هنوز براي قضاوت زود است و زمان لازم است تا ما بتوانيم راجع به اثرگذاري از تو دورم در جامعه صحبت كنيم. اما فكر مي‌كنم از تو دورم در درازمدت خودش را نشان مي‌دهد. اجازه بدهيد زمان قضاوت كند.

نظرتان درباره ترانه‌هاي عبدالجبار كاكايي چيست؟
هر ترانه‌سرايي حال و هواي خاص خودش را دارد. خيلي وقت‌ها دلم مي‌خواهد به كاكايي بگويم شما شاملوي زمان ما هستيد. ايشان خيلي در مورد جنگ مي‌نوشتند و من معتقدم جنگ ديگر تمام شده است. بايد امروز به فكر ساختن باشيم و بي‌شك شهيدها هم راضي نيستند زندگي ما به غم و اندوه بگذرد. راه آنها مهم است. حالا كاكايي يك عاشقانه‌سراي درجه يك است. خيلي خاص مي‌نويسد به همين خاطر از او خواهش كردم تا حدودي ساده‌تر بنويسد.

در آلبوم بعدي هم با ايشان همكاري خواهيد داشت؟
حتما چند ترانه از ترانه‌هاي آلبوم «غريبه 2» از سروده‌هاي ايشان خواهد بود.

با وجود اينكه از خواننده‌هاي محبوب مردم هستيد، چرا كنسرت نمي‌دهيد؟
قرار بود از روز اول سال 87 به مدت 15 شب در كيش، نمك‌آبرود و شيراز كنسرت داشته باشيم كه به دليل نرسيدن وسايل برگزاري كنسرت از خارج از كشور نتوانستيم به عهدمان وفا كنيم. به همين دليل به احتمال زياد در فصل تابستان كنسرت خواهيم داشت. منتها ترجيح مي‌دهم اين كنسرت بعد از انتشار آلبوم «ريميكس» باشد كه همين روزها منتشر خواهد شد.

ماجراي اين آلبوم چيست؟
«ريميكس» مجموعه‌اي از 8 ترانه از آلبوم‌هاي غريبه و از تو دورم است كه ريتم آنها خيلي تندتر شده است و فكر مي‌كنم ريتميك‌ترين آلبوم بعد از انقلاب اسلامي خواهد بود.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد