PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : لذت شكستن سكوت برای مخترع جوان ایرانی

ØÑтRдŁ§
21st October 2009, 06:21 PM
زمانی كه دستان او با نت های موسیقی آشنا می شد هیچ وقت فكر نمی كرد كه روزی با یك اختراع، بتواند سكوت پایانی هر صفحه نت را پر از ریتم كند.
نگار محمودیان ۲۱ ساله در حال حاضر دانشجوی ترم چهار رشته مهندسی برق است. او با اختراع دستگاه پدالی ورق زن نت های موسیقی، توانست مدال نقره مسابقات بین المللی اختراعات كره را از آن خود كند.
● از كی به فكر ساختن دستگاه ورق زن نت موسیقی افتادید؟
▪ سال اول دبیرستان خیلی مشتاق بودم كه در مسابقات خوارزمی شركت كنم. به همین دلیل دنبال طرح های زیادی بودم تا این كه تصمیم گرفتم نواختن پیانو را بیاموزم، وقتی به آخر نت های موسیقی می رسیدم، مجبور بودم دستانم را از حركت باز نگه دارم و برگه نت را ورق بزنم همان موقع به فكر ساخت این دستگاه افتادم.
● از قابلیت های دستگاهت بگو؟
▪ از آنجایی كه همیشه ورق زدن برگه های نت برای رهبر گروه اركستر خیلی سخت است یا باید تعداد زیادی برگه را كپی كنند یا این كه انتهای آن صفحه را سكوت بزنند و خالی از نت بگذراند تا بتوانند برگه را عوض كنند.
این دستگاه با یك پدال كار می كند و رهبر گروه می تواند با زدن پدال به وسیله پا یك برگه a۴ را جابه جا كند. این كار باعث می شود كه سكوت انتهای صفحه نت پر شود و دیگر زمان زیادی برای عوض كردن صفحه صرف نمی شود.
● در ساخت این دستگاه به چه مشكلاتی برخوردید؟
▪ چون این دستگاه كنار ساز قرار می گیرد و نزدیك به میكروفن است هیچ صدای زیادی هنگام ورق زدن نباید تولید شود.
مشكل بعدی این كه ساز پیانو جای كوچكی نسبت به سازهای دیگر برای صفحات نت دارد كه باید به همان قطعات كوچك و همان اندازه دستگاه را درست می كردم.
آخرین مشكل هم ورق خوردن چند برگه با هم بود كه به سختی توانستم تنظیمات آن را انجام دهم.
● برای ساخت دستگاه چقدر هزینه كردید؟
▪ دفعه اول كه دستگاه را ساختم از كارگاه یكی از آشناهایمان استفاده كردم و هزینه اش حدود ۸۰ هزار تومان شد اما دفعه دوم بنابه دلایلی مجبور شدم كه اصلاحات را در خانه انجام دهم كه منجر به ساخت دوباره دستگاه شد و حدود ۲۰۰ هزار تومان برایم هزینه داشت.
● طرح های دیگری هم داری؟
▪ بله. اما فعلاً ثبت نشده اند، اجازه بدهید از آنها حرفی نزنم.
● وقتی مدال نقره را گرفتی چه احساسی داشتی؟
▪ خب، من خیلی استرس داشتم و می ترسیدم اسم من جزو اسامی برندگان نباشد اما با خواست خدا اسم من هم جزو آنها بود.
وقتی كه مدال را گرفتم احساس سبكی و آزادی كردم وبه خواسته ام رسیده بودم.
وقتی به خانواده ات گفتی كه مدال آوردی چه كار كردند
مادرم زودتر از این كه من بگویم از دوستانم پرسیده بود و به من تبریك گفت. این تبریك لذت بخش ترین تبریكی بود كه در عمرم به من گفته بودند.
● دوستانت چه احساسی نسبت به این موفقیت تو داشتند؟
▪ جالب بود وقتی آن لاین می شدم تعداد زیادی پیام تبریك در همان لحظه به سویم روانه می شد كه من را خوشحال تر می كرد.
● فكر می كردی كه روزی مدال نقره مخترعان زن مسابقات كره را بگیری؟
▪ نه. اصلاً فكر نمی كردم كه حتی برای ثبت اختراعم دعوتنامه برایم بیاید، چون آن را دیر به ثبت رسانده بودم.
● مهمترین تلاش برای زندگی ات؟
▪ اول این كه سعی كردم فرزند صالحی برای پدر و مادرم باشم و بعد این كه اهدافم را دنبال كنم و ناامید نشوم.
● بهترین خاطره زندگی ات؟
▪ برمی گردد به دوران دبیرستان كه خیلی شیطنت داشتم.
یك بار سركلاس متوجه حضور معلم نبودم و مدام با دوستم شوخی می كردم كه یك دفعه دیدم معلم پشت سرم است. از خجالت سرخ شدم اما حالا هر موقع یاد این خاطره می افتم می خندم.
● بدترین خاطره زندگی ات؟
▪ برای رفتن به مسابقات ژنو خیلی سعی كردم اما به من ویزا ندادند كه همیشه به عنوان بدترین خاطره زندگی ام از آن یاد می كنم.
● تفاوت موسیقی و اختراع؟
▪ به نظر من بیشتر بین آنها تشابه وجود دارد، چون هر دو از ذات درونی انسان سرچشمه می گیرد و خلق می شود.
● چقدر به موسیقی علاقه داری؟
▪ آنقدر كه همه كارهایم را با موسیقی انجام می دهم، البته غیر از درس خواندن.
● كدام سبك را بیشتر دوست داری؟
▪ سبك كلاسیك.
● برای دستگاهت چه نامی گذاشته ای؟
▪ رامتین.
● مهمترین دستمایه ات چیست؟
▪ سعی می كنم فرد مفیدی برای جامعه و بشریت باشم.
● بزرگ ترین حامی؟
▪ خداوند بزرگترین حامی من در لحظه های زندگی ام بوده است.
● نقطه آغاز؟
▪ خواستن.
● بدترین خصوصیت رفتاری ات؟
▪ زودرنج هستم.
● زودرنج از حرف یا عمل دیگران؟
▪ بیشتر از اعمال دیگران.
● ماندگارترین جمله ای كه شنیده ای؟
▪ همراهی خدا با انسان مثل نفس كشیدن، آرام، همیشگی و نزدیك است.
● دوست داری جای كدام موسیقیدان باشی؟
▪ بتهون.
● چرا؟
▪ چون خیلی با استعداد بود.
● دختر ایرانی؟
▪ هنرمند، مبتكر، توانا.
● زیباترین موسیقی زندگی؟
▪ نواختن مهر مادر و پدر.
● زندگی ات كدام نت است؟
▪ به نظر من زندگی اكتاو است كه هر اكتاو یك قسمت از زندگی را می نوازد.
● بهترین دوست؟
▪ خواهر بزرگترم.
● آرزویت؟
▪ رضایت پدر و مادرم.
● حرف آخر.‎
▪ به امید موفقیت های بیشتر همه هموطنانم.

زهرا ضربتی

مصاحبه : روزنامه ايران

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد