PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال منظور از am2 و am3 چیست؟

zizo
25th July 2009, 01:25 PM
سلام

منظور از اصطلاحات am2 و am3 برای پردازنده های amd چیه؟

soheilspeedart
25th July 2009, 06:07 PM
ای ول به این می گن سوال، نمی دونم چطوریه که من فقط در برابر سوالات می تونم یکم کیبورد فرسایی کنم!!! (دکمه تشکر رو هم زدم;) )

این در واقع نوع سوکت پردازنده های AMD هست

am2 تا چند وقت پیش جدیدترین سوکت واسه PC بود که ظاهرا جدیدا am3 هم معرفی شده که بعضی سری های پردازنده های فنوم2 از این نوع سوکت استفاده می کنن.

اینم یه تصویر از این سوکت (am3)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cf/AMD_AM3_Socket.jpg/240px-AMD_AM3_Socket.jpg

در مورد پردازنده های اینتل هم چنین چیزهایی صادق هست
در حال حاضر مرسوم ترین سوکت PC واسه پردازنده های اینتل LGA775 هست هر چند که جدیدترین اون 1366 هست.

نسل قبل از 775 ها هم mpga 478 ها بودند و...

در اینجا، منظور از اعدادی که در نام این سوکت ها ذکر می شه، تعداد نقاط اتصال (پایه ها) هست.

در مورد AMD اگه اشتباه نکنم AM3 باید 938 پین و am2+ باید 940 پین داشته باشه! :-?

بنابراین می بینید که به خاطر تفاوت تعداد پایه ها، شما قادر به سوار کردن پردازنده یک نوع سوکت، روی مادربورد نوع دیگری از سوکت نخواهید بود!!! اما در مورد AMD یه نکته جالب وجود داره :-/

دو سری از پردازنده های فنوم 2 یعنی X3 و X4 ها با سوکت AM3 معرفی شدند و قادر به بهره برداری از DDR3 هستند اما نکته جالبی که این وسط دیده می شه اینه که این پردازنده ها می تونن روی مادربوردهای با سوکت AM2+ هم سوار بشن!!!! :-o و قابلیت تطابق با DDR2 رو دارند بنابراین دوستانی که سوکت مادربوردشون از نوع AM2+ هست نیازی به تعویض مادربورد ندارند و می تونن از پردازند های am3 استفاده کنن!!! {party} فقط کافیه بایوس مادربوردشون رو آپدیت کنن!!! ولی دقت کنید که برعکس این حالت (سوار کردن پردازنده AM2 روی مادربورد AM3) حتی از لحاظ فیزیکی هم به هیچ وجه امکان پذیر نیست {i dont want to see} ( AM2 یه پین بیشتر از am3 داره!!!)
علاوه بر آپدیت بایوس مادربوردهای AM2 برای استفاده از پردازنده am3 شما باید مطمئن بشین که مادربورد شما قابلیت تامین برق نسل جدید پردازند های AMD رو داشته باشه!

در ضمن AMD به هیچ وجه، استفاده از پردازند های فنوم2 سری X4 رو روی مادربوردهای AM2 توصیه نکرده ولی سازنده های مادربورد ادعا کردن که این قابلیت رو به بایوس مادربوردهای AM2 اضافه کردن و استفاده از این پردازنده رو روی این مادربوردها تضمین کردن. البته باید توجه داشته باشین که با AM2 قادر به استفاده از تمامی امکانات این نسل از پردازنده ها نخواهید بود!!! {worried}

اما تفاوت این سوکت ها باهم و علت اینکه سوکت ها عوض می شه، به خاطر تغییر تکنولوژی هاست، اگه بازم اشتباه نکنم اولین پردازنده های 45 نانومتری AMD برای سوکت AM3 معرفی شدن، این سوکت قابلیت پشتیبانی از حافظه های DDR3 با باس های باس های 1066 و 1333 و 1600 رو داره و تکنولوژی HyperTransport همچنان در اون استفاده می شه.

در مورد شاهکار اینتل یعنی LGA1366 هم باید عرض کنم که تعداد پین های بسیار زیاد (1366) در این سوکت به خاطر وجود IMC (کنترل مطلق حافظه) روی خود پردازنده س، یعنی واحد کنترل حافظه روی خود پردازنده قرار داده شده!!! این سوکت هم قابلیت پشتیبانی از حافظه های DDR3 با باس های 1066، 1333 و 1600 رو داره و از تکنولوژی CSI استفاده می کنه! =D>
اولین پردازنده هایی که روی این نوع سوکت (B) نصب شد Bloomfield ها بودند که جزئی از خانواده شگفت انگیز Nehalem هست، این خانواده محدودیت تعداد هسته ها رو از بین برد به طوری که اولین چهار هسته ای های واقعی اینتل در این تکنولوژی معرفی شد، معماری نیهالم به قدری هوشمندانه س که حتی قابلیت استفاده تا 16 هسته در یک پردازنده هم وجود داره، علاوه بر این، مدیریت بسیار عالی حافظه در این پردازنده ها و همچنین قابلیت استفاده از واحدهای پردازشگر بیشتر مثل پردازنده های گرافیکی، صدا و... در این تکنولوژی وجود داره!!!!! {thumbs up}

تصور کنید که با خرید یکی از این پردازنده ها، سنگین ترین پردازش های گرافیکی فقط توسط پردازنده انجام می شه و کارت گرافیک رو باید بندازین سطل آشغال!!!!! {dancing}

من فکر می کنم که با عرضه نیهالم، اینتل یک بار دیگه، برتری مسلم خودش رو ثابت کرد!!! ;)):)>-

حالا ببینیم تا آینده چی پیش میاد!! 8-> کی می دونه بعدا چی می شه؟!:-??

zizo
27th July 2009, 04:34 PM
ممنون از توضیحاتت سهیل جان
در مورد تفاوت بین core 2 ِِDuo و Core 2 Quad و core i7 اینتل هم یه توضیح مختصری میدی؟

فکر می کنم عنوان این تاپیک به بحث در مورد اصطلاحات بازار cpu یا یه همچین چیزی تغییر پیدا کنه مناسب تر باشه.{big green} شاید هم من باید یه تاپیک جداگانه برای هر سوالم بزنم.{big green}

soheilspeedart
28th July 2009, 09:48 AM
ممنون از توضیحاتت سهیل جان
در مورد تفاوت بین core 2 ِِDuo و Core 2 Quad و core i7 اینتل هم یه توضیح مختصری میدی؟

فکر می کنم عنوان این تاپیک به بحث در مورد اصطلاحات بازار cpu یا یه همچین چیزی تغییر پیدا کنه مناسب تر باشه.{big green} شاید هم من باید یه تاپیک جداگانه برای هر سوالم بزنم.{big green}

خواهش می کنم، وظیفه س، همونطوری که معصومین فرمودن: «زکات علم، آموختنش به دیگرانه»، منم هر چی از دیگران یاد بگیرم، با کمال میل در اختیار بقیه قرار می دم، یه رسم قشنگی اینجا داره که، بالای صفحه، حدیث های مختلفی نمایش داده می شه، حتی اگه آدم بتونه یه دونه ش رو سر لوحه کارش قرار بده، خیلی بهش کمک می کنه تا به جاده سعادت نزدیک تر باشه.

اما در مورد عنوان تاپیک و...، والا من نمیدونم، این دیگه بستگی به نظر مدیرای محترم داره

و اما در مورد سوال شما
خدمت شما عرض کنم که سوال شما یه ذره اصلاح بشه بهتره... (هر چند که رده های مختلف پردازنده های عبور از نسل های متفاوت هست، اما تقریبا می شه کورتودو و کواد رو از یه نسل دونست ولی کورآی سون یه نسل جدای واقعی هست که انقلابی رو توی محصولا اینتل بوجود آورد)
جرقه ورود نسل دو هسته ای ها زمانی زده شد که اینتل به خاطر پیشتازی اتلون ها تحت فشار شدید بود، چون از نظر قیمت هیچ امتیازی نسبت به AMD نداشت و از لحاظ کارایی هم AMD به شدت به اینتل نزدیک شده بود!!!
توی این شرایط می شد گفت که اینتل واقعا ناامید شده بود و حتی بودجه های تحقیقاتی بخش پردازنده ش رو هم روانه سایر بخش ها (مثل تلفن همراه) کرد!! تنها چیزی که می تونست اینتل رو از این شرایط نجات بده، یه تحول جدید بود!
توی این شرایط بود که از خاکستر جسد پنتیوم M ها، دو هسته ای ها متولد شدند و باعث موفقیت های بسیار بزرگ اینتل در بخش پردازنده های core 2 duo شد! و اینتل دوباره ابهت و قدرتش رو به دست آورد، به دنبال همین تحول، اینتل تحقیقاتش رو در زمینه چند هسته ای ها افزایش داد و نتیجه کار هم چهار هسته ای ها و شش هسته ای ها بودند.
البته تحول سال 2004 (معرفی دو هسته ای ها) بدون محدودیت و مشکل هم نبود! مشکل این بار خودشو در قالب ارتباط بین هسته ها ظاهر شده بود، با وجود اینکه اینتل چهار هسته ای ها رو ارائه داده بود ولی اگه واقع بین باشم و با انصاف، باید بگیم که در واقع این پردازنده های چهار هسته ای نبودند و همون دو هسته ای ها هستند که با یه رابط کم سرعت (حدود 5 گیگ بر ثانیه) کنار هم قرارداده شدند!!! منتقدان خیلی روی این قضیه به اینتل فشار می آوردن و اینتل بازم تحت فشار بود!
البته اینتل هم بی کار نبود و واسه حل مشکل تلاش می کرد، مثلا با قرار دادن باس های جداگانه برای هر هسته سعی می کرد که این ضعف رو کمرنگ کنه، اما بازم نتیجه در حد انتظار نبود!!! هنوز هم پهنای باند ناکافی حافظه، مشکل ایجاد می کرد! هر چند که با ارائه چیپ های جدید، و نهایتا ارائه نسل سوم و چهارم تراشه های P کارایی هسته ها به اوج رسیده بود و بحث درباره پردازنده ها کمرنگ شده بود، اما اینتل می دونست که توی چند هسته ای ها و افزایش هسته ها به بن بست رسیده!!!!!! اینتل نیازمند یه انقلاب بزرگ بود که بتونه اون رو از گرفتاری توی مشکلات نجات بده!
ورود دو هسته ای ها رو می شه یه نسل جدید دونست که از پنتیوم M ها متولد شد، اما چهار هسته ای ها، در واقع، دو تا پردازنده دو هسته ای بود که کنار هم قرار گرفته بودند!

و اما شاهکار اینتل یعنی core i7 !!!
همون طوری که گفتم، اینتل با محدودیت مواجه شده بود و مکررا توی گردهمایی های متفاوت (که بزرگترینش تالار توسعه دهندگان IDF هست) اذعان کرده بود که معماری پردازشی در پردازنده های این ساختار با بن بست مواجه شده و تنها راه حل افزایش توان پردازشی، زیاد کردن تعداد هسته ها داخل یک پردازنده س!!! از طرفی هم، به دلایلی که ذکر کردم، اینتل واسه افزایش تعداد هسته ها به بن بست رسیده بود!! این وضعیت بیشتر شبیه فاجعه س، نه؟! ولی اینتل برای رهایی از این وضعیت اعلام کرد که از 2008 تا 2010، روی راه حلی برای افزایش تعداد هسته ها تمرکز خواهد کرد... در اینجا باید به دو نکته مهم توجه می شد، اول اینکه باید به دنبال ساختاری بود که امکان افزایش هسته را به مدل های مختلف فراهم کنه و در مرحله بعدی مهیا کردن مسیری که پهنای باند کافی برای انتقال اطلاعات رو داشته باشه
این دو نکته دقیقا همون نکاتی هست که هم اکنون در core i7 دیده می شه، در واقع ساختار این پردازنده اصطلاحا ماژولار هست، یعنی امکان افزوده شدن بخش هایی (مثلا هسته پردازشی) به اون وجود داره که این یک تغییر خیلی شگرف در این زمینه س.
معماری نیهالم در تمام خانواده bloom field وجود داره و این معماری بسیار هوشمندانه، اینتل رو قادر کرده که به راحتی با تغییر تعداد هسته ها، توان پردازنده رو افزایش بده، حتی خانواده sandy bridge که احتمالا اواخر امسال منتشر خواهند شد، از همین معماری بهره خواهد برد، این خانواده از فناوری 32 نانومتری استفاده می کنه و جزو هشت هسته ای ها خواهد بود.

core i7 ها فعلا توی تو گروه عادی و حرفه ای هستند، معرفی core i7 با دو پردازنده ی 940 و 920 از گروه پردازنده های عادی و یک پردازنده ی از گروه حرفه ای ها یعنی 965 در 27 آبان سال قبل بود که هم اکنون 950 از گروه عادی و 975 از گروه حرفه ای ها به این جمع اضافه شده اند!!! همگی چهار هسته ای هستند و در واقع می شه گفت، اولین چهار هسته ای های واقعی اینتل هستند.
core i7 ها 45 نانومتری هستند، همگی دارای 8 مگ کش سطح 3 هستند، عادی ها به طور متوسط 5 گیگاترانسفر برای QPI فراهم می کنند و این مقدار برای حرفه ای ها 6/5 هست، این نسل از پردازنده ها از سوکت B نوع LGA1366 استفاده می کنند، فرکانس مسیر 800/1066 دارند که توی تست ها 1066/1333 هم براشون ذکر شده، همگی 130 وات هستند و در ضمن قیمت های زیادی هم دارند به طوری که هم اکنون گروه حرفه ای ها چیزی حدود 1000 دلار قیمت دارند و برای عادی ها هم 300-560 دلار باید هزینه کنید.

ببخشید این تیکه آخر رو کمی با عجله نوشتم، یه کاری برام پیش اومده، خلاصه ش کردم دیگه :-* ولی سعی می کنم جبران کنم، اگه مایل باشید، یه مطلب هم درباره تکنولوژی نیهالم می نویسم و اونجا جزئیات مساله رو باز می کنم ;)

شرمنده چشماتون رو خسته کردم:-*

zizo
28th July 2009, 02:06 PM
اگه مایل باشید، یه مطلب هم درباره تکنولوژی نیهالم می نویسم و اونجا جزئیات مساله رو باز می کنم ;)

واقعا دستت درد نکنه.
شما هر چی بنویسی ما استفاده می کنیم.
امثال شما کم پیدا میشن که به زکات علمشون اهمیت بدن.

ali1388
17th September 2009, 08:21 PM
سهیل جان اگر در مورد کراس فایر توضیح می دهی ممنون می شوم با تشکر

ØÑтRдŁ§
18th September 2009, 12:29 AM
کراس فایر بستن 2 یا چند کارت گرافیک ati با هم هست! بهتر بگم کراسفایر اسم تکنولوژی هست که شرکت ati با استفاده از اون امکان استفاده بیش از یک کارت گرافیک را روی یک کامپیوتر فراهم کرد!
البته باید کارتها هم قابلیت کراسفایر با هم رو داشته باشن!
مادربورد هم باید ساپورت کنه!

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد