PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : من عصبانی هستم و ...

zoh_reh
18th January 2014, 12:30 AM
من عصبانی هستم و ...

من عصبانى هستم و از حضور در جمع، هراس دارم و از موفقيت در زندگى بيمناكم، مرا راهنمايى كنيد؟

بدون ترديد مسائل طرح شده در سؤال، با هم ارتباط دارند و عوامل گوناگونى دست به دست هم داده و موجب بروز اين مشكلات گرديده است. با شناسايى عوامل و برطرف كردن آنها، به تدريج همه اين مشكلات حل خواهد شد. به طور قطع، اضطراب و پايين بودن اعتماد به نفس، نقطه مشترك همه اين مشكلات است. خوشبختانه هم اضطراب را مى‏توان در حد اعتدال كنترل كرد و هم اعتماد به نفس را تقويت نمود. اندكى همّت، صبر و استقامت و به كارگيرى راه‏كارهاى توصيه شده، زمينه حل و درمان اين مشكلات را فراهم مى‏كند.

نكته مهمى كه در نخستين گام بايد مد نظر قرار دهيد، تغيير و اصلاح شناختى است كه نسبت به خود داريد. به عبارت ديگر، تصويرى كه از خود در ذهنتان ترسيم كرده ‏ايد، بايد اصلاح شود. خود را فردى كم ظرفيت، بى‏حوصله، ترسو و ناتوان فرض كرده‏ايد؛ در نتيجه زود از كوره در مى‏رويد و عصبانى مى ‏شويد و از حضور در جمع هراس داريد و درباره آينده خود بيمناكيد. بنابراين توصيه مى ‏شود از همين الان تصميم بگيريد به جاى فكر كردن به ناتوانى ‏ها و شكست‏ها، فقط به توانمندى‏ ها و نكات مثبت خود فكر كنيد و آنها را از لا به لاى افكار منفى خود بيرون بكشيد و روى آنها بينديشيد تا بتوانيد از آن جنبه ‏هاى مثبت، استفاده مناسب‏ترى ببريد. براى اين كار دفترچه يا ليستى تهيه كنيد و توانايى ‏هاى خود را - هر چند كوچك و معمولى - يادداشت و روزى دو بار آن را مرور كنيد و هر بار بكوشيد نكته مثبت ديگرى از توانمندى‏ هاى خود را كشف و به آن اضافه كنيد. با اين كار پس از يك هفته يا بيشتر، به روشنى در مى‏ يابيد كه آن‏قدر هم كه خودتان فكر مى ‏كنيد، ضعيف و ناتوان نيستيد و در مقايسه با ديگران چيزى كم نداريد. اگر باور كنيد و بفهميد كه ديگران نيز مثل شما هستند و شما از آنها چيزى كم نداريد، مشكل كمرويى تان نيز رفع مى ‏شود و ديگر از صحبت در جمع هراس نخواهيد داشت؛ زيرا همه ما از يك طبيعت مشترك بهره ‏منديم و از اين حيث هيچ كس نسبت به ديگرى برترى ندارد. بنابراين دليلى ندارد كسى خود را برتر از ما فرض كند و يا به حرف و سخن ما بخندد و ما را مسخره كند.

شايد علت اينكه از حضور در جمع واهمه داريد، اين باشد كه احتمالاً شما فكر مى‏كنيد همواره در معرض ديد و قضاوت ديگران هستيد و از واكنش ديگران نسبت به اعمال و گفتار خود نگران هستيد! حساسيت بيش از حد شما به نگاه و رفتار ديگران، موجب شده دچار كم‏رويى و هراس از جمع گرديد بايد بدانيد اين طور نيست كه ديگران به همه رفتارها و گفتارهاى شما دقت كنند؛ همان‏گونه كه خود شما نيز به تمامى رفتار، و گفتارهاى ديگران توجه نداريد. علاوه بر اين، بايد در زندگى راحت‏تر بود و از حساسيت‏ها كم كرد؛ آيا نديده‏ايد كسانى را كه در كلاس سؤال‏هاى پيش پا افتاده‏اى را مطرح مى‏كنند يا به پرسش معلم جواب نامناسب و غلط مى‏ دهند و از خنده اطرافيان هيچ ناراحت نمى ‏شوند؛ شما نيز از واكنش اطرافيان ناراحت نشويد و برايتان اهميتى نداشته باشد؛ بايد دل را به دريا بزنيد و سؤالات خود را همان موقع كه پيش مى‏آيد - بدون ترس و واهمه - مطرح كنيد. اوايل كمى سرخ مى ‏شويد و زبانتان گير مى‏ كند؛ ولى پس از چند بار ديگر مشكلى نخواهيد داشت. اگر هم ديگران از حرف شما بخندند، بكوشيد خودتان نيز همراه آنان بخنديد و از اينكه باعث شادى ديگران شده‏ايد، احساس شادمانى كنيد، و احساس شرم و نگرانى را از خود دور كنيد.

از آنجايى كه برخى از مشكلات رفتارى، ممكن است ناشى از مشكلات جسمانى باشد؛ از اين رو توصيه مى‏شود برنامه ‏اى منظم و مناسب براى تغذيه، خواب و فعاليت روزانه خود تنظيم كنيد. در برنامه خود نكات زير را رعايت كنيد:
1. به گونه‏ اى برنامه ‏ريزى كنيد كه هفت تا هشت ساعت خواب شما در بهترين و مناسب‏ترين ساعات خواب تأمين شود.

2. قبل از خواب، غذاى سبك بخوريد كه خواب راحت‏ترى داشته باشيد.

3. از تماشاى زياد و افراطى تلويزيون و گوش دادن به موسيقى و سر و صداى زياد بپرهيزيد و سعى كنيد محيط آرام و بى‏سر و صدا داشته باشيد.

4. هرگاه زمينه عصبانيت برايتان پيش مى‏ آيد، با عوض كردن محيط يا وضعيت خود، حالت آرامش را دوباره به خود برگردانيد ؛ مثلاً اگر در حالت ايستاده‏ايد، بنشينيد و اگر نشسته‏ايد، برخيزيد و يا بخوابيد. اگر در اتاق هستيد، بيرون برويد و دست و صورت خود را بشوييد يا وضو بگيريد. ذكر صلوات يا اذكار ديگر را به آرامى و متانت، پيش خود تكرار كنيد و شيطان را لعنت كنيد. نفس عميق بكشيد تا اكسيژن بيشترى به مغز شما برسد و.... با اين روش‏ها مى توانيد به راحتى عصبانيت خود را كنترل كنيد.

5. براى صبحانه حتماً از عسل، خرما، گردو و يا مغز پسته، همراه با كره يا پنير استفاده كنيد.

6. از خوردن ترشى بپرهيزيد يا حتى‏ الامكان هنگامى كه غضبناك و عصبانى هستيد ترشى نخوريد و در اوقات ديگر نيز كمتر ترشى مصرف كنيد.

7. در روز دو ليوان آب ميوه ميل كنيد و از مايعات زيادترى استفاده كنيد.

8. از انگور، خيار و گوجه فرنگى - كه ميوه‏ هاى نشاط آور و آرام بخشى هستند - بيشتر استفاده كنيد.

9. سبزى جعفرى، نشاط آور است. اسفناج و ماست نيز مى‏تواند غذايى خوب و سبك باشد.

10. ورزش و تحرك همراه با نفس‏هاى عميق را در روز حتماً انجام دهيد.

11. تفريح و استراحت و رفتن به خارج از شهر، براى شما لازم است. اگر هفته‏اى يك بار به خارج از شهر رفته و در يك چمن‏زار - بدون جوراب - كف پاى خود را روى چمن بگذاريد و چند قدمى راه برويد، احساس آرامش و نشاط خواهيد كرد.

12. استحمام يك روز در ميان و پوشيدن لباس پاكيزه و مناسب (نه لباس چسبان و تنگ) را نيز فراموش نكنيد.

مطمئن باشيد اگر به طورى جدى و مستمر به اين راه‏كارها عمل كنيد، نتايج ثمربخش آن را شاهد خواهيد بود و تغييرات اساسى در افكار، رفتار و حالات روحى شما رخ خواهد داد.

http://www.moshavereh.porsemani.ir

baroni
24th February 2014, 10:35 PM
باسلام وخسته نباشین از مشاوره زباتون ممنون

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد