PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : باحجابها ، بد حجابها ، بی حجابها

محسن مهابادی زاده
26th October 2013, 05:58 PM
درووود

من شخصا به سه نوع دسته بندی درباره حجاب معتقدم و فکر نمیکنم دسته دیگه ای هم وجود داشته باشه ( به غیر از عریان ها که اصلا مد نظر من نیست).

1- با حجابها : خب این قشرکه تکلیفشون مشخصه و بخشی از ارایه کنندگان امنیت و بهداشت روانی در جامعه هستن...

2- بد حجابها : قشری که نه حجاب کامل دارن و نه کاملا بی حجابن...یه چیزی شبیه برزخ

3- بی حجابها : منظور کسانی هستن که از پوشش عادی و معمولی در سطح روابط خانوادگی و اجتماعی ( در کشورهای دیگه) استفاده میکنن والبته به نظرم تاثیر خنثی دارن...اگه آرامش ندن حداقل آرامش روهم از کسی صلب نمیکنن

اما من منظورم قشر بد حجابه که در تمام نقاط دنیا و در تمام کشورها حضور دارن و با پوشیدن لباسهایی با رنگها و طرحهای خاص ، سعی در جلب توجه مردم و تحریک حس کنجکاوی و شهوت بینندگان رو دارن( مراسمات خاص ، کازینوها و...) ...این دسته قوی ترین ضربات رو به امنیت و بهداشت روانی جامعه میزنن حتی در قلب اروپا و و نیز امریکا و جالبه در برررسی که از فیلمهای مستند برخی ازکشورهای اروپایی و امریکایی داشتم ( البته نه ازطریق تلویزیون یا ماهواره ، بلکه منابع خاصی در اختیار داشتم) این بود که این قشر با این نوع پوشش وقتی وارد اجتماع و یا محل کار میشن ، توجه همه رو از زن ومرد به خودشون جلب میکنن و اونها رو هیچکس به عنوان انسان با فرهنگ و با شخصیت نمیپذیره و حتی بهشون تذکر هم میدن مخصوصا خانمها...

از طرف دیگه من تاحالا در هیچ برنامه ی بدون سانسور هم ندیدم که آقایان یا خانمها در هر جایی لباس غیر مناسب بپوشن ( در اروپا و امریکا)بلکه دقیقا برای خودشون تعریف کردن که هر لباس و هرنوع آرایشی جای خاص خودش رو داره و کسی که ازاین چهارچوب خارج بشه به چشم یک انسان شهوتران و یا به لحاظ اخلاقی مشکل دار نگاه میکنن و نه انسان زیبا و با فرهنگ و با شخصیت

محسن مهابادی زاده
26th October 2013, 07:37 PM
ای بابا دوباره باید قاطی کنم ؟؟؟!!!!

یعنی این موضوع اینقدر بی اهمیته ؟؟؟

پس این همه تاپیک و جنجال و حرف وحدیث به خاطر پیدا کردن زیربغل ماره ؟؟؟؟

محسن مهابادی زاده
27th October 2013, 06:52 PM
حالا سوال من اینه :

چرا یک عده ای ، بدون توجه به خیلی از پیامهای معنی دار لباس و آرایش خودشون ، به اجتماع وارد میشن و یا لباس و آرایش فضای عمومی رو با لباس و

آرایش مجالس خصوصی و حتی منزل ، فرقی براش قائل نیستن ؟؟؟؟!!!!

elinaaa
27th October 2013, 06:59 PM
ای بابا دوباره باید قاطی کنم ؟؟؟!!!!

یعنی این موضوع اینقدر بی اهمیته ؟؟؟

پس این همه تاپیک و جنجال و حرف وحدیث به خاطر پیدا کردن زیربغل ماره ؟؟؟؟

جالبه کلا جز هر دسته ای که باشی مجبوری یه سری مسائلو تحمل کنی مخصوصا حرفا و نگاههای دیگران...با حجابش یه جور و بدحجاب و بیحجاب هم یه جور دیگه...در ظاهر اکثرا طرفدار حجاب هستن ولی در واقعیت کمتر دیده میشه...این واقعیت که میگم شامل همه جا میشه؛خیابون.دانشگاه.محل کار, تو جشن و مهمونی و هرجایی....
حالا اینجا میخوایم از حجاب طرفداری کنیم؟

elinaaa
27th October 2013, 07:03 PM
حالا سوال من اینه :

چرا یک عده ای ، بدون توجه به خیلی از پیامهای معنی دار لباس و آرایش خودشون ، به اجتماع وارد میشن و یا لباس و آرایش فضای عمومی رو با لباس و

چون فضای عمومی اینو میطلبه...فکر میکنین چند درصد افراد با این موضوع مشکل دارن؟زیاد یا کم؟

*خانم معلم *
27th October 2013, 07:05 PM
حالا اینجا میخوایم از حجاب طرفداری کنیم؟

اگه پیام محتوا رو درست متوجه شده باشم به نظر میاد قراره برای داشتن حجاب معمولی فرهنگ سازی بشه نه این که با بی حجابی و بدحجابی مبارزه بشه [tafakor]

محسن مهابادی زاده
27th October 2013, 07:07 PM
مجبوری یه سری مسائلو تحمل کنی مخصوصا حرفا و نگاههای دیگران

فقط دزد ها هستن که به دیوار کشی و حصار کشی حریم منزل مردم اعتراض دارن وهمیشه حرف و کنایه دارن...وگرنه خونه ای که حریم و دیوار و حصار نداشته باشه ، هیچ دزدی بهش اعتراض نداره و حرف هم نمیزنه

محسن مهابادی زاده
27th October 2013, 07:09 PM
حجاب معمولی

به نظرم منظور شما اعتدال گرایی بود .درسته ؟؟؟

elinaaa
27th October 2013, 07:11 PM
اگه پیام محتوا رو درست متوجه شده باشم به نظر میاد قراره برای داشتن حجاب معمولی فرهنگ سازی بشه نه این که با بی حجابی و بدحجابی مبارزه بشه [tafakor]

این بد نیست که فرهنگ سازی بشه ولی راهش مهمه...حجاب حجابه معمولی و غیر معمولی نداره

elinaaa
27th October 2013, 07:16 PM
فقط دزد ها هستن که به دیوار کشی و حصار کشی حریم منزل مردم اعتراض دارن وهمیشه حرف و کنایه دارن...وگرنه خونه ای که حریم و دیوار و حصار نداشته باشه ، هیچ دزدی بهش اعتراض نداره و حرف هم نمیزنه

من واقعیتو گفتم.....به هرحال این حرفا و نگاهها رو برخی افراد موثره

محسن مهابادی زاده
27th October 2013, 07:20 PM

بله حق باشماست ...حالا به نظر شما چرا یک عده ای ، بدون توجه به خیلی از پیامهای معنی دار لباس و آرایش خودشون ، به اجتماع وارد میشن و یا لباس و آرایش فضای عمومی رو با لباس و

ارگان
27th October 2013, 07:40 PM
بله حق باشماست ...حالا به نظر شما چرا یک عده ای ، بدون توجه به خیلی از پیامهای معنی دار لباس و آرایش خودشون ، به اجتماع وارد میشن و یا لباس و آرایش فضای عمومی رو با لباس و

با سلام خدمت شما دوست عزیز
به نظر بر میگرده به چندین ریشه
یکی اینکه طرف تو خانواده مورد توجه نیست و با اینکار میخواد بینه دیگران جلوه توجه کنه و کمبود توجه خودشو اینطوری ارضا کنه
و یکیم اینکه وقتی کسی اینطوری میاد و میبینه مورد تشویق دیگران قرار میگیره خوب فکر میکنه این راه درسته
تو جمعی بودم بعد یکی داشت از یه خانومه دیگه تعریف میکرد که میگفت ایشون باکلاس بود نمیدونم سیگارچی گوشه لبش بودو بوی ادکلنش فلان بودو رنگ رژش اینطوری بود
خوب وقتی سیگارو رژ لب بشه شاخصه کلاسه طرف خوب معلومه چی میشه دیگه!!

elinaaa
27th October 2013, 07:41 PM

ببینید من اینجا دارم نظر شخصیمو میدم و اون چیزی که دارم میبینم....تو پست قبلی یه دلیلو گفتم و اون جوی هست که تو جامعه وجود داره و خوب مسلما مردم همونطور که باهم در ارتباط هستن از هم تاثیر میگیرن...وقتی با این لباس و آرایشی که شما میگید تو یه جمعی وارد میشید و شمارو نسبت به یه آدم باحجاب بیشتر تحویل میگیرن خوب چی میشه!
البته این چیزی که دارم میگم بستگی به شخصیت افراد داره که چقدر رضایت دیگران از اونها براشون مهمه...یا اصلا افرادی هستن که با اصل حجاب مشکل دارن و اصلا به این مسائل اهمیتی نمیدن و فقط ظاهر و زیبایی خودشون براشون مهمه.......

محسن مهابادی زاده
27th October 2013, 08:09 PM
یکی اینکه طرف تو خانواده مورد توجه نیست و با اینکار میخواد بینه دیگران جلوه توجه کنه و کمبود توجه خودشو اینطوری ارضا کنه
و یکیم اینکه وقتی کسی اینطوری میاد و میبینه مورد تشویق دیگران قرار میگیره خوب فکر میکنه این راه درسته
تو جمعی بودم بعد یکی داشت از یه خانومه دیگه تعریف میکرد که میگفت ایشون باکلاس بود نمیدونم سیگارچی گوشه لبش بودو بوی ادکلنش فلان بودو رنگ رژش اینطوری بود
خوب وقتی سیگارو رژ لب بشه شاخصه کلاسه طرف خوب معلومه چی میشه دیگه!!

درود بر شما به نکته خوبی اشاره کردی...(خود کم بینی شخصیتی)

.وقتی با این لباس و آرایشی که شما میگید تو یه جمعی وارد میشید و شمارو نسبت به یه آدم باحجاب بیشتر تحویل میگیرن خوب چی میشه!
البته این چیزی که دارم میگم بستگی به شخصیت افراد داره که چقدر رضایت دیگران از اونها براشون مهمه...یا اصلا افرادی هستن که با اصل حجاب مشکل دارن و اصلا به این مسائل اهمیتی نمیدن و فقط ظاهر و زیبایی خودشون براشون مهمه.......

درود بر شما نظر شما هم متین و درست....(نیاز به احترام در مورد اول و یا اعتماد به نفس کاذب در مورد دوم)

توقع داشتم توسط بچه های روانشناس این موضوع تحلیل بشه که متاسفانه اصلا شرکت نکردن و جای گلایه داره ولی با نظرات دوستان به موارد بسیار خوبی رسیدم و ازشون سپاسگزارم و همچنان منتظر نظرات خوبتون هستم

kamanabroo
27th October 2013, 09:07 PM
سلام بر جناب نیما ماهان عزیز

ممنونم از ایجاد بحث.

همونطور که دوستان گفتند نسبت به بد حجابها عوامل مختلفی هست که موجب میشه این نوع پوشش رو انتخاب کنند

اما اکثرا به دینداری و مسلمان بودن خودشون هم اعتقاد دارند. در اینجا میشه فهمید که خیلی از کسانی که بد حجاب هستند از روی عمد یا جلب توجه و یا هرزگی این کار رو نمی کنن بلکه واقعا تصور می کنند که خیلی خوب و یا خوب دارند حجاب خودشون رو رعایت می کنند و اون مقداری که پوشیده نیست مشکلی نداره.

من فکر می کنم باید طرز فکر و نوع نگاه ما به پوشش, درست بشه. وقتی ما پوشش درست حرف می زنیم از یک اعتقاد حرف می زنیم که پشت اون مبانی دینی هست. نه یک اظهار نظر شخصی و ..

اگه با تمام کسانی که بد حجاب هستن صحبت بشه و واقع قضیه براشون روشن بشه شما می بینید خیلی هاشون قبول می کنن اما چون از ابتدا اینجوری ظاهر شدن دیگه روشون نمیشه که حجاب رو خوب رعایت کنند. (البته خیلی ها هم هستن که بدون توجه به حرف دیگران کار درست رو انجام می دن)

در کل خوبه که (همانطور که تا الان تو این تاپیک اینجوری بوده) ظاهر رو ربط به بدی یا خوبی ندادیم. و داریم بحث می کنیم که چرا و چکونه میشه فکر کرد و عمل کرد..

ممنونم

the majestic
27th October 2013, 09:39 PM

سلام

اتفاقا" به نظر من هرشخصي خودش سرش به سنگه مي خوره ! اين حرفا و نگاه ها آدم رو به لجبازي وا مي داره! اصلا" حركت جالبي نيست[hoshdar]

آدم كه با اين كارا متحول نمي شه كه![khabalood]

علائدین
28th October 2013, 08:09 AM
3- بی حجابها : منظور کسانی هستن که از پوشش عادی و معمولی در سطح روابط خانوادگی و اجتماعی ( در کشورهای دیگه) استفاده میکنن والبته به نظرم تاثیر خنثی دارن...اگه آرامش ندن حداقل آرامش روهم از کسی صلب نمیکنن

تعریفتون از بی حجاب ها کاملا غلط و برعکسه..!

کسانی هستند که هم آرامش جامعه رو سلب می کنند!

اصلا هم تاثیر خنثی ندارند

مدام به تحریک و جذب نامشروع مردان به سمت خودشون مشغول هستند و زندگی رو در خود آرایی و بی بند و باری می بینن

سلب آرامش یه جامعه این نیست که من هر جور می خوام میگردم و با کسی کاری ندارم

همون بدحجابی و بی حجابی هر دو امنیت اخلاقی یک جامعه رو از بین می برند و سلب می کنند

موفق باشید

محسن مهابادی زاده
28th October 2013, 03:34 PM
تعریفتون از بی حجاب ها کاملا غلط و برعکسه..!

کسانی هستند که هم آرامش جامعه رو سلب می کنند!

اصلا هم تاثیر خنثی ندارند

مدام به تحریک و جذب نامشروع مردان به سمت خودشون مشغول هستند و زندگی رو در خود آرایی و بی بند و باری می بینن

سلب آرامش یه جامعه این نیست که من هر جور می خوام میگردم و با کسی کاری ندارم

همون بدحجابی و بی حجابی هر دو امنیت اخلاقی یک جامعه رو از بین می برند و سلب می کنند

موفق باشید

به نظر شما بدحجاب كه لباس خاص و آرايش خاص داره و در ضمير افراد تاثير ميذاره و حس كنجكاوي و شهوت اطرافيان رو هدف گرفته با كسي كه لباس تحريک كننده و آرايش معنا دار نداره هيچ فرقي ندارن ؟ بنده در اين تاپيك قصد دارم اثرات به مراتب مخرب تر بدحجابي رو نسبت به بي حجابي ساده مطرح كنم ؛ بيشتر به مطالعات مستند جامعه شناسي و روانشناسي بپردازيد ؛ مطالب ذكر شده توسط بنده مستند به تحقيقات ميداني و مستندات واقعی جامعه شناسيت ؛

نارون1
28th October 2013, 10:03 PM
به نظر شما بدحجاب كه لباس خاص و آرايش خاص داره و در ضمير افراد تاثير ميذاره و حس كنجكاوي و شهوت اطرافيان رو هدف گرفته با كسي كه لباس تحريک كننده و آرايش معنا دار نداره هيچ فرقي ندارن ؟ بنده در اين تاپيك قصد دارم اثرات به مراتب مخرب تر بدحجابي رو نسبت به بي حجابي ساده مطرح كنم ؛ بيشتر به مطالعات مستند جامعه شناسي و روانشناسي بپردازيد ؛ مطالب ذكر شده توسط بنده مستند به تحقيقات ميداني و مستندات واقعی جامعه شناسيت ؛

سلام

ممنون از ايجاد بحث , از اقاي كمان ابرو و ساير دوستان تشكر ميكنم

من از ابتدا اين سوال تو ذهنم بود , تعريف شما از بي حجاب و بدحجاب چيه?

ايا بي حجابي بهتر از بدحجابي هست ? ايا حد و مرزي وجود دارد?

مسايل عقيدتي و فرهنگي رو چطور تلفيق ميكنين?

ايا فقط بايد به دو سر خط توجه كنيم و حد مياني وجود ندارد و سياه و سفيد هست?

اين سوالات از همه دوستان عزيز مي باشد

ممنون از پاسخهاي شما [golrooz]

zoh_reh
28th October 2013, 10:14 PM
سلام

تعریف حجاب از نظر دینی و مذهبی که واضحه،از نظر عرف هم معمولا حدی همیشه ارزش و خارج از آن ضد ارزش هست.

بنابراین با این تعاریف به نظر من محیط مختلط به هر دلیل ، محل کار، خیابون، .....

باید یه جوری باشه که افراد بصورت دو انسان دیده بشن،

یعنی دو انسان در جایگاههای مختلف شغلی یا هر چیز دیگه در این زمان با هم هستند،

وقتی بی حجابی یا ارایش و اینا پیش بیاد در واقع شخص داره جنسیت خودشو رو هم مطرح می کنه و اینجا دچار خود نمایشی میشه،

بعلت تکرار زیاد در جامعه قباحت قضیه از بین میره و ضد ارزش میشه ارزش، بقول دوستان شاید خودش ندونه داره چیکار میکنه، در هر صورت آسیب رو به جامعه میزنه.

kamanabroo
30th October 2013, 09:40 PM
سلام

ممنون از ايجاد بحث , از اقاي كمان ابرو و ساير دوستان تشكر ميكنم

من از ابتدا اين سوال تو ذهنم بود , تعريف شما از بي حجاب و بدحجاب چيه?

ايا بي حجابي بهتر از بدحجابي هست ? ايا حد و مرزي وجود دارد?

مسايل عقيدتي و فرهنگي رو چطور تلفيق ميكنين?

ايا فقط بايد به دو سر خط توجه كنيم و حد مياني وجود ندارد و سياه و سفيد هست?

اين سوالات از همه دوستان عزيز مي باشد

ممنون از پاسخهاي شما [golrooz]

سلام

همچنین بنده از حضور و مطرح کردن سوال تشکر می کنم.

همانطور که همگار گرامیzoh_reh (http://www.njavan.com/forum/member.php?302464-zoh_reh)
بیان کردند حجاب از نظر دین تعریف شده و در آن هیچ شک و شبهه ای نیست.

برای روشن شدن معنای بی حجاب و بد حجاب باید تعریف حجاب رو از نظر دین دانست:

طبق آیات و روایات مقدار واجب برای رعایت حجاب: پوشیدن تمام بدن به جز صورت و دستها تا مچ لازم می باشد. و همچنین لباس زینتی و آرایش برای غیر محارم حرام است.

و اینکه این حجاب به چه پوششی باشد طبق این آیه کریمه پیشنهاد قرآن جلباب (پوششی بلند و گشاد به حدی که برآمدگی های بدن را بپوشاند) می باشد. (آیه ۵۹-۶۰ سوره احزاب) و مسلما رعایت این حجاب هم با چادر و بدون چادر امکان پذیر است.

با توجه به این تعریف، هر کسی که مقداری از این حجاب را رعایت کند و مقداری از آن را رعایت نکند، بد حجاب می باشد. و خود بد حجابی کم و زیاد دارد که وقتی این بد حجابی به اندازه ای زیاد شود که بدون یا نبودن آن خیلی تاثیری در ظاهر ندارد به بی حجابی منجر می شود.

کمترین مرتبه بی حجابی , بالاترین حد بد حجابی است.

------------
مسلما عرف و فرهنگ هر جایی در نوع این پوشش می تواند تاثیر گذار باشد. مثلا پوشش خوب و کامل اما بدون چادر که می توان به آن باحجاب گفت، درفرهنگ ایرانی و کشورهای عربی متفاوت است.

آیا حدوسطی برای حجاب وجود دارد؟

باتوجه به تعریفی که از حجاب گفته شد حداقل حجاب واجب اینست که تمام بدن پوشیده باشد به جز صورت و دستها تا مچ، و زینت و آرایش جانبی هم در کار نباشد. حال این حداقل را باهر نوع پوششی با توجه به تلفیق فرهنگ محلی و شهری و فرهنگ دینی ایجاد کرد مشکلی در آن نیست. و مسلما فرهنگ های محلی و بومی هر منطقه با مناطق دیگر فرق دارد.

و حد بالای رعایت حجاب این است که پوشش با چادر و کامل که به هیچ وجه بدن نما نیست و دور از هرگونه جلب توجه و زینت و آرایش هست، می باشد.

محجبه بودن بین این حداقل و حد اکثر را می توان حد وسط رعایت حجاب دانست.

---------
باور نادرست:
آنچه که می توان از آن به باور نادرست نام برد اینست که بد حجابی حداقلی را با حد وسط با حجابی اشتباه بگیریم.
در واقع هر پوششی که از حداقل حجاب واجب کمتر باشد بد حجاب می باشد . و هر پوششی که بین حداقل حجاب واجب و حداکثر آن می باشد را می توان حد وسط باحجابی دانست.

--------
تمام این مسائل نسبت به رعایت ظاهر بود اما حجاب فقط در رعایت ظاهر نیست و موارد دیگری را هم شامل می شود. اما چون بحث درباره ظاهر بود به همین اندازه اکتفا کردم.

"مهدی"
30th October 2013, 09:48 PM
لا اکراه فی الدین....

هر کسی در دین و شریعت آزاده و در هیچ جای دنیا نیز حجاب اجباری نیست!

zoh_reh
30th October 2013, 09:57 PM
لا اکراه فی الدین....

با اجازه کارشناس مذهبی

آقا مهدی لا اکراه فی الدین... رو درست معنی نمی کنین.

وارد شدن به دین اجبار نیست، ولی وقتی وارد شدی اطاعت از مقرراتش براتون اجبار و اجبه.

قبلا مثالشو گفتم وارد شدن به سایت نخبگان اجباری نیست، ولی

کسیکه کاربر سایت شد باید تابع مقررات این سایت باشه.

من موفق به گشتن کل دنیا نشدم ولی اینو مطمئنم هر دینی و هر جامعه ای برای خودش مقرراتی داره و اطاعت از اون واجبه.

موفق باشین.

"مهدی"
30th October 2013, 10:09 PM
با اجازه کارشناس مذهبی

وارد شدن به دین اجبار نیست، ولی وقتی وارد شدی اطاعت از مقرراتش براتون اجبار و اجبه.

من موفق به گشتن کل دنیا نشدم ولی اینو مطمئنم هر دینی و هر جامعه ای برای خودش مقرراتی داره و اطاعت از اون واجبه.

موفق باشین.

اشخاص بدحجاب در اکثر موارد وارد دین نشدن بانو!

بلکه دین رو از اولیا خودشون به ارث بردن که کار پسندیده ای نیست.

kamanabroo
30th October 2013, 10:21 PM
لا اکراه فی الدین....

با اجازه کارشناس مذهبی

موفق باشین.

حق با خانم zoh_reh است.

متاسفانه از آیه "لا اکراه فی الدین" سوء استفاده های زیادی شده در عین حالی که از ابتدا هم منظور قرآن از این آیه در روایات بیان شده و جای هیچ شک و شبهه ای نیست.

اما کسانی که نمی خواهند قید و بندی داشته باشند از این آیه سوء استفاده می کنند.

من فقط یک جواب می تونم به همه کسانی که از این آیه عمدا برداشت نادرست می کنن داشته باشم:

همانطور که شما فکر می کنید در رفتار آزادی دارید، طبق اعتقاد شما دیگران هم این حق را دارند که در رفتار آزاد باشند، و این آزادی دیگران می تواند منجر به خسارتی بزرگ (اخلاقی برای شما و اطرافیان شما ) باشد.

الان دیگه بچه ها هم می دانند که برای یک مهد کودک قانون نیاز هست و هر کسی هر کاری که به فکرش می رسد و هر جور که می خواد باشد، نمی تواند رفتار کند..

کسانی که از دین فرار می کنند گرفتار قانون ها و بدعت های انسانها می شوند و همان سختی را تحمل می کنند و چه بسا بیشتر و دور از عدالت.. اما هیچ رستگاری را به دنبال ندارند...

-------------
نسبت به حرف آقا مهدی هم که گفتند افراد بد حجاب در اکثر موارد وارد دین نشده اند...
باید بگم این نظر شخصی شماست و نظر دین با نظر و نگاه شما کاملا متفاوت است.

zoh_reh
30th October 2013, 10:23 PM

آمار شما نمیتونه راجع به صد در صد بد حجابا باشه،

تصمیم ناپسند یه عده که نمیتونه اصل رو تغییر بده.

طرف تصمیم گرفته هم کیش آبا و اجدادی باشه، یا نباشه بالاخره؟ باید تکلیف خودشو حداقل روشن کنه.
اگر هم قصد تغییر دین و مذهب داره ، تو این کشور یه حد و حدودی تعریف شده، باید مطیع باشه خب.

وارد دین هستند و متاسفانه اونجائیا رو که نمی پسندن ساختار شکنی می کنن و از توجیهات استفاده می کنن.

تا چند روز دیگه به تاسوعا و عاشورا مونده ، افرادی که به اسم عزاداری امام حسین، نذری میدن، اشک می ریزن، ولی حد حجاب رو خودشون تعریف کردن(بدحجابن) رو تو کدوم دسته قرار میدین؟

"مهدی"
30th October 2013, 10:34 PM
حق با خانم zoh_reh است.

متاسفانه از آیه "لا اکراه فی الدین" سوء استفاده های زیادی شده در عین حالی که از ابتدا هم منظور قرآن از این آیه در روایات بیان شده و جای هیچ شک و شبهه ای نیست.

اما کسانی که نمی خواهند قید و بندی داشته باشند از این آیه سوء استفاده می کنند.

من فقط یک جواب می تونم به همه کسانی که از این آیه عمدا برداشت نادرست می کنن داشته باشم:

همانطور که شما فکر می کنید در رفتار آزادی دارید، طبق اعتقاد شما دیگران هم این حق را دارند که در رفتار آزاد باشند، و این آزادی دیگران می تواند منجر به خسارتی بزرگ (اخلاقی برای شما و اطرافیان شما ) باشد.

الان دیگه بچه ها هم می دانند که برای یک مهد کودک قانون نیاز هست و هر کسی هر کاری که به فکرش می رسد و هر جور که می خواد باشد، نمی تواند رفتار کند..

کسانی که از دین فرار می کنند گرفتار قانون ها و بدعت های انسانها می شوند و همان سختی را تحمل می کنند و چه بسا بیشتر و دور از عدالت.. اما هیچ رستگاری را به دنبال ندارند...

-------------
نسبت به حرف آقا مهدی هم که گفتند افراد بد حجاب در اکثر موارد وارد دین نشده اند...
باید بگم این نظر شخصی شماست و نظر دین با نظر و نگاه شما کاملا متفاوت است.

البته نظر شخصی بنده دخالتی در سخنانم نداشته و ندارد. کسی که دینی را بپذیرد مسلما با چارچوب هاش هم کنار میاد و در غیر این صورت اون شخص دین مشخصی نداره عزیز!
برداشت نادرستی وجود نداره عزیز؛ هر کسی در شریعت خود آزاده. لطفا برداشت اشتباه نکنید. وقتی صحبت از خسارت میشه سرپیچی از قانون هم شاملش میشه که زیان به دیگران هیچ ربطی به آزادی نداره جناب.

طرف تصمیم گرفته هم کیش آبا و اجدادی باشه، یا نباشه بالاخره؟ باید تکلیف خودشو حداقل روشن کنه.
اگر هم قصد تغییر دین و مذهب داره ، تو این کشور یه حد و حدودی تعریف شده، باید مطیع باشه خب.

وارد دین هستند و متاسفانه اونجائیا رو که نمی پسندن ساختار شکنی می کنن و از توجیهات استفاده می کنن.

تا چند روز دیگه به تاسوعا و عاشورا مونده ، افرادی که به اسم عزاداری امام حسین، نذری میدن، اشک می ریزن، ولی حد حجاب رو خودشون تعریف کردن(بدحجابن) رو تو کدوم دسته قرار میدین؟

بنده آماری ارائه ندادم بانو! و فقط گفتم اکثر افراد و دلیلش هم گفتم.

قانون چی میگه؟ اصلا قانون رو کی میگه؟ خداوند گفته هر کسی در شریعت خودش آزاده و میتونه هر دینی داشته باشه ولی اگر بالفرض کسی الان از اسلام دین خودش رو به مسیحیت تغییر بده چه حکمی داره؟ (خودتون بهتر از من میدونید)

kamanabroo
30th October 2013, 10:49 PM
البته نظر شخصی بنده دخالتی در سخنانم نداشته و ندارد. کسی که دینی را بپذیرد مسلما با چارچوب هاش هم کنار میاد و در غیر این صورت اون شخص دین مشخصی نداره عزیز!
برداشت نادرستی وجود نداره عزیز؛ هر کسی در شریعت خود آزاده. لطفا برداشت اشتباه نکنید. وقتی صحبت از خسارت میشه سرپیچی از قانون هم شاملش میشه که زیان به دیگران هیچ ربطی به آزادی نداره جناب.

بنده آماری ارائه ندادم بانو! و فقط گفتم اکثر افراد و دلیلش هم گفتم.

قانون چی میگه؟ اصلا قانون رو کی میگه؟ خداوند گفته هر کسی در شریعت خودش آزاده و میتونه هر دینی داشته باشه ولی اگر بالفرض کسی الان از اسلام دین خودش رو به مسیحیت تغییر بده چه حکمی داره؟ (خودتون بهتر از من میدونید)

علیرغم اینکه شما می گویید نظر شخصی شما دخالتی ندارد...اما متاسفانه دارد! (البته نظر شخصی هر کسی برای خودش محترم است)

احکام دین خیلی دقیق تر از اینست که با یک تفکر شخصی بخواهیم مقایسه اش کنیم و نظر بدهیم.

علت اینکه شما دارید نظرشخصی میدهید اینست:
نگاه دین به این اشخاص نگاه بی دینی و نامسلمانی نیست بلکه نگاه غفلت و بی توجهی است که یکی از عوارض دنیا زدگی است و راههایی برای اصلاح و تبیین و فهمیدن و .. وجود دارد که کاملا ابعاد آن در دین مطرح و بازگو شده است. اکثر کسانی که مثلا بد حجاب هستند ( چون بحث روی حجاب است این مثال رو میزنم) از مسلمان بودن خود ناراضی نیستند! و وقتی شما به آنها نامسلمان و .. بگویید مسلما ناراحت می شوند که چرا ما به یک حرکت آنها را از مسلمانی و .. خارج می کنیم . اکثر آنان عمل خود را منافات با مسلمانی نمی دانند، (به هر دلیل ) که باید راه درست دین شناسی و احکام و .. برای آنان بازگو شود و با مدارا با آنها برخورد شود.

تشریع امر به معروف و نهی از منکر در فروعات دین اسلام علاوه بر این که موید حرف ماست، بیانگر این است که هر کسی که وارد دین می شود اگر از روی غفلت و ندانستن احکام و .. مرتکب امری شد که خلاف دستورات دین است باید او را توجه داد (البته از راه درستش. لطفا بحث رو به سیاست اجرایی نکشونید )

هر شخصی اگر حتی اظهار نظر شخصی هم دارد که برای خودش محترم است، می تواند نسبت به خودش حرفی بزند و عواقب حرف خود را هم بپذیرد.

این بحث تکراریه چندین بار در همین سایت گفتگو کردم اما باز خلاصه می گم:
حتی نامسلمانانی (اهل کتاب) که در سرزمین مسلمانان زندگی می کنند باید با قوانین اجتماعی مسلمانان زندگی کنند. (که خیلی مفصل است و در این تاپیک جای بحث از آن نیست)

شما ببینید آن کسانی که دم از آزادی عقیده می زنند، اگر واقعا به اعتقاد خودشون باور دارند پس لزومی ندارد که به عقیده مسلمانان متعرض شوند! چون قائل به آزادی هستند اما متاسفانه همین سردم داران آزادی کسانی هستند که با اصل اسلام و احکام آن مشکل دارند.

در مورد شریعت که توضیح دادم اما شما همچنان بر عقیده شخصی خودتون پایبند هستید.

اما در مورد اینکه آزادی منجر به خسارت خواهد شد: این یه قضیه منطقی هست که وقتی من برای خودم ازادی می پسندم و اعتقاد به آزادی دارم بدون اینکه به هتک حریم دیگران ( حتی حریم اخلاقی) توجهی کرده باشم، دیگران هم می توانند همین آزادی را برای خودشون تصور کنند و در این آزادی خودشون برای من در اجتماع مشکل ایجاد کنند با رفتار و کردار آزادمنشانه ای که دارند! که نمی خوام ابعادش رو باز کنم و خیلی صریح در این مورد حرف بزنم.

"مهدی"
30th October 2013, 11:03 PM
علیرغم اینکه شما می گویید نظر شخصی شما دخالتی ندارد...اما متاسفانه دارد! (البته نظر شخصی هر کسی برای خودش محترم است)

احکام دین خیلی دقیق تر از اینست که با یک تفکر شخصی بخواهیم مقایسه اش کنیم و نظر بدهیم.

علت اینکه شما دارید نظرشخصی میدهید اینست:
نگاه دین به این اشخاص نگاه بی دینی و نامسلمانی نیست بلکه نگاه غفلت و بی توجهی است که یکی از عوارض دنیا زدگی است و راههایی برای اصلاح و تبیین و فهمیدن و .. وجود دارد که کاملا ابعاد آن در دین مطرح و بازگو شده است. اکثر کسانی که مثلا بد حجاب هستند ( چون بحث روی حجاب است این مثال رو میزنم) از مسلمان بودن خود ناراضی نیستند! و وقتی شما به آنها نامسلمان و .. بگویید مسلما ناراحت می شوند که چرا ما به یک حرکت آنها را از مسلمانی و .. خارج می کنیم . اکثر آنان عمل خود را منافات با مسلمانی نمی دانند، (به هر دلیل ) که باید راه درست دین شناسی و احکام و .. برای آنان بازگو شود و با مدارا با آنها برخورد شود.

تشریع امر به معروف و نهی از منکر در فروعات دین اسلام بیانگر این است که هر کسی که وارد دین می شود اگر از روی غفلت و ندانستن احکام و .. مرتکب امری شد که خلاف دستورات دین است باید او را توجه داد (البته از راه درستش. لطفا بحث رو به سیاست اجرایی نکشونید )

هر شخصی اگر حتی اظهار نظر شخصی هم دارد که برای خودش محترم است، می تواند نسبت به خودش حرفی بزند و عواقب حرف خود را هم بپذیرد.

حتی نامسلمانانی (اهل کتاب) که در سرزمین مسلمانان زندگی می کنند باید با قوانین اجتماعی مسلمانان زندگی کنند. (که خیلی مفصل است و در این تاپیک جای بحث از آن نیست)

شما ببینید آن کسانی که دم از آزادی عقیده می زنند، اگر واقعا به اعتقاد خودشون باور دارند پس لزومی ندارد که به عقیده مسلمانان متعرض شوند! چون قائل به آزادی هستند اما متاسفانه همین سردم داران آزادی کسانی هستند که با اصل اسلام و احکام آن مشکل دارند.

یعنی به عقیده شما کسی که حجابش رو رعایت نمیکنه آگاه نیستش که خلافه دینشه؟ اگر اینطور فکر کنید و ما هم به عقلمون رجوع کنیم ایشون چه مسلمونیه که ابتدائی ترین احکام دینش رو نمیدونه؟ و اگر هم میدونه و عمل نمیکنه که اصلا بهتر که مسلمون نباشه!

اینچور اسلام؛ اسلام اسمی هست و در عمل هیچی نیست. مثل خیلی از چیزهای دیگه مثل بانکداری اسلامی که چرت ترین نوع بانکداری در جهان است چون بدرستی اجرا نمیشود.

این موضوعات همه به هم مربوط هستند و من وقت بسط دادن بهشون رو ندارم.

اتفاقا باید به شیوه اجرایی دقت بشه؛ چرا جاهایی که ضعف داریم رو نباید بررسی کنیم؟ حجاب زوری هرگز عملی نمیشه و شما نمیتونین به زور چادر سر کسی کنین! (گشت چرت ارشاد)

این که بنده از لفظ چرت استفاده میکنم به دلیل این نیست که عقیده شخصی خودم رو ابراز کنم به دلیل اینه که این چیزها بدون فکر پایه ریزی شده اند.

در ضمن ما با کسانی که ادعای ازادی دارند کاری نداریم و فقط به عقلمون رجوع میکنیم.

موفق و موید باشید

kamanabroo
30th October 2013, 11:19 PM
یعنی به عقیده شما کسی که حجابش رو رعایت نمیکنه آگاه نیستش که خلافه دینشه؟ اگر اینطور فکر کنید و ما هم به عقلمون رجوع کنیم ایشون چه مسلمونیه که ابتدائی ترین احکام دینش رو نمیدونه؟ و اگر هم میدونه و عمل نمیکنه که اصلا بهتر که مسلمون نباشه!

اینچور اسلام؛ اسلام اسمی هست و در عمل هیچی نیست. مثل خیلی از چیزهای دیگه مثل بانکداری اسلامی که چرت ترین نوع بانکداری در جهان است چون بدرستی اجرا نمیشود.

این موضوعات همه به هم مربوط هستند و من وقت بسط دادن بهشون رو ندارم.

اتفاقا باید به شیوه اجرایی دقت بشه؛ چرا جاهایی که ضعف داریم رو نباید بررسی کنیم؟ حجاب زوری هرگز عملی نمیشه و شما نمیتونین به زور چادر سر کسی کنین! (گشت چرت ارشاد)

این که بنده از لفظ چرت استفاده میکنم به دلیل این نیست که عقیده شخصی خودم رو ابراز کنم به دلیل اینه که این چیزها بدون فکر پایه ریزی شده اند.

در ضمن ما با کسانی که ادعای ازادی دارند کاری نداریم و فقط به عقلمون رجوع میکنیم.

موفق و موید باشید

در برابر ادبیات بی ادبانه شما حرفی برای گفتن ندارم! و بهتره نظرات شخصی تون برای خودتون نگه دارید.

حرف زدن بنده و شما نتیجه ای برای من و شما نخواهد داشت.

ضمن اینکه توصیه می کنم قوانین سایت رو رعایت کنید و از توهین و جسارت پرهیز کنید.

elinaaa
30th October 2013, 11:25 PM

بله درسته...اصل هیچوقت عوض نمیشه و در واقع این ما هستیم که میتونیم تغییر کنیم

مطیع بودن...این حدود وقتی معنای واقعی دارن که رعایت بشن در غیر این صورت بی معنی هستن اما متاسفانه تو کشور ما این حد و حدود از طرف کسانی نقض میشه که یه جورایی الگو هستن البته از دید نوجوانها یا جوانها

با این جمله شدیدا موافقم...اما اینکه توقع داشته باشیم همه اعمال دین درست اجرا بشه یکم بعیده اون هم از طرف همه...شاید مقایسه درستی نباشه ولی کسی با دروغگویی موافق نیست ولی آیا دروغ نمیگیم؟چرا چون همیشه توجیهی داریم

من فکر میکنم اکثر افراد با اصل حجاب مشکلی ندارن همونطور که با باقی موارد دین مشکلی ندارن اما از اونجایی که همیشه در عمل کردن ضعیف هستیم و درگیر توجیهات خودمون این موارد پیش میاد...حالا افرادی که به درجه ای میرسن که خدارو در همه حال میبینن مسلما هیچوقت دچار لغزش نمیشن ولی افرادی مثل امثال من با حرف این و اون سریع جا میزنن...مشکل شاید سر اینه که ما همیشه دوست داریم مورد تایید اطرافیانمون باشیم نه خدا!

zoh_reh
30th October 2013, 11:44 PM
بحث در مورد حجاب تو این سایت برای اولین نیست که مطرح میشه، دلایلش هم میتونه یکی بخاطر اهمیت موضوع و یکی دیگه بخاطر رها شدن موضوع باشه.

در هر صورت اگر بد حجاب و با حجاب رو بخوایم از جنبه های مختلف : اجتماعی ، روانشناسی و دینی و... مورد بحث بذاریم ، در هر کدوم از حوزه ها حرفهای زیادی برای گفتن هست.

حجاب توسط یک شخص انجام میشه ولی بازتاب اجتماعی وسیعی از خودش به جا میذاره. حجاب کردن و نکردن هر کدام به دلایلی صورت می گیره که فکر می کنم اینجا جای بحث داره.

کسیکه حجاب می کنه خب می گیم معتقد به دینشه، شوهرش ازش خواسته، پا به پای ارزشهای جامعه قدم میذاره و...

کسیکه حجاب نمیکنه چطور؟ آیا هدف خاصی داره؟ هر فر عاقل و بالغی یقینا عملکرد با هدفی رو دنبال خواهد کرد. اینکه شاید به این افراد از طریق دین شناخت مساعد و مناسب داده نشده رو میشه یکی از دلایل دانست که با معرفی افراطی و تفریطی شخص را یا بد متوجه این مقوله کرده باشن یا ایشان را از این قسمت عمل به دین فراری داده باشن.

یکی دیگه از دلایل احتمال اختلال در شخص هم هست. اختلال شخصیت نمایشی که در روانشناسی برای خود بحثهای مفصلی دارد.

یکی از بارزترین نشانه های این اختلال (شخصیت نمایشی) جلب توجه دیگران،خودنمایی ، روابط را بیش از آنچه هست صمیمی تصور کردن ، فریب دادن، صحبت کردن بیش از حد احساسی....

یک دلیل دیگر میتونه بر اثر تکرار یک ناهنجار تبدیل به یک هنجار شده باشد و افراد فراخور شعور و معرفت خود تعریفهای متعددی از هنجار تازه ایجاد شده ارائه داده و دچار سردر گمی خود و برخی دیگر میشن.و حتی شاید متوجه عملکرد غلط یا ضعیف خود نسبت به هدف نباشن.

در هر صورت بی حجابی به هر دلیلی باشه (امیدوارم دوستان دلایل دیگه رو بیان کنن) حالت تخریبی در جامعه خواهد داشت، که در صورت لزوم به قسمت تخریبی آن هم از حوزه های مختلف خواهیم پرداخت.[golrooz]

Majid_GC
31st October 2013, 12:40 AM

هیچ باید عقلی وجود نداره !

مطیع بودن در جامعه فقط و فقط در حوزه ی عملی در قالب هنجار های قانونی و عقلی مربوط میشه ! نه اعتقادی و فکری !

اگر ما محدودیت خودسرانه میزاریم دلیل نمیشه که دیگری رو متهم و مجبور بدونیم

متاسفانه دید اشتباهی ست ! این میشه همون ضرب المثل تر و خشک با هم می سوزند !

اینکه این توجیهات در بین برخی جوانان که وقتی آزادی خود را در معرض خطر می بینند و دست به توجیه می زنند بحثی نیست !

اما اینطور نیست که اگر کسی اومد در مورد تحریفات و تفاوت آنچه که باید باشد و آنچه که هست صحبت کرد بهش برچشب ساختار شکنی بدیم و تحجر و غیر قابل انعطاف بودن خودمان را زیر برچسب پنهان کنیم !

نشانه ی این تحجر هم این هست که وقتی کسی پا به انحراف زدایی میزاره ! اون را از علم دین بی خبر میدونن و از همین برچسب های رایج دیگر ...

Majid_GC
31st October 2013, 12:58 AM
تشریع امر به معروف و نهی از منکر در فروعات دین اسلام علاوه بر این که موید حرف ماست، بیانگر این است که هر کسی که وارد دین می شود اگر از روی غفلت و ندانستن احکام و .. مرتکب امری شد که خلاف دستورات دین است باید او را توجه داد (البته از راه درستش. لطفا بحث رو به سیاست اجرایی نکشونید )

واقعا آخر مشخص نشد منبع این حرف چیست !

اگر مایل بودید اولین عهدنامه ی پیامبر با دین یهود که با اون ها صلح کرده و اجازه داده تا در سرزمین مسلمانان زندگی کنند و در همه زمینه ها مطابق دین خودشان بپردازند(که حجاب هم منطقا جزء ش هست) را اینجا بگذارم ! در کتب معروف تاریخی از جمله تاریخ ویل دورانت آورده شده !

در ضمن امر به معروف و نهی از منکر که از فروعات دین اسلام هست گستردگی اش توسط پیامبر مطرح شده و در مورد بد حجابی هیچ مجازاتی و اجباری براش در نظر گرفته نشده !

kamanabroo
31st October 2013, 01:47 AM
واقعا آخر مشخص نشد منبع این حرف چیست !

اگر مایل بودید اولین عهدنامه ی پیامبر با دین یهود که با اون ها صلح کرده و اجازه داده تا در سرزمین مسلمانان زندگی کنند و در همه زمینه ها مطابق دین خودشان بپردازند(که حجاب هم منطقا جزء ش هست) را اینجا بگذارم ! در کتب معروف تاریخی از جمله تاریخ ویل دورانت آورده شده !

در ضمن امر به معروف و نهی از منکر که از فروعات دین اسلام هست گستردگی اش توسط پیامبر مطرح شده و در مورد بد حجابی هیچ مجازاتی و اجباری براش در نظر گرفته نشده !

سلام
در مورد بحث اول ؛ این تاپیک جای مفصل بحث کردن در اون مورد نیست. اگر در تاپیکی مستقل بحث رو دنبال کنیم بنده مشتاق هستم. هر چند اگر منابعی که قبلا به شما معرفی کردم و لینک دادم تا مطالعه کنید , می خواندید قطعا پاسخ خود را دریافت می کردید البته اگر واقعا دنبال حق و پاسخ هستید!
اما اینکه غیر مسلمانانی که تبعه سرزمین مسلمانان هستند و در بین انان زندگی می کنند از همه آزادی های عملی که با قوانین و احکام اسلامی منافات دارد (مثل بی حجابی) برخوردار باشند اینطور نیست. بلکه تابع قرارداد و قوانین جامعه اسلامی است. بله اگر محل سکونت آنها جایی جدای از مسلمانان است می توانند شرایط خود را داشته باشند اما در بین مسلمانان تابع قرارداد و قوانین جامعه اسلامی است. که انشاالله در جای خودش مفصل بحث خواهیم کرد.

در مورد دوم: برای پاسخ به اینکه آیا نسبت به بی حجابی اجبار یا مجازاتی در نظر گرفته شده یانه؟ باوجود این که این بحث هم بارها تکرار شده اما مجبوریم اینجا باز تکرار کنیم بخاطر مخاطبین:

بله نسبت به رعایت حجاب و ضروری بودن آن آیاتی در قرآن کریم آمده است. و معنای آن وجوب است. مثل آیاتی در سوره نور که صراحتا بیان کرده است.

وقتی حکمی در دین به عنوان واجب مطرح و قطعی شد (از طریق آیات و روایات) همه مسلمانان ملزم به رعایت آن هستند حال اگر این واجب فقط حق الله بود و کسی سستی کرد, دین اسلام یک نوع برخورد را ارائه داده است.(مثل نماز که کسی حق اجبار ندارد و فقط بصورت کلی اثرات ترک نماز و یا اهمیت به نماز گوشزد می شود)
و یا این واجب هم حق الله و هم حق الناس است یا فقط حق الناس است که در این خصوص دین برای رسیدگی به این مسائل حساسیت بیشتری نشان داده و مسئول مشخص کرده و برخوردهای متناسب تعریف کرده است. و اموری که بصورت ریز در آنها برخورد تعریف نشده جزء مواردی است که قاضی اسلامی با توجه به شرایط و کلیات و مبانی دینی می تواند مجازات در نظر بگیرد (نیاز به شناخت مبانی دینی قضایی و مدنی دارد)
و هر امر واجبی که علاوه بر حق الله شامل حق الناس و اثر در جامعه اسلامی بشود، و در آن سستی یا غفلت یا .. صورت بگیرد مشمول توصیه به امر به معروف و نهی از منکر است .

اینکه برای پرداختن به یک مسئله شرط کنیم که در زمان پیامبر (ص) اتفاق افتاد باشد تا بتوانیم ما هم روی آن بحث کنیم و اجرا کنیم, هیچ دلیلی بر این مسلک نداریم بلکه قوانین کلی دین اسلام اجرای تمامی احکام رو ( در حد توان حکومت یا مردم) خواستار است (البته از راه درست) و مسئله امر به معروف و نهی از منکر هم مسئله ی مطلقی است و هیچ قیدی و استثنایی نسبت به مباحثی مثل حجاب و .. ندارد. (اما تاکید بر رعایت مراتب و شیوه ها و برخوردها شده است)

در قرآن نسبت به آسیب بد حجابی تذکر داده شده و دستور مستقیم خداوند و پیامبر اکرم (ص) بر رعایت حجاب بخاطر آسیب های اجتماعی در قرآن آمده است.

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا
ای پيامبر ، به زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که چادر(1) خود را، برخود فرو پوشند اين مناسب تر است ، تا شناخته شوند و مورد آزار واقع نگردند و خدا آمرزنده و مهربان است.

سوره : الاحزاب آیه : 59

شان نزول آیه

زنان مسلمان به مسجد مى‏رفتند و پشت سر پيامبر (صلي الله عليه و آله) نماز مى‏گذاردند، هنگام شب موقعى كه براى نماز مغرب و عشا مى‏رفتند، بعضى از جوانان هرزه و اوباش بر سر راه آنها مى‏نشستند و با مزاح و سخنان ناروا آنها را آزار مى‏دادند و مزاحم آنان مى‏شدند. آيه فوق نازل شد و به آنها دستور داد حجاب خود را بطور كامل رعايت كنند تا به خوبى شناخته شوند و كسى بهانه مزاحمت پيدا نكند.

تفسیر مجمع البیان:

«جلباب»: به پوششى گفته مى‏شود كه از روسرى فراتر و از چادر رايج كوتاهتر است و زنان به وسيله آن سر و گردن و بخش‏هايى از چهره خود را مى‏پوشانند.

تفسیر المیزان:

كلمه" جلابيب" جمع جلباب است، و آن جامه‏اى است سرتاسرى كه تمامى بدن را
مى‏پوشاند، و يا روسرى مخصوصى است كه صورت و سر را ساتر مى‏شود، و منظور از جمله" پيش بكشند مقدارى از جلباب خود را"، اين است كه آن را طورى بپوشند كه زير گلو و سينه‏هايشان در انظار ناظرين پيدا نباشد.

(1) اکثر ترجمه های معروف به چادر ترجمه کرده اند . همچنین به پوشش بلند و روسری های بلند نیز ترجمه شده است.

Majid_GC
31st October 2013, 03:37 AM
سلام
در مورد بحث اول ؛ این تاپیک جای مفصل بحث کردن در اون مورد نیست. اگر در تاپیکی مستقل بحث رو دنبال کنیم بنده مشتاق هستم. هر چند اگر منابعی که قبلا به شما معرفی کردم و لینک دادم تا مطالعه کنید , می خواندید قطعا پاسخ خود را دریافت می کردید البته اگر واقعا دنبال حق و پاسخ هستید!
اما اینکه غیر مسلمانانی که تبعه سرزمین مسلمانان هستند و در بین انان زندگی می کنند از همه آزادی های عملی که با قوانین و احکام اسلامی منافات دارد (مثل بی حجابی) برخوردار باشند اینطور نیست. بلکه تابع قرارداد و قوانین جامعه اسلامی است. بله اگر محل سکونت آنها جایی جدای از مسلمانان است می توانند شرایط خود را داشته باشند اما در بین مسلمانان تابع قرارداد و قوانین جامعه اسلامی است. که انشاالله در جای خودش مفصل بحث خواهیم کرد.

در مورد دوم: برای پاسخ به اینکه آیا نسبت به بی حجابی اجبار یا مجازاتی در نظر گرفته شده یانه؟ باوجود این که این بحث هم بارها تکرار شده اما مجبوریم اینجا باز تکرار کنیم بخاطر مخاطبین:

بله نسبت به رعایت حجاب و ضروری بودن آن آیاتی در قرآن کریم آمده است. و معنای آن وجوب است. مثل آیاتی در سوره نور که صراحتا بیان کرده است.

وقتی حکمی در دین به عنوان واجب مطرح و قطعی شد (از طریق آیات و روایات) همه مسلمانان ملزم به رعایت آن هستند حال اگر این واجب فقط حق الله بود و کسی سستی کرد, دین اسلام یک نوع برخورد را ارائه داده است.(مثل نماز که کسی حق اجبار ندارد و فقط بصورت کلی اثرات ترک نماز و یا اهمیت به نماز گوشزد می شود)
و یا این واجب هم حق الله و هم حق الناس است یا فقط حق الناس است که در این خصوص دین برای رسیدگی به این مسائل حساسیت بیشتری نشان داده و مسئول مشخص کرده و برخوردهای متناسب تعریف کرده است. و اموری که بصورت ریز در آنها برخورد تعریف نشده جزء مواردی است که قاضی اسلامی با توجه به شرایط و کلیات و مبانی دینی می تواند مجازات در نظر بگیرد (نیاز به شناخت مبانی دینی قضایی و مدنی دارد)
و هر امر واجبی که علاوه بر حق الله شامل حق الناس و اثر در جامعه اسلامی بشود، و در آن سستی یا غفلت یا .. صورت بگیرد مشمول توصیه به امر به معروف و نهی از منکر است .

اینکه برای پرداختن به یک مسئله شرط کنیم که در زمان پیامبر (ص) اتفاق افتاد باشد تا بتوانیم ما هم روی آن بحث کنیم و اجرا کنیم, هیچ دلیلی بر این مسلک نداریم بلکه قوانین کلی دین اسلام اجرای تمامی احکام رو ( در حد توان حکومت یا مردم) خواستار است (البته از راه درست) و مسئله امر به معروف و نهی از منکر هم مسئله ی مطلقی است و هیچ قیدی و استثنایی نسبت به مباحثی مثل حجاب و .. ندارد. (اما تاکید بر رعایت مراتب و شیوه ها و برخوردها شده است)

در قرآن نسبت به آسیب بد حجابی تذکر داده شده و دستور مستقیم خداوند و پیامبر اکرم (ص) بر رعایت حجاب بخاطر آسیب های اجتماعی در قرآن آمده است.

1- صلح مدینه توسط پیامبر با یهودیان خود مدینه صورت گرفته است نه منطقه ی دیگر

2- مشکل این است که ما همه رو مسلمان می بینیم و از تعمیم جزء به کل استفاده میکنیم و به همین خاطر وظیفه ی مسلمانی رو به کل تعمیم ش میدیم

3- پیامبر هیچ ! حضرت علی تا امام مهدی نباید بلاخره موقعیت ش پیش می اومده که گفته بشه حجاب اجباری ست ! و باید امر به معروف شود

4- هیچ دینی به بی حجابی توصیه نکرده و رعایت حقوق ادیان دیگر به معنای بی حجابی نیست و حدود ها فرق میکنه به خصوص در دین مسیحیت

5- ارتباط دادن جزیه و مسائل مشابه به مسئله ی حجاب هیچ استدلال قانع کننده ای نیست و اگر استدلال روشن و قوی وجود داشت به راحتی پایه هاش نمی لرزید

موفق باشید[golrooz]

"مهدی"
31st October 2013, 10:57 AM
در برابر ادبیات بی ادبانه شما حرفی برای گفتن ندارم! و بهتره نظرات شخصی تون برای خودتون نگه دارید.

حرف زدن بنده و شما نتیجه ای برای من و شما نخواهد داشت.

ضمن اینکه توصیه می کنم قوانین سایت رو رعایت کنید و از توهین و جسارت پرهیز کنید.

بنده عرض کردم سیاست اجرایی اشتباهه و هر کسی هم در انتخاب شریعت آزاده و حتی دیگر دوستان هم منابع تاریخی اوردند؛ و شما نتوانستید هنوز خلاف حرف منابع ما را ثابت کنید. حال چرا طلب کار شده اید؟ وظیفه شما پاسخ گویی و وظیفه ما رجوع به مغزمان هست.

اگر شما انتظار دارید ما مانند طوطی حرف های شما رو مدام تائید کنیم که دیگر از بعد انسانیت و تعقل خارج میشویم.[golrooz]

محسن مهابادی زاده
31st October 2013, 01:49 PM
درود بر همه عزیزان
نظرات همه بانوان ارجمند و آقايان بزرگوار ؛ با ارزش و متين ؛
شايد ضعف از من بود كه در انتخاب موضوع دقت كافی رو نداشتم يا نتونستم خوب به هدف اشاره كنم و پوزش ميخوام از همه ؛
لطفا اينقدر كلان به بحث نپردازيد ؛لذا با هدف فرضیات حقير : لطفا دين رو از جامعه فاکتور بگيريد و صرفا به آسيب شناسی و روانكاوي افراد بدحجاب‏(بدپوشش‏ و يا پوشش خاص و با معنی خاص)‏ در يک كشور بدون اعتقادات ديني بپردازيد ؛ يادآور ميشم به هيچ عنوان دين و قوانين دين مد نظر نيست ؛

kamanabroo
31st October 2013, 01:53 PM
1- صلح مدینه توسط پیامبر با یهودیان خود مدینه صورت گرفته است نه منطقه ی دیگر

2- مشکل این است که ما همه رو مسلمان می بینیم و از تعمیم جزء به کل استفاده میکنیم و به همین خاطر وظیفه ی مسلمانی رو به کل تعمیم ش میدیم

3- پیامبر هیچ ! حضرت علی تا امام مهدی نباید بلاخره موقعیت ش پیش می اومده که گفته بشه حجاب اجباری ست ! و باید امر به معروف شود

4- هیچ دینی به بی حجابی توصیه نکرده و رعایت حقوق ادیان دیگر به معنای بی حجابی نیست و حدود ها فرق میکنه به خصوص در دین مسیحیت

5- ارتباط دادن جزیه و مسائل مشابه به مسئله ی حجاب هیچ استدلال قانع کننده ای نیست و اگر استدلال روشن و قوی وجود داشت به راحتی پایه هاش نمی لرزید

موفق باشید[golrooz]

1. در مورد صلح هم با یهودیانی که در بین مسلمانان بودند و هم در قبیله های اطراف بودند صلح برقرار شده بود و منحصر به موردی که شما می فرمایید نیست.
2. نخیر. بنده حرفهام کاملا واضح و روشنه و خیلی صریح گفتم که رعایت قوانین جامعه اسلامی برای کسانی که مسلمان نیستند اما در این جامعه هستند لازم هست. نه اینکه کاملا صد در صد مسلمان باشند. حرف بنده روی رعایت قوانین هست که صراحتا بیان کردم.

3. این آیه ای که ذکر کردم رو مثل اینکه خیلی تامل نکردید! دقیقا در مورد رعایت حجاب بود! که خداوند دستور می دهد! در ثانی وقتی در مورد مسئله ای امر شرعی رسیده است اون امر واجب هست . و در مسئله ای که واجب هست تمام احکام وجوب و امر به معروف و .. صدق می کند.

این مسئله شاید برای شما مبهم شده باشد که توضیح میدهم:

ببینید امر به معروف و نهی از منکر از واجبات دین اسلام هستند. و محدوده ای برای آن ذکر نشده است که در مورد مثلا حجاب نباید باشد اما در مورد ربا خواری و ظلم حتما باید باشد. نه . در همه مواردی که در جامعه اسلامی خلاف دین و منکری دیده بشود بحث امر به معروف و نهی از منکر هم هست این از ضروریات دین اسلام است و قابل انکار نیست. بله برای آن مراحل و شرایط قید شده است که حتما باید رعایت شود.

امر به معروف و نهی از منكر, در قرآن كریم با بیانات مختلف و تاکیدات فراوان بیان شده که به برخی از این آیات اشاره می گردد:
در بیان صفات ممتاز مؤمنان می فرماید: وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیا بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ یُقِیمُونَ الصَّلاهَ وَ یُؤْتُونَ الزَّكاهَ وَ یُطِیعُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ [2] (http://www.andisheqom.com/Files/quranmaaref.php?idVeiw=28770&level=4&subid=28770#_ftn2) مردان و زنان با ایمان ولی (و یار و یاور) یكدیگرند، امربه معروف و نهی ازمنكر می كنند، نماز را برپا می دارند و زكات را می پردازند و خدا و رسولش را اطاعت می كنند.

در جای دیگر می فرماید: ولتكن منكم امه یدعون الی الخیر و یامرون بالمعروف و ینهون عن المنكر و اولئك هم المفلحون[3] (http://www.andisheqom.com/Files/quranmaaref.php?idVeiw=28770&level=4&subid=28770#_ftn3)در آیه فوق به طور وضوح، وجوب آمده است، زیرا كلمه «ولتكن» امر است و ظاهر امر ایجاب است و در این آیه توضیحی است مبنی بر این كه رستگاری منوط بر آن است، زیرا به طور حصر بیان كرده و فرموده است : و اولئك هم المفلحون. و نیز در آیه آمده است كه این عمل واجب كفایی است نه واجب عینی، زیرا وقتی كه گروهی اقدام كردند، از دیگران ساقط می گردد، چون نفرموده است كه همگی امر به معروف كنید، بلكه فرموده است : باید جمعی از میان شما دعوت به نیكی كنند. بنابراین هرگاه یك فرد و یا جمعی اقدام كنند، تكلیف از دیگران برداشته شده و رستگاری از آن كسانی خواهد بود كه امر به معروف كرده اند ولی اگر تمام مردم از آن خودداری كنند ناگزیر گناه متوجه تمام كسانی است كه توانایی انجام آن را داشته اند.
خداوند متعال فرموده است : لیسوا سواء من اهل الكتاب امه قائمه یتلون آیات اللّه آناء اللیل و هم یسجدون، یؤمنون باللّه و الیوم الاخر و یامرون بالمعروف و ینهون عن المنكر و یسارعون فی الخیرات و اولئك من الصالحین[4] (http://www.andisheqom.com/Files/quranmaaref.php?idVeiw=28770&level=4&subid=28770#_ftn4)
در این آیه خدای متعال, صالح بودن آنان را به صرف داشتن ایمان به خدا و روز واپسین گواهی نكرده است، بلكه امر به معروف و نهی از منكر را نیز بر آن افزوده است.

------------------
[2] (http://www.andisheqom.com/Files/quranmaaref.php?idVeiw=28770&level=4&subid=28770#_ftnref2) . توبه,71.
[3] (http://www.andisheqom.com/Files/quranmaaref.php?idVeiw=28770&level=4&subid=28770#_ftnref3) . آل عمران , 104: باید از میان شما جمعی دعوت به نیكی كنند و امر به معروف و نهی از منكر نمایند و آنها رستگارانند.
[4] (http://www.andisheqom.com/Files/quranmaaref.php?idVeiw=28770&level=4&subid=28770#_ftnref4) . آل عمران , 113 و 114: آنها همه یكسان نیستند، از اهل كتاب جمعیتی هستند كه قیام (به حق و ایمان ) می كنند و پیوسته در اوقات شب آیات خدا را می خوانند در حالی كه سجده می كنند به خدا و روز دیگر ایمان می آورند، امر به معروف و نهی از منكر می كنند و در انجام كارهای نیك بر یكدیگر سبقت می گیرند و آنها از صالحانند.

4. بله حرفتون درسته ؛ اگر همه ادیان حجاب رو رعایت می کنند (حالا طبق دینشون) که دیگه نباید مشکلی باشد ! بحث سر رعایت قوانین جامعه اسلامی است که فرقی بین مسلمانان و غیر مسلمانان ندارد و ظواهر جامعه اسلامی باید رعایت شود.

5. ربط مسئله جزیه به مسئله ی حجاب بصورت مستقیم نیست برادر من. این رو توضیح میدم که انشاالله ابهامش برطرف بشه براتون:
جزیه یکی از شرایط و قوانین صلح غیرمسلمانانی است که در محیط جامعه اسلامی دارند زندگی می کنند. یکی دیگر از این شرایط رعایت قوانین جامعه اسلامی است. رعایت پوشش مناسب هم از جزء همین قوانین جامعه اسلامی است. و همانطور که گفتم اگر در تاپیک مستقلی بحث بشه بهتره.

kamanabroo
31st October 2013, 02:09 PM
بنده عرض کردم سیاست اجرایی اشتباهه و هر کسی هم در انتخاب شریعت آزاده و حتی دیگر دوستان هم منابع تاریخی اوردند؛ و شما نتوانستید هنوز خلاف حرف منابع ما را ثابت کنید. حال چرا طلب کار شده اید؟ وظیفه شما پاسخ گویی و وظیفه ما رجوع به مغزمان هست.

اگر شما انتظار دارید ما مانند طوطی حرف های شما رو مدام تائید کنیم که دیگر از بعد انسانیت و تعقل خارج میشویم.[golrooz]

شما فقط نگفتید اشتباهه. بلکه جسارت هم کردید! البته دیگه نمیخوام درباره اش حرف بزنم. مدیران ارشد انشاالله ببینند و پیگیری کنند.
بنده مثل همه همکاران و مدیران دیگر نسبت به رعایت نکردن شئونات تذکر دادم و خواهم داد و این هم جزء وظایف بنده است. هر چند شما تصور کنید بنده طلب کارم ! این باز هم برداشت شخصی شماست!

در مورد اینکه دیگر دوستان منابع آوردند که پاسخ دریافت نکرده اند، مشتاق هستم که حتما لینک بدید ببینم کجا و چی بوده!

در مورد تایید کردن حرفهای ما:

اتفاقا برعکس هیچ وقت بنده همچین حرفی نزدم بلکه روی تامل و تفکر خیلی هم تاکید دارم.
بنده وقتی به روایات ائمه و قرآن استناد می کنم یعنی حرف حرف خداست نه بنده که بخواهم شما حرف بنده را تایید کنید.

"مهدی"
31st October 2013, 03:07 PM
شما فقط نگفتید اشتباهه. بلکه جسارت هم کردید! البته دیگه نمیخوام درباره اش حرف بزنم. مدیران ارشد انشاالله ببینند و پیگیری کنند.
بنده مثل همه همکاران و مدیران دیگر نسبت به رعایت نکردن شئونات تذکر دادم و خواهم داد و این هم جزء وظایف بنده است. هر چند شما تصور کنید بنده طلب کارم ! این باز هم برداشت شخصی شماست!

در مورد اینکه دیگر دوستان منابع آوردند که پاسخ دریافت نکرده اند، مشتاق هستم که حتما لینک بدید ببینم کجا و چی بوده!

در مورد تایید کردن حرفهای ما:

اتفاقا برعکس هیچ وقت بنده همچین حرفی نزدم بلکه روی تامل و تفکر خیلی هم تاکید دارم.
بنده وقتی به روایات ائمه و قرآن استناد می کنم یعنی حرف حرف خداست نه بنده که بخواهم شما حرف بنده را تایید کنید.

هر موقع بنده به شما جسارت کردم و توهینی به شما شد حق دارید اعتراض کنید. شما که احیانا وکیل یا وصی گشت ارشاد یا بانکداری اسلامی که نیستید! هستید؟

در ضمن با حرفهای جناب Majid GC کاملا موافقم. در ضمن شما بهتر از بنده میدونید که فرق مومن و مسلمان چیست. منظورم از این حرف تفاوت میان مردان و زنان با ایمان و مسلمان هست! (آیه مربوط به امر معروف) - و امر به معروف تنها شامل مسلمانان و عقایدشان میشود. شما هرگز نمیتوانید یک فرد مسیحی رو که اصلا حجابش فرق داره نهی از منکر کنی که!

در آخر هم باید عرض کنم که خیلی ممنون میشم که آیه ای بیاورید از کلام خداوند که گفته باشد حجاب و یا انتخاب دین اجباری است.
[golrooz]

"golbarg"
31st October 2013, 03:38 PM
من میگم حجاب یا حیا؟؟؟

کسی که باحجاب اما حیا نداره پس حجاب نداشته باشه بهتر

اما کسی که بی حجاب اما باحیاست بنظرمن طلاست

باحجابن اما انقد بی حیا بی نجابتن که اصلا حجابشون به چشم نمیاد

همه چیز حجاب پوشش نیست رفتارم هست

kamanabroo
31st October 2013, 05:26 PM
هر موقع بنده به شما جسارت کردم و توهینی به شما شد حق دارید اعتراض کنید. شما که احیانا وکیل یا وصی گشت ارشاد یا بانکداری اسلامی که نیستید! هستید؟

در ضمن با حرفهای جناب Majid GC کاملا موافقم. در ضمن شما بهتر از بنده میدونید که فرق مومن و مسلمان چیست. منظورم از این حرف تفاوت میان مردان و زنان با ایمان و مسلمان هست! (آیه مربوط به امر معروف) - و امر به معروف تنها شامل مسلمانان و عقایدشان میشود. شما هرگز نمیتوانید یک فرد مسیحی رو که اصلا حجابش فرق داره نهی از منکر کنی که!

در آخر هم باید عرض کنم که خیلی ممنون میشم که آیه ای بیاورید از کلام خداوند که گفته باشد حجاب و یا انتخاب دین اجباری است.
[golrooz]

عجب منطقی! .. متاسفم

و برای حجاب هر چند بارها و بارها در تاپیک های مربوطه مستند و آیه و روایت آمده که اهل دقت و تفکر وقتی بخوانند درمی یابند شما هم پست هایی بنده رو حداقل در این تاپیک با دقت بیشتری مطالعه نمائید.

و اگر واقعا دنبال حق و حقیقتید ! این لینک رو بخوانید :

http://www.soalcity.ir/node/452

در مورد امر به معروف و نهی از منکر آیه و ترجمه اش برای اهل دقت کافیه.

kamanabroo
31st October 2013, 05:44 PM
من میگم حجاب یا حیا؟؟؟

سلام
این حرفتون رو قبول دارم که حیا واقعا درّ گرانبهایی است و اینکه علاوه بر ظاهر باید باطن هم درست و زیبا و پوششی مثل حیا داشته باشه.

[golrooz]

elinaaa
31st October 2013, 06:49 PM
من میگم حجاب یا حیا؟؟؟

چرا افرادی رو نبینیم که هم حجاب رو رعایت میکنن و هم با حیا هستند! اگه حجاب و حیارو به عنوان دو اصل درست قبول داریم پس افرادی که هردو اصل رو رعایت میکنن مورد تایید هستند وگرنه بقیه افراد در هر صورت یه جای کارشون میلنگه...حرف شما درسته که حجاب فقط یه پوشش ظاهری نیست ولی نگیم که ظاهر مهم نیست و از این حرفا چون ما در نگاه اول ظاهر همو میبینیم پس مهمه که چطور لباس میپوشیم و در درجه بعد چطور رفتار میکنیم...

"مهدی"
31st October 2013, 09:34 PM
عجب منطقی! .. متاسفم

و برای حجاب هر چند بارها و بارها در تاپیک های مربوطه مستند و آیه و روایت آمده که اهل دقت و تفکر وقتی بخوانند درمی یابند شما هم پست هایی بنده رو حداقل در این تاپیک با دقت بیشتری مطالعه نمائید.

و اگر واقعا دنبال حق و حقیقتید ! این لینک رو بخوانید :

http://www.soalcity.ir/node/452

در مورد امر به معروف و نهی از منکر آیه و ترجمه اش برای اهل دقت کافیه.

عزیز در این لینک هیچ نشانه ای از اجبار نیست. در همه آیات تنها گفته شده زنان مومن حجاب خود را حفظ کنند. ولی هیچ جا از اجبار حجاب گفته نشده!

Amir-Azad
31st October 2013, 10:37 PM
کسی که بی حجاب اما باحیاست بنظرمن طلاست

منظورتون رو خوب تونستید القا کنید ولی بی حجاب حیاش کجا بود ؟

شاید بجای لفظ بی حجاب مثلا از بد حجاب استفاده کنید بهتر باشه لیکن بی حجاب = بی حیا [sargije]

zoh_reh
31st October 2013, 10:53 PM
1-

مطیع بودن در جامعه فقط و فقط در حوزه ی عملی در قالب هنجار های قانونی و عقلی مربوط میشه ! نه اعتقادی و فکری !

به نظر من حجاب یک امر عملیه، نظر شما غیر از اینه!؟ اعتقاد و فکری که به حوزه و مرحله عمل در نیاد چقدر ارزش داره؟ تو خونه فکرم یا اعتقادم اینه که شب هر ساعتی بیام خونه، والدین میگن فلان ساعت باید باشی، تو این خونه هنجار چیه یا کیه؟ عمل به فکر و اعتقاد من یا عدم عمل به اون در هر صورت جنبه عملی پیدا می کنه، البته با بازتابهای مخصوص به خودشون.

چون بحث ما حجابه ، به نظر شما سوره نور یک محدودیت خودسرانه هست؟

متوجه منظورتون از تر و خشک نمیشم

اینکه این توجیهات در بین برخی جوانان که وقتی آزادی خود را در معرض خطر می بینند و دست به توجیه می زنند بحثی نیست !
شامل حال اکثر جوانان در مراحل مختلف زندگی خواهد شد ، متاسفانه.

اما اینطور نیست که اگر کسی اومد در مورد تحریفات و تفاوت آنچه که باید باشد و آنچه که هست صحبت کرد بهش برچشب ساختار شکنی بدیم و تحجر و غیر قابل انعطاف بودن خودمان را زیر برچسب پنهان کنیم !
تو همین بحث ساده ما چه تحریفی صورت گرفته؟ تحجر و غیر قابل انعطاف بودن هم میتونه نوعی برچسب باشه،درسته؟

نشانه ی این تحجر هم این هست که وقتی کسی پا به انحراف زدایی میزاره ! اون را از علم دین بی خبر میدونن و از همین برچسب های رایج دیگر ...

متوجه منظورتون نمیشم، برداشتم اینه که حجاب یه انحرافه، یه عده میخوان انحراف زدایی کنن، بعد برچسب بی دین خوردن!! واقعا برداشتم اینه.

(نمیدونم چرا نتونستم نقل قول کنم!!)

*FATIMA*
1st November 2013, 01:01 AM
منظورتون رو خوب تونستید القا کنید ولی بی حجاب حیاش کجا بود ؟

شاید بجای لفظ بی حجاب مثلا از بد حجاب استفاده کنید بهتر باشه لیکن بی حجاب = بی حیا [sargije]
عارضم به خدمتتون كه
بى حجاب باحيا هم وجود داره !!!!! لكن علامت تساوى ، درست نيست

Majid_GC
1st November 2013, 01:35 AM

به نظر من حجاب یک امر عملیه، نظر شما غیر از اینه!؟ اعتقاد و فکری که به حوزه و مرحله عمل در نیاد چقدر ارزش داره؟ تو خونه فکرم یا اعتقادم اینه که شب هر ساعتی بیام خونه، والدین میگن فلان ساعت باید باشی، تو این خونه هنجار چیه یا کیه؟ عمل به فکر و اعتقاد من یا عدم عمل به اون در هر صورت جنبه عملی پیدا می کنه، البته با بازتابهای مخصوص به خودشون.

چون بحث ما حجابه ، به نظر شما سوره نور یک محدودیت خودسرانه هست؟

متوجه منظورتون از تر و خشک نمیشم

شامل حال اکثر جوانان در مراحل مختلف زندگی خواهد شد ، متاسفانه.

تو همین بحث ساده ما چه تحریفی صورت گرفته؟ تحجر و غیر قابل انعطاف بودن هم میتونه نوعی برچسب باشه،درسته؟

متوجه منظورتون نمیشم، برداشتم اینه که حجاب یه انحرافه، یه عده میخوان انحراف زدایی کنن، بعد برچسب بی دین خوردن!! واقعا برداشتم اینه.

(نمیدونم چرا نتونستم نقل قول کنم!!)

فکر کنم سوء تفاهم شده و ما داریم در مورد دو چیز متفاوت حرف میزنیم ![cheshmak]

در ضمن فکر کنم منظورم واضح بوده باشه که لازم نباشه بگم تحجر به معنای انعطاف ناپذیری صفت است و نه برچسب ! و در ضمن من نگفتم فلان قشر متحجر هستند و .. که بخوام بگم و با اول شخص هم منظورم رو بیان کردم[golrooz]

zoh_reh
1st November 2013, 01:48 AM
عارضم به خدمتتون كه
بى حجاب باحيا هم وجود داره !!!!! لكن علامت تساوى ، درست نيست

یه واقعیت رو باید بپذیریم ، بعضی اصول و احکام به قول معروف نمره اش یا بیسته یا صفر. یعنی 19/75 هم نداره، مثل نماز ، و مثل حجاب که بحث اینجاست.

حیا اقسامی دارد: حیا از خدا، حیا از دیگران، حیا از خود، حیا از پیامبر و معصومین، حیا از فرشتگان.

بنابراین اگر شخصی حجابش از حدی که در کتاب خدا معین شده کمتر باشه، یعنی کم حجابی یا بی حجابی ، موجب عدم حیا در اقسام فوق در مورد حجابش است.

کم حجاب یا بی حجاب با حیا وجو داره، بله کسی منکر این قضیه نمیشه، ولی در مورد حجابش این قضیه وجود نداره.

من خودم اهل حجابم، در قسمتهای دیگه ممکنه حیا نداشته باشم، مثلا غیبت کردن، لجبازی با مسائل اخلاقی و....

[golrooz]

Majid_GC
1st November 2013, 02:12 AM
1. در مورد صلح هم با یهودیانی که در بین مسلمانان بودند و هم در قبیله های اطراف بودند صلح برقرار شده بود و منحصر به موردی که شما می فرمایید نیست.
2. نخیر. بنده حرفهام کاملا واضح و روشنه و خیلی صریح گفتم که رعایت قوانین جامعه اسلامی برای کسانی که مسلمان نیستند اما در این جامعه هستند لازم هست. نه اینکه کاملا صد در صد مسلمان باشند. حرف بنده روی رعایت قوانین هست که صراحتا بیان کردم.

3. این آیه ای که ذکر کردم رو مثل اینکه خیلی تامل نکردید! دقیقا در مورد رعایت حجاب بود! که خداوند دستور می دهد! در ثانی وقتی در مورد مسئله ای امر شرعی رسیده است اون امر واجب هست . و در مسئله ای که واجب هست تمام احکام وجوب و امر به معروف و .. صدق می کند.

ببینید امر به معروف و نهی از منکر از واجبات دین اسلام هستند. و محدوده ای برای آن ذکر نشده است که در مورد مثلا حجاب نباید باشد اما در مورد ربا خواری و ظلم حتما باید باشد. نه . در همه مواردی که در جامعه اسلامی خلاف دین و منکری دیده بشود بحث امر به معروف و نهی از منکر هم هست این از ضروریات دین اسلام است و قابل انکار نیست. بله برای آن مراحل و شرایط قید شده است که حتما باید رعایت شود.

امر به معروف و نهی از منكر, در قرآن كریم با بیانات مختلف و تاکیدات فراوان بیان شده که به برخی از این آیات اشاره می گردد:
در بیان صفات ممتاز مؤمنان می فرماید: وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیا بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ یُقِیمُونَ الصَّلاهَ وَ یُؤْتُونَ الزَّكاهَ وَ یُطِیعُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ [2] (http://www.andisheqom.com/Files/quranmaaref.php?idVeiw=28770&level=4&subid=28770#_ftn2) مردان و زنان با ایمان ولی (و یار و یاور) یكدیگرند، امربه معروف و نهی ازمنكر می كنند، نماز را برپا می دارند و زكات را می پردازند و خدا و رسولش را اطاعت می كنند.

در جای دیگر می فرماید: ولتكن منكم امه یدعون الی الخیر و یامرون بالمعروف و ینهون عن المنكر و اولئك هم المفلحون[3] (http://www.andisheqom.com/Files/quranmaaref.php?idVeiw=28770&level=4&subid=28770#_ftn3)در آیه فوق به طور وضوح، وجوب آمده است، زیرا كلمه «ولتكن» امر است و ظاهر امر ایجاب است و در این آیه توضیحی است مبنی بر این كه رستگاری منوط بر آن است، زیرا به طور حصر بیان كرده و فرموده است : و اولئك هم المفلحون. و نیز در آیه آمده است كه این عمل واجب كفایی است نه واجب عینی، زیرا وقتی كه گروهی اقدام كردند، از دیگران ساقط می گردد، چون نفرموده است كه همگی امر به معروف كنید، بلكه فرموده است : باید جمعی از میان شما دعوت به نیكی كنند. بنابراین هرگاه یك فرد و یا جمعی اقدام كنند، تكلیف از دیگران برداشته شده و رستگاری از آن كسانی خواهد بود كه امر به معروف كرده اند ولی اگر تمام مردم از آن خودداری كنند ناگزیر گناه متوجه تمام كسانی است كه توانایی انجام آن را داشته اند.
خداوند متعال فرموده است : لیسوا سواء من اهل الكتاب امه قائمه یتلون آیات اللّه آناء اللیل و هم یسجدون، یؤمنون باللّه و الیوم الاخر و یامرون بالمعروف و ینهون عن المنكر و یسارعون فی الخیرات و اولئك من الصالحین[4] (http://www.andisheqom.com/Files/quranmaaref.php?idVeiw=28770&level=4&subid=28770#_ftn4)
در این آیه خدای متعال, صالح بودن آنان را به صرف داشتن ایمان به خدا و روز واپسین گواهی نكرده است، بلكه امر به معروف و نهی از منكر را نیز بر آن افزوده است.

------------------
[2] (http://www.andisheqom.com/Files/quranmaaref.php?idVeiw=28770&level=4&subid=28770#_ftnref2) . توبه,71.
[3] (http://www.andisheqom.com/Files/quranmaaref.php?idVeiw=28770&level=4&subid=28770#_ftnref3) . آل عمران , 104: باید از میان شما جمعی دعوت به نیكی كنند و امر به معروف و نهی از منكر نمایند و آنها رستگارانند.
[4] (http://www.andisheqom.com/Files/quranmaaref.php?idVeiw=28770&level=4&subid=28770#_ftnref4) . آل عمران , 113 و 114: آنها همه یكسان نیستند، از اهل كتاب جمعیتی هستند كه قیام (به حق و ایمان ) می كنند و پیوسته در اوقات شب آیات خدا را می خوانند در حالی كه سجده می كنند به خدا و روز دیگر ایمان می آورند، امر به معروف و نهی از منكر می كنند و در انجام كارهای نیك بر یكدیگر سبقت می گیرند و آنها از صالحانند.

4. بله حرفتون درسته ؛ اگر همه ادیان حجاب رو رعایت می کنند (حالا طبق دینشون) که دیگه نباید مشکلی باشد ! بحث سر رعایت قوانین جامعه اسلامی است که فرقی بین مسلمانان و غیر مسلمانان ندارد و ظواهر جامعه اسلامی باید رعایت شود.

5. ربط مسئله جزیه به مسئله ی حجاب بصورت مستقیم نیست برادر من. این رو توضیح میدم که انشاالله ابهامش برطرف بشه براتون:
جزیه یکی از شرایط و قوانین صلح غیرمسلمانانی است که در محیط جامعه اسلامی دارند زندگی می کنند. یکی دیگر از این شرایط رعایت قوانین جامعه اسلامی است. رعایت پوشش مناسب هم از جزء همین قوانین جامعه اسلامی است. و همانطور که گفتم اگر در تاپیک مستقلی بحث بشه بهتره.

1- ابدا ! لطفا اهمیت مفاد صلح نامه ی مدینه در این مورد رو انکار نکنید و مطمئنا بازگو کننده ی واقعیت است !

2- ببینید شما برای اثبات مدعای خویش قبلن خواستید این موضوع رو ربط بدهید به جزیه و بگید چون دید اسلام به اهل کتاب چنان است پس باید حجاب هم چنان باشد

الان میگید چون امر به معروف واجب است در موارد وجوب اعمال مسلمانان طبق تعاریف شما (که اونش هم بحث است) پس حجاب هم جزء اون ها میشه

و در تمام توجیه هات تون چشم تون رو به روی تاریخ بسته اید اعمال و رفتار پیامبر الگو ست و خدای نکرده ما که نمیخوایم بگیم دین به طور کامل به ما داده نشده !

برای قضاوت و یافتن حقیقت در این مورد باید رجوع کرد به تاریخ و اعمال پیامبر !

3- لطفا اینقدر در مورد وجوب امر به معروف صحبت نکنید بحث اصلا این نیست !

امر به معروف ----> واجب حجاب ----> جزء ضروریات مسلمانان = نتیجه حجاب اجبار برای مسلمانو غیر مسلمان!

اینکه شد مغلطه !

بعد هم این هم شرایط وجوب امر به معروف که بحث میشه نشون میده که یک عمل مطلق نیست ! اگر مطلق باشه یعنی هیچ حد و مرزی نداره ! اونوقت که سلیقه ی هر فرد میتونه دخالت پیدا کنه !

4- اگر منبع تاریخی یا روایی موثق در مورد اجبار حجاب مسلمانان برای اهل کتاب دارید بگذارید وگرنه از نظر من این بحث نه فایده داره و نه نتیجه

موفق باشید[golrooz]

Majid_GC
1st November 2013, 02:14 AM
یه واقعیت رو باید بپذیریم ، بعضی اصول و احکام به قول معروف نمره اش یا بیسته یا صفر. یعنی 19/75 هم نداره، مثل نماز ، و مثل حجاب که بحث اینجاست.

حیا اقسامی دارد: حیا از خدا، حیا از دیگران، حیا از خود، حیا از پیامبر و معصومین، حیا از فرشتگان.

بنابراین اگر شخصی حجابش از حدی که در کتاب خدا معین شده کمتر باشه، یعنی کم حجابی یا بی حجابی ، موجب عدم حیا در اقسام فوق در مورد حجابش است.

کم حجاب یا بی حجاب با حیا وجو داره، بله کسی منکر این قضیه نمیشه، ولی در مورد حجابش این قضیه وجود نداره.

من خودم اهل حجابم، در قسمتهای دیگه ممکنه حیا نداشته باشم، مثلا غیبت کردن، لجبازی با مسائل اخلاقی و....

[golrooz]

یعنی ما همچین اختیاری داریم که خودمان را بگذاریم جای خدا و بتوانیم باطن اعمال بندگان رو فقط یا آری یا خیر در نظر بگیریم ؟

zoh_reh
1st November 2013, 02:37 AM
یعنی ما همچین اختیاری داریم که خودمان را بگذاریم جای خدا و بتوانیم باطن اعمال بندگان رو فقط یا آری یا خیر در نظر بگیریم ؟

ببینید بعضی اعمال حد وسط ندارن. ولی شما مثلا حج رو در نظر بگیرین چقدر شرایط برای استطاعت هست. اگه یکی از اون شرایط نباشه انسان از استطاعت عمل به حج خارج میشه.

ولی حجاب رو چه حد وسطی میشه درنظر گرفت، دستور اومده موهاتو بپوشون ، حتی اگر یه تار هم باشه رو شامل میشه. نگفت یک دسته یا کمتر و بیشتر.یا قسمتهای دیگه.

یا نماز به هیچ عنوان از انسان ساقط نمیشه حتی در حالت دراز کشیده ، با حرکات چشم هم اگر قادر باشه باید بخونه.

ببخشید متوجه اختیار نشدم.[khejalat]

kamanabroo
1st November 2013, 12:12 PM
عزیز در این لینک هیچ نشانه ای از اجبار نیست. در همه آیات تنها گفته شده زنان مومن حجاب خود را حفظ کنند. ولی هیچ جا از اجبار حجاب گفته نشده!

برادر بزرگوار

ظاهرا یا مفهوم واجب و اجبار برای شما مشتبه شده
یا اینکه اجبار کننده و واجب کننده برای شما مشتبه شده

و یا اینکه بحث شما دقیقا روی چیست؟ روی حجاب در جامعه اسلامی؟ روی حجاب اهل کتاب در جامعه اسلامی؟ اصل تشریع حجاب؟

من برای اینکه زودتر به نتیجه برسیم و مشخص باشه که داریم روی چی بحث می کنیم بصورت دسته بندی توضیح میدم:

(این رو هم بگم طبق منطق شما تا وقتی انسان حق دارد نسبت به امری درباره دیگران دفاع کند یا پیگیر باشد که وکیل یا وصی آنها باشد ---رجوع به پست های قبلی شما--- اما بنده به شما حق سوال کردن و دانستن و آگاهی را می دهم و حق می دهم که برای رسیدن به حقیقت تلاش و کوشش کنید و از ناملایماتی که در ذهن شما است سوال و تحقیق کنید بخاطر همین پاسخ می دهم)

-------------------------تکلیف از جانب خدا-----------------------------
ببینید در بحث های دینی و احکام که می گیم واجب شده یعنی از طرف خداست. تو قرآن و روایات آمده. و آنچه در دین اسلام واجب است یعنی از طرف خداوند اجباری است. یا تکلیف است.
اجبار همیشه معنای منفی و بدی ندارد. (هر چند به تکلیفی که از جانب خداوند است اجبار هم نمی توان گفت و اصولا این کلمه در این بحث جایگاه درستی ندارد که در ادامه بیشتر توضیح میدم)
اجبار غیر منطقی و غیر شان و منزلت منفی و بد است .

تکلیف و واجبی که از طرف خداوند بیان شده کاملا منطقی است چون خالق و مالک همه چیز است و می تواند برای آن قوانینی تعیین کند.

البته بعید میدونم سوال شما در این قسمت بوده باشه

--------------------------- اجبار از طرف مردم مسلمان یا جامعه اسلامی ----------------------------

ببینید احتمالا سوال شما اینجا باشه

اول این رو بگم که بله هیچ کسی حق ندارد طبق نظر شخصی خودش دیگران رو مجبور به کاری کند. و اگر قرار است تعیین تکلیفی باشد یا بصورت قانون مطرح می شود و تصویب می شود یا بصورت قرارداد.

در مورد مسئله ی حجاب؛ ما همه قبول داریم که خداوند بر مسلمانان یک تکلیف کرده است که مرد و زن حجاب و پوشش خود را رعایت کنند طبق شرایطی که در دین گفته شده. این از طرف خدا حکم شده است.

حالا خود خداوند در قرآن درباره امر به معروف و نهی از منکر باز حکم داده است که واجب است. ( که آیاتش رو گذاشتم)

>تکلیف حجاب از جانب خداست
>> تکلیف امر به معروف و نهی از منکر از جانب خداست
>>>> مسلمانان تکلیف دارند که نسبت به واجبات هم خودشان و هم دیگران را هوشیار (امر به معروف و نهی از منکر) کنند (البته طبق شرایط)
>>>>> حجاب یک مسئله اجتماعی و عملی است که اثر آن محدود به شخص نمی شود و اثرات مثبت و منفی آن گریبان گیر دیگران هم می شود و حق الناس هم به حساب می آید
>>>>>> علاوه بر مردم مسلمان که مسئولند بی توجه نسبت به رعایت احکام اسلامی در خود و دیگران نباشند حکومت اسلامی هم باید این شرایط را فراهم کند

>حالا ایا این تکلیف الهی معنایش این است که مردم یا حکومت اجبار کند که حجاب داشته باشیم؟

در جواب این سوال باید اول روشن شود که اجبار است یا تکلیف و آیا منظور سوال کننده واقعا اجبار (زور کردن بدون دلیل) است یا اجرای تکلیفی که از جانب خداوند است.

از دو منظر میشه نگاه کرد:

اگر فقط حرف خدا و دین خدا زده می شود و عمل مردم و حکومت اسلامی در محدوده انجام دستورات دین خداست که این حرفی درش نیست چون تکلیفی از جانب خداست. و این حرف که چرا حرف خدا و دین خدا را تبلیغ می کنید یا تذکر می دهید منطقی نیست. چون تصریح قرآن و دستور واضح و صریح خداوند است.
اگر قانون حکومت اسلامی باشد، باز هم لازم و تکلیف است چون مراتب قانون گذاری مشخص است؛ نمایندگان مجلس، تایید شورای نگهبان (فقها و حقوقدانان)، اجرا توسط مسئول و یا نهاد مربوطه.

> حال نوبت به نحوه ی اجرای این حکم می شود:

یک بار ما می خواهیم نسبت به امری بازدارندگی ایجاد کنیم : مثل توزیع و مصرف مواد مخدر، اشاعه فحشا، برهنگی، بی حجابی و .. ( که نهاد مربوطه نمی گوید به زور حجاب داشته باشید بلکه می گوید برهنگی و بی حجابی یا بدحجابی نباشد حال هر نوع حجابی که می خواهند اختیار کنند)

یک بار ما می خواهیم نسبت به ایجاد امری اقدام کنیم

مسئله حجاب در جامعه هم رویکرد اولی را دارد . یعنی وقتی رفتار اجتماعی برخی به سمت اشاعه فحشا و برهنگی و بی حجابی و .. پیش برود این نیروی باز دارنده باید جلوگیری کند. (البته با رعایت همه شئونات)

لذا به این افراد نمی گویند با حجاب باش. بلکه می گوید اینطوری که هستی نباش چون ضرر آن به دیگران و جامعه می رسد و این یک امر کاملا منطقی و دینی و .. است که طبق توضیحی که دادم مراتب اون مشخص هست.

-----------------------------------------

این رو هم بگم که اگر نهادی مسئول این بازدارندگی و غیره است باید بهترین عمل رو داشته باشد و با حفظ شتونات جامعه اسلامی و مردم مسلمان این کار را انجام دهد و اگر احیانا رفتار اشتباهی دارند حتما باید از طریق درست تذکر داده شده و گوشزد شود .

پس کلا بحث اجبار شخصی مطرح نیست حتی اصلا اجباری نسبت به ایجاد امری مطرح نیست و اصولا این کلمه اجبار در بحث جایگاهی ندارد.

kamanabroo
1st November 2013, 12:31 PM

------------------

1- ابدا ! لطفا اهمیت مفاد صلح نامه ی مدینه در این مورد رو انکار نکنید و مطمئنا بازگو کننده ی واقعیت است !

2- ببینید شما برای اثبات مدعای خویش قبلن خواستید این موضوع رو ربط بدهید به جزیه و بگید چون دید اسلام به اهل کتاب چنان است پس باید حجاب هم چنان باشد

الان میگید چون امر به معروف واجب است در موارد وجوب اعمال مسلمانان طبق تعاریف شما (که اونش هم بحث است) پس حجاب هم جزء اون ها میشه

و در تمام توجیه هات تون چشم تون رو به روی تاریخ بسته اید اعمال و رفتار پیامبر الگو ست و خدای نکرده ما که نمیخوایم بگیم دین به طور کامل به ما داده نشده !

برای قضاوت و یافتن حقیقت در این مورد باید رجوع کرد به تاریخ و اعمال پیامبر !

3- لطفا اینقدر در مورد وجوب امر به معروف صحبت نکنید بحث اصلا این نیست !

امر به معروف ----> واجب حجاب ----> جزء ضروریات مسلمانان = نتیجه حجاب اجبار برای مسلمانو غیر مسلمان!

اینکه شد مغلطه !

بعد هم این هم شرایط وجوب امر به معروف که بحث میشه نشون میده که یک عمل مطلق نیست ! اگر مطلق باشه یعنی هیچ حد و مرزی نداره ! اونوقت که سلیقه ی هر فرد میتونه دخالت پیدا کنه !

4- اگر منبع تاریخی یا روایی موثق در مورد اجبار حجاب مسلمانان برای اهل کتاب دارید بگذارید وگرنه از نظر من این بحث نه فایده داره و نه نتیجه

موفق باشید[golrooz]

1. عزیز من ما باید این مسئله رو در تاپیک مستقل از صفر تا صد و مرحله به مرحله بحث کنیم اینجا شما هر بار با یک ادعا بخواهید حرفی را تایید یا رد کنید به نتیجه نمی رسیم.

2. شما بند شماره 5 پست بنده رو که نقل قول کردید رو یه بار دیگه مطالعه کنید می بینید که بنده ربط اون قضیه رو هم توضیح دادم.

بنده تمام مستنداتم قرآن بود که ذکر کردم. و بحث ما (این تاپیک) یک مسئله تاریخی نیست. بله تاریخ می تواند تایید کننده یا .. باشد اما وقتی صریح کلام خداوند است دیگر حرفی نیست. اگر بحثی تاریخی داشته باشیم در تاپیک مستقل در خدمتتون هستم.

3. یعنی شما باید بگویید که من در مورد امر به معروف و نهی از منکر صحبت بکنم یا نه!!! یعنی هم شما سوال می کنید و هم جواب را همانطور که می خواهید بشنوید باید طبق خواسته شما بشنوید!!! این به نظر شما مغلطه نیست؟

نخیر این مراتبی که شما نشان دادید حرف بنده نبوده و برداشت شماست. لطفا تمام پست ها بنده رو با دقت بیشتری مطالعه کنید تا دقیق مشخص شود.

در پست قبلی بنده در همین تاپیک نسبت به امر به معروف و نهی از منکر و تکلیف یا اجبار بودن مفصل توضیح دادم -- رجوع شود.

حجاب برای مسلمانان راه اثبات و .. خودش را دارد
رعایت قوانین جامعه مسلمانان برای غیرمسلمانانی که در بین مسلمانان هستند مبانی خود را دارد . که بارها و بارها گفتم که باید بصورت دقیق در تاپیک مستقلی بحث شود.

ظاهرا منظور بنده از مطلق بودن امر به معروف و نهی از منکر کامل روشن دریافت نشده:
مطلق بودن ان نسبت به متعلق ان است . یعنی آنچه که باید نسبت به آن امر به معروف و نهی از منکر صورت بگیرد تمام دستورات دینی و اخلاقی ماست. و در هیچ جایی از دین ابتدائا نداریم که گفته باشد امر به معروف واجب است اما این مسئله مستثناست.

بله شرایطی نسبت به نحوه اجرا و.. دارد . اما بحث اجرا و متعلق اجرا دو چیز است که از نظر منطقی کاملا مشخص و مجزاست.

4. من برای شما احترام قائلم عزیز من . برای دنبال حقیقت بودن شما. برای سوال کردن شما . برای این حس حقیقت جویی شما. برادر من چرا هر وقت در هر تاپیکی بحث حجاب است شما همین سوال رو از بنده می پرسید اما هیچ وقت لینک ها و منابعی که معرفی کردم رو کاملا مطالعه نکردید و باز همچنان سوال خودتون رو تکرار می کنید حتی در تاپیک های غیرمرتبط.
اگر قرار باشد بنده تمام حرفهای که به شما آدرس دادم رو بگویم مشکلی نیست و برای بار چندم ازتون می خوام لطفا خواهشا اگر نسبت به این مسئله دنبال حقیقت هستید در تاپیکی مستقل و بصورت منطقی و منظم پیش بریم تا راحت تر به نتیجه برسیم.

(البته بعد از دهه اول محرم وقت بیشتری دارم بخاطر بحث های تبلیغی که دارم)

ممنون میشم برادر بزرگوار

"golbarg"
1st November 2013, 12:52 PM
چرا افرادی رو نبینیم که هم حجاب رو رعایت میکنن و هم با حیا هستند! اگه حجاب و حیارو به عنوان دو اصل درست قبول داریم پس افرادی که هردو اصل رو رعایت میکنن مورد تایید هستند وگرنه بقیه افراد در هر صورت یه جای کارشون میلنگه...حرف شما درسته که حجاب فقط یه پوشش ظاهری نیست ولی نگیم که ظاهر مهم نیست و از این حرفا چون ما در نگاه اول ظاهر همو میبینیم پس مهمه که چطور لباس میپوشیم و در درجه بعد چطور رفتار میکنیم...

ببین دوست من حرف شما منطقی ما همیشه گول ظاهر ادما رو میخوریم که انقدتو زندگی زربه میخوریم اگه همه ظاهرشون باطنشون مث هم بود خوب بود

من یه مثال بزنم برات که اون حرفی که گفتی دردرجه اول لباس پوشیدن بعد چیز دیگه

من همکلاسیای داشتم که چادری بودنانقدم حجابشون قشنگ بود کیف میکردی

بعد ماشالله هرروز بایه پسر بودن بهشون میگفتم چرا چادر میپوشی

میگفتن میخوام بهم شک نکن.بعدجالب اینه الان ازدواج کرده بعد میگه شوهرم گفته چون تو دختر خوبی پاکو با حجابی بودی گرفتمت

درمقابل دوستی دارم که خیلی بی حجاب اما انقد نجیبه که من بش حسرت میخورم.اما ظاهرش بد نشون میده

حالامن چادر بپوشم چه دردی میخوره؟؟؟؟بنظرم اونکه تو تنهای ادم انجام میده پیش خدا مهم تر

یا کسانی که باحجابن ولی تو مجالس عروسی انقد بد لباس میپوشن که حالت بهم میخوره درسته مجلس زنونه اما................

"مهدی"
1st November 2013, 12:53 PM
برادر بزرگوار

ظاهرا یا مفهوم واجب و اجبار برای شما مشتبه شده
یا اینکه اجبار کننده و واجب کننده برای شما مشتبه شده

و یا اینکه بحث شما دقیقا روی چیست؟ روی حجاب در جامعه اسلامی؟ روی حجاب اهل کتاب در جامعه اسلامی؟ اصل تشریع حجاب؟

من برای اینکه زودتر به نتیجه برسیم و مشخص باشه که داریم روی چی بحث می کنیم بصورت دسته بندی توضیح میدم:

(این رو هم بگم طبق منطق شما تا وقتی انسان حق دارد نسبت به امری درباره دیگران دفاع کند یا پیگیر باشد که وکیل یا وصی آنها باشد ---رجوع به پست های قبلی شما--- اما بنده به شما حق سوال کردن و دانستن و آگاهی را می دهم و حق می دهم که برای رسیدن به حقیقت تلاش و کوشش کنید و از ناملایماتی که در ذهن شما است سوال و تحقیق کنید بخاطر همین پاسخ می دهم)

-------------------------تکلیف از جانب خدا-----------------------------
ببینید در بحث های دینی و احکام که می گیم واجب شده یعنی از طرف خداست. تو قرآن و روایات آمده. و آنچه در دین اسلام واجب است یعنی از طرف خداوند اجباری است. یا تکلیف است.
اجبار همیشه معنای منفی و بدی ندارد. (هر چند به تکلیفی که از جانب خداوند است اجبار هم نمی توان گفت و اصولا این کلمه در این بحث جایگاه درستی ندارد که در ادامه بیشتر توضیح میدم)
اجبار غیر منطقی و غیر شان و منزلت منفی و بد است .

تکلیف و واجبی که از طرف خداوند بیان شده کاملا منطقی است چون خالق و مالک همه چیز است و می تواند برای آن قوانینی تعیین کند.

البته بعید میدونم سوال شما در این قسمت بوده باشه

--------------------------- اجبار از طرف مردم مسلمان یا جامعه اسلامی ----------------------------

ببینید احتمالا سوال شما اینجا باشه

اول این رو بگم که بله هیچ کسی حق ندارد طبق نظر شخصی خودش دیگران رو مجبور به کاری کند. و اگر قرار است تعیین تکلیفی باشد یا بصورت قانون مطرح می شود و تصویب می شود یا بصورت قرارداد.

در مورد مسئله ی حجاب؛ ما همه قبول داریم که خداوند بر مسلمانان یک تکلیف کرده است که مرد و زن حجاب و پوشش خود را رعایت کنند طبق شرایطی که در دین گفته شده. این از طرف خدا حکم شده است.

حالا خود خداوند در قرآن درباره امر به معروف و نهی از منکر باز حکم داده است که واجب است. ( که آیاتش رو گذاشتم)

>تکلیف حجاب از جانب خداست
>> تکلیف امر به معروف و نهی از منکر از جانب خداست
>>>> مسلمانان تکلیف دارند که نسبت به واجبات هم خودشان و هم دیگران را هوشیار (امر به معروف و نهی از منکر) کنند (البته طبق شرایط)
>>>>> حجاب یک مسئله اجتماعی و عملی است که اثر آن محدود به شخص نمی شود و اثرات مثبت و منفی آن گریبان گیر دیگران هم می شود و حق الناس هم به حساب می آید
>>>>>> علاوه بر مردم مسلمان که مسئولند بی توجه نسبت به رعایت احکام اسلامی در خود و دیگران نباشند حکومت اسلامی هم باید این شرایط را فراهم کند

>حالا ایا این تکلیف الهی معنایش این است که مردم یا حکومت اجبار کند که حجاب داشته باشیم؟

در جواب این سوال باید اول روشن شود که اجبار است یا تکلیف و آیا منظور سوال کننده واقعا اجبار (زور کردن بدون دلیل) است یا اجرای تکلیفی که از جانب خداوند است.

از دو منظر میشه نگاه کرد:

اگر فقط حرف خدا و دین خدا زده می شود و عمل مردم و حکومت اسلامی در محدوده انجام دستورات دین خداست که این حرفی درش نیست چون تکلیفی از جانب خداست. و این حرف که چرا حرف خدا و دین خدا را تبلیغ می کنید یا تذکر می دهید منطقی نیست. چون تصریح قرآن و دستور واضح و صریح خداوند است.
اگر قانون حکومت اسلامی باشد، باز هم لازم و تکلیف است چون مراتب قانون گذاری مشخص است؛ نمایندگان مجلس، تایید شورای نگهبان (فقها و حقوقدانان)، اجرا توسط مسئول و یا نهاد مربوطه.

> حال نوبت به نحوه ی اجرای این حکم می شود:

یک بار ما می خواهیم نسبت به امری بازدارندگی ایجاد کنیم : مثل توزیع و مصرف مواد مخدر، اشاعه فحشا، برهنگی، بی حجابی و .. ( که نهاد مربوطه نمی گوید به زور حجاب داشته باشید بلکه می گوید برهنگی و بی حجابی یا بدحجابی نباشد حال هر نوع حجابی که می خواهند اختیار کنند)

یک بار ما می خواهیم نسبت به ایجاد امری اقدام کنیم

مسئله حجاب در جامعه هم رویکرد اولی را دارد . یعنی وقتی رفتار اجتماعی برخی به سمت اشاعه فحشا و برهنگی و بی حجابی و .. پیش برود این نیروی باز دارنده باید جلوگیری کند. (البته با رعایت همه شئونات)

لذا به این افراد نمی گویند با حجاب باش. بلکه می گوید اینطوری که هستی نباش چون ضرر آن به دیگران و جامعه می رسد و این یک امر کاملا منطقی و دینی و .. است که طبق توضیحی که دادم مراتب اون مشخص هست.

-----------------------------------------

این رو هم بگم که اگر نهادی مسئول این بازدارندگی و غیره است باید بهترین عمل رو داشته باشد و با حفظ شتونات جامعه اسلامی و مردم مسلمان این کار را انجام دهد و اگر احیانا رفتار اشتباهی دارند حتما باید از طریق درست تذکر داده شده و گوشزد شود .

پس کلا بحث اجبار شخصی مطرح نیست حتی اصلا اجباری نسبت به ایجاد امری مطرح نیست و اصولا این کلمه اجبار در بحث جایگاهی ندارد.

با برخی از قسمت های bold شده موافق هستم. به خصوص در پاراگراف های اول و دوم. ولی در رابطه با قسمت های قرمز رنگ:

در ابتدا در رابطه با حکومت اسلامی باید عرض کنم که الان به نظر شما حکومت ما اسلامی هست؟ یا جمهوری هست؟ اصلا جمهوری اسلامی یعنی چه؟ آیا قوانین اسلامی در اختلاس های میلیاردی هم به کار می روند؟ یا فقط برای حجاب؛ موسیقی بکار می رود؟ آیا قوانین اسلامی برای آقا زاده ها بکار می رود یا فقط برای مصرف مواد مخدر به کار می رود؟

در رابطه با قانون گذاری اسلامی هم میتوان از سوالات بالا نتیجه گرفت! تنها کافیست به مغز و جامعه رجوع کرد.
----
سوال بعدی بنده این است که آیا باید با فروشندگان لباس برخورد شود یا به کسانی که لباس ها را می خرند؟ وقتی جنسی در بازار یافت می شود و کسی پول آن را می دهد؛ صاحب ان است و شما حق ندارید با آن برخورد کنید. شما حق دارید با کسانی که وارد کننده این البسه هستند برخورد کنید. حال نمیخوام بحث رو عوض کنم و در رابطه با شئونات اسلامی در برخورد گشت ارشاد صحبت کنم.

اگر بحث اجبار مطرح نیست؛ پس اصلا هیچکسی حق ندارد به زور کسی رو داخل ماشینی بکنه و بهش درس دین و ایمان یاد بده! کجای دنیا یه عقیده رو به زور به کسی تحمیل میکنن؟ شما حق دارید توسط نشریات و یا رسانه ها عقیده خود رو تبلیغ کنید و فرهنگ سازی کنید. وگرنه شما فقط یه کشور رو نام ببرید که به خاطر لباس شخصی براش سخنرانی کنن و ازش تعهد بگیرن؟

zoh_reh
1st November 2013, 01:21 PM
ببین دوست من حرف شما منطقی ما همیشه گول ظاهر ادما رو میخوریم که انقدتو زندگی زربه میخوریم اگه همه ظاهرشون باطنشون مث هم بود خوب بود

من یه مثال بزنم برات که اون حرفی که گفتی دردرجه اول لباس پوشیدن بعد چیز دیگه

من همکلاسیای داشتم که چادری بودنانقدم حجابشون قشنگ بود کیف میکردی

بعد ماشالله هرروز بایه پسر بودن بهشون میگفتم چرا چادر میپوشی

میگفتن میخوام بهم شک نکن.بعدجالب اینه الان ازدواج کرده بعد میگه شوهرم گفته چون تو دختر خوبی پاکو با حجابی بودی گرفتمت

درمقابل دوستی دارم که خیلی بی حجاب اما انقد نجیبه که من بش حسرت میخورم.اما ظاهرش بد نشون میده

حالامن چادر بپوشم چه دردی میخوره؟؟؟؟بنظرم اونکه تو تنهای ادم انجام میده پیش خدا مهم تر

یا کسانی که باحجابن ولی تو مجالس عروسی انقد بد لباس میپوشن که حالت بهم میخوره درسته مجلس زنونه اما................

ببخشید گلبرگ عزیز که من به این نقل قول جواب میدم[golrooz]

از این مثالا کم نیست، من خودم دوستی دارم بی حجاب، ولی خدا میدونه اونقدر مهربونه، مادری موفق، همسرداری کم نظیر(این نظر شوهرشه)، همونطور که میدونین روایت داریم : جهاد زن خوب شوهرداریشه، یا دوستان دیگه ام.....
نتیجه: ما همه چی رو با هم قاطی نکنیم ، همانطوریکه خدا ذره ذره حساب می کنه. من خدائیش خیلی چیزا از این دوستام یاد گرفتم، و واقعا قابل احترامن.ولی این دلیل نمیشه تو حجاب الگو من باشن.
احساس می کنم چادری با نجابت و نجیب چادری خیلی کامله.
عزیزم خیلی ببخشید طرف تو مجلس زنونه میخواد لباس متعارف جامعه رو بپوشه که نباید بره زیر سوال.کاتولیک تر از پاپ که نیستیم.
متاسفانه به اسم دین، دین رو اونقدر ترسناک معرفی کردن، که بعضا مجبور به قضاوتهای عجولانه و تند می شیم.(البته یکی از علتاشه)
موفق باشید.[golrooz]

مهندس نوجوان
1st November 2013, 01:45 PM
اگر بحث اجبار مطرح نیست؛ پس اصلا هیچکسی حق ندارد به زور کسی رو داخل ماشینی بکنه و بهش درس دین و ایمان یاد بده! کجای دنیا یه عقیده رو به زور به کسی تحمیل میکنن؟ شما حق دارید توسط نشریات و یا رسانه ها عقیده خود رو تبلیغ کنید و فرهنگ سازی کنید. وگرنه شما فقط یه کشور رو نام ببرید که به خاطر لباس شخصی براش سخنرانی کنن و ازش تعهد بگیرن؟

سلام
بنده کاری با بحث های دیگر ندارم و فقط درخصوص موارد رنگی صحبت می کنم :

به نظر بنده در جامعه اسلامی حجاب اجبار است (و البته این فقط نظر خصوصی بنده است) چرا که :

اسلام دستور داده که مسلمانان حجابشان را رعایت کنند . حال وقتی یک جامعه اسلاامی باشد پس باید از این دستورات پی روی کند و آن ها جزو قوانین جامعه به حساب آورد . پس نقض کردن هرکدام جریمه ای دارد مثل مواقعی که بخواهیم از چراغ قرمز عبور کنیم باید منتظر برگ جریمه اش هم باشیم ... پس همونجور که اگه یک نفر از چراغ قرمز رد شد باید جریمه اش رو بده تا یاد بگیره دیگه این کار رو نکنه ، کسی رو هم که حجاب رو رعایت نمی کنه باید یه جوری جریمه اش کرد تا حجاب رو یاد بگیره و دیگه خلافش رو تکرار نکنه... چون توی جامعه اسلامی ، حجاب قانونه ...

در دنیا هم عقیده های مختلف رو به مردم تحمیل می کنن ، مگه خبر ندارین که توی بیشتر دانشگاه های کشور های غیر اسلامی بانوان اجازه رعایت حجاب رو ندارن ؟ ولی این جا بحث تحمیل نیست ، این جا حکومت اسلامیه و مردمی توی این کشور زندگی می کنن که این حکومت اسلامی (قوانین اسلامی) رو پذیرفتن پس در نتیجه به این قوانین احترام میگذارن و اانجامشون می دن ، حالا اگه کسی با این حکومت و ... مخالفه نباید آرامش رو از بقیه سلب کنه و ساز خودش رو بزنه .

حالا ما داریم میگیم حکومت اسلامی ، یعنی حکومتی که قوانین اسلامی توش حاکمه ، یعنی حکومتی که اگه خدا گفت باید حجاب داشته باشی ، اون هم بگه حجاب قانونه ، حالا اگه کسی با این قوانین مخالفت بکنه و نخواد این حکومت رو بپذیره میتونه مهاجرت بکنه ، چیزی که همین کشور های غربی آرزوش رو دارن ... همه توضیحات بیشتر در پاراگراف قرمز و سبز آورده شده ...

باز هم میگم در بسیاری از کشور های خارجی و غیر اسلامی ، دانشگاه ها دانش آموزان با حجاب رو پذیرش نمی کنن...

خدا نگهدار[golrooz]

محسن مهابادی زاده
1st November 2013, 01:48 PM
تذكر :
برای خودم متاسفم ؛
بنده در پست قبلي يادآورشدم كه به روانكاوي و شخصيت شناسي اجتماعی افراد با پوشش خاص (در ايران و ديگر كشورها‏)‏ بدون در نظر گرفتن دين و اعتقادات مذهبي ؛ واكاوي بشه ؛ متاسفانه هرشخص به هر سويي رفت؛ بنده بنا بر نياز به اطلاعات دقيق تر درباره شخصيت افراد بدحجاب (پوشش خاص‏)‏ به لحاظ اجتماعي و روانشناسي شخصيت اين موضوع رو مطرح كردم ؛ لذا مقتضي ست بحثهاي حاشيه اي و خارج از اهداف موضوع رو به جاي ديگه منتقل كنيد

zoh_reh
1st November 2013, 01:59 PM
این هم سفارشی آقای نیما ماهان استارتر محترم:

موضوع حجاب از موضوعاتی است که خیلی از افراد حول آن ،بحث و تبادل نظر می کنند وبیشتر هم از نگاه دین به آن می نگرند.امّا اگر کمی افق دید خودمان را وسعت دهیم ،می بینیم که حجاب از موضوعاتی است که روانشناسان را نیز درگیر خود کرده است . به عقیده روانشناسان ،یکی از نشانه های عزّت وارزش هر شخصی طرز برخورد ومنش رفتاری او میباشد . بر این اساس، هر کس شخصیتی دارد که خود را با آن معرفی می‏کند و دیگران نیز او را به همان ویژگی‏ها می‏شناسند.شخصیت؛ مجموعه افکار، عواطف، عادت‏ها و اخلاقیات یک انسان است که به تمایز وی از دیگران می‏انجامد(1).

اما تعریف انسان دارای ارزش و به نوعی (با کلاس از نوع فرهنگ)، در ادبیات روانشناسان::
1:در «روان‏شناسی کمال» انسان رشد یافته که انسان خواستارِ تحققِ خود (actualizing person - The Self) معرفی می‏گردد، این گونه توصیف شده است: انسانی که نیازهای سطوح پایین (نیازهای جسمانی، ایمنی، تعلق، محبت و احترام) را پشت سر نهاده، در صدد استفاده از توانایی‏ها و قابلیت‏های خود است و به دنبال به فعلیّت رساندن خویشتن و تحقق خویش است‏(2).

2: اریک فروم انسان رشد یافته را انسان بارورمعرفی می‏کند و در تعریف او می‏گوید: وی انسانی است که نیازهای روانی‏اش را از راه‏های بارور و زایا و خلاق ارضا می‏کند(3)

به عقیده اریک فروم مؤثرترین عامل در رشد شخصیت انسان برآوردن معقول نیازهای روانی است که حیوانات پست این نوع نیازها را ندارند. انسان سالم نیازهای روانی - نه نیازهای جسمانی مانند گرسنگی، تشنگی، جنسی و...- خود را از راه‏های خلاّق ارضا می‏کند و اشخاص ناسالم از راه‏های نامعقول‏(4).

امّاباید به این نکته مهمّ توجه شود که فرصت رشد شخصیت با رعایت حجاب بیش‏تر فراهم می‏گردد یا با عدم رعایت آن؟ انسانی که پیوسته نگران زیبایی خود است و بیش‏تر در جهت معرفی پیکر خود می‏کوشد، بهتر می‏تواند قابلیت‏های خود را بشناسد و به فعلیت برساند یا آن که سر در باغ اندیشه دارد؟ آیا توجّه به نیازهای جسمانی و سطحی به انسان امکان رشد می‏دهد یا توجّه به نیازهای عالی و مخصوص انسان‏ها؟ آیا غرق شدن در خود نمایی و جلب توجّه دیگران مسیر منتهی به یافتن خویشتن است؟ انسانی که زندگی‏اش تحت فرمان و اراده‏اش نیست، در حس هویّت یابی خود (of Identity A Sense) دچار شکست شده است‏(5)تا چه رسد به آن که هویّتش را به کمال رساند. زیرا سلیقه و خواست دیگران در زندگی‏اش تأثیر می‏گذارد و چنان زندگی می‏کند که دیگران می‏پسندند، نه آنگونه که خود می‏پسندد.

بی‏حجاب در اندیشه نمایش خود و زیبایی خویش است. این امر که عقده حقارت (inferority complex) انسان را نشان می دهد، زمینه رشد و تعالی وی را نابود می‏سازد؛ در حالی که زن مانند مرد یک انسان است و باید از نظر انسانی رشد و تکامل یابد. کسی که با نمایش زیبایی خود و گزینش پوششی ویژه در اندیشه جلب نظر دیگران به سر می‏برد، در حقیقت می‏خواهد با تکیه بر جذابیت‏های ظاهری خویش و نه اصالت‏ها و ارزش‏های متعالی خود، جایی در جامعه بیابد. در واقع او از این طریق اعلام می‏دارد، آنچه برایش اصل است و اهمیّت دارد، «زن بودن» او است نه انسانیت و اندیشه و لیاقت و کارآیی‏اش. چنین فردی قبل از همه اسیر زیبایی خود است و به مغازه‏ داری شبیه است که پیوسته در اندیشه تزیین ظاهر و تغییر دکور خود به سر می‏برد و فرصت پرداختن به آرزوهای بزرگ‏تر را نمی‏یابد(6)

پی نوشت:
1. مجموعه مقالات کنفرانس زن، مقاله حجاب و آزادی.
2. روان‏شناسی کمال، دوان شولتس، گیتی خوشدل.
3. مکتب‏ها و نظریه‏های روان‏شناسی، سعید شاملو.
4. روان‏شناسی کمال.
5. فلسفه حجاب، علی محمدی.
6. روان‏شناسی حرمت خود، ناتانیل براندل، هاشمی جمال

شیعه شناسی

kamanabroo
1st November 2013, 04:07 PM
تذكر :
برای خودم متاسفم ؛
بنده در پست قبلي يادآورشدم كه به روانكاوي و شخصيت شناسي اجتماعی افراد با پوشش خاص (در ايران و ديگر كشورها‏)‏ بدون در نظر گرفتن دين و اعتقادات مذهبي ؛ واكاوي بشه ؛ متاسفانه هرشخص به هر سويي رفت؛ بنده بنا بر نياز به اطلاعات دقيق تر درباره شخصيت افراد بدحجاب (پوشش خاص‏)‏ به لحاظ اجتماعي و روانشناسي شخصيت اين موضوع رو مطرح كردم ؛ لذا مقتضي ست بحثهاي حاشيه اي و خارج از اهداف موضوع رو به جاي ديگه منتقل كنيد

سلام نیما جان عزیز
به هر مقداری که بنده بحث رو منحرف کرده ام عذرخواهم
سعی کردم تا مقداری پاسخگو باشم که مخاطبین و سوال کنندگان بدونند که پاسخ در خور سوالشون وجود دارد و بحث های متفرقه رو ارجاع به تاپیک های جداگانه دادم

و همانطور که گفتید پاسخگویی به بحث های خارج از موضوع تاپیک در صورت ایجاد تاپیک جداگانه خواهد بود. (جدی تر [cheshmak] )

ممنون

Majid_GC
1st November 2013, 08:08 PM
1. عزیز من ما باید این مسئله رو در تاپیک مستقل از صفر تا صد و مرحله به مرحله بحث کنیم اینجا شما هر بار با یک ادعا بخواهید حرفی را تایید یا رد کنید به نتیجه نمی رسیم.

2. شما بند شماره 5 پست بنده رو که نقل قول کردید رو یه بار دیگه مطالعه کنید می بینید که بنده ربط اون قضیه رو هم توضیح دادم.

بنده تمام مستنداتم قرآن بود که ذکر کردم. و بحث ما (این تاپیک) یک مسئله تاریخی نیست. بله تاریخ می تواند تایید کننده یا .. باشد اما وقتی صریح کلام خداوند است دیگر حرفی نیست. اگر بحثی تاریخی داشته باشیم در تاپیک مستقل در خدمتتون هستم.

3. یعنی شما باید بگویید که من در مورد امر به معروف و نهی از منکر صحبت بکنم یا نه!!! یعنی هم شما سوال می کنید و هم جواب را همانطور که می خواهید بشنوید باید طبق خواسته شما بشنوید!!! این به نظر شما مغلطه نیست؟

نخیر این مراتبی که شما نشان دادید حرف بنده نبوده و برداشت شماست. لطفا تمام پست ها بنده رو با دقت بیشتری مطالعه کنید تا دقیق مشخص شود.

در پست قبلی بنده در همین تاپیک نسبت به امر به معروف و نهی از منکر و تکلیف یا اجبار بودن مفصل توضیح دادم -- رجوع شود.

حجاب برای مسلمانان راه اثبات و .. خودش را دارد
رعایت قوانین جامعه مسلمانان برای غیرمسلمانانی که در بین مسلمانان هستند مبانی خود را دارد . که بارها و بارها گفتم که باید بصورت دقیق در تاپیک مستقلی بحث شود.

ظاهرا منظور بنده از مطلق بودن امر به معروف و نهی از منکر کامل روشن دریافت نشده:
مطلق بودن ان نسبت به متعلق ان است . یعنی آنچه که باید نسبت به آن امر به معروف و نهی از منکر صورت بگیرد تمام دستورات دینی و اخلاقی ماست. و در هیچ جایی از دین ابتدائا نداریم که گفته باشد امر به معروف واجب است اما این مسئله مستثناست.

بله شرایطی نسبت به نحوه اجرا و.. دارد . اما بحث اجرا و متعلق اجرا دو چیز است که از نظر منطقی کاملا مشخص و مجزاست.

4. من برای شما احترام قائلم عزیز من . برای دنبال حقیقت بودن شما. برای سوال کردن شما . برای این حس حقیقت جویی شما. برادر من چرا هر وقت در هر تاپیکی بحث حجاب است شما همین سوال رو از بنده می پرسید اما هیچ وقت لینک ها و منابعی که معرفی کردم رو کاملا مطالعه نکردید و باز همچنان سوال خودتون رو تکرار می کنید حتی در تاپیک های غیرمرتبط.
اگر قرار باشد بنده تمام حرفهای که به شما آدرس دادم رو بگویم مشکلی نیست و برای بار چندم ازتون می خوام لطفا خواهشا اگر نسبت به این مسئله دنبال حقیقت هستید در تاپیکی مستقل و بصورت منطقی و منظم پیش بریم تا راحت تر به نتیجه برسیم.

(البته بعد از دهه اول محرم وقت بیشتری دارم بخاطر بحث های تبلیغی که دارم)

ممنون میشم برادر بزرگوار

1- فلسفه بافی کار مشکلی نیست اما چشم بستن بر روی تاریخ و اتفاقات جاری در اون زمان تمام این فلسفه بافی ها رو بی معنی میکنه !

2- استغفرالله ! مگر ما مستندات قرآنی رو خواستیم رد کنیم ؟! تمام پاداش و مجازات اخروی که در قرآن در مورد حجاب گفته میشه قبول و صد درصد درست اما مباحث پیرامونش که بهش اضافه میشه قابل قبول نیست !

3- از شما بزرادر بزرگوار هم ممنون که سعی میکنید پاسخگو باشید اما در این موارد صحبت های آیت الله طالقانی و منتظری به اندازه ی کافی قانع کننده هست که نیازی به بحث نباشه و در ضمن سوالی از شما نکردم که جوابی انتظار داشته باشم بلکه سخنی رو گفتم که شما خواستید به نقد بکشونیدش

بنده هم علاقه ای به بحث ندارم اگر تنها و تنها در این تاپیک نقل قول کردم به خاطر این است که شما مباحثی که در مورد شک و بحث های زیادی وجود داره به عنوان وحی منزل معرفی میکنید و من فقط سعی کردم جواب این جمله تون رو بدهم که گفتید

حتی نامسلمانانی (اهل کتاب) که در سرزمین مسلمانان زندگی می کنند باید با قوانین اجتماعی مسلمانان زندگی کنند.

[golrooz]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد