PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقاله انیشتن و نوروز

baran.ze
3rd March 2012, 11:21 AM
انیشتن و نوروز (http://attariabba.blogfa.com/post-35.aspx)
در زمان تدریس در دانشگاه پرینستون دکتر حسابی تصمیم می گیرند سفره ی هفت سینی برای انیشتین و جمعی از بزرگترین دانشمندان دنیا از جمله "بور"، "فرمی"، "شوریندگر" و "دیراگ" و دیگر استادان دانشگاه بچینند و ایشان را برای سال نو دعوت کنند. آقای دکتر خودشان کارتهای دعوت را طراحی می کنند و حاشیه ی آن را با گل های نیلوفر که زیر ستون های تخت جمشید هست تزئین می کنند و منشا و مفهوم این گلها را هم توضیح می دهند. چون می دانستند وقتی ریشه مشخص شود برای طرف مقابل دلدادگی ایجاد می کند. دکتر می گفت: " برای همه کارت دعوت فرستادم و چون می دانستم انیشتین بدون ویالونش جایی نمی رود تاکید کردم که سازش را هم با خود بیاورد. همه سر وقت آمدند اما انیشتین 20دقیقه دیرتر آمد و گفت چون خواهرم را خیلی دوست دارم خواستم او هم جشن سال نو ایرانیان را ببیند. من فورا یک شمع به شمع های روشن اضافه کردم و برای انیشتین توضیح دادم که ما در آغاز سال نو به تعداد اعضای خانواده شمع روشن می کنیم و این شمع را هم برای خواهر شما اضافه کردم. به هر حال بعد از یک سری صحبت های عمومی انیشتین از من خواست که با دمیدن و خاموش کردن شمع ها جشن را شروع کنم. من در پاسخ او گفتم : ایرانی ها در طول تمدن 10هزار ساله شان حرمت نور و روشنایی را نگه داشته اند و از آن پاسداری کرده اند. برای ما ایرانی ها شمع نماد زندگیست و ما معتقدیم که زندگی در دست خداست و تنها او می تواند این شعله را خاموش کند یا روشن نگه دارد."
آقای دکتر می خواست اتصال به این تمدن را حفظ کند و می گفت بعدها انیشتین به من گفت: " وقتی برمی گشتیم به خواهرم گفتم حالا می فهمم معنی یک تمدن 10هزارساله چیست. ما برای کریسمس به جنگل می رویم درخت قطع می کنیم و بعد با گلهای مصنوعی آن را زینت می دهیم اما وقتی از جشن سال نو ایرانی ها برمی گردیم همه درختها سبزند و در کنار خیابان گل و سبزه روییده است."
بالاخره آقای دکتر جشن نوروز را با خواندن دعای تحویل سال آغاز می کنند و بعد این دعا را تحلیل و تفسیر می کنند. به گفته ی ایشان همه در آن جلسه از معانی این دعا و معانی ارزشمندی که در تعالیم مذهبی ماست شگفت زده شده بودند. بعد با شیرینی های محلی از مهمانان پذیرایی می کنند و کوک ویلون انیشتین را عوض می کنند و یک آهنگ ایرانی می نوازند. همه از این آوا متعجب می شوند و از آقای دکتر توضیح می خواهند. ایشان می گویند موسیقی ایرانی یک فلسفه، یک طرز تفکر و بیان امید و آرزوست. انیشتین از آقای دکتر می خواهند که قطعه ی دیگری بنوازند. پس از پایان این قطعه که عمدأ بلندتر انتخاب شده بود انیشتین که چشمهایش را بسته بود چشم هایش را باز کرد و گفت" دقیقا من هم همین را برداشت کردم و بعد بلند شد تا سفره هفت سین را ببیند.
آقای دکتر تمام وسایل آزمایشگاه فیزیک را که نام آنها با "س" شروع می شد توی سفره چیده بود و یک تکه چمن هم از باغبان دانشگاه پرینستون گرفته بود. بعد توضیح می دهد که این در واقع هفت چین یعنی 7 انتخاب بوده است. تنها سبزه با "س" شروع می شود به نشانه ی رویش. ماهی با "م" به نشانه ی جنبش، آینه با "آ" به نشانه ی یکرنگی، شمع با "ش" به نشانه ی فروغ زندگی و ... همه متعجب می شوند و انیشتین می گوید آداب و سنن شما چه چیزهایی را از دوستی، احترام و حقوق بشر و حفظ محیط زیست به شما یاد می دهد. آن هم در زمانی که دنیا هنوز این حرفها را نمی زد و نخبگانی مثل انیشتین، بور، فرمی و دیراک این مفاهیم عمیق را درک می کردند. بعد یک کاسه آب روی میز گذاشته بودند و یک نارنج داخل آب قرار داده بودند. آقای دکتر برای مهمانان توضیح می دهند که این کاسه 10هزارسال قدمت دارد. آب نشانه ی فضاست و نارنج نشانه ی کره ی زمین است و این بیانگر تعلیق کره زمین در فضاست. انیشتین رنگش می پرد عقب عقب می رود و روی صندلی می افتد و حالش بد می شود. از او می پرسند که چه اتفاقی افتاده؟ می گوید : "ما در مملکت خودمان 200 سال پیش دانشمندی داشتیم که وقتی این حرف را زد کلیسا او را به مرگ محکوم کرد اما شما از 10هزار سال پیش این مطلب را به زیبایی به فرزندانتان آموزش می دهید. علم شما کجا و علم ما کجا؟!"
خیلی جالب است که آدم به بهانه ی نوروز، فرهنگ و اعتبار ملی خودش را به جهانیان معرفی کند.
خاطرات مهندس ایرج حسابی
منبع: گل نرگس
http://ahmadfatehi833649.blogfa.com/

Mr.Geo22
3rd March 2012, 12:35 PM
دوستان امیدوارم که اشتباه نکنید!!!

تمام این داستان ها دروغ محض هستند

اولا از لحاظ جغرافیایی و حتی برخی موراد تاریخی تناقضاتی دیده میشه!

از اون گذشته دکتر حسابی اصلا تا این حد معروف نبوده.... ایشون اصلا در دنیای فیزیک آدم شناخته شده ای نیستند .... البته برای ایران واقعا بزرگ بودند و عنوان "پدر علم فیزیک ایران" به حق شایسته ایشونه ولی خب در خارج از ایران به هیچ عنوان شناخته شده نیستند

ایشون نه شاگرد پروفسور انیشتین بودند و نه نظریه مهمی ارایه دادند

چند روز پیش تو دانشگاهمون یه مراسم بزرگداشت دکتر حسابی برگزار شد که دکتر ستاره از اعضای هیئت علمی دانشگاه کردستان اومدن صحبت کردند

من دو تا نکته تازه تو صحبت هاشون متوجه شدم:

۱- دکتر حسابی حدود ۱۰ تا مقاله ارايه دادن!!!!!

۲- زمانی که ایشون دکترای فیزیک گرفتن وزیر علوم وقت ازشون در مورد اینکه چطور با وجود اینکه دکتر هستند ولی طبابت نمیکنند میپرسند و تازه بعدش فکر میکنند که فیزیک همون شیمیه و شیمی همون دارو سازی!!!!

ایشون برای ایران خیلییییی با ارزش بودند ولی در دنیای فیزیک کوچکترین جایگاهی ندارند..... من به شخصه احترام زیادی براشون قایلم ولی اسطوره سازی رو رد میکنم [golrooz]

شه پری
3rd March 2012, 03:10 PM
به نظر من هیچ شبیه ای به آقای دکتر حسابی نیست...
بیشتر این شبه ها به پسرشون آقای ایرج وارده...
این آقا راجع به پدرشون زیادی بزرگ نمایی میکنن...
حتی یه کتابی چاپ شده ...خاطرات دکتر حسابی اسمش استاد عشق هسستش...
آقای دکتر حسابی فقط حدود یک صفحه خاطره داشتند...اونو نوشتند...
باقی این حرفا حرفای پسرشون هست...
حتی اومدن یه عکسی از دکتر حسابی و انیشتین چاپ کردند...
رفتم کلی جستجوکردم توی سایتای ایرانی و خارجی...میبینم که بله عکسی که پسرش میگه این دکتر حسابیه....عکس گودل ریاضی دان معروفه....
این آقای ایرج حسابیه که این مشکلات رو بوجود آورده...

Mr.Geo22
3rd March 2012, 08:32 PM
آقاي سليماني عزيز اون كه صد در صد

خود دكتر حسابي بسيييييييار مرد شريفي هستن

سختي هايي كه ايشون براي در مسير علم قرار دادن ايران متحمل شدن نشان از بزرگي ايشون هست
فداكاري كه ايشون انجام دادن براي خود من بي نهايت با ارزشه

و اما در مورد اين اسطوره سازي ها:

مجموعه عوامل زيادي تاثير داشتند كه مقاله هايي در اون بزرگداشت تو دانشگاهمون خوندن از آقاي احمد شريعتي و دكتر منصوري كه بررسي كردند عوامل مختلف رو ولي نميشه منكر اين حقيقت شد كه عامل اصلي خود آقاي ايرج حسابي هستند كه يك شياد واقعي هستند و براي رسيدن به يه سري منافع دست به اين كار زدند

شه پری
3rd March 2012, 09:38 PM
همه چی رو که نمیشه گفت مگر در این مورد حرف برای گفتن بسیار هست....
تازه با این کارایی که پسرشون کرده خیلی به دکتر حسابی لطمه خورده...

baran.ze
6th March 2012, 06:09 PM
سلام
ابتدای قضیه ترجیح می دادم پاسخی به میان نیاورم، اما با این توصیفات بسیار متاثر شدم برای جامعه ی به ظاهر علمی و نخبه کشور که شهدا را نیز به همین منوال از عظمت و شکوهشان قدردانی نمودند.
... تازه دستم اومد بین کدوم نخبه ها هستم
اثبات تمامی سخنان مهندس ایرج حسابی را از نزدیک در موزه پروفسور سید محمود حسابی در منزل ایشان واقع در تجریش - چهارراه حسابی می توان مشاهده نمود که هیچ یک زائیده سرچ و مباحثه های دانشگاهی و اساتید جزوه تدریسی نمی باشد.
و بد نیست اگر سری به سایت http://www.hessaby.com/ دانشگاه متروپلیتن لندن (London Metropolitan University) بزرگترین دانشگاه لندن، که در سال 2009 به افتخار دانشمند بزرگ ایرانی، پروفسور محمود حسابی، اقدام به اعطای بورس پروفسور حسابی به دانشجویان ایرانی نموده است و براساس آن کلیه هزینه های تحصیلی دانشگاه را پوشش می دهد.
شاید ...
موجیم و وصل ها از خود بریدن است
ساحل بهانه ایست رفتن رسیدن است

شه پری
10th March 2012, 02:13 PM
سلام
ابتدای قضیه ترجیح می دادم پاسخی به میان نیاورم، اما با این توصیفات بسیار متاثر شدم برای جامعه ی به ظاهر علمی و نخبه کشور که شهدا را نیز به همین منوال از عظمت و شکوهشان قدردانی نمودند.
... تازه دستم اومد بین کدوم نخبه ها هستم
اثبات تمامی سخنان مهندس ایرج حسابی را از نزدیک در موزه پروفسور سید محمود حسابی در منزل ایشان واقع در تجریش - چهارراه حسابی می توان مشاهده نمود که هیچ یک زائیده سرچ و مباحثه های دانشگاهی و اساتید جزوه تدریسی نمی باشد.
و بد نیست اگر سری به سایت http://www.hessaby.com/ دانشگاه متروپلیتن لندن (London Metropolitan University) بزرگترین دانشگاه لندن، که در سال 2009 به افتخار دانشمند بزرگ ایرانی، پروفسور محمود حسابی، اقدام به اعطای بورس پروفسور حسابی به دانشجویان ایرانی نموده است و براساس آن کلیه هزینه های تحصیلی دانشگاه را پوشش می دهد.
شاید ...
موجیم و وصل ها از خود بریدن است
ساحل بهانه ایست رفتن رسیدن است
سلام....
هیچ کس که منکر کارای دکتر حسابی نیست....
ما هم نیستیم...
مشکل پسرشونه.....
پسرشون زیادی درغ میگه راجع به دکتر حسابی.....
.......
بابا پسرش کاری کرده که بیشتر از دید سیاسی به دکتر حسابی نگاه بشه تا دید علمی ....
.....
گرفتین...؟
بیشتر نمیگم...اگه نخواید هیچ کس نمیتونه واداریتون کنه که جایی رو ببینید....

بلدرچین
10th March 2012, 02:41 PM
مممنونم خوب بود

سونای
22nd June 2012, 10:36 PM
انیشتن و نوروز (http://attariabba.blogfa.com/post-35.aspx)
خیلی جالب است که آدم به بهانه ی نوروز، فرهنگ و اعتبار ملی خودش را به جهانیان معرفی کند.

[tashvigh][golrooz]

amirhosyn
23rd June 2012, 12:11 AM
دوستان امیدوارم که اشتباه نکنید!!!

تمام این داستان ها دروغ محض هستند

اولا از لحاظ جغرافیایی و حتی برخی موراد تاریخی تناقضاتی دیده میشه!

از اون گذشته دکتر حسابی اصلا تا این حد معروف نبوده.... ایشون اصلا در دنیای فیزیک آدم شناخته شده ای نیستند .... البته برای ایران واقعا بزرگ بودند و عنوان "پدر علم فیزیک ایران" به حق شایسته ایشونه ولی خب در خارج از ایران به هیچ عنوان شناخته شده نیستند

ایشون نه شاگرد پروفسور انیشتین بودند و نه نظریه مهمی ارایه دادند

چند روز پیش تو دانشگاهمون یه مراسم بزرگداشت دکتر حسابی برگزار شد که دکتر ستاره از اعضای هیئت علمی دانشگاه کردستان اومدن صحبت کردند

من دو تا نکته تازه تو صحبت هاشون متوجه شدم:

۱- دکتر حسابی حدود ۱۰ تا مقاله ارايه دادن!!!!!

۲- زمانی که ایشون دکترای فیزیک گرفتن وزیر علوم وقت ازشون در مورد اینکه چطور با وجود اینکه دکتر هستند ولی طبابت نمیکنند میپرسند و تازه بعدش فکر میکنند که فیزیک همون شیمیه و شیمی همون دارو سازی!!!!

ایشون برای ایران خیلییییی با ارزش بودند ولی در دنیای فیزیک کوچکترین جایگاهی ندارند..... من به شخصه احترام زیادی براشون قایلم ولی اسطوره سازی رو رد میکنم [golrooz]
با سلام خدمت شما.شما اگر میخواهید افشا گری ازپسر دکترحسابی بکنید بهتراست برای خودتان یک موضوع جدید ایجاد کنید,نه اینکه موضوعی راکه درمورد علم وتمدن وفرهنگ ایران است به دروغ های پسر دکتر حسابی نسبت دهید.[taajob]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد