PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث خوبی چیه؟

شه پری
20th December 2011, 11:55 PM
سلام بچه ها
میخوام اینجا یه بحث راه بندازم ببینم تعریف هر کی از خوبی چیه؟
اصلا دیدگاه ما در مورد خوبی چطوری شکل میگیره؟
نطر شما چیه؟
اگه تعریفتون از خوبیه اینه پس بدی چیه؟ها؟
منتطر جوابتون هستم
ببینیم که خوبی چیه؟
چرا بعضی از خوی ها حال نمیدن
چرا خیلی از بدی ها حال میدن؟
اصلا اینکه خوبی یا بدی حال بده به چی ربط داره؟
ارزش ها توی یه جامعه چطوری شکل میگیرن؟
اگر انسان ازاد گراست پس چرا ایرانی ها حتی قبل از اینکه ادیان الهی بیان بازم رفتار بدی نداشتند و به عنوان یه جامعه متمدن زندگی میکردند؟
ئر حالی که میدونیم خیلی جاها اینجوری نبوده
الان جامعه ما چه تغییراتی کرده که دیگه به اون شدت از خوبی ها دفاع نمیشه؟
هرکس بدنبال کار خودشه...
اصلا اینکه هرکی به دنبال کار خودش باشه کار خوبیه یا بد
اینجا از به چالش کشیدن نترسید
هر چیزی رو که میخواید به چالش بکشید اما منطقی اون کاری که ذهنتون میگه درست رو بنویسید
از پذیرش اشتباه ناراحت نشید
اینجا هیچ کس حق توهین نداره
فرض کنید تمدن بشری یه برج عظیمه
ما میخوایم تمام اون و به نقد بگیریم و به چالش بندازیم
ما میتونیم یه تعریف کامل و جدید ارائه بدیم....
لطفا از بیان نطرات نترسید
اینجا هیچ کس از اشتباه کردن ایراد نمیگیره
مهم اینه که از تجربه هامون درست استفاده کنیم
این مبحث هم ربط پیدا میکنه به تمام رشته ها
تمام فعالیت ها...
لزفا بیاید مطلب بزارید و بزارید که دیگران از تجربیاتتون استفاده کنن
اینجا فرصتی است برای به چالش کشیدن
برای اینکه تفکر خوب خودمون رو به دیگرا نشون بدیم(اصلا تفکر خوب چیه؟)
اگه تفکرمون نقص داره نقصش رو بپذیریم و کاملش کنیم
تمام گفت و گو ها دوستانه است و هیچ جدالی نیست
ما میخوایم یک چیز جدید بسازیم
از تمام دیدگاه ها استفاده میشه.....
اینجا موقع مناسب و زمان مناسبه...
یاحق

تووت فرنگی
21st December 2011, 07:50 AM
ازدید آدما خوبی یعنی چیزی که اونا دوست دارن

شه پری
21st December 2011, 10:47 AM
اصلا این دوست داشتن چیه ؟
هر چیزی که دوست داریم چیز خوبیه؟
خوب بعضی ها دوست دارن خود کشی کنن با این که میدونن کار خوبی نیست....اما تنها راه ممکن به نطرشون میرسه...
حالا کس دیگه ای هست که نطر بده؟
واقعا خوبی چیه؟

عرفان سلیم زاده
21st December 2011, 06:51 PM
به نظر من خوبی محض به تقسیم خوشبختی خودمون با دیگران می گویند.
و بدی محض جمع اوری خوشبختی دیگران برای خودمونه!
بیشتر ما میانه رو هستیم[golrooz]

ریپورتر
21st December 2011, 10:34 PM
والا خوبی یعنی چیزی یا کاری که به نفع ادم باشه البته گاهی این باعث میشه انسان ظلم کنه
در حقیقت باید توی تشخیص خوب و بدی انصاف و عدالت رو رعایت کرد

محسن آزماینده
21st December 2011, 10:52 PM
بحث خوبیه /// برای شروع بحث به پیشنیازهایی نیاز خواهیم داشت // مثلا تفسیر کلمه خوب //باید بگیم که یک صفت هست و برای بیان حالت از اون استفاده میشه // پس خوب بودن یک حالت در انجام کارها است // هر کاری //در قدم بعد باید برای این حالت جهت تعیین کنیم //. اگر در خلاف جهت تعیین شده ،کارها انجام بشه بد خواهد بود /// نحوه تعیین جهت هم در دست خودمون هست // یعنی ممکنه فعلی که برای ما خوب تلقی میشه برای طرف مقابل ما بد تلقی میشه /// در این تعریف بدی در جهت مخالف خوبی قرار گرفت // اما خیلی ها بدی را عدم خوبی و خوبی را عدم بدی میدانند // البته این تعریف به نظر من در حالت محض و ایده آل وجود دارد // دوستان من در ادامه خدمت خواهم رسی //ممنون

ساناز فرهیدوش
22nd December 2011, 12:15 AM
ارزش های حاکم در هر جامعه می تواند به عنوان فرهنگ انجام کار ها رویه زندگی انسان ها را تعیین کرده و به آن ها الگویی برای خوب بودن یا بد زیستن بدهد . تفاوت هایی که می تواند ناشی از اعتقادات دینی ، کسب تجارب در طی زمان یا به صورت اکتسابی و ناشی از تعامل اجتماعی افراد باشد .
در کل بعضی کارها و چیزها فی نفسه خوب شمرده می شود و فطرت پاک انسان ها می تواند میان خوب و بد تمیز قائل شود . حال هر چه این فطرت بیشتر هدایت شود (توسط هر دین و آیین ) و بیشتر به پرورش آن پرداخته شود توانا تر می گردد .

در عین حال :
وقتی کوچک هستتیم به ما اطرافیان مخصوصا والدین به ما بر چسب می زنند ( دختر خوب - پسر خوب ) یا بر عکس
این تشویق و تنبیه ها و ، باید و نباید هاست که رفتار وچگونگی اخلاق و کردار ما را شکل می دهد در کنار جوی که در خانواده و جامعه تجربه می کنیم .
کسی نیست که دلش بخواهد بد باشد ، همه خوبند اما گاهی افراد راه را اشتباه می روند .

امیر مومنان می فرماید : با مردم انچنان رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار کنند ) جان کلام خوبی و بدی در این جمله نهفته است .

شه پری
22nd December 2011, 01:24 AM
سلام
.........
بعضیا خوبی رو با دوست داشتن معنی کردند...
چگون کارایی که ما وست داریم به عنوان کارای خوب معنی میشوند...
اگه آدم دوست داشت یک نفر رو بکشه... و کشت کار خوبی کرده؟
....................
بعضیا با خوشبختی...
اصلا خود همین خوشبختی چیه؟...
بعضیا با میانه روی...
در مورد این میانه روی حرفهایی برای گفتن دارم
اینکه هر کسی میگه من میانه روی دارم میکنم
زاهد میگه من دارم میانه روی میکنم
مست میگه من دارم میانه روی میکنم
محتسب هم همینطور
میانه روی یعنی چی؟
باخره کی میانه روی میکنه
من ؛ شما ؛ او ؛ آنها...
بلاخره حق باکیه؟
کسایی که خشک مقدسه هستن میگن ما میانه روی میکنیم... باقی همه تفریط گرا هستن...
این میانه روی بر چه اساسی تنطیم میشه
درسته شاید نشه مثل ریاضی گفت 2*2=4 اما بلاخره باید یه حد و حدودی داشته باشه که هرکسی بلند نشه که بگه من دارم میانه روی میکنم ... بعدش هم 4 شعر بگه ما بگیم بله ایشون راست میگن.
کسی هست حد و حدودش رو مشخص کنه؟ یا به ما کمک که تا حدش رو مشخص کیم؟
................
بعضی اینطور معنی کردند:
چیزی یا کاری که به نفع ادم باشه البته گاهی این باعث میشه انسان ظلم کنه
در حقیقت باید توی تشخیص خوب و بدی انصاف و عدالت رو رعایت کرد
ظلم یعنی چی؟
من فک میکنم ظلم هر چیزی هم که باشه و هر چیزی هم که معنی بده بازم چیز بدیه...
خوب حالا ما چجوری میتونیم خوبی رو طوری تعریف بکنیم که ایجاد ظلم بکنه...
یعنی چی که باید توی تشخیص خوبی و بدی انصاف و عدالت رو رعایت کرد....؟
اصلا همین انصاف و عدالت چیز خوبی هستن....؟ چرا؟
از آقا مهدی میخوام در این باره بیشتر توضیح بدن....
من سوادم پایینه... شما یکم بیشتر توضیح بده ....
..................
آقا محسن گفتن:
برای شروع بحث نیاز به یک پیشنیازهایی خواهیم داشت...
از اینکه خوب یک حالت بیان میکنه گفتن
گفتن که بدی چیزی است مخالف جهت خوبی....
یه نظر دارم اینکه...برای چیزای مختلف تعاریف بخصوص ایجاد کنیم... تعاریف منحصر به فرد خودشون...درسته ه بعضی صفات به هم وابسته اند اما نیایم به همین دلیل بگیم هر یزی که خوبی نیست پس بدیه....
نیایم برای بیان مسیر رضا از این جمله استفاده کنیم...
رضا از خانه به مدرسه میرود و بلعکس
از این جمله استفاده کنیم:
رضا از خانه به مدرسه میرود ؛ این مسیر رفتن او به مدرسه است. مسیر بازگشت او از مدرسه به خانه است.
شاید این دو حالت یکی باشند اما حالت دوم به ما کمک میکنه تا محیط اطراف خودمون رو بهتر بشناسیم.
اگر از تعریف دوم برای بیان مسیر رضا استفاده کنیم ... باعث میشه تا وقتی که در مورد مسیر رضا فکر میکنیم... افق دید ما گسترده تر باشه و این یعنی تصمیم گیری بهتر و پر ثمر تر.....
......................
دیگری گفت:
ارزش های حاکم در هر جامعه می تواند به عنوان فرهنگ انجام کار ها رویه زندگی انسان ها را تعیین کرده و به آن ها الگویی برای خوب بودن یا بد زیستن بدهد

خوب ما میخوایم در مورد این صحبت کنیم که ارزش های ما چگونه شکل میگیرند
بنطر میاد خوبی ها رابطه بسیار نزدیکی با ارزش های یک جامعه دارند...

در مورد صحبت امام علی (ع) گفتند:
جان کلام خوبی و بدی در این جمله نهفته است .

رکسانای عزیز لطفا در این باره برامون بیشتر صحبت کن که چگونه چنین برداشتی رو از این سخن بعمل آوردی..
و به ما هم کمک کن تا از دیدگاه شما به این مسئله نگاه کنیم.
...............................................
باتشکر
soleimany

محسن آزماینده
22nd December 2011, 01:35 AM
یک تعریف برای یک چیز،شی،صفت یا هر چیز دیگر منحصر به فرد است// لینجا باید به هدف توجه کرد // اگر هدف انجام کار باشه پس صفتی برای اون تعریف نمیشه و انجام شدن کار را میتونیم نتیجه خوب تعریف کنیم //اما اگر در انجام کار کیفیت نیز دخیل باشد خوب و بد معنی معانی دیگری غیر از جمله قبل میگیرند/// باز در ادامه خدمت میرسم

طلیعه طلا
22nd December 2011, 09:32 AM
خوبی و بدی نه مطلقند و نه کاملا نسبی ،

خوبی و بدی با معیارهایی سنجیده میشن که میتونند متغیر باشن و همچنین میتونند توسط شرایط روزگار بالا و پائین برن ... اما واقعا معیار چیه؟

به نظر می رسد که باید دو گونه معیار برای خوب و بد اخلاق در نظر گرفت. رفتارهایی که قطع نظر از فشارهای عاطفی ، خوب و یا بد هستند (که این

قبیل رفتارها را باید معیارهای مطلق یا همیشگی و همه جایی شمرد) و رفتارهایی که تحت فشارهای عاطفی ، خوب یا بد هستند (که این قبیل رفتارها

را باید خوب و یا بد نسبی شمرد). رفتارهای خوب و بدِ نسبی ، در شرایطی خوب و در شرایطی بد هستند؛ یعنی در شرایطی و از بعضی افراد ، خوب اند و

در شرایط دیگر و از افرادی دیگر ، بد هستند و این نسبی بودن هم،چیز غیر قابل درکی نیست و تقریبا همه افراد جامعه ، از این شرایط و نسبت ها خبر دارند و

بر پایه آنها داوری می کنند.

ساناز فرهیدوش
25th December 2011, 10:40 PM
انچه را بر خود میپسندی را برای دیگران بپسند ))

هر کس برای خودش بهترین ها را می خواهد ، وقتی انقدر سعه صدر پیدا کنیم که این خوبی ها را برای دیگران بخواهیم به نوعی کار نیک را اشاعه دادیم . یعنی خوبی کردن و خواستن آن امری مثبت تلقی شده و فرهنگ سازی می شود .

گاهی می گویند که فلانی ذاتا خوبه در عین حال که وراثت نقش به سزایی داره محیط و اموزه های دینی و خانواگی هم نقش به سزایی در اجرای ان خواهد داشت .
محیط خانواده اولین محیطی هست که فرد پا بدان می گذارد و با برچسب های خوب و بد آشنا و با تشویق و تنبیه به تکرار رفتار ها می پردازد .
کانون مدرسه و محیطی که فرد در آن پرورش پیدا می کنند هم نقش زیادی در شکل گیری باور ها و رشد فرهنگ دارند . اگر این اموزش ها با یکدیگر همسو باشند بهترین فرد ممکن وارد جامعه خواهد شد .
با تمام این تفاصیل تمام افراد ذاتا خوب هستند اینکه چه راهی را رفته اند و چگونه هدایت شده اند مهم است .

شه پری
24th January 2012, 01:53 AM
خوبی و بدی نه مطلقند و نه کاملا نسبی ،

خوبی و بدی با معیارهایی سنجیده میشن که میتونند متغیر باشن و همچنین میتونند توسط شرایط روزگار بالا و پائین برن ... اما واقعا معیار چیه؟

به نظر می رسد که باید دو گونه معیار برای خوب و بد اخلاق در نظر گرفت. رفتارهایی که قطع نظر از فشارهای عاطفی ، خوب و یا بد هستند (که این

قبیل رفتارها را باید معیارهای مطلق یا همیشگی و همه جایی شمرد) و رفتارهایی که تحت فشارهای عاطفی ، خوب یا بد هستند (که این قبیل رفتارها

را باید خوب و یا بد نسبی شمرد). رفتارهای خوب و بدِ نسبی ، در شرایطی خوب و در شرایطی بد هستند؛ یعنی در شرایطی و از بعضی افراد ، خوب اند و

در شرایط دیگر و از افرادی دیگر ، بد هستند و این نسبی بودن هم،چیز غیر قابل درکی نیست و تقریبا همه افراد جامعه ، از این شرایط و نسبت ها خبر دارند و

بر پایه آنها داوری می کنند.

سلام
آبجی اگه میبشهش در مورد خوبی و نسبی و مطلق مثال بزن ...تا بیشتر در باره اونها بحث کنیم....

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد