PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تکنیک زوج درمانی

نارون1
13th December 2011, 01:27 PM
تکنیک زوج درمانی :

مشکل 1 :

در یک جلسه زوج درمانی متشنج ، روانشناس از خانم و آقا تقاضا می کند که دلایل نارضایتی خودشان را از یکدیگر طی نامه ای به یکدیگر نوشته و برای درمانگر در جلسه بعدی بیاورند .

قسمتی از نامه خانم به آقا :

من هروقت به تو فکر میکنم ، هرگز راضی نمی شوم که چگونه به خود اجازه دادم که با تو با یک چنین شرایطی ازدواج کنم . زمانیکه به خواهرم و زندگیش فکر می کنم می بینم علیرغم اینکه تحصیلات خودش و شوهرش نسبت به منن و تو بسیار پایین است ، ولی زندگی بسیار مرفه تر و بهتر از ما دارند .

ضمن اینکه تعداد خواستگارهای من نسبت به او چندین برابر بود . زمانیکه در مجالس به مناسبتهای مختلف ، نگرانم از اینکه مردم به وضعیت زندگی و کاری ما چه می گویند . چه بسیار مجالسی که دعوت شده بودم ولی به خاطر اینکه با حرف و حدیث های این و آن مواجه نشون ، مرتب از رفتن به آنجا سر باز زدم......

تحلیل مشکل و راه حل ؟؟؟!!........

نارون1
13th December 2011, 07:10 PM
مشکل :

مشکل در شناخت فرد می باشد

راه حل :

استفاده از منابع تکوین خود ....

ما برای اینکه بتوانیم خود را بشناسیم از سه راهکار کمک بگیریم :

1 ) مقایسه اجتماعی

2 ) پسخوراند اجتماعی

3 ) خود مشاهده گری

ما باید نگرش فرد را نسبت به خودش تغییر دهیم و کاری کنیم تا خود را خوب ببیند ، زیرا نوع نگرش فرد به خودش عوض شده است .

1 ) مقایسه اجتماعی :

کاری که این خانم کرده بود این بود که از مقایسه اجتماعی استفاده کرده بود .
این سه مقیاس خود ما را از کوچکی به وجود می آورند و وقتی فرد بیش از حد از مقیاس مقایسه اجتماعی استفاده می کند .
تعادل " خود " به هم میخورد و به نوعی تقدم " خود " به وجود می آید .

اگر این سه قسمت متعادل نباشد ، یک فرد بیمار خواهد بود .

یک فردی که از مقایسه اجتماعی خیلی استفاده میکند ، قسمت مقایسه بزرگتر میشه ، فرد دچار :

1 - حسادت

2 - خود کم بینی

3 - عزت نفس پایین

4 - افسردگی

5 - اضطراب اجتماعی

6 - از خود بیگانگی >>>> این افراد از خودشان هیچ کنترلی ندارند و دیگران آنها را کنترل می کنند

.................................................. ..................

2 ) پسخوراند اجتماعی :

اگر پسخوراند اجتماعی زیاد شود ، فرد دچار :

1 - اختلال شخصیت هیستریک ( خود نمایشی )

2 - اختلال شخصیت خودشیفته

3 - اختلال جنسی

4 - اختلال شخصیت وابسته

5 - ریا و تظاهر

6 - طوری زندگی می کنند که مورد تایید دیگران باشد

7 - فیدبک اجتماعی بالا

8 - پدیده طلاق بالاست ( کافیست کسی بگوید همسرش خوب نیست )

**** کسی که به خاطر دیگران ازدواج کرده ، پسخوراند اجتماعی بالایی دارد.

.................................................. ....................................

3 ) خود مشاهده گری :

اگر خود مشاهده گری زیاد باشد ، فرد دچار :

1 - وسواس فکری

2 - گوشه گیری

3 - حالت های پارانوییدی

4 - اسکیزوفرنی ( در این افراد خود مشاهده گری بالاست )

5 - عزت نفس کاذب

6 - اختلال خود شیفته

7 - افسردگی سطح 2 یا افسردگی فراشناختی >>> فرد افسرده است و خودش ، خودش را زیر نظر میگیرد و خودش را مشاهده می کند و به افسردگی خود واقفند .

*** این افراد درمانشان خیلی سخت است

*** بین هوش انتزاعی و خودمشاهده گری رابطه مثبت و مستقیم وجود دارد .

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد