PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث داغ هفته : نخبه یعنی...

Isengard
22nd October 2011, 12:32 AM
وقت بخیر

همه شما با واژه نخبه کم و بیش آشنا هستید...
به نظر شما به چه کسی می توان این عنوان را اطلاق کرد؟
چه تعریفی از واژه نخبه در ذهن شماست؟
نخبه واقعی کیست؟

اصلا نخبه یعنی....

ضمنا توصیه می شود قبل از ورود به بحث تاپیک زیر را مطالعه کنید.
اساسنامه و قوانین بحث های هفتگی (http://www.njavan.com/forum/showthread.php?105725-اساسنامه-و-قوانین-بحث-های-هفتگی)

منتظر نظرات شما هستیم...
شرکت در نظر سنجی هم فراموش نشه!

باستان شناس
22nd October 2011, 01:49 AM
سلام
موضوع واقعا داغی محسوب میشه در وادی جامعه کنونی !

نخبه واقعا از نظر من فردی هست که واقعا رسم واقعی سازگاری و کنار امدن با زندگی امروزی و نحوه تعامل با دیگر افراد جامعه و اینکه چقدر میتونه مفید باشه
رو بلد باشه ....واقعا در جامعه های امروزی بشر واقعا این فرد نخبه هست

ولی نخبه فردی هست با کمترن امکانات بیشترین بازدهی رو نشون بدهد !
از نظر من حتمن نباید در رشته خاص و یا مورد خاصی نفر اول باشه چون همه افراد با اراده و همت و پشتکار می توانند در زمینه تحصیلات موفق باشن ولی تنبلی و اینکه عادت کردیم زود به پیرامون یک مسله برسیم باعث میشه گاهی موفق نباشیم !

ولی افرادی که هم هوش هیجانی و هوش عقلی دارن بسیار نخبه هستن ....
این دو ویزگی در کنار هم واقعا یک فرد رو میتونه قابلیت نخبه شدن القا کنه !

افرادی مثل دانشمندان مثلا ادیسون و رازی و ....اینا نخبه بودن چون بدون داشتن امکانات حال حاضر اختراعاتی رو به جامعه تقدیم کردن که تا همیشه پابرجا هستن مثلا ادیسون برق و رازی الکل .....
هم اراده و هم استعداد ذاتی داشتن و البته بدون امکانات فعلی !

مثلا در همایش ملی نخبگان مشاهده شد که عزیزان نفرات اول کنکور نخبه معرفی شدن ...این بسیار نیکو ولی خب واقعا این افراد نخبه هستن یا اینکه بیشتر از بقیه افراد وقت برای موفقیت گذاشتن .....اونا در تابستان در نزدیک کولر و زمستان کنار بخاری گرم درس خواندن و البته در کنار پذیرایی خانواده توانستند موفقیت در کنکور کسب کنند و الانم نخبه هستن ....
واقعا این افراد نخبه هستن ؟؟

و یک مثال میزنم از یک فرد از نظر جامعه فعلی بیسواد

فردی به نام رستم جان سلامی یک پسر روستا زاده (پسر یک کشاورز بسیار ساده و البته فقیر ) که 22 سال داره و دیپلم ردی دارد در واقع همون سیکل( سوم راهنمایی) ایشون توانسته با قطعات کهنه و خراب موتورهای خراب که برای افزایش اب برای مزارع استفاده میشه یک دستگاه بسازه که الان قدرت پمپاز اب رو بیشتر کرده و البته من از مسایل فنی سر در نمیاورم و الان بازدهی مزارع اون منطقه بیشتر شده ....خب ایشون نه سواد درستی داره ( نه تحصیلات عالیه و در حد خواندن و نوشتن مطلب میدونه) توانسته این دستگاه رو بسازه

خب الان نخبه ایشون هستن یا نفرات اول کنکور قضاوت با شما ؟

محسن آزماینده
22nd October 2011, 02:11 AM
به نظر من نخبه كسي است كه با استفاده از هوش رياضي خود،روابط منطقي را در زندگي كشف كند و زندگي خود را بر پايه اين روابط منطقي بنا كند
رتبه 1 كنكور زماني نخبه است كه زندگي اجتماعي را نيز داشته باشد
اينكه هميشه خود را حبس كرده و فقط با خواندن نخبه شويم درست نيست

بايد به بازده فرد دقت شود
مثلا مدت انجام كاري (مثل اختراع)كه يك سال است،اگر توسط شخصي با همان امكانات در مدت 6ماه انجام شود،او واقعا نخبه است

Sookoot
22nd October 2011, 03:18 AM
به کسی که - همه ، حتی ادم های خنگ و کودن هم متوجه وجه ممتازه و تفاوتش با سایرین بشن !

چه تعریفی از واژه نخبه در ذهن شماست؟
....نخبه ادم دوراندیشی ه که در پارادوکس بین علم بهتر است یا ثروت ! بدون معطلی علم رو ترجیح میده چون درخودش این توانایی رو میبینه که از علم به ثروت برسه !

نخبه واقعی کیست؟
کسی که خیلی وقته فهمیده که خیلی چیزا رو که فکر میکرده فهمیده ! اصلا نفهمیده !

اصلا نخبه یعنی....
بوعلی
صدرالمتالهین
مطهری
شریعتی
جلال ال احمد

Elite ....
Searching...

SaSaMc2
22nd October 2011, 05:52 AM
ميگن توليد يك نخبه در سيستم آموزشي يه كشور...

هزينه 99 سال آموزشي اون كشور رو توجيه ميكنه...

حالا فكر ميكنيد نخبه كيه؟

و كشوري كه 99 درصد از مثلا نخبگانش ازش خارج ميشن چه حمايتي ميكنه...؟

و به كدام سمت حركت ميكنه؟

حسین متقی
22nd October 2011, 03:07 PM
نخبه یعنی کسی که درطول زندگیش برای خودش و اطرافیانش و کشورش و حتی مردم جهان مفید باشه
ونفعش به همه برسه

hossien
22nd October 2011, 07:54 PM
به نظر تمام افراد نخبه هستند البته در رشته و کار خودشون. البته بعضی از مواقع پیش می یاد که از روی فشار یا مسایل زندگی فرد از تمام حس های شش گانه خودش استفاده می کنه و کاری را می افرینه که در حالت معمول بیشتر از توان فرد هست مثل اون فرد روستایی و بیشتر افراد.
البته راههای زیادی هست که افراد بتونن از تمام حس و توان های خودشون استفاده کنند یا به قولی زودتر مسئله خودشون را حل کنند که این مبحثش نیست.

ساناز فرهیدوش
22nd October 2011, 07:58 PM
به نظر شخصی بنده در نهاد وجود هر فرد استعداد به ودیعه گذاشته شده و هر کش مه بتونه از توانایی هاش با حداقل امکانات حداکثر استفاده رو بکنه یک نخبه است .
حتی یک انسان معلول که بتونه چالش ها رو با وجود مشکلات پست سر بگذاره و در مسیر موفقیت زندگی قرار بگیره .
نخبه کسی است که در بلندای موفقیت دیگران رو از یاد نمی بره ، تواضعش رو حفظ میکنه و هر لحظه به فکر بهبود زندگی دیگرانه ! .
هلن کلر یک نخبه بود .
و از انسان های معاصر می تونم بگم پرفوسور سمیعی . ال
بته با هم قابل غیاث نیستند اما هر کس به هر نحوی بخواد می تونه .

hossien
22nd October 2011, 08:04 PM
در مورد نظر سنجی باید این نکته را بگم که افراد باید طرح و ایده خودشون را به مرحله ای از اجرا یا طراحی برسانند تا محل یا سازمانی حاضر به سرمایه گذاری بشه مثلا بانک اگر مطئن نشود شما می تونید وام آن را پس ندید به شما وام نمی ده و در بازار شکست می خورد بیشتر سازمان ها اگر طرحی را ببیند که 60% احتمال داره که انجام بشه کمک می کند . البته یک مثئله دیگر هست که نیاز جامعه به اون طرح هست اگر جامعه اماری بیشتری داشته باشه حتی با احتمال کم اونو قبول می کنن و سرمایه گذاری می کنند .
همیشه من به دوستام این پیشنهاد را می دم که از بازار فکر و ایده بدن و بعد برن دنبال ساخت اون چون می تواند به اهداف خودشان بسیار سریع تر برسنند. در ضمن یک نکته هم باید بگم که طراح می تونه طرح خودشو چنان برای مشتری توضیح بده که اگر هم نیاز نداشته باشه ان را تهیه کنه و از اون استفاده کنه و برای آن باور بشه که نیاز داره . با تمام این موارد میشه گفت فرد نخبه هست حالا تو هر کاری باشه ادبیات ، فنی ، پزشک ، کارگر ، مغازه دار ، کارخانه دار و ..............

nika6749
22nd October 2011, 08:15 PM
نخبه بودن از نظر من موفق بودن در زمینه علمی نیست بلکه ادم باید در همی زمینه ها نخبه باشه به طور کلی نخبه فقط کسی نیست که از درجه علمی بالای بر خوردار هست بلکه هر ادمی که بتونه نفعی در سرافرازی این کشور داشته باشه نخبه است

آرمانگرا
23rd October 2011, 08:08 PM
امروز قبل از اینکه به این متن بر بخورم داشتم به این موضوع فکر میکردم
به نظر من نخبه یعنی یک گام جلوتر ازهمه،یعنی قبل از اینکه یکی با ای کیو تو به یه موضوعی فکر کنه تو بهش فکر کرده باشی و طرح اختراعشم ریخته باشی...

ساناز فرهیدوش
23rd October 2011, 08:53 PM
http://www.njavan.com/forum/showthread.php?107407-Introduction-in-Elite-Concept%29-%D8%AF%D8%B1%D8%A2%D9%85%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%B1-%D9%85%D9%81%D9%87%D9%88%D9%85-%D9%86%D8%AE%D8%A8%D9%87

طلیعه طلا
23rd October 2011, 09:16 PM
واژه «نخبه» در قرن هفدهم براي توصيف كالاهايي با مرغوبيت خاص به كار مي رفت و بعدها براي اشاره به گروه هاي اجتماعي برتر، كاربرد پیدا کرد ...

اما در قرن نوزدهم«نخبه گرايي» به عنوان يك مكتب فكري در علم سياست و جامعه شناسي سياسي و اجتماعی و ... مطرح شد.

امروزه نيز نخبه گرايي يكي از الگوهاي رايج در جامعه شناسي سياسي ،اقتصادی ،اجتماعی ، فرهنگی ، آموزشی و ... و از شاخصه هاي تاثيرگذار برفرآيند

تصميم سازي و بر سياست هاي راهبردي شمرده مي شود.

در پاسخ به اين كه نخبه كيست مي توان ماده ٢ آيين نامه احراز نخبگي را يادآور شد كه مي گويد:

«نخبه، به استناد ماده ٤ اساسنامه بنياد به فرد برجسته و كارآمدي اطلاق مي شود كه اثرگذاري وي در توليد و گسترش علم و هنر و فناوري و فرهنگ سازي

و مديريت كشور محسوس باشد و هوش، خلاقيت، كارآفريني و نبوغ فكري وي در راستاي توليد و گسترش دانش و نوآوري موجب سرعت بخشيدن به رشد و

توسعه علمي و اعتلاي جامعه انساني كشور شود پس بعد از شناخت نخبه مي توان مجموعه اين مولفه ها را در پاسخ چيستي نخبگي هم نوشت. البته فرد

نخبه در هر حوزه اي خواه سياسي، خواه اجتماعي، خواه فرهنگي بايد بتواند، پديده ها را در سطوح مختلف و حتي داخلي و بين المللي بررسي كند و آينده را

از پيش ببيند و راهكارهاي هوشمندانه براي مديريت حوادث و پديده ها در راستاي ارتقا بخشيدن به زندگي بشر ارائه كند.

j_naroogha@yahoo.com
23rd October 2011, 09:41 PM
نخبه یعنی من دیگه.......................... .
نخبه از نظر من یعنی کسی که تو شرایط سخت بهترین شرایط رو به وجود بیاره.

* Robo milad *
24th October 2011, 11:05 AM
سلام دوستان
نظرات جالبی درباره نخبه ارائه شد . منم فقط نظر شخصی خودمو میگم .

نمیشه ب نفرات برتر کنکور گفت نخبه یا شبیه این . نخبگی برای هر کس فرق میکنه . یه دونده همیشه با قهرمان شدن پیروز نمیشه . اگر بتونه رکورد خودشو بشکنه پیروز شده .
شرایط برای هرکس فرق میکنه . خیلی مهمه . از دید من همه میتونن نخبه باشن ولی فقط بعضیا امکانات و شرایط نخبه شدن رو پیدا میکنن . بعضیام با اینکه امکانات ندارن اما چنان انگیزه و پشتکاری دارن که جای اون امکانات رو پر میکنه .

nourooz
25th October 2011, 11:25 AM
سلام دوستانبعد از مدت زیادی دوباره اومدمبه نظر من نخبه فقط رتبه یک کنکور نیست و یا نخبه فقط اونی نیست که تو جشنواره خوارزمی رتبه یک تا سه میشه.به نظر من نخبه یعنی کسی که تو یک رشته ای برتر باشه و بتونه به مردم کشورش خدمت کنه

001521
25th October 2011, 06:37 PM
سلام نخبه به کسی میگن که درک بالایی داشته باشه البته این نظر منه [nishkhand]

mili68
30th October 2011, 01:41 AM
با سلام.
نخبه کسی است که افکارش را از قوه به فعل در می آورد .
بالزاک

اگه یکم به این جمله فکر کنیم خیلی چیزا گیرمون میاد.

M farzane
30th October 2011, 10:41 PM
سلام.موضوع جالبیه و جای بحث داره
به نظر من انسان های نخبه اگر چه درجه هوشی بالاتری نسبت به بقیه دارن،اما اون چیزی که اون ها رو از باقی ادم ها متمایز می کنه پشتکار بالای اون هاست.در واقع می خوام بگم که نخبه به کسی گفته می شه که هوشی متوسط پشتکاری عالی داره.
با تشکر

عرفان سلیم زاده
31st October 2011, 01:26 AM
نخبه یعنی سزاوار عالم بودن!
یعنی ستونی از علم و دانش و معرفت که پروردگار در زمین برای ارامش اهلش قرار داده تا در ان پناه گیرند و شکر بجای اورند...
نخبه یعنی نماینده خدا! نماینده عقل او، درک او و خلاقیت بیکرانش!
نخبه کسی است که شما ها رو از صدمه جهالت خویش در امان نگه میدارد پس برای ان ها صد درود و بر خدا صدها شکر بجای اورید زیرا خداوند توانا انچنان فروتن است که انسان را مسئول ارامش انسان قرار داده!
...

Mr.Geo22
31st October 2011, 10:30 PM
نخبه...

با احترام به نظر دوستان ولی به نظر من نخبه ربطی به کشورمون نداره
یعنی اگه یه نخبه رفت امریکا دیگه نخبه نیست؟

من همیشه با این که نفرات برتر کنکور و حتی المپیادها رو نخبه میدونستند مشکل داشتم و به نظرم تعریف درست و به جایی نمیومده!

به نظر من نخبه یا نابغه بودن هیچ ربطی به تلاش هم نداره...

فرض کنیم من نابغه باشم و اگه تمام تلاشم رو به کار بگیرم بتونم جایزه نوبل فیزیک رو هم ببرم!!!

ولی حالا اگه تلاشم در حد معمولی به پایین باشه دیگه کسی متوجه هوش بالای من نمیشه؟!

به نظر من نخبه (و حتی نابغه-البته با اختلاف هوشی خیلی زیاد) به کسی گفته میشه که با داشتن بهره ی هوشی بالاتر از دیگران درست بتونه مسایل رو درک کنه و راه حل هایی که دیگران نمیبینند رو پیدا کنه!

یعنی برای مثال بالام بخوام توضیح بیارم (آبی رنگ) مثل اینکه من بتونم دکترا بگیرم ولی کاملا مشخص و متمایزم از بقیه استادا و اگه بخوام در زمینه ای جدید تحقیقی انجام بدم یا مقاله ای بنویسم کاملا از بقیه در این زمینه بهتر عمل کنم

ولی حالا اگه به خاطر تنبلی یا هر دلیل دیگه ای نخوام تحقیقی انجام بدم هوش من کماکان در سطح بالایی وجود داره و تمام کسایی که با من در ارتباط باشند میتونن متوجه این برتری من بشند...

توی یه برنامه بود که فرار از زندان های خیلی قوی از لحاظ امنیتی رو نشون میداد تو یه قسمتش تعریف میکردن که (در مورد مغز متفکر اون فرار حرف میزدن) نه تنها زندانی ها که حتی نگهبان ها و رییس زندان هم از ضریب هوشی بالای این فرد آگاه بودن

و در نهایت هم تونست از اون سیستم های امنیتی فوق العاده با نقشه ای حساب شده فرار کنه!

خب اون فرد در بیرون زندان و درون اجتماع نه تنها نتونسته بود به حد بالایی برسه بلکه حتی نتونسته بود یه شهروند معمولی باشه
و در نهایت هم کارش به زندان افتاده که همه بر میگرده به روش و مسیر زندگیش

یا همون روستایی که دوستمون باستان شناس مثال زدن هم میتونه نمونه خوبی باشه از درست فکر کردن
اگه اون روستایی در شرایط خوبی بود به احتمال زیاد میتونست به درجات بالایی هم برسه!

به نظر من نخبه کسیه که با داشتن اطلاعات و دانش یکسان میتونه مسایل رو بهتر حل کنه!

SaSaMc2
2nd November 2011, 05:08 AM
خيلي از دوستان اشاره كردن كه نخبه بودن ارتباط مستقيمي با منفعت رساني به ديگران داره...

آيا خرابكار هاي قدرتمندِ برخي از علوم نميتونن نخبه فرض بشن؟

زیستن بر مدار قرآن
8th November 2011, 09:49 AM
بسم الله الخلاق
نخبه یعنی فردی متخلق، متفکر و خلاق که در رشته تخصصی و مورد علاقه اش اطلاعات مناسبی دارد و دارای توانمندی راهبری و تاثیرگذاری در جهان معاصر خود(جهانی که خود برای خود می سازد) می باشد.
فردی است خدا باور، خودیاب و خودباور، شجاع در اظهار نظر و اجرای آن، فارق از عادات مرسوم، دارای نگاه منتقدانه و پرسش محور، وقت شناس و علاقمند به کسب دانش و دارای تفکری روشمند

elnaz ghodousi
9th November 2011, 05:38 PM
به نظره من نخبه یعنی کسی که توی زمینه ی کاریه خودش خلاقیت داشته باشه..... تو این زمونه به فرده خلاق میگن نخبه که 2رستش هم همینه!!!!!!!!!!!!!!1 2رست نمیگم؟؟؟؟؟؟؟ نظرتون چیه؟؟؟؟؟؟؟[soal][soal]

* Robo milad *
10th November 2011, 11:42 PM
به نظره من نخبه یعنی کسی که توی زمینه ی کاریه خودش خلاقیت داشته باشه..... تو این زمونه به فرده خلاق میگن نخبه که 2رستش هم همینه!!!!!!!!!!!!!!1 2رست نمیگم؟؟؟؟؟؟؟ نظرتون چیه؟؟؟؟؟؟؟[soal][soal][tashvigh][tashvigh]

ME.EM
13th November 2011, 03:09 AM
فکر کنم واژه نخبه از واژه مخبه میاد...یعنی کسی که مخش بهتر از یکی مثه منه؟!!!مخش "به" استیعنی باهوشتر تر تر تر ... است که این "تر ها" توی هر آدمی فرق میکنه..!!!!اما لوپ کلام شیارهای روی مخش خیلی زیاد و مثه من صاف نیست...میتونه دنیا رو زیرو رو کنه...واسه خودش و جامعه اش و مفید باشه...میتونه یکی مثه استون جابز باشه...باید قدرشون و دونست و ازشون استفاده کرد...حیفن

ME.EM
13th November 2011, 03:21 AM
فکر کنم واژه نخبه از واژه مخ "به " میاد... که بعدها به نخبه تبدیل شده... یعنی کسی که مخش بهتر از منه؟!!! مخش "به" است .... یعنی باهوشتر تر تر تر ... است ..... که این "تر ها" توی هر آدمی فرق میکنه..!!!! و شیارهای روی مخش خیلی زیاد و مثه من صاف نیست... میتونه دنیا رو زیرو رو کنه... واسه خودش و جامعه اش و مفید باشه... میتونه یکی مثه استون جابز باشه... باید قدرشون و دونست و ازشون استفاده کرد...
حیفن
[shaad][shaad]

* Robo milad *
13th November 2011, 10:49 AM
فکر کنم واژه نخبه از واژه مخ "به " میاد... که بعدها به نخبه تبدیل شده... یعنی کسی که مخش بهتر از منه؟!!! مخش "به" است .... یعنی باهوشتر تر تر تر ... است ..... که این "تر ها" توی هر آدمی فرق میکنه..!!!! و شیارهای روی مخش خیلی زیاد و مثه من صاف نیست... میتونه دنیا رو زیرو رو کنه... واسه خودش و جامعه اش و مفید باشه... میتونه یکی مثه استون جابز باشه... باید قدرشون و دونست و ازشون استفاده کرد...
حیفن
[shaad][shaad]
تحلیل جالبی بود [tashvigh]

sana7970
14th November 2011, 11:13 PM
دقت بالا [tafakor][tafakor]

fereshteh.mansouri
20th November 2011, 04:15 PM
نظرات شما فقط شعاره،وقتی کسی می فهمه که اصلا نفهمیده،پس کلا آدم کندذهنیه که تازه فهمیده که نفهمیده

fereshteh.mansouri
20th November 2011, 04:29 PM
به نظر من نخبه یعنی کسی که تو هر زمینه های زندگی خلاق باشه،درس ،زندگی،ورزش،سیایت،روابط اجتماعی،کار.یکی از دوستام میگفت نخبه یعنی کسی که تو سختترین شرایط زندگیش بهترین راه رو انتخاب کنه و مشکلش رو در کمترین زمان حل کنه،به نحوی که کمترین آسیب رو ببینه.....

مهدی 313
8th December 2011, 03:00 PM
نخبه در اساسنامه بنياد ملي نخبگان: ‹‹ نخبه به فرد برجسته و كارآمدي اطلاق می شود كه اثرگذاري وي در توليد علم، هنر و فناوري كشور محسوس باشد و هوش،خلاقيت، كارآفريني و نبوغ فكري وي در راستاي توليد دانش و نوآوري موجب سرعت بخشيدن به رشد و توسعه علمي و متوازن كشور. گردد›› جلسه 562 شوراي عالي انقلاب فرهنگي، 10 خرداد 1384 انواع دسته بندي نخبگان: در جامعه امروزي با عنايت به تعريف فوق، نخبگان را ميتوان به صورت هاي زير دسته بندي نمود : .( - نخبگان سياسي و نخبگان فكري 4 (سريع القلم.م، 1375 - نخبه واقعي و نخبه متداول : هنگامي كه از نخبگان صحبت مي شود ذهن بسياري از افراد فقط به سمت اشخاصي كه در المپيادهاو مسابقات جهاني داراي مدال بوده و براي كشور خويش كسب نموده اند، متمايل مي شود كه تصور صحيحي نيست . به نظرنويسنده نخبه به كسي گفته مي شود كه بتواند ظرفيت ها و توانايي هاي خود را بشناسد و آنها را براي استفاده در كار خويش به كاربرد و نتيجة مثبتي در كار خويش پديد آورد. - نخبگان ايراني و نخبگان خارجي (غيرايراني): نخبگان خارجي نيز به جهت تعامل با جامعة علمي -پژوهشي و صنعتي كشورمي توانند اثرگذاري مثبت و قابل ملاحظه اي داشته باشند . همچنان كه ديگركشورها از نخبگان كشورهاي ديگر براي دستيابي به اهداف و مقاصد خويش بهره م يبرند ايران نيز م يتواند اين كار را به جهت ظرفي تهاي بالقوة خويش انجام دهد. - نخبگان سرمايه گذار و نخبگان كارآفرين : اين طيف و گروه را نيز مي توان شامل افراد كارآفرين و سرمايه گذار داخل و خارج كشورتقسيم بندي نمود . حضور اين دسته از افراد براي جامعه امروزي ايران اهميتي دوچندان دارد كه متاسفانه اين گروه كمتر مورد توجه و نظر جامعه است . به گفته شومپيتر آنچه اهميت دارد ميزان افراد خلاق و كارآفرين است كه با ابداعات و اختراعات جديد، موج جديدي از توليد كالا با كيفيت بالا و هزينة پايين تر را موجب م يشوند وآن را به طور مداوم ادامه مي دهند و از طرفي نيز باعث معنا پيداكردن تحقيق و توسعه در جامعه م يشوند. 5 - نخبگان تئوريك، سياستگزار، قانو نگذار(برنامه ريز) و نخبگان عملياتي( اجرايي) - نخبگان ايراني داخل وخارج كشور نخبگان دو گروهند یکی فکری مانند نویسندگان واساتید و دانشجویان و هنرمندان و ... دیگری ابزاری مانند صاحبان قدرت و ثروت و سیاست 1 وحيدي. پ، اقتصاد دانايي محور و نقش تحقيق و توسعه در آن، سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور. 5 ديني تركماني.ع، آموزش عالي سرمايه انساني و كارآفرينان اقتصادي، نامه آموزش عالي، اسفند 1382 ، ص 26

5663
12th December 2011, 11:44 PM
به نظر من نخبگی به ارائه طرحهای نواورنانه، ثبت اختراع و.... مربوط نمیشود. نخبه به کسی گفته میشود که با حداقل امکانات موجود بتواند بیشترین بازدهی را داشته باشد. بنابراین افراد زیادی در جامعه ما نخبه محسوب میشوند که از دید خیلی ها پنهان مانده اند.

njavanmaster
19th December 2011, 11:15 PM
نخبه کسیه که در مقایسه با دیگران ،با فرض اینکه همه افراد شرایط و معلومات یکسان دارن مطلب جدید رو سریعتر از دیگران دریافت و تجزیه و تحلیل میکنه و اونو با مطالب پیشین ارتباط میده. یعنی سرعت انتقالش بالاس.(البته شرط رو نباید فراموش کنیم) نخبه ای که مفهوم ضرب را بلد نیس چطور میشه براش در مورد توابع نمایی توضیح داد؟

Easy Bug
19th December 2011, 11:23 PM
به نظر من نخبه یعنی کسی که تو هر زمینه های زندگی خلاق باشه،درس ،زندگی،ورزش،سیایت،روابط اجتماعی،کار.

smilee_new2 (14)

به نظر من نخبه کسیست که خستگی ناپذیر ، گیر ، متفکر ، عملگر باشد . (کمی هم ریسک کننده است)

helma-r
20th December 2011, 03:42 PM
نخبه:كسي كه استعدادهاي خودش را شناخته وخودش را كشف كرده تمام تلاشش را در رسيدن به هدفش انجام داده از شكست خوردن نترسيده و از شكست هاش پلي به سمت موفقيت ساخته[shaad]

مهیل
22nd December 2011, 12:36 PM
نخبه یعنی کسی که متفاوت از دیگران فکر کنه و قدمی رو برداره که بقیه فکر میکنن مهاله.[tafakor]sh_dokhtar18

hoh872
2nd January 2012, 08:07 PM
با سلام
نخبه یعنی سیل راه انداختن /نخبه یعنی معرفت را تاختن
نخبه یعنی در زمستان چون بهار/نخبه یعنی کار کردن،پشتکار
نخبه یعنی تیز بودن همچو رعد / نخبه یعنی حصر را خردن به جهد

کیمیاگر باقوه
4th January 2012, 10:41 AM
در چند کلمه انسان خلاق کوشا را نخبه گویند

(reza)
8th January 2012, 12:43 AM
با سلام
سوال 1: این تایپیک به چه دردی میخوره ؟
سوال 2: جواب این نخبه یعنی... پیدا بشه چی میشه ؟
توجه کنید که من اصلا قصد هیچ گونه بی احترامی به دیگران را ندارم . [golrooz]

عرفان سلیم زاده
8th January 2012, 03:42 PM
با سلام

سلام
خب این تاپیک به درد کسایی می خوره که نخبه هستند و هنوز تعریف و عقایدی برای محور فعالیت هاشون ندارند!
مثلا من اعتقاد دارم که نخبه از انسان های مورد احترام درگاه خداست!
پس محور فعالیت هام میشه وسیله بودن در راه خدا. حالا به هر نحوی!(مثلا خدمت کردن به خلق!)

وظیفه این تاپیک اینه که نخبه ها خودشونو پیدا کنند!
[golrooz]

حسین متقی
8th January 2012, 08:54 PM
با سلام

به درد این میخوره که فکر کنیم-مغزمونو به کار بندازیم-برای خودمون و جامعه مون مفید باشیم- به سمت بهتر شدن حرکت کنیم

این میشه که حداقل من میفهمم اگه بخوام نخبه باشم باید چیزی که خودم به عنوان جواب سوال نخبه یعنی چی؟ نوشتمو بهش عمل کنم
حداقل اگه نمیتونم- که همه مطمئنن میتونن- برعکسش عمل نکنم

رضوس
9th January 2012, 06:12 PM
[tafakor]نخبه یعنی تو هر بجثی شرکت کرد به اون وارد باشه
نخبه یعنی تو هر علمی وارد شد تا ته خط بره
نخبه یعنی تو هر کسی که به اندازه تلاشش آرزو کنه یا به اندازه آرزوهاش تلاش
نخبه یعنی تو هر...

nafas_S_A
21st January 2012, 11:59 PM
نمی دونم والا!به نظر شما دختری که رتبه ی 1 کنکور رو میاره ولی واسه درس خوندنش پدر و مادرشو پرت کرده تو اتاق و خودش کل خونه رو اشغال کرده لیاقت چنین اسمی رو داره؟! ضمنا طبق تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفته باهوش به کسی نمی گن که نمره ریاضی اش بالا میشه یا تست زیست رو 100 می زنه... با هوش کسیه که بتونه خودشو با محیط وقف بده و با اطرافیانش و چیزایی که دوست نداره کنار بیاد. مملکت ما هم که واقعا باید به خودش افتخار کنه... چطور دلش میاد اینقد راحت با رفتن نخبه هاش کنار بیاد؟!

salma1
22nd January 2012, 11:44 PM
به نظر من هرکسی برا یه چیزی آفریده شده و همه یجوری نخبه هستن و هر نخبه ای اگه اراده و پشتبانه ای قوی داشته باشه حتما موفق میشه . بدون هیچ شکی

majid_mm
25th January 2012, 01:23 AM
نخبه یعنی آدمی که خدا بهش استعداد بیشتر داده و این استعداد شاید یه روزی بالفعل بشه

yasaman hedayati
25th January 2012, 01:53 AM
به نظر من نخبه به کسی اطلاق می شه که یه فکر خلاق و ایده پرداز داشته باشدو به نظرم هر کسی می تونه نخبه باشه ولی همت پشتکار و علاقه می خواد.
حد اقل الان که تازه عضو شما شدم و نظرات بقیه رو خوندم به این نتایج رسیدم[shaad][cheshmak]دعا کنید که وسطای راهم به نتیجه عکس نرسم یا اینکه بفهمم من نخبه نمیشم....

تووت فرنگی
28th January 2012, 06:30 PM
نخبه یعنی خلاقّ

عرفان سلیم زاده
28th January 2012, 07:31 PM
به نظر من نخبه به کسی اطلاق می شه که یه فکر خلاق و ایده پرداز داشته باشدو به نظرم هر کسی می تونه نخبه باشه ولی همت پشتکار و علاقه می خواد.
حد اقل الان که تازه عضو شما شدم و نظرات بقیه رو خوندم به این نتایج رسیدم[shaad][cheshmak]دعا کنید که وسطای راهم به نتیجه عکس نرسم یا اینکه بفهمم من نخبه نمیشم....

نخبه شدن یا نشدن ما ادما همیشه یه موضوع نسبی بوده!
شما اگه تو این کار استعداد(نه هوش!) داشته باشی نخبه ای!
دیگه زمان به هدف رسیدن تون بستگی به هوش و پشتکار شما داره[golrooz]

علی6690
29th January 2012, 12:42 AM
نخبه به هرکسی می توان گفت به شرطی که خودش را باور داشته باشد و او می تواند که نخبه باشد

mina_bushehr
1st February 2012, 08:59 PM
نخبه یعنی برگزیده ، بی مثال

اِندِخوشبختی ولی بی قیل وقال

نخبه یعنی اتصال برق وگاز

یک عدد کبریت وشیر گاز ،باز

نخبه یعنی ادم دارای پول

گرچه باشد بی مخ وزشت وکوتول

نخبه یعنی بند پ را داشتن

بچه بز را کره خر پنداشتن

نخبه یعنی خانواده ، ازدواج

قبل از ان هم کرده بینی را علاج

نخبه یعنی غصه ها را بی خیال

نخبه یعنی کارت بنزین وشمال

نخبه یعنی خانه ای نو ساختن

پوسته تخمه هرکجا انداختن

نخبه یعنی اولویت داشتن

پیش گوساله خریت داشتن

نخبه یعنی یک زبان چرب و چیل

این هوا باشد مثال دسته بیل

نخبه یعنی حال ،پُز ، تیپ خفن

ساکتانه کله ها را مخ زدن

نخبه یعنی شغل ثابت ، پشت میز

موقعیت ، چشم باز و گوش تیز

نخبه یعنی هرچه خواهی در سه سوت

راحت الحلقوم در توی گلوت !

نخبه یعنی ...نخبه یعنی ...نخبگی

غیرازاینها هرچه یعنی پخمگی !

MANE1371
6th February 2012, 01:17 AM
نظر انیشتین در این رابطه بس که میگه(نخبه یعنی کسی که 1% استعداد داره 99% تلاش)[negaran]

Mr.Engineer
8th February 2012, 08:08 PM
نبخه بودن از نظر من
یعنی نترسیدن
مقاومت در برابر مشکلات
همه ما مشکلات زیادی داریم که با از بین بردن یا برداشتن آن تواناییم اما بعضی از ما کوتاهی کرده و به دست اقبال و سرنوشت می گذارن
ولی یکی در این میان اینطور فکر نمیکنه بلکه میاد و اون مشکل رو حل میکنه و در برابرش زانو نمیزنه
حالا
این فرد واسه خودش یک نخبه هست
چون متفاوت با دیگری
من به این کاری ندارم که فلانی یک ماشین اختراع کرد نخبه است
یکی یه چیز دیگر
به نظر من کسی هم که دل کسی رو به دست آورد و دل کسی رو شاد کرد نخبه است
کسی که بتونه به دیگری کمک کنه نخبه است
و و و و اما اما و اما و اگر های بی نتیجه

من اینجا نخبه هستم چون میتوانم
من نخبه هستم چون اعتماد دارم
و من نخبه هستم چون در رسیدن به اهدافم تلاش میکنم
و این نخبه بودن من رو هم موفقیت من تضمیت و تایید میکنه

SaNbOy
8th February 2012, 08:11 PM
نخبه یعنی در کمبود امکانات بهترین فکر رو بکنه و بتونه انجامش بده...

sun archi
17th February 2012, 06:30 PM
به نظر من نخبه کسی است که راه متفاوت بودن رو درست انتخاب کرده![labkhand]

هانی74
19th February 2012, 08:35 PM
استعدادهاهمه یکیندفقط کسی که به این معنی رسیده هدایای خداشو و توانایی خودشو فراموش نکرده و به سمتشون قدم برداشته البته هرچقدر گام ها به نیازهای جامعه نزدیکترباشه ارزش فرد رو بالا ترمیبره

**sahel**
20th February 2012, 12:57 AM
نخبه یعنی خلاقیت
نخبه یعنی پشتکار
نخبه یعنی انتخاب برتر سر دو راهی ها
نخبه یعنی......یعنی کسی که مثل من مخش هنگ نکنه!
نخبه یعنی شما
ممنون بحث جالبیه.

baran.ze
21st February 2012, 04:13 PM
سلام دوستان عزیزم؛

نخبه یعنی : بهترین حس نسبت به وجود خود...

پس در هر لحظه که نسبت به بودن خودت حس خوبی پیدا کردی و به بندگیت بالیدی نخبه که چه عرض کنم بهترین مخلوق خالقت هستی.

به نظر من اونی که میزاره میره ضعیفه چون دنبال حمایته وگرنه یک نخبه و در کل انسان های موفق حامی اصلیشون خداست و در هر جایی برن میتونن بهترین باشن...

وقتی پیامبر اکرم می فرمایند به دنبال علم تا سرزمین های دور بروید...

می توان خطاب به حرکت در جای جای دنیا دانست (سریال عالمان و اساطیر و حتی مرحوم غیاث الدین جمشید را مرور کنید!)... .

برچسب فرار نخبه ، نشات از نژاد پرستی ها داره که مانند خیلی چیزها (مثل خرافه پرستی) در زندگی ها حک کردند و سخت نیست پاک کردن این کلمات ناپاک از زندگیمون، تا این ترسهای تکوینی رو سر جاشون بشونیم.

آیا لزومی داره که هر لحظه ثابت کنیم انسان بودن رو ، کلمه ای ناچیز که از نسیان و فراموشی میاد؟
آیا فراموش کردیم که همه بنده یک خالقیم؟
آیا فراموش کردیم خلقت آدم و حوا رو؟

به نظر شما اگر شخصی در جمعی از دوستی نتواند حس خوبی داشته باشد در جمعی دیگر نمی تواند به آن حس خوب دست یابد و حس موفقیت را از آن خود گرداند؟

از دیدگاه بنده زمین مدور جایی برای رفتن ندارد و هر رفتن، رفتن از مکان و یا ... فرار از خود است، پس شخصی که خود را در جایگاه فرار مغز می گذارد و ادعا دارد، مبدا هستی رو گم کرده نه حمایت انسان هایی که لحظه ای در مقامی هستند و لحظاتی دیگر ... .

پیشنهاد می کنم به همه دوستان انجمن نخبگان کتاب استاد عشق پروفسور حسابی را مطالعه کنند، باور کنید وقتی به صفحه 158 این اثر لطیف از مهندس ایرج حسابی برسید تازه می بینید که چقدر آلبوم های سفید زندگیمونو بهتر می تونیم ورق بزنیم و از این القابهای زمینی دور شیم و واقعا هیچ وقت دیر نیست برای شروع خلق بهترین ... .

دوستدار یکایک نخبگان این سایت هم هستیم
لحظه لحظه هاتون پر از خدا
باران

المیرا70
22nd February 2012, 05:36 PM
سلام به همگی
به نظر من نخبه یعنی کسی که بتونه از کمترین امکانات بیشترین بهره رو ببره وبتونه با خلاقیت خودش مشکلات رو حل کنه با کمترین هزینه وکمترین ضرر
نخبهیعنی کسی که بتونه آینده رو پیش بینی کنه

iraj_kh19
22nd February 2012, 08:32 PM
نخبه يعني استفاده از زمان.و پشتكار

mpkahkeshan
23rd February 2012, 12:06 AM
به نظر من نخبه بودن، یه چیز عجیب و غریب نیست و فرد نخبه هم آدم فضایی نیست. یه نفره که مثل بقیه است. برخی مواقع یه استعدادی هم داره که بقیه ندارند ولی همیشه این طور نیست. مثلا توی دبیرستان ما چند سال قبل از ما یه پسره بوده که ضرب چهار پنج رقمی رو ذهنی انجام می داده. این طوری می گفتن. البته دیگه هیچ اسم و رسمی هم ازش نیست. خب هر کسی این استعداد رو نداره. پس این نمی تونه تعریف درستی از نخبه باشه. به نظر من نخبگی یعنی استفاده درست و به موقع و حداکثر از حداقل امکانات در بدترین شرایط. این هم که می گن ایرانی ها نخبه اند به نظر من با این تعریف جور درمیاد. مثلا ما 8 سال در بدترین شرایط که تحریم بودیم، به عراق کمک می شد، و ... با حداقل امکانات در مقابل جهان ایستادیم.

aliiiiiiiii
1st March 2012, 01:21 PM
سلام از نظر من ن نخبه یعنی نبوغ ، خ اون خودجوش ، ب اون بی ریا ، ه اون همت و از نظر من از این 5 مورد با توکل به خدا یه نخبه بدست میاد...

دکتر مرندیان
2nd March 2012, 04:02 PM
واقعا ................؟
نه یکم فکر کن
شاید................
نه نه بیشتر ........
نخبه ؟ کی میتونه باشه؟ چه شکلی ؟ چه طوری؟ چطوری فک میکنه؟و ...........؟
ن = نابغه
خ= خلاق
ب= باادب /درک شرایط
ه= هوشیار
ایا واقعا اینا میتونن تعریفی از نخبه باشن؟
به نظر من هرکسی سازنده زندگی خودشه وهرکسی که بهترین سازنده باشه نخبه هست
جایزه بهترین معماری زندگی مال کسی که واقعا بتونه متعالی بشه که من بهش میگم نخبه
چه از لحاظ علمی چه مالی چه معنوی[golrooz][shaad]

SaNbOy
3rd March 2012, 09:27 PM
نخبه یعنی همه ی بچه های سایت www.njavan.com

مریم نیوتون
3rd March 2012, 09:30 PM
نخبه یعنی کسی که به دونسته هاش مغرور نشه

محن
6th March 2012, 04:40 PM
نخبه یعنی...... کسی که باتمام وجود برای رسیدن به آرزوهاش تلاش کنه.آرزویی که توش به همه کمک کنه وهمش به نفع خودش نباشه![khejalat]

nezamehadafmand
6th March 2012, 09:59 PM
نامه سرگشاده یک فرهیخته بسیجی به نخبگان و فرهیختگان برای کرسی های مجلس شورای اسلامی (http://letter.blogylaw.ir/)

http://letter.blogylaw.ir

A.L.I
14th March 2012, 09:15 AM
مرسی از دوست عزیزی که این تاپیک رو برایم معرفی کردند. باید خدمت دوستان عرض کنم که نخبه بودن در تعریف بنیاد ملی نخبگان ایران چنین گفته شده:
"نخبه به فرد برجسته و کارآمدی اطلاق می شود که اثرگذاری وی در تولید علم، هنر و فناوری کشور محسوس باشد و هوش، خلاقیت، کارآفرینی و نبوغ فکری وی در راستای تولید دانش و نوآوری موجب سرعت بخشیدن به رشد و توسعه علمی و متوازن کشور گردد. احراز نخبگی افراد بر اساس آیین نامه پیشنهادی هیأت امناء و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد بود." - ماده 4 از فصل اول (کلیات) آیین نامه بنیاد ملی نخبگان - مصوب سال 1384

همانطور که ملاحظه می فرمایید در این تعریف به چند ویژگی مهم اشاره شده:
1-برجسته بودن - باید فرد از نظر جامعه و ترجیحاً از نظر وجهه ملی و بین المللی فردی شاخص و ممتاز باشد. (در همان رشته ای که کار می کند.) یعنی به نوعی دارای Brand یا نام مشخص مشهور باشد که دیگران بدانند که او در چه زمینه ای صاحبنظر و متخصص است.
2-کارآمد بودن - شکی نیست که مجموعه اطلاعات و دانش فرد تا به مرحله اجرا نرسد نه برای خودش و نه برای جامعه سود و منفعتی نخواهد داشت.
3-اثرگذار بودن - باید از قابلیت و توانی برخوردار باشد که در کوران مشکلات و تنگناهای اقتصادی و سیاسی بتواند طرح و ایده خود را به مرحله ظهور و بهره برداری برساند و بر کیفیت و کارایی نقطه هدف (که می تواند یک سازمان یا یک شرکت یا حتی یک گروه کوچک) تأثیر بگذارد.
4-تولید علم - اگر به فرآیند تولید دانش خوب دقت کنیم (داده ها-اطلاعات-دانش-خرد یا Data-Information-Knowledge-Wisdom) متوجه می شویم که تمامی فرآیندهای سیستماتیک موجود در جامعه باید در جهت ایجاد خروجی های مشخص که دانش و خرد می باشند قرار گیرند تا نتیجه بخش باشند.
5-تولید هنر - هنر هم به عنوان یک خروجی مهم از منظر زیبایی شناختی دارای اهمیت و ویژگی فوق العاده ای است که دانش را به زیور عاطفه و احساسات انسانی می آراید و قدرتمند می سازد.
6-هوش، خلاقیت، کارآفرینی و نبوغ فکری به عنوان مشخصه های کلیدی فکری و رفتاری یک فرد نخبه
7-رشد و توسعه علمی - رشد در یک جهت خاص و توسعه از جهاتی مشخص هر دو لازم و ملزوم یکدیگرند و قدرت اقتصادی و سیاسی یک جامعه و کشور در عرصه بین المللی مستلزم وجود چنین فرآیندی است.
8-متوازن بودن رشد و توسعه - برای گسترش کمی و کیفی ساختارهای یک جامعه باید تمامی جنبه ها به طور هماهنگ و نرمال کار کنند و رو به جلو حرکت کنند.
9-ملی گرایی یا Nationalism - شاخصه مهم رفتاری هر انسانی در جغرافیای امروز داشتن حس علاقه و وابستگی به خاک و میهن خویش است تا هم از انجام کارهایی که به زیان کشور و مردم است خودداری کند و هم با انجام رفتارهایی که موجبات رشد و تعالی در تمامی جنبه ها در کشور را فراهم می کند به رشد و تکامل خود کمکی شایان کرده باشد.

حال از نظر شخصی خودم اگر بخواهم برای نخبه تعریفی بگویم باید عرض کنم که شخصی می تواند نخبه محسوب شود که در هر حالت و شرایطی با خلاقیت و شم خویش به دنبال تغییری مثبت هر چند کوچک در جهت بهسازی و بهبود امور چه فردی چه گروهی باشد و این حالتی مقطعی است. به قول احمد شاملو که می گوید: من زمانی شاعرم که شعر می سرایم. بنابراین فردی نخبه قلمداد می شود که در آن مقطع زمانی و مکانی خاص، تغییری مثبت ایجاد کرده باشد.

sadreazam
16th March 2012, 08:08 AM
با سلام به همه دوستان عزيز نخبه.از اينكه مي تونيم تو يك همچنين فضايي با هم تبادل نظر كنيم ممنون.

اگر بخواهيم به يك تعريف دقيق از نخبه بپردازيم بايستي گفت نخبه كسي است كه از استعداد ذاتي يا IQ بالايي برخوردار است و هم از هوش هيجاني يا EQ.يعني شخصي كه هم به صورت ذاتي هوش بهر بالايي داره و هم اينكه اموخته به چه نحوي از اين هوش و استعداد وجودش استفاده كنه. امروزه طبق تحقيقات ثابت شده كه با استفاده صحيح از هوش هيجاني حتي اگر از بخش كمي از هوش بهر هم استفاده كنيم مي توانيم يك نخبه باشيم. اما اگر از حداكثر ظرفيت موجود استفاده كنيم مي تونيم بشيم نخبه نخبه ها مثل انيشتين پس نخبه كسي است كه هدف والايي رو تعيين مي كنه سپس براي دستيابي به هدفش برنامه ريزي كرده و با پشتكار و تلاش و البته توكل به خداوند متعال گام در راه تعالي مي گذارد . ببخشيد كه با اين سرعت اينترنت نميشه بيشتر بحث رو باز كنيم[golrooz][golrooz][golrooz]

hossien
17th March 2012, 04:08 PM
تعريف نخبگي تغيير مي‌كند/ شاخص‌هاي جديد شناسايي نخبگانعضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي از تغيير تعريف نخبگي در سند راهبردي نخبگان خبر داد و گفت: مسئولان بنياد ملي نخبگان قول داده اند كه پيش‌نويس سند راهبردي امور نخبگان را در هفته جاري به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارائه دهند.دكتر ‌منصور ‌كبگانيان افزود: اين پيش‌نويس داراي چند ويژگي است كه اتخاذ رويكردهاي متفاوت نسبت به اسناد مشابه، از ويژگي‌هاي آن است.وي يادآور شد: در ‌اين سند در بحث تعريف نخبه علاوه بر موضوع استعداد، موضوع تخصص و اثربخشي درنظر گرفته شده و استعداد تنها گام اول محسوب مي شود و به تنهايي كافي نيست.دكتر كبگانيان خاطرنشان كرد: در واقع موضوع برچسب زني در اين سند مورد توجه قرار گرفته است. به اين معني كه به كسي گفته نمي شود كه تمام عمر نخبه هستي بلكه به او گفته مي شود كه شما يك استاد برجسته و يا محقق نخبه در حوزه تخصصي خودتان هستيد.وي اضافه كرد: بسياري از نخبگان خود در را معرض ساختارهاي شناسايي نخبگان قرار نمي دهند از همين رو راهكار شناسايي نامحسوس اين افراد هم در سند نخبگان ديده شد.عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: يك ويژگي ديگر اين سند اين است كه سه مرحله براي نخبگي و احراز آن تعيين شده است. قدم اول هوش و استعداد، قدم دوم خبرگي و كاركردهاي علمي پژوهشي فرد است و در قدم سوم نيز تاثيرگذاري و اثربخشي فرد در مجموعه علمي و پژوهشي و فرهنگي بررسي مي شود.وي تاكيد كرد: اين سه مرحله حلقه نخبگي را تكميل مي كند و به اين ترتيب تمام فرآيندي كه لازم است تا يك نخبه شناسايي شود در سند ديده شده است.دكتر كبگانيان تاكيد كرد: اين سند در ۷ فصل، ۹ راهبرد ملي و۶۸ اقدام ملي با ساختار نقشه جامع ععلمي كشور هماهنگ و در راستاي اين سند بالادستي است.

vahidith
17th March 2012, 09:34 PM
نخبه ي يعني ....كسي كه اگر پانصد سال بره عقب بتونه يه تفاوتي با اونا داشته باشه (نه استفاده از تجهيزات در خلق يعني حداقل بتونه يه دوچرخه درست كنه ماشين پيش كشش ...

يمنا
18th March 2012, 02:56 AM
نخبه يعني يه انسان بيچاره كه فكر ميكرده ميشه با توليد علم زندگي كرد
نخبه يعني زحمت بكشي بدويي دنبال هدفت بعدش كه به نتيجه رسيد و ته دلت شاد شدي هيچكي نياد بهت تبريك بگه تو همون باشي كه بودي
نخبه يعني 3ماه منتظر باشي ببيني بنياد نخبگان قبولت ميكنه يا نه ؟
نخبه يعني يه تنها كه فقط خدا دردشو ميدونه .......

jamshid09
24th March 2012, 08:59 PM
از نظر من نخبه به کسی گفته می شود که یک مطلب را یکبار گوش می دهدوتمام.

hossien
25th March 2012, 11:21 AM
تعريف نخبگي تغيير مي‌كند/ شاخص‌هاي جديد شناسايي نخبگان عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي از تغيير تعريف نخبگي در سند راهبردي نخبگان خبر داد و گفت: مسئولان بنياد ملي نخبگان قول داده اند كه پيش‌نويس سند راهبردي امور نخبگان را در هفته جاري به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارائه دهند.
دكتر ‌منصور ‌كبگانيان افزود: اين پيش‌نويس داراي چند ويژگي است كه اتخاذ رويكردهاي متفاوت نسبت به اسناد مشابه، از ويژگي‌هاي آن است.وي يادآور شد: در ‌اين سند در بحث تعریف نخبه علاوه برموضوع استعداد، موضوع تخصص و اثربخشي درنظر گرفته شده و استعداد تنها گام اول محسوب مي شود و به تنهايي كافي نيست.
دكتر كبگانيان خاطرنشان كرد: در واقع موضوع برچسب زني در اين سند مورد توجه قرار گرفته است. به اين معني كه به كسي گفته نمي شود كه تمام عمر نخبه هستي بلكه به او گفته مي شود كه شما يك استاد برجسته و يا محقق نخبه در حوزه تخصصي خودتان هستيد.
وي اضافه كرد: بسياري از نخبگان خود در را معرض ساختارهاي شناسايي نخبگان قرار نمي دهند از همين رو راهكار شناسايي نامحسوس اين افراد هم در سند نخبگان ديده شد.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: يك ويژگي ديگر اين سند اين است كه سه مرحله براي نخبگي و احراز آن تعيين شده است. قدم اول هوش و استعداد، قدم دوم خبرگي و كاركردهاي علمي پژوهشي فرد است و در قدم سوم نيز تاثيرگذاري و اثربخشي فرد در مجموعه علمي و پژوهشي و فرهنگي بررسي مي شود.
وي تاكيد كرد: اين سه مرحله حلقه نخبگي را تكميل مي كند و به اين ترتيب تمام فرآيندي كه لازم است تا يك نخبه شناسايي شود در سند ديده شده است.دكتر كبگانيان تاكيد كرد: اين سند در ۷ فصل، ۹ راهبرد ملي و۶۸ اقدام ملي با ساختار نقشه جامع ععلمي كشور هماهنگ و در راستاي اين سند بالادستي است.

نظر شما دوستان در مورد تعریف نخبه چیست و به نظر شما تعریف جامعی می باشد؟

یاسمن . د.ه
25th March 2012, 11:09 PM
به نظر من هوش آدمارو خود آدما زیاد و کم میکنه و هر فرد روی زمینه ای که بیشتر به اون فکر میکنه مغزش هم در همون موضوع کشش بیشتری پیدا میکنه و ینی ما خودمون باعث هوش زیاد یا

کممونیم. البته این نظر منه . [labkhand]

یاسمن . د.ه
25th March 2012, 11:14 PM
خوب وقتی برای ساختنش مغزش رو رو اون موضوع به کار بگیره توانایش در اون زمینه بیشتر میشه و وقتی میخواد چیز تازه ای بسازه با استفاده از تجربیات گذشته اش یه چیز جدید تر میسازه

و فقط یکم فکر لازم داره و یه کاغذ سفید و یه مداد درست نمیگم؟

mansooreh_karimi
27th March 2012, 01:54 PM
به نظر من نخبه كسيه كه ميدونه واسه چي داره زندگي ميكنه نخبه كسيه كه يه هدف درست و اراده ي قوي داشته باشه همونطوري كه انيشتين ميگه: موفقيت آدما 1 % بستگي به هوششون داره و 99% به پشتكارشون....

clever.boy
31st March 2012, 03:53 PM
نخبه کیست؟
نخبه کسی است که از تمام قابلیت ها و استعداد های خودش به نحو احسن استفاده کند و آن ها را به شکوفایی برساند ممکن است شخصی باهوش باشد اما نخبه نباشد و برعکس نخبه ای هم باشد که باهوش نباشد.
این تفاوت هارا جامعه و افرادی که با آن ها سر و کار دارند ایجاد می کنند زیرا محیط تاثیر چشمگیری در باور ها و اهداف فرد دارد.

bio68
4th April 2012, 07:07 PM
نخبه یعنی شناخت فرصت ها و استفاده از ان ها[soal]

nvali
10th April 2012, 11:43 PM
نخبه به كسي ميگن كه با هر كسي، در هر زمينه اي، حرفي براي گفتن داشته باشه! نه فقط توي يه حوزه خاص

مرغ چاغ
19th April 2012, 02:29 PM
باتشکر از نظر بسیر خوبی که دادید[tashvigh]

بانوی آب
20th April 2012, 01:40 PM
نخبه یعنی یه معلول ذهنی که 4 سال درس خوند تا بد از 14 سال دیپلم گرفت اون میدونست میخواد چیکار کنه ولی من نمیدونم............[sootzadan]

y.yas25
22nd April 2012, 04:00 PM
نخبه یعنی کسی که میداند و دانسته اش را نمیتواند بیان کند
به عبارت دیگر نخبه کسی است که چیزی را درک میکند کخ دیگری قادر به درک و ساختن آن نیست

نعیم.ص
23rd April 2012, 04:12 PM
پس ظاهرا دوستان عزیز با چنین برداشتی از معنای نخبه در این سایت عضو شده اند...!!!!![soal]

حسین متقی
23rd April 2012, 04:36 PM
نخبه به كسي ميگن كه با هر كسي، در هر زمينه اي، حرفي براي گفتن داشته باشه! نه فقط توي يه حوزه خاص
من با نظرتون مخالفم چون منم که 17 سالمه و اطلاعات کم و ناقصی دارم با خیلی از رشته ها (مخصوصا اونایی که علاقه دارم )میتونم بحث کنم
و این ربطی به نخبگی نداره
و فقط نشان از اطلاعات عمومی میتونه باشه
البته من نظر شخصیم اینه که توی شرایط ایران به دلیل سطح عمومیه پایین خیلی از افراد نخبه دسته بندی میشن و یه جورایی توی چشم میان
البته شاید هم نخبه هامون زیادن!!!!!

عرفان سلیم زاده
24th April 2012, 12:42 AM
من با نظرتون مخالفم چون منم که 17 سالمه و اطلاعات کم و ناقصی دارم با خیلی از رشته ها (مخصوصا اونایی که علاقه دارم )میتونم بحث کنم
و این ربطی به نخبگی نداره
و فقط نشان از اطلاعات عمومی میتونه باشه
البته من نظر شخصیم اینه که توی شرایط ایران به دلیل سطح عمومیه پایین خیلی از افراد نخبه دسته بندی میشن و یه جورایی توی چشم میان
البته شاید هم نخبه هامون زیادن!!!!!
سلام عزیزم[nishkhand]
معیار نخبگی تو ایین نامه بنیاد ملی نخبگان ذکر شده حسین جان[shaad]
این که مردم ما افراد مستعد رو تشویق می کنن واقعا جای خوشحالی و غرور داره چون با این کار باعث قوت گرفتن روحیه افراد میشن.
نخبه ها ممکنه زیاد نباشن ولی افراد پر امید و پرتلاشی باشن که اینده من و شما رو می سازن
موفق باشی[golrooz]

سکوت شب
24th April 2012, 12:50 AM
نخبه یعنی
بچه های سایت نخبگان

beatris
25th April 2012, 03:37 PM
به نظر من نخبه یعنی استیو جابز کسی که کارای فنی خودشو توی گاراژ قدیمی شروع کرد بدون داشتن یک ریال پول حتی از دانشگاهم انصراف داد اما واسه زندگیش هدف داشت از بچگی کارش رو شروع کردو هیچ وقت به این فکر نکرد که کجا کار کنم چطوری شروع کنم در واقع مثل جوانهای ما بی انگیزه نبود حتی برای اینکه یه شرکت بهش کار بده یک شبانه روز رو پشت در اون شرکت گذروند فقط به این خاطر که به خودش به کارش اعتماد داشت یه جورایی کار بلد بود و به رییس شرکت گفته بود تا بهم کار ندی ازینجا نمی رم واقعا چقدر ازین جور ادما تو ایران هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
به امید ایرانی اباد

kianoosh_karimi
29th April 2012, 11:31 PM
به نظر من ویژگی های ذاتی آدما هیچ فرقی با هم ندارن.حتی توانایی تفکرشون که اصطلاحا بهش هوش می گن در حالی هنوز نتونستن تعریفش کنن.
به نظر من نخبه کسیه که از بقیه بیدار تره و عادت داره که بیشتر از بقیه از قدرت تفکرش استفاده کنه و همین عادت باعث عمیق تر،دقیق تر و درست تر شدن تفکراتش شده.

مریم909032
22nd May 2012, 12:40 PM
نخبه یعنی کسی که از امکانات و یا حداقل امکانات بیشترین بهره را ببرد.و به مراحل بالای علمی رسیده و اهداف خود را عملی سازد[shaad][shaad]

مریم909032
22nd May 2012, 12:51 PM
سلام
موضوع واقعا داغی محسوب میشه در وادی جامعه کنونی !

نخبه واقعا از نظر من فردی هست که واقعا رسم واقعی سازگاری و کنار امدن با زندگی امروزی و نحوه تعامل با دیگر افراد جامعه و اینکه چقدر میتونه مفید باشه
رو بلد باشه ....واقعا در جامعه های امروزی بشر واقعا این فرد نخبه هست

ولی نخبه فردی هست با کمترن امکانات بیشترین بازدهی رو نشون بدهد !
از نظر من حتمن نباید در رشته خاص و یا مورد خاصی نفر اول باشه چون همه افراد با اراده و همت و پشتکار می توانند در زمینه تحصیلات موفق باشن ولی تنبلی و اینکه عادت کردیم زود به پیرامون یک مسله برسیم باعث میشه گاهی موفق نباشیم !

ولی افرادی که هم هوش هیجانی و هوش عقلی دارن بسیار نخبه هستن ....
این دو ویزگی در کنار هم واقعا یک فرد رو میتونه قابلیت نخبه شدن القا کنه !

افرادی مثل دانشمندان مثلا ادیسون و رازی و ....اینا نخبه بودن چون بدون داشتن امکانات حال حاضر اختراعاتی رو به جامعه تقدیم کردن که تا همیشه پابرجا هستن مثلا ادیسون برق و رازی الکل .....
هم اراده و هم استعداد ذاتی داشتن و البته بدون امکانات فعلی !

مثلا در همایش ملی نخبگان مشاهده شد که عزیزان نفرات اول کنکور نخبه معرفی شدن ...این بسیار نیکو ولی خب واقعا این افراد نخبه هستن یا اینکه بیشتر از بقیه افراد وقت برای موفقیت گذاشتن .....اونا در تابستان در نزدیک کولر و زمستان کنار بخاری گرم درس خواندن و البته در کنار پذیرایی خانواده توانستند موفقیت در کنکور کسب کنند و الانم نخبه هستن ....
واقعا این افراد نخبه هستن ؟؟

و یک مثال میزنم از یک فرد از نظر جامعه فعلی بیسواد

فردی به نام رستم جان سلامی یک پسر روستا زاده (پسر یک کشاورز بسیار ساده و البته فقیر ) که 22 سال داره و دیپلم ردی دارد در واقع همون سیکل( سوم راهنمایی) ایشون توانسته با قطعات کهنه و خراب موتورهای خراب که برای افزایش اب برای مزارع استفاده میشه یک دستگاه بسازه که الان قدرت پمپاز اب رو بیشتر کرده و البته من از مسایل فنی سر در نمیاورم و الان بازدهی مزارع اون منطقه بیشتر شده ....خب ایشون نه سواد درستی داره ( نه تحصیلات عالیه و در حد خواندن و نوشتن مطلب میدونه) توانسته این دستگاه رو بسازه

خب الان نخبه ایشون هستن یا نفرات اول کنکور قضاوت با شما ؟

به نظر من همه افراد نام برده در بالا .چون واقعا هر کسی نمیتونه رتبه اول کنکور بشه .یا ادیسون .که اصلا قابل مقایسه نیست .اون پسر هم بسیار توانا و پر استعداد هم نخبه به شمار می اد ولی به سرف اینک این پسر کار فوقالعاده ای کرده نباید بقیه افراد رو از لیست خارج کرد

rayarasool
22nd May 2012, 01:11 PM
نخبه یعنی کسی که از کارهایی که من می کنم خوشش بیاد و از غذاهایی که من می خورم خوشش بیاد
از رفتار های من لذت ببره از خوشحالی من خوشحال بشه از ایده های من استفاده کنه از کار های من عبرت بگیره
ببخشید این مال یک جا دیگه بود
نخبه یعنی من

میدونم خیلی خود خواهم ولی می خواستم مختصر و مفید بگم[sootzadan][sootzadan]

moloud_rezvani
22nd May 2012, 11:27 PM
نخبه یعنی اونی که کمترمی نیسه تابقیه حوصله کنن نطرشو بدونن

مهدیه جنت خواه اهری
23rd May 2012, 10:28 AM
نخبه را جز نخبه نتواند کند توصیف آن!

یاسمن . د.ه
27th June 2012, 05:03 PM
خوب شما یه عقب اافتاده ی ذهنی رو بیارین 100 سال تلاش کنه باید به چه درد ی میخوره زندگیش تموم شده...

به چشم دیدم هر کلاسو 3 سال 3 سال میخوند 36 سال فقط دیپلمشه بگیره . [khabalood]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد