PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ارزش گذاری اختراعات

Mr.Geo22
27th September 2011, 12:23 PM
با سلام خدمت دوستان عزیز نخبه

من در مورد نحوه ارزش گذاری اختراعات چند تا سوال داشتم

در جایی خوندم که اختراعات رو بر حسب درجه علمی اونها قیمت گذاری میکنند, آیا این درسته؟!؟!؟!

خب خیلی وقت ها اختراعی از لحاظ علمی زیاد مطرح نیست ولی ارزش اقتصادی بالایی داره

منظورم رو حتما" متوجه شدید که قیمت گذاری های سازمان نخبگان رو میگم
خب اگه اون ها قیمت کمی رو روی اختراع ما گذاشتن ما برای اینکه از طریق این سازمان بتونیم اختراعمون رو در کشورهای دیگه بفروشیم آیا موظفیم که به قیمت اونها قانع باشیم یا اونها صرفا" پیشنهاد میدن؟

توی یکی از تاپیکهای همین انجمن دیدم که در مورد قیمت های چند میلیاردی برای یه اختراع همه با تعجب حرف میزدن...
یه اختراع معمولی (نه خیلی تاپ و نه خیلی ابتدایی-از لحاظ علمی) چقدر فروش میره؟
تو داخل و خارج اختلاف قیمت اختراع ها تا چه حد است؟

------------------------------

اگه سوالام خیلی کلی هستن ببخشید
ولی می خوام اگه مسله ای هست کاملا" برام روشن بشه
خودتونم اگه نکته ای به ذهنتون رسید که من نپرسیده بودم ولی میدونستید میتونه کمک کنه خوشحال میشم کمک کنید....

با تشکر از همه دوستان[golrooz][golrooz][golrooz]

عرفان سلیم زاده
27th September 2011, 01:18 PM
سلام اتفاقا بحث خوبی راه انداختید خیلی ها به خاطر همین موضوع دست به اختراعات میزنن!
باید بگم که ارزش یک اختراع رو بازار اون اختراع تعیین میکنه نه اقایون!
هرچه در بازار مشتری های یک اختراع بیشتر باشه ارزش اون اختراع میره بالا!البته بازار های همه جا نیاز هاشون متفاوته به همین خاطر هستش که بیشتر اوقات مشتری های یک اختراع خارجی اند!
میگم اصلا هرکی اختراعی کرده عنوانشو اینجا بیاره تا براش یه جستجویی از نیاز های بازارهای دنیا رو لیست کنیم تا بدونه کجا بیشتر مشتری واسه اختراع اش پیدا کنه!
اینکه تو ایران بازار حمایت از مخترع ها و کلا نخبگان یکم سرده بخشی بخاطر قوانین ثبت اختراع قدیمی بود که اصلاح شد و بخشی هم بخاطر نبود بازار یابی توسط یک نهاد میباشد!که بنیاد نخبگان هم این مشکل رو داره با بازار یابی اختراعات مورد تایید و حمایت خودش حل می کنه!:
تجاری سازی اختراعات مورد حمایت بنیاد
(http://www.bmn.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=540&Itemid=233)و بخش اخر واسه فرهنگ سازی ضعیف در بین مردمه که فکر میکنند یک مخترع کسیه که باید بهش تیکه انداخت!

Admin
27th September 2011, 02:02 PM
در مورد بازاریابی برای اختراعات فعلا تا جایی که من خبر دارم ارگان های دولتی مربوطه با هم هنوز به تفاهم نرسیدن که بخوان اختراعات رو تنها یکیشون ثبت و حمایت کنه.

بنیاد ملی نخبگان تلاش می کنه که روند ثبت اختراع تا حمایت های مالی و تجاری سازی اختراعات رو زیر نظر خودش رهبری کنه که هنوز کاملا این امر کاملا محقق نشده ... که امیدوارم نهایتا تا انتهای سال 90 این امر کاملا محقق بشه ...

در مورد ارزش گذاری روی اختراعات هم تا جایی که من اطلاع دارم توسط کارشناسان خود بنیاد ملی نخبگان انجام میگیره.

اما توصیه ی اکید می کنم که اختراع خودتون رو به هیچ وجه خارج از کشور ارسال نکنید که بازار سرقت اختراعات نخبگان ایرانی تو خارج از کشور داغه داغه ..!

موفق باشید

عرفان سلیم زاده
27th September 2011, 02:33 PM
در تایید حرف های اقا مصطفی:
هیچ گاه "تاکید میکنم" هیچ گاه اختراعات خودتون رو اگر توانایی تجاری سازی اون تو ایران برایتان محیا است دو دستی تقدیم نکنید به خارجیا!
هرچند که با شرایط ارتباطی کنونی ممکنه همین الان برای اختراع شما یه مشتری خارجی پیدا شده باشه! اما اینو بدونید اگر بخواید به طرف معامله تون اعتماد بکنید کلاهتون پس معرکه است!
بازم میگم اگر اختراع تون رو در ایران تجاری اش کنید مشتری از در و دیوار براتون میریزه!
این مملکت اینطوریه! این طور جا افتاده که بخش روشن فکر جامعه با بخش عامه جامعه هم فکرند و به راحتی با ابزار هایی که محیط در اختیارشون میزاره میتونند همه چیز رو برای انها محیا کنند!
پس معمولا وقتی در بخش عامه جامعه میریم با درخواست های زیادی مواجهه نمیشیم اما به جا اون با اعتراضات زیاد مواجهه میشیم که برای هر روشن فکری عجیبه!
مردم ما بلد نیستند ایده ای برای درخواست هاشون بدن! فقط بلدند از کوتاهی کسانی که انها رو مسئول این درخواست ها میدونند انتقاد کنند!

Mr.Geo22
28th September 2011, 01:22 PM
از عرفان و مصطفی عزیز تشکر میکنم

ولی در مورد اینکه میگید اختراع رو به خارج از کشور نفروشیم ببینید آیا این مواردی که من میگم درست هست یا بهتره کار دیگه ای بکنم

(اگرم جایی کلا" اطلاعاتم غلط بود تصحیح کنید)

-------------------------

بیایید فرض کنیم من یه اختراع دارم که مثلا" یه نوع چمدان مسافرتیه

خب من این اختراع رو داخل ایران ثبت میکنم و از اون جایی که ایران جزو معاهده pct هست , من تا ۱ سال تنها کسی هستم که میتونم این اختراع رو خارج از ایران ثبت کنم
پس من میرم و با بنیاد نخبگان در این مورد صحبت میکنم

طبق اطلاعاتم فهمیدم که در چین میتونه به تولید انبوه برسه و بیشترین سود رو برای سرمایه گذاران داشته باشه و در نتیجه در اون جا بیشترین قیمت رو هم به من پیشنهاد خواهند داد

پس با کمک بنیاد نخبگان من طرحم رو در کشور چین (که نمیدونم هزینه ثبت اونجا چقدره) ثبت میکنم و بعد از اینکه در روزنامه های اونجا به اطلاع عموم رسید شرکت های چینی به من قیمت پیشنهادی رو (با واسطه گری بنیاد) اعلام میکنند و .... در آخر طرح به اونها فروخته میشه

----------------------
حالا مسایلی که وجود داره:

۱- آیا سهمی از سود فروش اختراع رو بنیاد ور میداره؟ چقدر؟

۲-آیا ما خودمون میتونیم به جای واسطه قرار دادن بنیاد با یه وکیل طرح رو در کشور دوم ثبت کرده و به فروش برسونیم؟ (منظورم اینه که ریسکش کم باشه)

۳-آیا قیمت اختراع رو بنیاد تعیین میکنه و یا اینکه فقط قیمت پیشنهاد میدن و ما میتونیم قیمت رو با نظر خودمون تغییر بدیم و هنوز هم از حمایت بنیاد برخوردار باشیم؟

۴-در کل اگه مشکلی در روندی که در بالا توضیح دادم وجود داره چیه؟

تیصره : الان اون لینکی که آقا مصطفی قرار دادن نگاه کردم چرا اونجا ازمون خواسته که اسم سرمایه گذار رو بنویسیم؟ خب سخت ترین قسمت کار که همون پیدا کردن سرمایه گذاره.... اگه قرار باشه اون رو خودمون پیدا کنیم که دیگه مشکلی نداریم خودمون قرارداد رو هم میبندیم؟!؟!؟!؟
اگه میشه در این مورد هم یه کم توضیح بدید.....

با سپاس [golrooz]

عرفان سلیم زاده
28th September 2011, 02:17 PM
1-خب قاعدتا باید اجرتشو ورداره! البته اول اختراعت باید توسط بنیاد نخبگان حمایت بشه!
2- گفتم اعتماد کردن به کسی که نمیشناسیش یه اشتباه محضه! بعدش هم اختراع ابمیوه نیست که بخوای بفروشیش![nishkhand]
حق امتیاز یک اختراع، توسط نهادی برای تولید انبوه پذیرفته میشه که حد اقل وسایل و تکنولوژی لازمه رو برای انبوه سازی ان وسیله داشت باشه!
یعنی در مورد چمدانی که گفتید باید به دنبال کارخانه های معروف چمدان سازی به بعنوان مشتری بگردید که تو ایران کم نیستند!
3- بنیاد یا هر نهاد دیگر باید کارشناسانی خبره برای این کار داشته باشه!اما پیشنهاد من اینه که یه سری به فدراسیون مخترعین در ایران بزنید چون رسما تو سایتشون از ارزش گذاری رو اختراعات حرف زدند!

4- متاسفانه باید بگم که شما با مراحل اداری و میان بر هایی که با اون کارتون اسونتر میشه رو نمیدونید!پس پیشنهاد میکنم قبل از هرکاری با یک وکیل با سابقه درخشان در این حوضه حرف بزنید!

سرمایه گذار هرکسی میتونه باشه پس حقیقت رو بنویسید!
اگر هم ندارید باهاشون حرف بزنید تا راههای ممکنه رو بارند جلو پاتون!
با تشکر!

عرفان سلیم زاده
28th September 2011, 02:47 PM
راستی ایران معاهده pct رو پذیرفته اما هنوز زیر ساخت های لازمه رو برای به رسمیت شناخته شدن کشور ایران در این معاهده انجام نداده که باعث تاسفه...
در ضمن برای مطرح کردن اختراع خودت تو کشور های دیگه باید تو جشنواره های مخصوص اون کشور شرکت کنی!
واسطه ات هم فکر کنم فدراسیون مخترعین در ایران بشه!
البته تو ایران هم کارخونه هایی برای تولید انبوه هستند که میتونی با درد سر کمتر بخشی از سود سالیانه رو مال خودت کنی!

Admin
28th September 2011, 06:34 PM
خب من این اختراع رو داخل ایران ثبت میکنم و از اون جایی که ایران جزو معاهده pct هست , من تا ۱ سال تنها کسی هستم که میتونم این اختراع رو خارج از ایران ثبت کنم
پس من میرم و با بنیاد نخبگان در این مورد صحبت میکنم

مشکل دقیقا همین جاست ...

اختراع ثبت شده در داخل کشور در خارج از کشور معتبر نیست ..!

البته فعلا ...

پس با کمک بنیاد نخبگان من طرحم رو در کشور چین (که نمیدونم هزینه ثبت اونجا چقدره) ثبت میکنم و بعد از اینکه در روزنامه های اونجا به اطلاع عموم رسید شرکت های چینی به من قیمت پیشنهادی رو (با واسطه گری بنیاد) اعلام میکنند و .... در آخر طرح به اونها فروخته میشه

اگر با واسطه گری با بنیاد ملی نخبگان پیش بری درسته ...

البته بنیاد ملی نخبگان اینجاست ها ... www.bmn.ir

اشتباها نری یه جا دیگه به عنوان بنیاد ملی نخبگان.

۱- آیا سهمی از سود فروش اختراع رو بنیاد ور میداره؟ چقدر؟

اگر بنیاد ملی نخبگان کمکت کنه نخیر هیچ سهمی بر نمیداره ...

البته بعید میدونم اینجوری که تو گفتی کمک کنه.!

بنیاد به تجاری سازی اختراعات در داخل کشور فقط کمک می کنه ...

۲-آیا ما خودمون میتونیم به جای واسطه قرار دادن بنیاد با یه وکیل طرح رو در کشور دوم ثبت کرده و به فروش برسونیم؟ (منظورم اینه که ریسکش کم باشه)

بعید میدونم به راحتی ممکن بشه ...

من توصیه نمی کنم و ریسکش خیلی بالاست..!

۳-آیا قیمت اختراع رو بنیاد تعیین میکنه و یا اینکه فقط قیمت پیشنهاد میدن و ما میتونیم قیمت رو با نظر خودمون تغییر بدیم و هنوز هم از حمایت بنیاد برخوردار باشیم؟

برای تجاری سازی اختراعات در داخل کشور قیمت رو خود شما پیشنهاد میدی و بنیاد بررسی می کنه و می بینه که واقعا قیمت پیشنهادی شما درسته یا نه.!

مثلا میگی برای تجاری سازی همون چمدون به 1 میلیارد وام نیاز داری.

چون اختراعت ایجادیه بهت 1 سال برای مطالعه اولیه ، 1 سال استراحت و 5 سال بازپرداخت وام وقت میدن.

باید تعاونی دانش بنیان هم تاسیس کنی و با گروه کامل بری طرحت رو تحویل بدی.
همچنین تمامی استانداردهای موجود داخل رو برای طرحت باید از وزارت صنایع و ... بگیری..!

به این صورت می تونی طرح رو در داخل خودت تجاری سازی کنی ...

تیصره : الان اون لینکی که آقا مصطفی قرار دادن نگاه کردم چرا اونجا ازمون خواسته که اسم سرمایه گذار رو بنویسیم؟ خب سخت ترین قسمت کار که همون پیدا کردن سرمایه گذاره.... اگه قرار باشه اون رو خودمون پیدا کنیم که دیگه مشکلی نداریم خودمون قرارداد رو هم میبندیم؟!؟!؟!؟
اگه میشه در این مورد هم یه کم توضیح بدید.....

کدوم لینک ؟ [tafakor]

hossien
28th September 2011, 06:47 PM
دوست عزیز اختراع خودتون را با سازمان بنیاد نخبگان ثبت بین المللی کنید بیشتر هزینه این کار را دولت می دهد و حمایت خوبی می کنه.

Mr.Geo22
29th September 2011, 05:56 PM
دوست عزیز اختراع خودتون را با سازمان بنیاد نخبگان ثبت بین المللی کنید بیشتر هزینه این کار را دولت می دهد و حمایت خوبی می کنه.
جدی بیشتر هزینه رو دولت میده ؟!؟!؟!
من یه جا یه خبر خوندم که دولت ۸۰ درصد هزینه (اگه اشتباه نکنم) رو میده ولی اون فقط در مورد اختراعات در زمینه نانو فناوری بود ولی در مورد بقیه اختراع ها تا جایی که میدونم دولت هیچ کمک مالی نمیکنه...

مشکل دقیقا همین جاست ...

اختراع ثبت شده در داخل کشور در خارج از کشور معتبر نیست ..!

البته فعلا ...

اگر با واسطه گری با بنیاد ملی نخبگان پیش بری درسته ...

البته بنیاد ملی نخبگان اینجاست ها ... www.bmn.ir (http://www.bmn.ir)

اشتباها نری یه جا دیگه به عنوان بنیاد ملی نخبگان.

اگر بنیاد ملی نخبگان کمکت کنه نخیر هیچ سهمی بر نمیداره ...

البته بعید میدونم اینجوری که تو گفتی کمک کنه.!

بنیاد به تجاری سازی اختراعات در داخل کشور فقط کمک می کنه ...

بعید میدونم به راحتی ممکن بشه ...

من توصیه نمی کنم و ریسکش خیلی بالاست..!

برای تجاری سازی اختراعات در داخل کشور قیمت رو خود شما پیشنهاد میدی و بنیاد بررسی می کنه و می بینه که واقعا قیمت پیشنهادی شما درسته یا نه.!

مثلا میگی برای تجاری سازی همون چمدون به 1 میلیارد وام نیاز داری.

چون اختراعت ایجادیه بهت 1 سال برای مطالعه اولیه ، 1 سال استراحت و 5 سال بازپرداخت وام وقت میدن.

باید تعاونی دانش بنیان هم تاسیس کنی و با گروه کامل بری طرحت رو تحویل بدی.
همچنین تمامی استانداردهای موجود داخل رو برای طرحت باید از وزارت صنایع و ... بگیری..!

به این صورت می تونی طرح رو در داخل خودت تجاری سازی کنی ...

کدوم لینک ؟ [tafakor]

در مورد اختراعات من نگفتم اختراعات ثبت شده در داخل در خارج هم اعتبار داره فقط میگم وقتی من اختراع رو در ایران ثبت کنم تا یکسال بعد شخص دیگه ای حق ثبت اون رو در خارج از ایران نداره و این حق در انحصار منه (دارنده امتیاز اختراع)

در مورد اون توضیحاتی که در مورد نحوه تجاری سازی اختراع دادید ممنون ولی راستش من نمی خوام که خودم اختراعم رو تجاری سازیش کنم فقط می خوام که بفروشمش

در مورد بنیاد آیا فقط به تجاری سازی اختراع در داخل ایران کمک میکنه؟! /////// یعنی به ثبت یه اختراع در کشور های دیگه یا به فروش اون چه در ایران و چه در خارج از کشور کمک نمیکنه؟!

در مورد لینک هم با عرض پوزش از شما و بقیه دوستان[nadidan] من منظورم عرفان جان بود که اشتباها" اسم شما رو آوردم[nishkhand]

SaSaMc2
21st October 2011, 04:26 AM
سلام.

گفتگوي خوب و آموزنده اي بود... [tashvigh]

آيا كسي از دوستان اين مراحل را گذرونده؟

يا فقط روي كاغذ هست؟

با تشكر [golrooz]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد